Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Lista obecności pracownika - kontrola czasu pracy

Lista obecności pracownika - kontrola czasu pracy

 
Lista obecności pracownika - kontrola czasu pracy

System rejestracji czasu pracy - czemu służy


Według artykułu 149. Kodeksu pracy przedsiębiorca ma obowiązek prowadzenia listy obecności pracowników. Dotyczy to każdego właściciela firmy, niezależnie od tego, ile osób zatrudnia. System rejestracji czasu pracy pozwala ustalić wysokość wynagrodzenia. Oprócz tego jest to ważny dokument w momencie kontroli przeprowadzanej przez Państwową Inspekcję Pracy. Taka ewidencja może być też bardzo przydatna w przypadku jakichkolwiek roszczeń zatrudnionych osób.


Lista obecności pracy


Lista obecności pracy to bardzo prosty dokument. Musi zawierać spis wszystkich osób zatrudnionych w danej firmie oraz przedział czasu, którego dotyczy. Najczęściej dzieli się ją na miesiące. Istotna jest także informacja o tym, kto odpowiada za zespół osób wpisanych na listę. Pod koniec okresu rozliczeniowego przeprowadza się sumowanie przepracowanych dni (bądź godzin). Na tej podstawie wypłacane jest wynagrodzenie. W przypadku braku podpisów podwładnych można poprosić o wyjaśnienie.


Elektroniczna ewidencja czasu pracy


Obecnie coraz częściej firmy decydują się na wprowadzenie elektronicznej ewidencji czasu pracy. Obecnie wiele dużych korporacji używa elektronicznego systemu sprawdzania obecności. Aby móc skorzystać z takiego rozwiązania, należy zainstalować w budynku specjalne urządzenia. Pracownicy otrzymują karty zbliżeniowe, które są specjalnie zaprogramowane. Najczęściej mają one zapisany indywidualny numer/kod danej osoby. Pracownicy przykładają je do specjalnego urządzenia zamontowanego przed wejściem do biura i właśnie wtedy automatycznie zapisywana jest godzina przyjścia oraz wyjścia. W takiej sytuacji rozliczanie czasu pracy odbywa się za pomocą specjalnego programu komputerowemu.

Wprowadzenie w biurze elektronicznej listy obecności ma wiele korzyści. Są to między innymi:

    • ułatwienie pracy działu kadrowego,
    • zmniejszenie wystąpienia błędów,
    • oszczędność papieru (przepisy mówią, że elektroniczna ewidencja może zastąpić tradycyjną listę),
    • wspomaganie zarządzania kadrą.

 

Lista obecności a ewidencja czasu pracy


Lista obecności nie zawiera wszystkich informacji, które są potrzebne do określenia wysokości wynagrodzenia. Tutaj kluczowa jest ewidencja czasu pracy, w której można sprawdzić, w jakich okresach pracownik przebywał na urlopie lub zwolnieniu lekarskim. Prowadzeniem ewidencji zajmuje się najczęściej dział kadr i płac. Tradycyjna lista obecności jest natomiast dokumentem, który podaje dni, w których pracownik był obecny.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Pierwszy długi weekend 2025 mamy już w styczniu – warto skorzystać, bo na kolejny poczekamy aż do kwietnia. Stosunkowo korzystnie wypadają i majówka, i Zielone Świątki, a także święto 15 sierpnia, które w przyszłym roku będzie w piątek. Kiedy brać wolne, by wykorzystać jak najmniej własnej puli urlopów? Przedstawiamy nowy Kalendarz dni wolnych od pracy. Sprawdź i zaplanuj urlopy 2025!

Wynagrodzenie chorobowe – zwolnienie lekarskie

Wynagrodzenie chorobowe – zwolnienie lekarskie

Blisko 8 mln osób przynajmniej raz w roku korzysta ze zwolnień lekarskich, a przeciętna długość absencji wynosi 10 dni – wynika z danych ZUS. W czasie nieobecności pracownik ma prawo w pierwszej kolejności do wynagrodzenia chorobowego, a następnie do zasiłków chorobowego i rehabilitacyjnego. Jakie są kwoty tych świadczeń, czy pokrywają one 100% wynagrodzenia i jak długo można je pobierać?

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?

Prezenty świąteczne dla klientów – jakie wybrać?

Prezenty świąteczne dla klientów – jakie wybrać?

Kartka świąteczna czy kosz prezentowy? Kawa i herbata czy alkohol? Słodycze czy produkty luksusowe? Taki sam prezent dla wszystkich czy indywidualne upominki dla klientów premium? Przedsiębiorca, który chce obdarować klientów na Gwiazdkę, ma kilka istotnych decyzji do podjęcia. Wyjaśniamy, jakie są możliwości i na jakie prezenty warto postawić w tegoroczne święta.

Wyższe dofinansowania dla firm zatrudniających osoby z niepełnosprawnością

Wyższe dofinansowania dla firm zatrudniających osoby z niepełnosprawnością

Zatrudnianie osób z orzeczeniom o niepełnosprawności ma być bardziej opłacalne dla firm. Sejm przyjął nowelizację Ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Zgodnie z propozycja pracodawcy już w 2025 roku dostaną wyższe dopłaty z PFRON do pensji pracowników z orzeczeniem. Jakie kwoty obowiązują obecnie i ile wyniesie podwyżka dofinansowania?

Najniższa krajowa – ustawa, minimalne wynagrodzenie a średnie wynagrodzenie

Najniższa krajowa – ustawa, minimalne wynagrodzenie a średnie wynagrodzenie

Od stycznia 2025 roku najniższa krajowa wzrośnie o 366 zł brutto miesięcznie i 2,40 zł za godzinę pracy. To ważna informacja szczególnie dla około 3 milionów Polaków, którzy w przyszłym roku będą otrzymywać płacę minimalną. Sprawdź, ile najmniej będzie mógł zapłacić pracodawca w 2025 roku i kogo obowiązują stawki minimalnego wynagrodzenia za pracę.