Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Kwarantanna a praca zawodowa

Kwarantanna a praca zawodowa

 
Kwarantanna a praca zawodowa

By ograniczać rozprzestrzenianie się koronawirusa w Polsce, wprowadzono szereg przepisów mających zmniejszać ryzyko zarażenia się. Zamknięto parki, plaże, bulwary, galerie handlowe i lokale usługowe, wprowadzono limit pasażerów w komunikacji publicznej i klientów w sklepach. Hasło #zostań w domu za pośrednictwem różnorakich mediów dotarło niemal wszędzie.

 

Wielu ludzi, w tym ci, którzy mieli styczność z chorymi na COVID-19, osoby powracające z zagranicy (poza zawodowymi kierowcami transportu towarowego i osobowego) i mieszkające nimi w jednym mieszkaniu, zostało objętych obowiązkową kwarantanną. Czy w czasie jej trwania można pracować?

 

Czy można pracować podczas kwarantanny?

 

Kwarantanna trwa 2 tygodnie (choć ten czas może zmienić lekarz) od dnia kontaktu z osobą, u której wykryto koronawirusa, a w przypadku osób powracających z zagranicy – od dnia przekroczenia polskiej granicy. W tym czasie pod żadnym pozorem nie wolno opuszczać domu ani przyjmować w nim nikogo z zewnątrz. Nawet wizyta w sklepie czy wyjście z psem stwarzają ryzyko zakażenia innych, zwłaszcza że choroba często przebiega bezobjawowo i tak naprawdę nawet osoba, która czuje się dobrze, może być nosicielem koronawirusa SARS-CoV-2. W przypadku pogorszenia stanu zdrowia, pojawienia się gorączki, kaszlu, trudności z oddychaniem należy powiadomić stację sanitarno-epidemiologiczną albo zgłosić się do oddziału zakaźnego lub obserwacyjno-zakaźnego szpitala.

 

To spore ograniczenia. Warto jednak podkreślić, że kwarantanna dotyczy też osób zdrowych. Czy więc można uznać, że odosobnienie zawsze uniemożliwia pracę zawodową? Niekoniecznie.

 

Art. 92. § 1. Kodeksu pracy stanowi, że: Za czas niezdolności pracownika do pracy wskutek:

1) choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną – trwającej łącznie do 33 dni w ciągu roku kalendarzowego, a w przypadku pracownika, który ukończył 50 rok życia – trwającej łącznie do 14 dni w ciągu roku kalendarzowego – pracownik zachowuje prawo do 80% wynagrodzenia, chyba że obowiązujące u danego pracodawcy przepisy prawa pracy przewidują wyższe wynagrodzenie z tego tytułu.

Po tym czasie pracownikowi, który pozostaje wciąż niezdolny do pracy, przysługuje zasiłek z ZUS.

 

Nie we wszystkich przypadkach odosobnienie oznacza automatycznie niezdolność do pracy. W ustawie o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych wprowadzono termin praca zdalna. Jeśli więc pracownik poddał się obowiązkowej kwarantannie, ale jest zdrowy (lekarz nie wystawił mu zwolnienia) oraz ma możliwość wykonywania swoich obowiązków w trybie home office, to może w ten sposób pracować i będzie otrzymywał pełne wynagrodzenie.

 

Niezdolność do pracy podczas kwarantanny – w jakich przypadkach?

 

Nie ma prawnych przeszkód, by zdrowa osoba w czasie kwarantanny wykonywała pracę w domu lub innym miejscu odosobnienia, o ile posiada odpowiednie narzędzia i warunki oraz pozwala na to rodzaj pracy. Są jednak stanowiska i sytuacje, w których pomimo tego, że ktoś ma cechy charakteru przydatne w pracy zdalnej i jest silnie zmotywowany, by z domu realizować swoje obowiązki, nie może tego robić.

 

Dotyczy to pracowników produkcyjnych, fizycznych i wszystkich na stanowiskach uniemożliwiających pracę zdalną przez internet. Także jeśli dana osoba nie ma odpowiednich warunków, np. przebywa nie w domu, a ośrodku wskazanym przez służby, nie można powierzyć jej wykonywania obowiązków. Zawodową aktywność podczas kwarantanny wyklucza także zwolnienie lekarskie.

 

W takich przypadkach pracownikowi przysługuje wynagrodzenie chorobowe lub zasiłek chorobowy, zasiłek opiekuńczy albo dodatkowy zasiłek opiekuńczy wprowadzony specustawą. Do świadczenia uprawnia decyzja Państwowego Inspektora Sanitarnego, którą trzeba po zakończeniu kwarantanny przedstawić pracodawcy lub w ZUS-ie. Osoby, które zostały odosobnione po powrocie z zagranicy, nie otrzymują decyzji z sanepidu. Nie oznacza to jednak, że są pozbawione prawa do świadczenia. Zasiłek chorobowy jest wypłacany na podstawie oświadczenia o odbywaniu obowiązkowej kwarantanny po przekroczeniu granicy.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Unum Życie TUiR S.A.
    kierownik/koordynator  kontrakt B2B
    7 godz.
    Zadania: rekrutacja do zespołu sprzedażowego; rozwój i szkolenie zespołu; realizacja celów biznesowych; motywowanie, kreowanie dobrej atmosfery pracy.
  • Spawacz MAG / MIG lub WIG

    Ideale Jobs GmbH   Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   14 000 - 18 600 zł brutto/mies.  rekrutacja online
    8 godz.
    Opis stanowiska: Wykonywanie spawania metodą MAG (Metal Active Gas) lub MIG (Metal Inert Gas) zgodnie z dokumentacją techniczną . Przygotowanie powierzchni do spawania, w tym cięcie, czyszczenie i szlifowanie elementów metalowych. Montaż i łączenie elementów konstrukcji metalowych.
  • Młodszy Konsultant ds. Kadr i Płac

    Symfonia Sp. z o.o.   Warszawa    praca hybrydowa
    specjalista junior / mid  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    8 godz.
    Twoje zadania: Pomaganie użytkownikom oprogramowania Symfonia Kadry i Płace przez telefon, czat i email. Aktualizacja bazy wiedzy i tworzenie dokumentacji.
  • Spedytor międzynarodowy / Spedytorka międzynarodowa

    AZONIK sp. z o.o.   Białystok, Józefa Marjańskiego 3/309    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    12 godz.
    Obowiązki: planowanie, uzgadnianie warunków dostawy z przewoźnikiem, przygotowanie i wysyłka zamówienia transportowego, operacyjne prowadzenie transportu, kontrolowanie przez przewoźnika warunków dostawy, współpraca z innymi działami przedsiębiorstwa, informowanie klienta o postępie...
  • Psycholog / Pedagog specjalny

    Terapeutyczny Punkt Przedszkolny ABATEAM   Warszawa, Ochota    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior / ekspert  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    12 godz.
    Opis stanowiska prowadzenie terapii indywidualnej i/lub opcjonalnie grupowej (5 osobowej, 2 godz. dziennie przy wsparciu Pedagoga Specjalnego lub Psychologa) przygotowanie programów terapeutycznych; monitorowanie postępów; bieżąca kontakt z rodzicami;
  • Nauczyciel wychowania przedszkolnego

    Terapeutyczny Punkt Przedszkolny ABATEAM   Warszawa, Ochota    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior / ekspert  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    12 godz.
    Opis stanowiska współprowadzenie grupy przedszkolnej (4-5 osobowej trwającej 2 godz. przy wsparciu Pedagoga Specjalnego lub Psychologa) współtworzenie programów i ich realizacja; monitorowanie postępów; bieżąca kontakt z rodzicami;

Najnowsze artykuły

Siedząca praca a ból pleców

Siedząca praca a ból pleców

– Długim czasem pracy w pozycji siedzącej możemy zwiększyć swoją podatność na takie choroby jak dyskopatia, hemoroidy, obniżone libido, żylaki kończyn dolnych czy nawet udar. Najczęstszą dolegliwością jest jednak ból kręgosłupa – wyjaśnia Piotr Seredziński, chiropraktyk i fizjoterapeuta. Jak zatem prawidłowo siedzieć w pracy, by uniknąć bólu, pogłębiania wad postawy i poważniejszych chorób?

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

W miesiącach letnich ofertowy boom daje się zauważyć zwłaszcza w turystyce, gastronomii, handlu detalicznym, budownictwie i rolnictwie. Nad morzem przeważają oferty z sektora HoReCa skierowane przede wszystkim do studentów, ale także osób z uprawnieniami np. ratownika czy instruktora. Sprawdź, jakie stanowiska oferowane są nad Bałtykiem oraz jak zmienia się rynek pracy latem.

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

 – Niektórzy preferują relacje bardziej zdystansowane i formalne tak, by nikt nie przeszkadzał im w pracy i by nie czuć się zobowiązanym do świadczenia drobnych przysług. Inni są pod tym względem mniej rygorystyczni – tłumaczy psycholog dr Beata Rajba. Kiedy w pracy pojawia się przyjaźń i jak rozpoznać, że kolega lub koleżanka ma szczere intencje?

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?