Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Lubin – poszukiwanie pracy, stopa bezrobocia, rozwinięte branże

Lubin – poszukiwanie pracy, stopa bezrobocia, rozwinięte branże

 
Lubin – poszukiwanie pracy, stopa bezrobocia, rozwinięte branże

Lubin to dolnośląskie miasto zlokalizowane mniej więcej w połowie drogi między Wrocławiem a Zieloną Górą, w malowniczej okolicy – na skraju Przemkowskiego Parku Krajobrazowego. Miejscowość ma średniowieczny rodowód i do dziś można podziwiać w niej ciekawe zabytki. Jednocześnie Lubin dynamicznie się rozwija, przyciąga inwestorów, a motorem napędowym tutejszej gospodarki jest przemysł ciężki. Lubin znajduje się bowiem na obszarze bogatym w rudy miedzi.

 

Miejscowość ma wiele do zaoferowania, jeśli chodzi o możliwości rozwoju zawodowego. Jeśli interesuje Cię temat praca – Lubin, rozglądasz się za ofertami zatrudnienia w tym mieście, czytaj dalej i poznaj warunki na lokalnym rynku pracy.

 

Rozwinięte branże, firmy – Lubin

 

Lubin to duży ośrodek przemysłowy, jedno z największych miast Legnicko-Głogowskiego Okręgu Miedziowego, objęte zarazem Podstrefą Lubin Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Inwestorzy mają do dyspozycji tereny uzbrojone, nieruchomości przystosowane do prowadzenia działalności, a także zaplecze technologiczne i przyjazne otoczenie biznesu.

 

W XX wieku w Lubinie powstał państwowy Kombinat Górniczo-Hutniczy, a dziś działająca w mieście spółka KGHM Polska Miedź ma status jednego z największych wytwórców miedzi i lidera w produkcji srebra na świecie. Zakład generuje tysiące miejsc pracy i stanowi jednego z największych pracodawców w regionie.

 

W mieście działają także firmy przemysłowe z innych branż, np. producenci okien i drzwi, kostki brukowej, mebli, silników, elektroniki, ekranów akustycznych, stoisk targowych, blachy, siłowni zewnętrznych i inni.

 

Lubin to także duże centrum handlowo-usługowe. W mieście rozwija się też budownictwo, działa tu wiele firm transportowych. Profil gospodarczy miasta jest dość różnorodny, a wiele tutejszych firm to jednostki z zagranicznym kapitałem.

 

Zgodnie z rejestrem REGON, prowadzonym przez Główny Urząd Statystyczny (stan na koniec lipca 2021 r.), w Lubinie funkcjonuje łącznie 7297 podmiotów gospodarki narodowej różnej wielkości. 4 z nich to bardzo duże firmy, zatrudniające co najmniej 1000 osób, a kolejne 10 – przedsiębiorstwa o stanie zatrudnienia rzędu 250-999 pracowników. Wszyscy najwięksi pracodawcy w Lubinie należą do sektora prywatnego.

 

W mieście działa ponadto 45 średniej wielkości jednostek gospodarczych, tworzących 50-249 miejsc pracy. 25 z nich to podmioty publiczne, 19 – firmy prywatne. Z kolei spośród 192 małych jednostek, o stanie zatrudnienia rzędu 10-49 osób, do budżetówki należą 32, a do sektora prywatnego 160.

 

W grupie 7046 lubińskich mikrojednostek, czyli jednoosobowych działalności lub podmiotów zatrudniających do 9 pracowników, 38 działa w ramach sektora publicznego, a 6881 – prywatnego.

 

Najliczniej reprezentowane w mieście sekcje PKD to:

 

  • handel hurtowy i detaliczny; naprawa pojazdów samochodowych, włączając motocykle – 1635 podmiotów, czyli 22,4% ogółu jednostek gospodarczych,
  • budownictwo – 898 podmiotów, czyli 12,3% jednostek,
  • działalność profesjonalna, naukowa i techniczna – 765 podmiotów, czyli 10,5% jednostek.

 

Lublin – bezrobocie

 

Praca w Lubinie dostępna jest dla specjalistów z różnych dziedzin, często od ręki. O dogodnych warunkach na lokalnym rynku zatrudnienia świadczy bardzo niskie bezrobocie notowane w obrębie powiatu lubińskiego, obejmującego miasta Lubin, Ścinawa oraz okoliczne wsie. Stopa bezrobocia w tym powiecie w końcu lipca 2021 r. wynosiła 4,1% (źródło: GUS). Była zatem znacząco niższa od wskaźnika wojewódzkiego (5,3%) oraz krajowego (5,8%).

 

W tym okresie w Powiatowym Urzędzie Pracy w Lubinie zarejestrowanych było około 1,5 tys. bezrobotnych. W PUP Lubin mogą oni liczyć na bezpłatne poradnictwo zawodowe, wsparcie finansowe (np. zasiłek dla bezrobotnych, dodatek aktywizacyjny). Urząd pracy pomaga w znalezieniu zatrudnienia, warto jednak mieć na uwadze, że trafia do niego tylko część ofert dostępnych na rynku pracy – wielu pracodawców woli bowiem prowadzić rekrutacje z pominięciem tej instytucji i po prostu ogłasza nabór w internecie. Dlatego, rozglądając się za etatem, warto przede wszystkim samodzielnie przeglądać ogłoszenia w sieci.

 

Lubin – jak szukać pracy?

 

Odpowiedź na powyższe pytanie jest prosta – najlepiej skorzystać z profesjonalnego portalu pracy. Na takiej platformie znajduje się bowiem najwięcej ogłoszeń w jednym miejscu, nie musimy zatem tracić czasu na przeglądanie witryn konkretnych pracodawców czy scrollowanie tablic w mediach społecznościowych. Warto wybrać popularny i darmowy portal pracy. Żeby zobaczyć oferty pracy w Lubinie na praca.pl, wystarczy wpisać nazwę tego miasta w pasku wyszukiwania i kliknąć w przycisk Szukaj. Ukaże się nam lista wszystkich aktualnie dostępnych ogłoszeń od pracodawców. Bezpłatne konto na portalu umożliwia branie udział w rekrutacjach bezpośrednio poprzez praca.pl.

 

Warto korzystać także z innych opcji – w kreatorze CV możemy przygotować życiorys zawodowy. Job alert wyśle nam powiadomienie, kiedy pojawi się oferta pracy odpowiadająca naszym preferencjom. Z kolei dzięki newsletterowi nie przegapimy najbardziej atrakcyjnych propozycji zatrudnienia.

 

Rynek pracy w Polsce obsługiwany jest w przeważającym stopniu przez narzędzia online. Dlatego im szybciej oswoimy się z internetowymi rekrutacjami, tym lepiej.

 

Co jeszcze możemy zrobić, by przyspieszyć znalezienie nowej pracy? Sprawdźmy zapotrzebowanie lokalnego rynku zatrudnienia. Zrobimy to za pomocą Barometru zawodów, czyli prognozy wykonywanej każdego roku na polecenie Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii we wszystkich powiatach i województwach oraz w skali ogólnopolskiej. Barometr powie nam, czy zawód, jaki wykonujemy, jest deficytowy na danym obszarze, a więc możemy spodziewać się wielu ofert pracy, czy też nadwyżkowy i musimy liczyć się ze sporą konkurencją w czasie rekrutacji lub brakiem propozycji zatrudnienia.

 

Jak zatem wygląda popyt na pracowników w powiecie lubińskim w 2021 r.? Do najbardziej poszukiwanych zawodów należą:

 

  • betoniarz i zbrojarz,
  • elektryk, elektromechanik i elektromonter,
  • operator i mechanik sprzętu do robót ziemnych,
  • pomoc kuchenna,
  • robotnik budowlany,
  • spawacz, ślusarz.

 

Na tym lista zawodów deficytowych jednak się nie kończy. Problemów ze znalezieniem ofert pracy nie powinni mieć także przedstawiciele branż:

 

  • budowlanej i urbanistyki – architekci i urbaniści, geodeci i kartografowie, inżynierowie budownictwa, kierownicy budowy, brukarze, monterzy instalacji budowlanych, monterzy konstrukcji metalowych, operatorzy urządzeń dźwigowo-transportowych,
  • górniczo-hutniczej – górnicy i operatorzy maszyn i urządzeń wydobywczych, pracownicy przetwórstwa metali,
  • motoryzacyjnej, elektromaszynowej i maszynowej – mechanicy pojazdów samochodowych, monterzy maszyn i urządzeń, specjaliści elektroniki, automatyki i robotyki,
  • meblowej – robotnicy obróbki drewna i stolarze,
  • TSL – kierowcy autobusów, kierowcy samochodów ciężarowych, magazynierzy,
  • gastronomicznej – kelnerzy i barmani, kucharze,
  • medyczno-opiekuńczej – fizjoterapeuci i masażyści, lekarze, logopedzi i audiofonolodzy, opiekunki dziecięce, opiekunowie osoby starszej lub niepełnosprawnej, pielęgniarki i położne, pracownicy ds. techniki dentystycznej,
  • edukacyjnej – nauczyciele języków obcych i lektorzy, nauczyciele przedszkoli, nauczania początkowego, przedmiotów ogólnokształcących, przedmiotów zawodowych, nauczyciele szkół specjalnych i oddziałów integracyjnych,
  • innych – recepcjoniści i rejestratorzy, pracownicy ochrony fizycznej, pracownicy służb mundurowych.

 

Z drugiej strony, zgodnie z Barometrem, trudności ze znalezieniem pracy mogą mieć architekci krajobrazu oraz pracownicy biur podróży i obsługi turystycznej – czyli przedstawiciele zawodów nadwyżkowych w powiecie lubińskim.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Finance Application Support Analyst - French Speaker

    Aon   Kraków    praca zdalna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    1 godz.
    Day-to-day responsibilities include: Coordinate with end users and assist them with their regular problems/issues, these issues will be managed through Aon’s ticketing system – Service Now. Develop new ideas and present them to the end users and team. Analysing and documenting the issues,...
  • Finance Application Support Analyst - Dutch Speaker

    Aon   Kraków    praca zdalna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    1 godz.
    Day-to-day responsibilities include: Coordinate with end users and assist them with their regular problems/issues, these issues will be managed through Aon’s ticketing system – Service Now. Develop new ideas and present them to the end users and team. Analysing and documenting the issues,...
  • Inżynier R&D

    HSV Polska Sp. z o.o.   Łódź    praca hybrydowa / stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    19 godz.
    Twoje zadania: Przygotowywanie i realizacja w programie CAD (Catia/NX) procesów konstruktorskich/ projektowych; związanych z nowymi lub modernizowanymi prototypami z polipropylenu ekspandowanego (EPP) i polistyrenu ekspandowanego (EPS); Prowadzenie rozmów z dostawcami narzędzi (formy) na polu...
  • Specjalista ds. Kadr i Płac

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    21 godz.
    Do Twoich zadań należeć będzie: kompleksowa obsługa kadrowo-płacowa pracowników, tj.: akta osobowe, umowy zlecenia, ewidencja czasu pracy, naliczanie wynagrodzeń, nadzorowanie przestrzegania przepisów prawa pracy oraz aktualizowanie dokumentacji kadrowej, weryfikowanie czasu i planów pracy...
  • Kierownik Działu Nadziewarek

    Balcerzak Sp. z o.o.   Wróblów    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    23 godz.
    Zakres obowiązków: Kierowanie działem produkcji (Nadziewarek) Prowadzenie stałej analizy i optymalizacji procesów w powierzonym dziale; Nadzór nad przestrzeganiem zgodności receptur, wskaźników oraz procesów produkcyjnych; Kierowanie, planowanie i organizacja pracy podległych...
  • Pracownik kompletujący zamówienia / Magazynier

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia, Alkmaar   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    24 godz.
    Obowiązki: zbieranie zamówień w systemie voice-pick; kompletowanie zamówień; obsługa zwrotów; praca na rożnych działach magazynowych; Wymagania: gotowość do pracy w systemie zmianowym; chęć nawiązania współpracy na dłuższy okres; Mile widziane: prawo jazdy kat. B; znajomość języka angielskiego;

Najnowsze artykuły

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Nadchodzi długo wyczekiwany przez wielu Czarny Piątek, czyli dzień przedświątecznych obniżek cen. Dla klientów to szansa na złapanie wyjątkowych okazji, dla firm zysk, ale i ogromne wyzwanie logistyczne. Kto najbardziej korzysta na Black Friday? Czy robienie zakupów tego dnia faktycznie się opłaca? Podpowiadamy, jak przetrwać Czarny Piątek i z perspektywy konsumenta, i pracownika sklepu.

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

– Cechy takie jak ambicja czy asertywność, które u mężczyzn są cenione, u kobiet potrafią budzić niechęć. Przypisuje się też liderkom stereotypowo męskie cechy, aby uzasadnić ich wysoką pozycję w organizacji – komentuje Olga Kozierowska, prezeska Fundacji WłączeniPlus i twórczyni Sukcesu Pisanego Szminką. W wywiadzie dla Praca.pl ekspertka wyjaśnia, co współcześnie oznacza feminizm w pracy.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.