Czy zdarzyło Ci się po rozmowie kwalifikacyjnej, która Twoim zdaniem poszła co najwyżej średnio, otrzymać telefon od rekrutera z zaproszeniem do kolejnego etapu naboru? A może poznawanie nowych ludzi jest dla Ciebie ogromnym wyzwaniem i zazwyczaj myślisz, że nikt Cię nie polubił? Linking gap jest dowodem, że to nie musi być prawda!
Linking gap – czym jest?
Rozmowy z nowo poznanymi osobami bywają stresujące. Z jednej strony lubimy zawierać znajomości, z drugiej jednak nieustannie zastanawiamy się, jak oceniają nas inni. Angielski termin linking gap można tłumaczyć jako luka sympatii. Nad tym zagadnieniem pochyliła się grupa naukowców – Erica J. Boothby, Gus Cooney, Gillian M. Sandstrom i Margaret S. Clark, którzy przeprowadzili szereg eksperymentów z udziałem studentów pierwszego roku, zawierających nowe znajomości. Z badań wynikało, że linking gap może utrzymywać się nawet do kilku miesięcy.
Wg tej teorii ludzie są skłonni źle oceniać pierwsze wrażenie, jakie na kimś robią. Negatywne myślenie wynika z kilku przyczyn. Po pierwsze podczas rozmów z nowo poznanymi osobami stosuje się wiele grzecznościowych zwrotów, niekoniecznie ujawniając prawdziwe odczucia. Po drugie ze względu na przeświadczenie, że rozmówca może nas nie polubić, niechętnie wyrażamy nasze zainteresowanie. I po trzecie – nawiązywanie relacji, wchodzenie w interakcje społeczne to bardzo wymagające zadanie, dlatego często skupiamy się na nas samych – tym, co powiedzieć za chwilę – i nie zwracamy uwagi na mowę ciała, sygnały, świadczące o sympatii, jakie wysyła nam rozmówca. Po rozmowie zastanawiamy się, czy nie przekroczyliśmy granic, nie powiedzieliśmy za dużo albo zbyt mało, czy nie wydaliśmy się nudni. Wiele osób ma tendencję do dużej samokrytyki i uważa, że podobnie oceniają ich inni.
Linking gap – jak sobie z nim radzić w życiu zawodowym?
Przeświadczenie, że ktoś lubi nas mniej czy mniej ceni niż my jego, może być obezwładniające, powodować, że niechętnie się angażujemy w dalsze interakcje społeczne. Warto więc zdawać sobie sprawę, że coś takiego, jaki linking gap istnieje i może mieć realny wpływ na nasz rozwój zawodowy i życie prywatne.
Jak sobie radzić z ? Przede wszystkim warto pracować nad samooceną, pewnością siebie. W dużym stopniu to, jak myślimy, że oceniają nas inni, wynika bowiem z tego, co sami uważamy o sobie. Tutaj warto też wspomnieć o syndromie oszusta, czyli sytuacji, w której wydaje się nam, że inni nas bezpodstawnie cenią i boimy się, że odkryją naszą niewiedzę (mimo że jesteśmy specjalistami w swojej dziedzinie). Dzięki poznaniu swoich mocnych i słabych stron, stawianiu przed sobą realnych oczekiwań, nieporównywaniu się z innymi i po prostu byciu dla siebie wyrozumiałym możemy uniknąć wielu pułapek naszego myślenia.