Krajowe Klastry Kluczowe – cel
Klaster to kooperacja przedsiębiorstw, instytucji i innych jednostek, reprezentujących tę samą dziedzinę. Celem funkcjonowania takich grup jest współpraca, pozwalająca na szybszy, bardziej dynamiczny rozwój i zwiększenie konkurencyjności członków na arenie międzynarodowej. Symbioza między podmiotami wynika na przykład z dzielenia się wiedzą, zasobami itp. Różne rodzaje klastrów można podzielić względu na obszar, w jakim funkcjonują (np. klaster logistyczny, klaster komputerowy).
Tytuł Krajowego Klastra Kluczowego ma jeszcze bardziej wzmocnić pozycję wybranych zespołów przedsiębiorstw, wesprzeć działania z zakresu wdrażania nowych technologii, badania i rozwoju itp, które w efekcie pozytywnie wpłyną na krajową gospodarkę. Konkurs na przyznanie statusu przeprowadza Ministerstwo Rozwoju, ze wsparciem Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.
Co otrzymają klastry w zamian za to, że zostaną wybrane? Jak czytamy w regulaminie ostatniego konkursu na nadanie tytułu KKK, oprócz możliwości posługiwania się takim statusem w kontaktach międzynarodowych:
3. Koordynator Krajowego Klastra Kluczowego jest uprawniony do aplikowania o wsparcie publiczne w ramach instrumentów Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020.
4. Wnioski konsorcjów składających się z grupy członków KKK, będą korzystały z preferencji w ramach systemu oceny przy aplikowaniu do różnych programów i działań pomocowych.
Krajowe Klastry Kluczowe – jak dołączyć?
Kluczowe klastry w Polsce wyłania się na zasadzie konkursu. Przeznaczony jest on dla klastrów, które swój status chcą przedłużyć lub otrzymać go po raz pierwszy. By wziąć udział w konkursie na nadanie statusu KKK należy złożyć odpowiedni wniosek w terminie naboru (ostatni trwał między 29 marca 2019 a 30 maja 2019) poprzez internetowy formularz znajdujący się na stronie organizatora konkursu. O tym, co powinno się znaleźć we wniosku i jak wypełnić niezbędne dokumenty, mówią poszczególne załączniki dostępne na podstronie portalu rządowego, dedykowanej konkursowi.
Warto dodać, że ocenie podlega sześć obszarów funkcjonowania klastrów:
– zasoby ludzkie i organizacyjne;
– zasoby infrastrukturalne oraz finansowe;
– potencjał gospodarczy;
– tworzenie wiedzy oraz jej transfer;
– działanie na rzecz polityk publicznych;
– zorientowanie na klienta.
Krajowe Klastry Kluczowe – lista
Dwie rundy naborów już minęły, a poszczególne klastry swój status utraciły w 31 grudnia 2018 r. oraz 31 października 2019. Aktualnie status Krajowego Klastra Kluczowego mają grupy przedsiębiorstw z rundy III i IV. Ich lista umieszczona jest na portalu Rzeczypospolitej Polskiej. Tytuł KKK otrzymuje się na okres 36 miesięcy, aktualnie posiadają go:
III runda (status obowiązuje do 31 października 2021 r.):
- Klaster Dolina Lotnicza, reprezentowany przez Stowarzyszenie Grupy Przedsiębiorców Przemysłu Lotniczego „Dolina Lotnicza”;
- Klaster Obróbki Metali, reprezentowany przez Centrum Promocji Innowacji i Rozwoju;
- Mazowiecki Klaster ICT, reprezentowany przez Stowarzyszenie Rozwoju Społeczno-Gospodarczego „Wiedza”;
- Polski Klaster Budowlany, reprezentowany przez Polskie Stowarzyszenie Doradcze i Konsultingowe.
IV runda (status obowiązuje do 28 sierpnia 2022 r.):
- Bydgoski Klaster Przemysłowy, reprezentowany przez Bydgoski Klaster Przemysłowy;
- Klaster "Polska Grupa Motoryzacyjna", reprezentowany przez Stowarzyszenie Polska Grupa Motoryzacyjna;
- Klaster Gospodarki Odpadowej i Recyklingu, reprezentowany przez Centrum Kooperacji Recyklingu - not for profit system Sp. z o.o.;
- Klaster LifeScience Kraków, reprezentowany przez Fundację Klaster LifeScience Kraków;
- Klaster Logistyczno Transportowy Północ-Południe, reprezentowany przez Zarząd Nadbałtyckich Inicjatyw Klastrowych Sp. z o.o.;
- Klaster Zrównoważona Infrastruktura, reprezentowany przez Instytut Doradztwa Sp. z o.o.;
- Pomorski Klaster ICT Interizon, reprezentowany przez Fundację Interizon;
- Silesia Automotive & Advanced Manufacturing, reprezentowany przez Katowicką Specjalną Strefę Ekonomiczną S.A.;
- Śląski Klaster Lotniczy, reprezentowany przez Federację Firm Lotniczych BIELSKO;
- Wschodni Klaster ICT, reprezentowany przez Wschodnią Agencję Rozwoju Sp. z o.o.;
- Zachodniopomorski Klaster Chemiczny Zielona Chemia, reprezentowany przez Stowarzyszenie Zachodniopomorski Klaster Chemiczny Zielona Chemia.