Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Koszty prowadzenia działalności gospodarczej

Koszty prowadzenia działalności gospodarczej

 
Koszty prowadzenia działalności gospodarczej

 

Własna działalność gospodarcza to popularna forma prowadzenia biznesu. W Polsce takich firm jest ponad 3 mln. Jakie są koszty związane z działalnością gospodarczą? Jak przygotować kosztorys firmy? 

 

Założenie działalności gospodarczej - koszty

 

Ile kosztuje założenie firmy

 

Koszt otwarcia firmy jest uzależniony od formy prawnej działalności. W przypadku spółek trzeba ponieść koszty rejestracji firmy i inne dodatkowe opłaty. Zdecydowanie najtańszym rozwiązaniem jest założenie jednoosobowej działalności gospodarczej. 

 

Koszt założenia firmy w formie działalności gospodarczej jest zerowy. Złożenie wniosku do CEIDG jest bezpłatne i można to zrobić nawet przez internet. Założenie firmy jednoosobowej trwa w zasadzie jeden dzień i w zasadzie już od dnia zgłoszenia, można rozpocząć prowadzenie firmy. 

 

Jednoosobowa działalność gospodarcza VAT 

 

Rejestracja podmiotu jako VAT-owca jest bezpłatna (płaci się jedynie za wydanie papierowej decyzji VAT, która większości firm nie będzie potrzebna, a której wydanie jest opcjonalne). Jeśli podatnik zdecyduje się (bądź będzie musiał) być VAT-owcem, musi pamiętać o konieczności comiesięcznego odprowadzania podatku VAT. 

 

Ile kosztuje firma jednoosobowa? 

 

To, że samo założenie działalności gospodarczej jest bezpłatne, nie znaczy, że prowadzenie działalności gospodarczej nic nie kosztuje. Wraz z otwarciem firmy, trzeba się liczyć z kilkoma kosztami, które będzie trzeba regularnie ponosić, niezależnie od tego, czy firma uzyskała przychód, czy nie. 

 

Firma jednoosobowa ZUS

 

Podstawowe koszty utrzymania firmy to przede wszystkim składki ZUS. Obecnie (2018 r.), jeśli założona działalność to pierwsza firma podatnika, może on skorzystać z Ulgi na Start, która pozwala przez 6 miesięcy odprowadzać jedynie składkę zdrowotną oraz z preferencyjnych stawek ZUS (tzw. mały ZUS), który jest ulgą pozwalającą przez pierwsze 24 miesiące opłacać składki ZUS w obniżonym wymiarze. 

 

Aktualne koszty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej w zakresie składek ZUS są podawane na stronach ZUS i każdego roku waloryzowane w związku ze zmianą minimalnego i przeciętnego wynagrodzenia za pracę. 

 

Inne koszty utrzymania firmy jednoosobowej

 

Księgowość firmy jednoosobowej 

 

Można ją prowadzić samemu bądź z pomocą biura rachunkowego. To, ile kosztuje księgowa, zależy od sposobu rozliczania z fiskusem, ilości dokumentów przesyłanych do księgowej miesięcznie i innych zmiennych. Prowadzenie małej firmy wiąże się z reguły z kosztami usługi księgowej w przedziale od 100 do 300 zł miesięcznie. 

 

Pozostałe koszty stałe prowadzenia działalności zależne są już od charakteru prowadzonego biznesu. Najczęściej stale koszty miesięczne firmy obejmują również koszt wynajmu przestrzeni biurowej, telefon, abonament za internet, ubezpieczenie firmy, raty kredytów, jeśli jakiś sprzęt został wzięty na kredyt lub w leasing. 

 

Do tego dochodzą wszystkie koszty zmienne, związane z tym, co firma produkuje, sprzedaje, jakie usługi oferuje. 

 

Rodzaje kosztów działalności gospodarczej 

 

Koszty w firmie można podzielić na kilka różnych kategorii, w zależności od tego, pod jakim kątem na nie patrzymy. Poniżej kilka przykładów:

 

Koszty uzyskania przychodu w zależności od częstotliwości ponoszenia:

 

  • stałe koszty prowadzenia działalności gospodarczej (np. czynsz za biuro, opłata za telefon komórkowy, abonament za oprogramowanie, składki na ubezpieczenia społeczne), 
  • zmienne koszty prowadzenia działalności gospodarczej (np. doraźne wydatki na gadżety reklamowe, zakup materiałów do produkcji). 

 

Koszty uzyskania przychodu w zależności od działu, w którym powstają: 

  • Koszty produkcji, 
  • Koszty obsługi klienta
  • Koszty marketingu 
  • Koszty sprzedaży itd. 

 

Koszty uzyskania przychodu w zależności od typu: 

  • Koszty materialne (np. składniki produktów, materiały reklamowe) 
  • Koszty niematerialne (np. składki ZUS, podatki, wynagrodzenia pracowników). 

 

Miesięczne koszty prowadzenia firmy – kosztorys firmy

 

Rozważając założenie działalności gospodarczej bądź samozatrudnienie, warto przygotować biznesplan uwzględniający koszty i przychody działalności gospodarczej. W takim biznesplanie uwzględnia się: 

  • Wszystkie nakłady, które trzeba ponieść by móc jako firma oferować określone produkty bądź usługi, 
  • Koszty uzyskania przychodu, na które składają się wszystkie stałe i zmienne opłaty ponoszone w trakcie prowadzenia działalności, 
  • Przychody (potencjalne), jakie może uzyskać firma. 

Mając takie dane, można przygotować kosztorys firmy i przewidzieć, jaki dochód może przynieść prowadzenie biznesu i czy ta swoja działalność będzie się opłacać. 

 

Co można wliczyć w koszty uzyskania przychodu? 

 

Co do zasady wszystko, co faktycznie służy osiąganiu przychodu z działalności gospodarczej. To, co można wliczyć w koszty działalności gospodarczej, będzie zatem ściśle związane z tym, co i w jaki sposób firma sprzedaje lub jakie usługi oferuje. 

 

Podatnik musi być w stanie wykazać i udokumentować związek między wydatkiem, który poniósł, a który chce zaliczyć do kosztów, a przychodem, który uzyskuje. Na przykład, przedsiębiorca, który prowadzi sklep stacjonarny, może wliczyć w koszty uzyskania przychodu, lampki bożonarodzeniowe kupione w celu dekoracji sklepu. Osoba prowadząca działalność we własnym mieszkaniu, która nie przyjmuje klientów w domu, nie może takich lampek wliczyć w koszty działalności, bo dekoracja mieszkania nie ma wpływu na pozyskanie klientów, a co za tym idzie, na przychód. 

 

Jak generować koszty w firmie? Poprzez dokonywanie zakupów niezbędnych do funkcjonowania firmy (np. materiałów lub usług). Oczywiście każdy zakup musi być związany z działalnością firmy. Jeśli jednak firma osiągnęła przychód w danym roku na tyle wysoki, że będzie musiała zapłacić podatek dochodowy dla firm z II progu (32% zamiast 18% od dochodu), efektywnym może okazać się zainwestowanie środków tak, by dzięki poniesionym kosztom móc zapłacić niższy podatek. Generowanie kosztów najczęściej dotyczy inwestycji w reklamę, marketing czy robienia zapasów magazynowych. 

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Finance Application Support Analyst - German Speaker

    Aon   Kraków    praca zdalna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    15 godz.
    Day-to-day responsibilities include: Coordinate with end users and assist them with their regular problems/issues, these issues will be managed through Aon’s ticketing system – Service Now. Develop new ideas and present them to the end users and team. Analysing and documenting the issues,...
  • Przedstawiciel Regionalny

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice    praca mobilna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Obszar pracy obejmuje województwa: śląskie i małopolskie. Twoje zadania: Budowanie i utrzymywanie długotrwałych relacji z klientami; Prezentowanie innowacyjnych rozwiązań i produktów medycznych, przeprowadzanie szkoleń produktowych dla personelu medycznego. Realizacja celów...
  • Brygadzista produkcji

    HSV Polska Sp. z o.o.   Łódź, Polesie    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    17 godz.
    ZAKRES OBOWIĄZKÓW: Nadzór nad prawidłowym przebiegiem procesu produkcyjnego zgodnie z procedurami i instrukcjami produkcyjnymi; Dokumentowanie przebiegu produkcji systemie komputerowym; Kontrolowanie pracy i parametrów maszyn; Uruchomienie i zatrzymanie procesu produkcyjnego; Obsługa zleceń...
  • Młodszy Specjalista HR

    Faurecia Gorzów S.A.   Gorzów Wielkopolski    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat
    17 godz.
    Z nami: Będziesz architektem rozwoju: nauczysz się zarządzać rozwojem kompetencji w przemyśle motoryzacyjnym (na bazie ISO 9001, IATF 16949), rozwiniesz swoje horyzonty organizując, planując lub prowadząc szkolenia. Zaopiekujesz programy employee experience: zadbasz o jakość procesów...
  • Junior Method Engineer

    Faurecia Gorzów S.A.   Gorzów Wielkopolski    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat
    18 godz.
    With Us, You Will: Learn how to optimize processes to maximize the potential of machinery. Understand how to streamline material flows and optimize internal logistics. Learn how to practically eliminate waste (MUDA) in production and increase the efficiency of material usage. Actively participate in...
  • Inżynier / Inżynierka ds. odbiorów i modernizacji

    Resi4Rent Leasing   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  kontrakt B2B  pełny etat
    19 godz.
    Opis stanowiska: Prace związane z przygotowaniem obiektu do otwarcia. Udział w odbiorach nowych inwestycji od Generalnego Wykonawcy. Koordynacja i nadzór nad wykonywaniem okresowych przeglądów oraz konserwacji elementów budynku i instalacji. Wsparcie zespołu zarządzania nieruchomościami w...

Najnowsze artykuły

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Dyskusje o wolnej od pracy Wigilii czy wolnym Wielkim Piątku toczą się od dawna... a co z sylwestrem? 31 grudnia należy do dni, w których większość z nas jest zajęta przygotowywaniem się do zabawy noworocznej – w związku z czym skupić się na pracy jest wyjątkowo trudno. Póki co w Polsce sylwester nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, a jak jest w innych krajach Europy?

Jak napisać CV? Rodzaje CV

Jak napisać CV? Rodzaje CV

– Nawet bardzo profesjonalnie napisane CV nie zostanie tak samo wysoko ocenione przez wszystkich rekruterów, bo każdy ma swoje przekonania i upodobania, także odnośnie stylu pisania i prezentowania informacji zawodowych – zauważa doradczyni zawodowa Anna Nowicka. Są jednak pewne elementy, które podnoszą atrakcyjność aplikacji i zwiększają szansę, że nie zostanie odrzucona przez program ATS.

Niedziele handlowe 2025

Niedziele handlowe 2025

Zgodnie z nową propozycją zmiany w ustawach o dniach wolnych i ograniczeniu handlu w niedziele i święta, w grudniu przyszłego roku mają obowiązywać aż trzy niedziele handlowe poprzedzające Gwiazdkę. Zmian szykuje się sporo, dlatego wyjaśniamy, ile faktycznie będzie oraz kiedy wypadają niedziele handlowe 2025, a także kto już teraz może mieć otwarty sklep nawet w niedzielę niehandlową.