Masz wyczulone zmysły smaku i powonienia? Potrafisz nie tylko docenić estetyczną stylizację potraw, ale też rozpoznać, czy zostały przyrządzone z produktów dobrej jakości? Rozważ karierę krytyka kulinarnego. Jak zostać tego typu specjalistą? Czy praca w gastronomii na tym stanowisku może się opłacać?
Krytyk kulinarny – obowiązki zawodowe
Zacznijmy od tego, czym zajmuje się krytyk kulinarny. Praca takiej osoby polega przede wszystkim na smakowaniu dań w różnego rodzaju lokalach gastronomicznych, od renomowanych restauracji, po małe lokale typu fast food. Krytyk kulinarny ocenia smak (też np. oryginalność połączeń smakowych, kompozycję składników), temperaturę, teksturę, zapach, wygląd dań, jakość wykorzystanych produktów, technikę przyrządzenia, a także sposób serwowania potraw.
Krytyk kulinarny nie skupia się jednak wyłącznie na samym daniu. Zwraca uwagę na warunki panujące w całym lokalu – w tym profesjonalizm obsługi, podejście do klienta, wygodę lokalu, czystość, wystrój wnętrza, czytelność menu.
Krytyk kulinarny często działa na zlecenie – np. periodyku branżowego, portalu, firmy z branży turystycznej, hotelarskiej itp. Nierzadko jednostki te nawiązują stałą współpracę z wybranymi krytykami. Trzeba jednak pamiętać, że krytycy kulinarni to w większości wolni strzelcy pracujący na własny rachunek. Istotną częścią ich zadań zawodowych jest przygotowanie recenzji lokalu – w formie pisanej, filmiku wideo, jako wystąpienie telewizyjne. Krytyk kulinarny powinien mieć zatem lekkie pióro, charyzmę, być osobą pracowitą, zdeterminowaną i o dobrze rozwiniętych umiejętnościach organizatorskich.
Krytycy kulinarni są zapraszani na różnego rodzaju wydarzenia z branży gastronomicznej, konferencje, festiwale, stają się jurorami w konkursach. Mogą też doradzać początkującym restauratorom, pomagać w dokonaniu zmiany w już istniejących lokalach.
Jak zostać krytykiem kulinarnym?
Jeśli myślisz poważnie o zawodzie krytyka kulinarnego, zastanów się nad podjęciem studiów na kierunku gastronomia i sztuka kulinarna, technologia żywności i żywienia. Możesz też uzupełnić swoje wykształcenie o studia podyplomowe – np. na kierunku sztuka kulinarna. Na rynku znaleźć można także polskie i zagraniczne kursy dla przyszłych krytyków kulinarnych.
Wciąż się uczysz i przed Tobą dopiero wybór szkoły średniej? W tym wypadku rozważ pójście do branżowej szkoły gastronomicznej. Uzyskanie tytułu technika żywienia i usług gastronomicznych to świetny start dla osób marzących o karierze krytyka kulinarnego.
Krytyk kulinarny – średnie wynagrodzenie
Zarobki krytyka kulinarnego są uzależnione od jego renomy, dlatego początki w branży mogą być trudne. Krytyk kulinarny o wypracowanej pozycji, współpracujący z czasopismami czy różnego rodzaju instytucjami z branży gastronomicznej, zarabia około 4-6 tys. zł miesięcznie. Zarobki bardzo popularnych krytyków kulinarnych, prowadzących np. własne programy czy pracujących jako jurorzy w telewizyjnych konkursach gastronomicznych, mogą być jednak o wiele wyższe.