Kraków to drugie pod względem wielkości i liczby ludności miasto w Polsce. Dawna stolica kraju, miejsce z wielowiekową tradycją, świetnie utrzymanymi zabytkami przyciąga turystów z całego świata. Kraków cenią jednak również przedsiębiorcy, którzy chętnie wybierają to przyjazne dla inwestycji miasto. Także dla osób szukających pracy Kraków jest świetnym kierunkiem. W jakich branżach najłatwiej znaleźć zatrudnienie w stolicy Małopolski? Czytaj dalej i poznaj krakowski rynek pracy.
Bezrobocie – Kraków
Ogólną charakterystykę rynku pracy w Krakowie zacznijmy od określenia stopy bezrobocia. Na koniec marca 2022 r. zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego, stopa bezrobocia wynosiła:
- dla Polski – 5,4%,
- dla województwa małopolskiego – 4,5%,
- dla powiatu krakowskiego – 4,9%,
- dla Krakowa – 2,8%.
Jak widać, wskaźnik dla Krakowa jest bardzo niski. Zapotrzebowanie na pracowników dostrzegalne jest w wielu branżach.
Kraków – zawody deficytowe i nadwyżkowe
Kiedy szukamy pracy i jesteśmy gotowi na przebranżowienie, warto ocenić, jakich pracowników poszukują pracodawcy. Pomoże w tym po pierwsze przejrzenie bazy ogłoszeń typu praca Kraków na portalu rekrutacyjnym, np. na praca.pl i po drugie poznanie ogólnych trendów na rynku zatrudnienia. Informacje na temat poszukiwanych profesji znajdziemy w badaniu Barometr zawodów 2022. Dzieli ono zawody na:
- deficytowe (duże zapotrzebowanie pracodawców i mała liczba spełniających kryteria chętnych świadczą o możliwości szybkiego znalezienia pracy),
- zrównoważone (liczba ofert i kandydatów jest podobna, poszukiwanie pracy nie powinno się więc przeciągać),
- nadwyżkowe (mało ofert, wielu bezrobotnych chętnych do pracy, co wpływa na trudności w poszukiwaniu zatrudnienia).
Zgodnie z wynikami Barometru zawodów w Krakowie pracę bez problemu znajdą lekarze, pielęgniarki i położne oraz ratownicy medyczni. Warto wiedzieć, że sektor usług medycznych i opiekuńczych potrzebuje pracowników niemal w całej Polsce. Lista zawodów deficytowych jest jednak w stolicy województwa małopolskiego bardzo długa – znajduje się na niej niemal 60 innych zawodów. Poszukiwani są pracownicy przetwórstwa przemysłowego z różnymi umiejętnościami i uprawnieniami, np. blacharze i lakiernicy samochodowi, elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy, inżynierowie elektrycy i energetycy, krawcy i pracownicy produkcji odzieży, lakiernicy, monterzy, operatorzy obrabiarek skrawających i inni.
Wiele ofert pracy w Krakowie znaleźć też można w budowlance. Zatrudnienie od zaraz firmy oferują np. betoniarzom i zbrojarzom, murarzom i tynkarzom, pracownikom ds. budownictwa drogowego i kolejowego, operatorom i mechanikom sprzętu do robót ziemnych, pracownikom robót wykończeniowych w budownictwie, kierownikom budowy i inżynierom budownictwa.
Szerokie możliwości znalezienia pracy w Krakowie od zaraz stwarzają też usługi dla biznesu. Korporacje i mniejsze firmy poszukują: analityków, testerów i operatorów systemów teleinformatycznych, pracowników ds. rachunkowości i księgowości, samodzielnych księgowych, pracowników telefonicznej i elektronicznej obsługi klienta, ankieterów, teleankieterów, projektantów i administratorów baz danych, programistów, przedstawicieli handlowych, specjalistów ds. finansowych, ds. PR, reklamy, marketingu i sprzedaży, specjalistów ds. projektowania, wdrażania i doskonalenia produktów i usług cyfrowych, a także ds. zarządzania zasobami ludzkimi i rekrutacji.
Oferty czekają również w transporcie, logistyce i spedycji (na kierowców, listonoszy i kurierów, magazynierów, spedytorów i logistyków, zaopatrzeniowców i dostawców), usługach (poszukiwani są np. fryzjerzy i kosmetyczki, pracownicy ochrony fizycznej) oraz na nauczycieli. Warto sprawdzić pełną listę zawodów deficytowych w Krakowie.
W mieście wskazano także wąską grupę profesji nadwyżkowych. Należą do niej:
- dziennikarze i redaktorzy,
- filozofowie, historycy, politolodzy i kulturoznawcy,
- plastycy, dekoratorzy wnętrz i konserwatorzy zabytków,
- pracownicy administracyjni i biurowi,
- socjolodzy i specjaliści ds. badań społeczno-ekonomicznych,
- specjaliści technologii żywności i żywienia.
Rozwinięte branże, firmy – Kraków
Przekrój branżowy krakowskich firm jest mocno zróżnicowany. Rozwija się tu przetwórstwo przemysłowe, działają zakłady chemiczne, farmaceutyczne, motoryzacyjne, przetwórstwa spożywczego. Perspektywiczny jest także sektor usług dla biznesu – finansowy, IT, nowych technologii czy obsługi klienta. Pracy warto tu szukać oczywiście także w innych branżach – budownictwie, handlu, transporcie i logistyce.
Wg danych GUS (REGON, stan na koniec marca 2022 r.) w mieście działa niemal 161,4 tys. podmiotów gospodarki narodowej. Wśród nich są 33 zakłady pracy zatrudniające co najmniej 1000 osób i 156 generujących od 250 do 999 miejsc pracy. Rozwinięty jest też sektor małych i średnich przedsiębiorstw.
Praca dla Ukraińca:
bez znajomości języka polskiego
Jak można wnioskować z powyższej charakterystyki krakowskiego rynku pracy, osoby poszukujące zatrudnienia właśnie w tej okolicy są w dobrej sytuacji. Zapotrzebowanie pracodawców cechuje bowiem różnorodność, a stopa bezrobocia ma niską wartość. Polski rynek pracy jest otwarty na obywateli Ukrainy, którzy przebywają w Rzeczypospolitej legalnie – mają wyrobiony numer PESEL.
Bez znajomości języka polskiego z pewnością trudniej dotrzeć do dużej liczby ofert. Warto więc sięgnąć po pomoc. Na praca.pl można wyszukiwać hasła po ukraińsku. Także baza ogłoszeniowa Powiatowego Urzędu Pracy – Centralna Baza Ofert Pracy jest dostępna w tym języku. Dla Ukraińców szukających pracy uruchomiona została ogólnopolska infolinia – nr 19524. Porad udzielają też pracownicy Powiatowych Urzędów Pracy.
ze znajomością języka polskiego
Ukraińcy mówiący po polsku mają większą swobodę w podejmowaniu pracy. Wiele stanowisk wymaga znajomości języka polskiego – w obsłudze klienta czy handlu. Warto regularnie przeglądać oferty pracy na praca.pl, zaglądać do wspomnianej wyżej Centralnej Bazy Ofert Pracy. Dobrze jest również uruchomić kontakty i popytać o możliwość zatrudnienia w okolicy.
Ukraińska wersja językowa: Краків: загальна характеристика ринку праці