Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Kwarantanna a praca zawodowa

Kwarantanna a praca zawodowa

 
Kwarantanna a praca zawodowa

By ograniczać rozprzestrzenianie się koronawirusa w Polsce, wprowadzono szereg przepisów mających zmniejszać ryzyko zarażenia się. Zamknięto parki, plaże, bulwary, galerie handlowe i lokale usługowe, wprowadzono limit pasażerów w komunikacji publicznej i klientów w sklepach. Hasło #zostań w domu za pośrednictwem różnorakich mediów dotarło niemal wszędzie.

 

Wielu ludzi, w tym ci, którzy mieli styczność z chorymi na COVID-19, osoby powracające z zagranicy (poza zawodowymi kierowcami transportu towarowego i osobowego) i mieszkające nimi w jednym mieszkaniu, zostało objętych obowiązkową kwarantanną. Czy w czasie jej trwania można pracować?

 

Czy można pracować podczas kwarantanny?

 

Kwarantanna trwa 2 tygodnie (choć ten czas może zmienić lekarz) od dnia kontaktu z osobą, u której wykryto koronawirusa, a w przypadku osób powracających z zagranicy – od dnia przekroczenia polskiej granicy. W tym czasie pod żadnym pozorem nie wolno opuszczać domu ani przyjmować w nim nikogo z zewnątrz. Nawet wizyta w sklepie czy wyjście z psem stwarzają ryzyko zakażenia innych, zwłaszcza że choroba często przebiega bezobjawowo i tak naprawdę nawet osoba, która czuje się dobrze, może być nosicielem koronawirusa SARS-CoV-2. W przypadku pogorszenia stanu zdrowia, pojawienia się gorączki, kaszlu, trudności z oddychaniem należy powiadomić stację sanitarno-epidemiologiczną albo zgłosić się do oddziału zakaźnego lub obserwacyjno-zakaźnego szpitala.

 

To spore ograniczenia. Warto jednak podkreślić, że kwarantanna dotyczy też osób zdrowych. Czy więc można uznać, że odosobnienie zawsze uniemożliwia pracę zawodową? Niekoniecznie.

 

Art. 92. § 1. Kodeksu pracy stanowi, że: Za czas niezdolności pracownika do pracy wskutek:

1) choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną – trwającej łącznie do 33 dni w ciągu roku kalendarzowego, a w przypadku pracownika, który ukończył 50 rok życia – trwającej łącznie do 14 dni w ciągu roku kalendarzowego – pracownik zachowuje prawo do 80% wynagrodzenia, chyba że obowiązujące u danego pracodawcy przepisy prawa pracy przewidują wyższe wynagrodzenie z tego tytułu.

Po tym czasie pracownikowi, który pozostaje wciąż niezdolny do pracy, przysługuje zasiłek z ZUS.

 

Nie we wszystkich przypadkach odosobnienie oznacza automatycznie niezdolność do pracy. W ustawie o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych wprowadzono termin praca zdalna. Jeśli więc pracownik poddał się obowiązkowej kwarantannie, ale jest zdrowy (lekarz nie wystawił mu zwolnienia) oraz ma możliwość wykonywania swoich obowiązków w trybie home office, to może w ten sposób pracować i będzie otrzymywał pełne wynagrodzenie.

 

Niezdolność do pracy podczas kwarantanny – w jakich przypadkach?

 

Nie ma prawnych przeszkód, by zdrowa osoba w czasie kwarantanny wykonywała pracę w domu lub innym miejscu odosobnienia, o ile posiada odpowiednie narzędzia i warunki oraz pozwala na to rodzaj pracy. Są jednak stanowiska i sytuacje, w których pomimo tego, że ktoś ma cechy charakteru przydatne w pracy zdalnej i jest silnie zmotywowany, by z domu realizować swoje obowiązki, nie może tego robić.

 

Dotyczy to pracowników produkcyjnych, fizycznych i wszystkich na stanowiskach uniemożliwiających pracę zdalną przez internet. Także jeśli dana osoba nie ma odpowiednich warunków, np. przebywa nie w domu, a ośrodku wskazanym przez służby, nie można powierzyć jej wykonywania obowiązków. Zawodową aktywność podczas kwarantanny wyklucza także zwolnienie lekarskie.

 

W takich przypadkach pracownikowi przysługuje wynagrodzenie chorobowe lub zasiłek chorobowy, zasiłek opiekuńczy albo dodatkowy zasiłek opiekuńczy wprowadzony specustawą. Do świadczenia uprawnia decyzja Państwowego Inspektora Sanitarnego, którą trzeba po zakończeniu kwarantanny przedstawić pracodawcy lub w ZUS-ie. Osoby, które zostały odosobnione po powrocie z zagranicy, nie otrzymują decyzji z sanepidu. Nie oznacza to jednak, że są pozbawione prawa do świadczenia. Zasiłek chorobowy jest wypłacany na podstawie oświadczenia o odbywaniu obowiązkowej kwarantanny po przekroczeniu granicy.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Inżynier R&D

    HSV Polska Sp. z o.o.   Łódź    praca hybrydowa / stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Twoje zadania: Przygotowywanie i realizacja w programie CAD (Catia/NX) procesów konstruktorskich/ projektowych; związanych z nowymi lub modernizowanymi prototypami z polipropylenu ekspandowanego (EPP) i polistyrenu ekspandowanego (EPS); Prowadzenie rozmów z dostawcami narzędzi (formy) na polu...
  • Specjalista ds. Kadr i Płac

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    17 godz.
    Do Twoich zadań należeć będzie: kompleksowa obsługa kadrowo-płacowa pracowników, tj.: akta osobowe, umowy zlecenia, ewidencja czasu pracy, naliczanie wynagrodzeń, nadzorowanie przestrzegania przepisów prawa pracy oraz aktualizowanie dokumentacji kadrowej, weryfikowanie czasu i planów pracy...
  • Kierownik Działu Nadziewarek

    Balcerzak Sp. z o.o.   Wróblów    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    19 godz.
    Zakres obowiązków: Kierowanie działem produkcji (Nadziewarek) Prowadzenie stałej analizy i optymalizacji procesów w powierzonym dziale; Nadzór nad przestrzeganiem zgodności receptur, wskaźników oraz procesów produkcyjnych; Kierowanie, planowanie i organizacja pracy podległych...
  • Pracownik kompletujący zamówienia / Magazynier

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia, Alkmaar   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    20 godz.
    Obowiązki: zbieranie zamówień w systemie voice-pick; kompletowanie zamówień; obsługa zwrotów; praca na rożnych działach magazynowych; Wymagania: gotowość do pracy w systemie zmianowym; chęć nawiązania współpracy na dłuższy okres; Mile widziane: prawo jazdy kat. B; znajomość języka angielskiego;
  • Młodszy mikrobiolog - laboratorium weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista mid / junior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    20 godz.
    Zakres obowiązków: wykonywanie analiz mikrobiologicznych (posiewy, identyfikacja, antybiogramy), konsultowanie wyników badań, prowadzenie dokumentacji.
  • Specjalista ds. Marketingu

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    20 godz.
    Zakres obowiązków: Tworzenie i realizacja strategii marketingowych B2B, która wyróżni Vetlab na rynku. Tworzenie treści marketingowych (teksty, grafiki, prezentacje) i dbanie o ich spójność z wizerunkiem marki. Organizacja i udział w kongresach, targach i wydarzeniach branżowych, zarówno...

Najnowsze artykuły

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Nadchodzi długo wyczekiwany przez wielu Czarny Piątek, czyli dzień przedświątecznych obniżek cen. Dla klientów to szansa na złapanie wyjątkowych okazji, dla firm zysk, ale i ogromne wyzwanie logistyczne. Kto najbardziej korzysta na Black Friday? Czy robienie zakupów tego dnia faktycznie się opłaca? Podpowiadamy, jak przetrwać Czarny Piątek i z perspektywy konsumenta, i pracownika sklepu.

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

– Cechy takie jak ambicja czy asertywność, które u mężczyzn są cenione, u kobiet potrafią budzić niechęć. Przypisuje się też liderkom stereotypowo męskie cechy, aby uzasadnić ich wysoką pozycję w organizacji – komentuje Olga Kozierowska, prezeska Fundacji WłączeniPlus i twórczyni Sukcesu Pisanego Szminką. W wywiadzie dla Praca.pl ekspertka wyjaśnia, co współcześnie oznacza feminizm w pracy.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.