Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Krajowe Klastry Kluczowe – najważniejsze informacje

Krajowe Klastry Kluczowe – najważniejsze informacje

 
Krajowe Klastry Kluczowe – najważniejsze informacje

Krajowe Klastry Kluczowe – cel

 

Klaster to kooperacja przedsiębiorstw, instytucji i innych jednostek, reprezentujących tę samą dziedzinę. Celem funkcjonowania takich grup jest współpraca, pozwalająca na szybszy, bardziej dynamiczny rozwój i zwiększenie konkurencyjności członków na arenie międzynarodowej. Symbioza między podmiotami wynika na przykład z dzielenia się wiedzą, zasobami itp. Różne rodzaje klastrów można podzielić względu na obszar, w jakim funkcjonują (np. klaster logistyczny, klaster komputerowy).

 

Tytuł Krajowego Klastra Kluczowego ma jeszcze bardziej wzmocnić pozycję wybranych zespołów przedsiębiorstw, wesprzeć działania z zakresu wdrażania nowych technologii, badania i rozwoju itp, które w efekcie pozytywnie wpłyną na krajową gospodarkę. Konkurs na przyznanie statusu przeprowadza Ministerstwo Rozwoju, ze wsparciem Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

 

Co otrzymają klastry w zamian za to, że zostaną wybrane? Jak czytamy w regulaminie ostatniego konkursu na nadanie tytułu KKK, oprócz możliwości posługiwania się takim statusem w kontaktach międzynarodowych:

3. Koordynator Krajowego Klastra Kluczowego jest uprawniony do aplikowania o wsparcie publiczne w ramach instrumentów Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020. 

4. Wnioski konsorcjów składających się z grupy członków KKK, będą korzystały z preferencji w ramach systemu oceny przy aplikowaniu do różnych programów i działań pomocowych.

 

Krajowe Klastry Kluczowe – jak dołączyć?

 

Kluczowe klastry w Polsce wyłania się na zasadzie konkursu. Przeznaczony jest on dla klastrów, które swój status chcą przedłużyć lub otrzymać go po raz pierwszy. By wziąć udział w konkursie na nadanie statusu KKK należy złożyć odpowiedni wniosek w terminie naboru (ostatni trwał między 29 marca 2019 a 30 maja 2019) poprzez internetowy formularz znajdujący się na stronie organizatora konkursu. O tym, co powinno się znaleźć we wniosku i jak wypełnić niezbędne dokumenty, mówią poszczególne załączniki dostępne na podstronie portalu rządowego, dedykowanej konkursowi.

 

Warto dodać, że ocenie podlega sześć obszarów funkcjonowania klastrów:

– zasoby ludzkie i organizacyjne;

– zasoby infrastrukturalne oraz finansowe;

– potencjał gospodarczy;

– tworzenie wiedzy oraz jej transfer;

– działanie na rzecz polityk publicznych;

– zorientowanie na klienta. 

 

Krajowe Klastry Kluczowe – lista

 

Dwie rundy naborów już minęły, a poszczególne klastry swój status utraciły w 31 grudnia 2018 r. oraz 31 października 2019. Aktualnie status Krajowego Klastra Kluczowego mają grupy przedsiębiorstw z rundy III i IV. Ich lista umieszczona jest na portalu Rzeczypospolitej Polskiej. Tytuł KKK otrzymuje się na okres 36 miesięcy, aktualnie posiadają go:

 

III runda (status obowiązuje do 31 października 2021 r.):

  • Klaster Dolina Lotnicza, reprezentowany przez Stowarzyszenie Grupy Przedsiębiorców Przemysłu Lotniczego „Dolina Lotnicza”;
  • Klaster Obróbki Metali, reprezentowany przez Centrum Promocji Innowacji i Rozwoju;
  • Mazowiecki Klaster ICT, reprezentowany przez Stowarzyszenie Rozwoju Społeczno-Gospodarczego „Wiedza”;
  • Polski Klaster Budowlany, reprezentowany przez Polskie Stowarzyszenie Doradcze i Konsultingowe.

 

IV runda (status obowiązuje do 28 sierpnia 2022 r.):

  • Bydgoski Klaster Przemysłowy, reprezentowany przez Bydgoski Klaster Przemysłowy;
  • Klaster "Polska Grupa Motoryzacyjna", reprezentowany przez Stowarzyszenie Polska Grupa Motoryzacyjna;
  • Klaster Gospodarki Odpadowej i Recyklingu, reprezentowany przez Centrum Kooperacji Recyklingu - not for profit system Sp. z o.o.;
  • Klaster LifeScience Kraków, reprezentowany przez Fundację Klaster LifeScience Kraków;
  • Klaster Logistyczno Transportowy Północ-Południe, reprezentowany przez Zarząd Nadbałtyckich Inicjatyw Klastrowych Sp. z o.o.;
  • Klaster Zrównoważona Infrastruktura, reprezentowany przez Instytut Doradztwa Sp. z o.o.;
  • Pomorski Klaster ICT Interizon, reprezentowany przez Fundację Interizon;
  • Silesia Automotive & Advanced Manufacturing, reprezentowany przez Katowicką Specjalną Strefę Ekonomiczną S.A.;
  • Śląski Klaster Lotniczy, reprezentowany przez Federację Firm Lotniczych BIELSKO;
  • Wschodni Klaster ICT, reprezentowany przez Wschodnią Agencję Rozwoju Sp. z o.o.;
  • Zachodniopomorski Klaster Chemiczny Zielona Chemia, reprezentowany przez  Stowarzyszenie Zachodniopomorski Klaster Chemiczny Zielona Chemia.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Vetlab Sp. z o.o.
    dyrektor  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    11 godz.
    Obowiązki: Nadzór nad codzienną działalnością laboratorium, w tym zarządzanie personelem, budżetem i operacjami. Inicjowanie i wdrażanie nowoczesnych rozwiązań oraz technologii w pracy laboratorium; Utrzymywanie i rozwijanie relacji z kluczowymi klientami oraz partnerami biznesowymi....
  • Lider sekcji w dziale elektrycznym

    ProPoint S.A.   Gliwice    praca mobilna
    kierownik/koordynator / pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    17 godz.
    MIEJSCE PRACY: DELEGACJE NA TERENIE EUROPY Zakres obowiązków: zarządzanie i koordynację pracy podległego zespołu elektryków oraz wykonywanie prac elektrycznych, nadzór nad terminową realizacją zleceń i zamówień, nadzór nad przestrzeganiem przepisów bhp, ppoż. w miejscu pracy,...
  • Elektryk przemysłowy

    Remontowa Shipbuilding S.A.   Gdańsk, blisko stacji SKM Politechnika    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    17 godz.
    Zakres obowiązków na stanowisku: Montaż i demontaż systemów elektrycznych, Wykonywanie prac związanych z elektryką, zgodnie z uprawnieniami, Testowanie działania urządzeń, Podłączanie rozdzielnic, Praca z wykorzystaniem schematów i rysunków technicznych, Diagnostyka i naprawa usterek...
  • Specjalista ds. Obsługi Klienta z językiem angielskim

    AYALA S.A.   Piaseczno, Julianowska 59A    praca stacjonarna   za 2 dni wygasa
    specjalista (mid)  umowa o pracę / na zastępstwo  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 dni
    Zadania: Obsługa klientów i fakturowanie; Monitorowanie płatności; Obsługa systemu SAP; Nawiązywanie i utrzymywanie relacji z klientami.
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online
    1 dni
    Twój zakres obowiązków: nadzór nad robotami budowlano - wykończeniowymi, nadzór, koordynacja i organizacja prac podwykonawców, oraz sił własnych, udział w procesach koordynacyjnych prac projektowych i prefabrykacji budynków modułowych w Zakładzie Produkcyjnym; opracowywanie dokumentów...
  • Inżynier / Kierownik Robót - branża elektryczna

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista (mid) / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 dni
    Zakres obowiązków: czynny udział w procesie przygotowania oraz realizacji budowy: wykonywanie zestawień materiałowych i kosztorysów, nadzorowanie pracowników, koordynacja branżowa, tworzenie dokumentacji warsztatowej, wykonywanie dokumentacji powykonawczej, zamawianie materiałów produkcyjnych.

Najnowsze artykuły

Taksówkarz – praca, zarobki, jak zacząć?

Taksówkarz – praca, zarobki, jak zacząć?

Masz prawo jazdy i doskonale czujesz się za kółkiem? To za mało, by zostać taksówkarzem i zarobkowo przewozić pasażerów. Zawód taksówkarza jest w Polsce zawodem regulowanym, co oznacza, że prawo wymaga spełnienia określonych warunków, by móc go legalnie wykonywać. Jednak czy w dobie przewozu osób, kiedy każdy może zostać przewoźnikiem, praca taksówkarza się jeszcze opłaca?

Transformacja cyfrowa – czy AI zastąpi pracowników działów HR?

Transformacja cyfrowa – czy AI zastąpi pracowników działów HR?

– Nie ma co demonizować dynamicznego postępu i transformacji cyfrowej – zaznacza Ewelina Nicka, HR Manager i doradczyni zawodowa. Ekspertka wyjaśnia, jak wykorzystać AI do oceny CV, generownia materiałów biznesowych i ankiet satysfakcji czy analizy danych HR. Już dziś chat AI może wyręczyć kadrowego w ogromnej liczbie zadań. Czy to oznacza, że wkrótce człowiek stanie się zbędny w branży HR?

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot to najpopularniejszy zawód świata – tysiące ludzi na całym świecie szukają informacji na temat tego, jak zostać pilotem! Z okazji Święta Lotnictwa Polskiego mamy dla Was przewodnik po tym, jak zostać pilotem i przypominamy, że Polska to jedyny kraj w Unii Europejskiej, w którym najlepsi kandydaci na pilotów mogą zdobyć większość uprawnień za darmo!

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

– Warto ocenić atmosferę w firmie już podczas rekrutacji. Zwrócić uwagę na to, na ile osoby rekrutujące pozostają w postawie otwartości i inkluzywności, jak formułują pytania, jak zwracają się do osoby starającej się o pracę – tłumaczy dr Joanna Skonieczna, Kierowniczka Programowa Kampanii Przeciw Homofobii. Wyjaśnia też, jak każdy z nas może stać się sojusznikiem_czką osób LGBT+ w pracy.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Zakończenie studiów i co dalej? Jak dowiedzieć się, co chcę robić w życiu?

Zakończenie studiów i co dalej? Jak dowiedzieć się, co chcę robić w życiu?

Kończę studia i nie wiem, co dalej. Nie wiem, co robić w życiu. Z takimi rozterkami zmaga się wielu absolwentów. – Młodzi, wchodząc na rynek pracy, niepotrzebnie wywierają na sobie presję, że muszą od razu wiedzieć, jak pokierować ścieżką kariery – mówi socjolog Anna Nowicka. Rynek pracy zmienia się szybko, dlatego warto przede wszystkim zdobyć kompetencje przydatne w dużej liczbie zawodów.