W dobie pandemii trudno cokolwiek zaplanować. Zaraz zaczyna się Twój wyczekany urlop, ale… zamiast wakacji pod palmą czeka Cię domowa kwarantanna? Sprawdź, jakie masz uprawnienia w takiej sytuacji, czy urlop wypoczynkowy przepada, czy może zostać przeniesiony na inny termin.
W jaki przypadkach pracodawca jest zobowiązany przesunąć urlop pracownikowi?
Zacznijmy od sprecyzowania podstawowych pojęć. Na kwarantannę kierowane są osoby zdrowe z powodu ryzyka zakażenia wirusem COVID-19. Chorzy, którzy uzyskali pozytywny wynik testu, przebywają natomiast w izolacji domowej (jeśli pozwala na to ich stan zdrowia) lub w szpitalu.
Na początku zagrożenia epidemicznego kwarantanna trwała 14 dni. Aktualnie (dane na 15 lutego 2022 r.) okres ten jest krótszy i wynosi:
- 5 dni – kwarantanna domowa osób udzielających świadczeń chorym na COVID-19 (np. personelu medycznego), żołnierzy, policjantów, strażników granicznych, strażaków i pracowników Służby Ochrony Państwa,
- 7 dni kwarantanny – po wystawieniu skierowania na test oraz dla osób powracających z zagranicy,
- kwarantanna współdomownika trwa tyle dni, ile izolacja osoby zakażonej.
Zlikwidowano już siedmiodniową kwarantannę po kontakcie z osobą zakażoną.
Co ważne z kwarantanny zwalniają niektóre okoliczności, m.in. posiadanie certyfikatu szczepień wraz z negatywnym wynikiem testu. Warto na bieżąco śledzić zasady kwarantanny i izolacji domowej w serwisie rządowym.
Czy osoba, która czuje się dobrze, ale ma nałożoną kwarantannę, może jednocześnie przebywać na urlopie wypoczynkowym? Czy pracodawca powinien przesunąć wolne na inny termin?
Z Kodeksu pracy jasno wynika, że urlopu udziela się w dni, które są dla danego pracownika dniami pracy – zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy.
Jak stanowi art. 165.:
Jeżeli pracownik nie może rozpocząć urlopu w ustalonym terminie z przyczyn usprawiedliwiających nieobecność w pracy, a w szczególności z powodu:
1) czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby,
2) odosobnienia w związku z chorobą zakaźną,
3) powołania na ćwiczenia wojskowe lub na przeszkolenie wojskowe albo stawienia
się do pełnienia terytorialnej służby wojskowej rotacyjnie, na czas do 3 miesięcy,
4) urlopu macierzyńskiego,
pracodawca jest obowiązany przesunąć urlop na termin późniejszy.
Jeżeli te przyczyny wystąpią w trakcie urlopu, to pozostałe dni wolne przechodzą na inny termin.
Kwarantanna to nic innego jak odosobnienie związane z chorobą zakaźną. Zatem odpowiedź na pytanie, czy pracodawca jest obowiązany w takich okolicznościach przesunąć urlop, jest twierdząca. W czasie tej nieobecności w pracy przysługuje zasiłek – identycznie jak za okres choroby. To jednak tylko jedna z możliwości.
Co z urlopem wypoczynkowym pracownika podczas kwarantanny?
Jeśli chodzi o kwestię kwarantanna a praca zawodowa, możliwe jest połączenie tych dwóch rzeczy, jednak pod pewnymi warunkami. Część osób na kwarantannie nie ma problemów ze zdrowiem i czuje się w pełni sił. Jeśli dany pracownik chce i może wykonywać swoje obowiązki w domowych warunkach, to prawo dopuszcza taką możliwość.
Termin praca zdalna został wprowadzony do polskich przepisów w marcu 2020 r. specustawą covidową. Zgodnie z nią ma obowiązywać w czasie stanu epidemii i zagrożenia epidemicznego oraz do trzech miesięcy po odwołaniu tego stanu. W czasie kwarantanny i izolacji za zgodą przełożonego dopuszczalne jest świadczenie pracy i otrzymywanie za nią wynagrodzenia. Osoba wykonująca swoje obowiązki zdalnie może więc korzystać ze świadczeń pracowniczych i brać dni wolne, pomimo że przebywa na kwarantannie. Warunkiem jest tu możliwość pracowania w trybie home office. Praca nie zwalnia w żaden sposób z nałożonych na daną osobę ograniczeń – nie można zatem wychodzić z domu, spotykać się z klientami itd.
Jeśli na kwarantannę trafi np. pracownik fizyczny czy kasjer, to konieczne będzie przerwanie urlopu wypoczynkowego i kontynuowanie go w innym terminie.