Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Wynagrodzenie chorobowe – zwolnienie lekarskie

Wynagrodzenie chorobowe – zwolnienie lekarskie

 
Wynagrodzenie chorobowe – zwolnienie lekarskie

Każda osoba ubezpieczona, bez względu na to, czy podlega obowiązkowemu, czy dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu, może otrzymać wynagrodzenie chorobowe za czas niezdolności do pracy. Ile wynosi wysokość świadczenia i kto je wypłaca? Czym różni się wynagrodzenie chorobowe i zasiłek chorobowy? Oto co warto wiedzieć na temat wynagrodzenia z tytułu niezdolności do pracy.

 

Spis treści

Wynagrodzenie chorobowe – co to?

 

Wynagrodzenie chorobowe pracownika to świadczenie wypłacane przez pracodawcę (płatnika składek) pracownikom zatrudnionym na umowę o pracę, jeśli ze względu na stan zdrowia (własny lub członka rodziny) są okresowo niezdolni do pracy. Co ważne, prawo do wynagrodzenia chorobowego mają jedynie osoby objęte ubezpieczeniem chorobowym – dobrowolnym lub obowiązkowym.

 

Wynagrodzenie chorobowe – ile dni?

 

Wynagrodzenie chorobowe przysługuje przez pierwsze 33 dni zwolnienia lekarskiego. Wyjątek stanowią osoby po 50. roku życia – w ich przypadku płatnik składek (pracodawca) wypłaca chorobowe jedynie przez 14 dni w ciągu roku kalendarzowego.

 

Jeśli L4 trwa dłużej, na podstawie Ustawy z dnia 25 czerwca 1999 roku o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, obowiązek wypłaty świadczenia przejmuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). W takiej sytuacji od 34 lub 15. dnia niezdolności do pracy pracownik otrzymuje zasiłek chorobowy z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Osobom ubezpieczonym z innego tytułu zasiłek przysługuje już od 1. dnia niezdolności do pracy, o ile spełniają ustawowe warunki.

 

33 lub 14-dniowy okres niezdolności do pracy, za który pracownikowi przysługuje świadczenie chorobowe, ustalany jest poprzez zsumowanie poszczególnych okresów niezdolności do pracy w danym roku kalendarzowym (bez względu na ewentualne przerwy między zwolnieniami czy zmianę pracodawcy).

 

Wynagrodzenie chorobowe – komu przysługuje?

 

Świadczenie z tytułu niezdolności do pracy przysługuje ubezpieczonym pracownikom, którzy tymczasowo nie są zdolni do wykonywania pracy. Czasowa niezdolność do pracy może wynikać na przykład z choroby, skutków wypadku przy pracy czy ciążowych komplikacji. W takiej sytuacji należy przedstawić zwolnienie od lekarza, na przykład zwolnienie chorobowe online, a jeśli to konieczne także wymagane dokumenty (na przykład dokumentację dotyczącą wypadku w pracy).

 

Świadczenie chorobowe przysługuje praktycznie wszystkim osobom ubezpieczonym, jednak nie jest to wynagrodzenie bezterminowe. Co do zasady, maksymalny okres wypłaty świadczenia wynosi 182 dni. Po upływie tego okresu można starać się o przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego. Pracownik może też uzyskać ponowne zwolnienie lekarskie po 182 dniach choroby. Aby było to możliwe, okres, który powinien upłynąć między poprzednim okresem zasiłkowym a nowym zwolnieniem lekarskim to 60 dni. W tym czasie konieczny jest powrót do pracy, w innym przypadku, zgodnie z art. 53 Kodeksu Pracy, pracodawca może rozwiązać umowę bez wypowiedzenia.

 

 

Wynagrodzenie chorobowe – jak obliczyć?

 

Wysokość wynagrodzenia bądź zasiłku chorobowego zależy od długości przebywania na zwolnieniu i od wysokości wynagrodzenia, które stanowi podstawę wymiaru świadczenia. Wypłacana kwota może różnić się w każdym miesiącu.

 

Pracownik standardowo ma prawo do świadczenia w wysokości 80% wynagrodzenia. Przepisy prawa pracy przewidują jednak wyższe wynagrodzenie za czas choroby z określonego tytułu. Przykładowo, kobietom w ciąży na zwolnieniu lekarskim przysługuje wynagrodzenie chorobowe w wysokości 100% wynagrodzenia za pracę (więcej informacji poniżej).

 

  • Jak obliczyć wynagrodzenie chorobowe?

 

Wynagrodzenie chorobowe netto można wyliczyć, dzieląc wynagrodzenie przez 30 dni, a otrzymaną dzienną normę pomnożyć przez 80% lub 100%. W ten sposób otrzymamy dzienną stawkę świadczenia, którą należy pomnożyć przez liczbę dni niezdolności do pracy.

 

Kiedy L4 jest 100% płatne?

 

Zwolnienie lekarskie (dawniej: L4) uprawnia pracownika do świadczenia w określonej wysokości. Standardowo jest to 80% wysokości wynagrodzenia w danym okresie. Jeśli jednak niezdolność do pracy spowodowana jest przez jeden ze wskazanych przez przepisy czynników, osoba ubezpieczona może otrzymać chorobowe równe 100% pensji.

 

Zgodnie z Ustawą o ubezpieczeniu społecznym i przepisami Kodeksu Pracy pracownik nabywa prawo do 100% podstawy wymiaru wynagrodzenia lub zasiłku chorobowego, gdy niezdolność do pracy została spowodowana przez takie czynniki jak:

 

  • wypadek przy pracy (nagłe zdarzenie następujące w związku z pracą, na przykład uraz mechaniczny);

  • choroba zawodowa (schorzenie wynikające z działania czynników szkodliwych występujących w środowisku pracy);

  • ciąża (komplikacje zdrowotne powodujące niezdolność do pracy);

  • dawstwo komórek, tkanek lub narządów (zwolnienie na czas badań diagnostycznych lub zabiegu pobrania);

  • wypadek w drodze do/z pracy (po spełnieniu określonych warunków);

  • choroby powstałe w trakcie pełnienia służby (osoby zatrudnione w służbach mundurowych).

 

Czytaj także: Alergik w pracy

 

Wynagrodzenie chorobowe a okres próbny

 

Pracownik na okresie próbnym, który kwalifikuje się do zwolnienia lekarskiego, może otrzymać świadczenie z tytułu choroby, jeśli upłynął tzw. okres wyczekiwania. Dla osób zatrudnionych w ramach stosunku pracy wyczekiwanie wynosi 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego.

 

L4 na okresie próbnym może być płatne już od 1 dnia niezdolności do pracy, jeśli pracownikiem jest:

 

  • absolwent szkoły/szkoły wyższej objęty ubezpieczeniem chorobowym w ciągu 90 dni od dnia ukończenia szkoły/uzyskania dyplomu będący niezdolnym do pracy przez wypadek w drodze z lub do pracy (wcześniej powinien posiadać co najmniej 10-letni okres obowiązkowego ubezpieczenia);

  • poseł/senator ubezpieczony w ciągu 90 dni od dnia ukończenia kadencji;

  • funkcjonariusz Służby Celnej, który przyjął pracę w jednostce organizacyjnej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS).

 

Wynagrodzenie chorobowe a zasiłek chorobowy

 

Świadczenie wypłacane przez płatnika składek (pracodawcę) ze względu na czasową niezdolność do pracy to wynagrodzenie chorobowe. Wypłacane jest przez wskazany przepisami okres czasu (33 lub 14 dni) – po jego upływie pracownik zachowuje prawo do płatnego zwolnienia lekarskiego, którym jest zasiłek chorobowy wypłacany z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (maksymalnie przez 182 dni).

 

Wynagrodzenie chorobowe a ciąża

 

Wynagrodzenie chorobowe w okresie ciąży wynosi 100% wymiaru średniego wynagrodzenia z 12 miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym stwierdzona została niezdolność do pracy. Wypłacane jest za okres niezdolności do pracy, w tym ustawowe dni wolne od pracy. Pracodawca powinien postępować zgodnie ze standardowymi procedurami związanymi z chorobą – przez pierwsze 33 dni ma obowiązek wypłacać chorobowe, a od 34-go dnia wypłatę świadczenia przejmuje ZUS.

 

Ciąża nie jest traktowana jako choroba, jednak w niektórych przypadkach lekarz może wystawić L4. Zwolnienie wypisywane jest, gdy ciąży towarzyszą powikłania, istnieje ryzyko poronienia, wykonywana praca jest zbyt obciążająca fizycznie lub psychicznie. Wynagrodzenie, a następnie zasiłek chorobowy można pobierać przez maksymalnie 270 dni – do dnia poprzedzającego poród.

 

Czytaj także: Mama w pracy – jakie ma uprawnienia?

 

Wynagrodzenie chorobowe po 50. roku życia

 

Według Kodeksu Pracy pracownik, który ukończył 50. rok życia, zachowuje prawo do świadczenia z tytułu choroby przez okres 14 dni w każdym roku kalendarzowym. W tym okresie wynagrodzenie chorobowe wypłaca pracodawca, natomiast od 15. dnia niezdolności do pracy ZUS wypłaca zasiłek chorobowy.

 

Co ważne, chorobowe w skróconym wymiarze liczone jest od kolejnego roku kalendarzowego po roku, w którym pracownik ukończył 50 lat.

 

Zwolnienie na dziecko – ile płatne?

 

L4 na dziecko to płatne zwolnienie, dzięki któremu rodzic może sprawować opiekę nad chorym dzieckiem. Zgodnie z przepisami rodzic bądź opiekun prawny dziecka może otrzymać świadczenie w wysokości 80% wymiaru podstawy zasiłku. Wysokość świadczenia wyliczana jest przez płatnika składek lub ZUS, ale można zrobić to też samodzielnie, na przykład wykorzystując z kalkulatora wynagrodzenia chorobowego online. W przypadku zwolnienia na dziecko podstawą do obliczenia wysokości zasiłku jest przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto z 12 miesięcy przed miesiącem, którego dotyczy opieka nad dzieckiem.

 

Świadczenia chorobowe – najczęściej zadawane pytania:

 

  • Kiedy pracownik na zwolnieniu lekarskim ma prawo do wynagrodzenia chorobowego?

 

Każdy pracownik (czyli osoba, na której rzecz płatnik – pracodawca odprowadza składki na ubezpieczenie chorobowe) ma prawo do wynagrodzenia za okres choroby.

 

  • Jaka jest podstawa wynagrodzenia chorobowego?

 

Pracownik otrzymuje wynagrodzenie chorobowe w wysokości 80% lub 100% wysokości przeciętnego wynagrodzenia brutto liczonego z 12 miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym doszło do niezdolności do pracy skutkującej zwolnieniem lekarskim. 

 

  • Kto dokonuje wypłaty wynagrodzenia chorobowego?

 

Przez pierwsze 33 dni lub 14 dni (w przypadku osób po 50. r.ż.) wynagrodzenie chorobowe wypłaca pracodawca. Po tym okresie świadczenie chorobowe w postaci zasiłku chorobowego wypłacane jest z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Kierowca ciężarówek C+E

    Feel Flex   Holandia   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Nasi kierowcy pracują jako: Kierowcy dystrybucji marketów spożywczych; Kierowcy ciężarówek recyklingu; Kierowcy ciężarówek chłodnia, izoterma; Kierowców Terbergów (placowych) Uwaga nie posiadamy ofert dla kierowców na trasach międzynarodowych i chcących pracować w tzw systemie!
  • Finance Application Support Analyst - German Speaker

    Aon   Kraków    praca zdalna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    3 godz.
    Day-to-day responsibilities include: Coordinate with end users and assist them with their regular problems/issues, these issues will be managed through Aon’s ticketing system – Service Now. Develop new ideas and present them to the end users and team. Analysing and documenting the issues,...
  • Przedstawiciel Regionalny

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice    praca mobilna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Obszar pracy obejmuje województwa: śląskie i małopolskie. Twoje zadania: Budowanie i utrzymywanie długotrwałych relacji z klientami; Prezentowanie innowacyjnych rozwiązań i produktów medycznych, przeprowadzanie szkoleń produktowych dla personelu medycznego. Realizacja celów...
  • Młodszy Specjalista HR

    Faurecia Gorzów S.A.   Gorzów Wielkopolski    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat
    5 godz.
    Z nami: Będziesz architektem rozwoju: nauczysz się zarządzać rozwojem kompetencji w przemyśle motoryzacyjnym (na bazie ISO 9001, IATF 16949), rozwiniesz swoje horyzonty organizując, planując lub prowadząc szkolenia. Zaopiekujesz programy employee experience: zadbasz o jakość procesów...
  • Brygadzista produkcji

    HSV Polska Sp. z o.o.   Łódź, Polesie    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    ZAKRES OBOWIĄZKÓW: Nadzór nad prawidłowym przebiegiem procesu produkcyjnego zgodnie z procedurami i instrukcjami produkcyjnymi; Dokumentowanie przebiegu produkcji systemie komputerowym; Kontrolowanie pracy i parametrów maszyn; Uruchomienie i zatrzymanie procesu produkcyjnego; Obsługa zleceń...
  • Junior Method Engineer

    Faurecia Gorzów S.A.   Gorzów Wielkopolski    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat
    6 godz.
    With Us, You Will: Learn how to optimize processes to maximize the potential of machinery. Understand how to streamline material flows and optimize internal logistics. Learn how to practically eliminate waste (MUDA) in production and increase the efficiency of material usage. Actively participate in...

Najnowsze artykuły

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Dyskusje o wolnej od pracy Wigilii czy wolnym Wielkim Piątku toczą się od dawna... a co z sylwestrem? 31 grudnia należy do dni, w których większość z nas jest zajęta przygotowywaniem się do zabawy noworocznej – w związku z czym skupić się na pracy jest wyjątkowo trudno. Póki co w Polsce sylwester nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, a jak jest w innych krajach Europy?

Jak napisać CV? Rodzaje CV

Jak napisać CV? Rodzaje CV

– Nawet bardzo profesjonalnie napisane CV nie zostanie tak samo wysoko ocenione przez wszystkich rekruterów, bo każdy ma swoje przekonania i upodobania, także odnośnie stylu pisania i prezentowania informacji zawodowych – zauważa doradczyni zawodowa Anna Nowicka. Są jednak pewne elementy, które podnoszą atrakcyjność aplikacji i zwiększają szansę, że nie zostanie odrzucona przez program ATS.

Niedziele handlowe 2025

Niedziele handlowe 2025

Zgodnie z nową propozycją zmiany w ustawach o dniach wolnych i ograniczeniu handlu w niedziele i święta, w grudniu przyszłego roku mają obowiązywać aż trzy niedziele handlowe poprzedzające Gwiazdkę. Zmian szykuje się sporo, dlatego wyjaśniamy, ile faktycznie będzie oraz kiedy wypadają niedziele handlowe 2025, a także kto już teraz może mieć otwarty sklep nawet w niedzielę niehandlową.