Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Koszty prowadzenia działalności gospodarczej

Koszty prowadzenia działalności gospodarczej

 
Koszty prowadzenia działalności gospodarczej

 

Własna działalność gospodarcza to popularna forma prowadzenia biznesu. W Polsce takich firm jest ponad 3 mln. Jakie są koszty związane z działalnością gospodarczą? Jak przygotować kosztorys firmy? 

 

Założenie działalności gospodarczej - koszty

 

Ile kosztuje założenie firmy

 

Koszt otwarcia firmy jest uzależniony od formy prawnej działalności. W przypadku spółek trzeba ponieść koszty rejestracji firmy i inne dodatkowe opłaty. Zdecydowanie najtańszym rozwiązaniem jest założenie jednoosobowej działalności gospodarczej. 

 

Koszt założenia firmy w formie działalności gospodarczej jest zerowy. Złożenie wniosku do CEIDG jest bezpłatne i można to zrobić nawet przez internet. Założenie firmy jednoosobowej trwa w zasadzie jeden dzień i w zasadzie już od dnia zgłoszenia, można rozpocząć prowadzenie firmy. 

 

Jednoosobowa działalność gospodarcza VAT 

 

Rejestracja podmiotu jako VAT-owca jest bezpłatna (płaci się jedynie za wydanie papierowej decyzji VAT, która większości firm nie będzie potrzebna, a której wydanie jest opcjonalne). Jeśli podatnik zdecyduje się (bądź będzie musiał) być VAT-owcem, musi pamiętać o konieczności comiesięcznego odprowadzania podatku VAT. 

 

Ile kosztuje firma jednoosobowa? 

 

To, że samo założenie działalności gospodarczej jest bezpłatne, nie znaczy, że prowadzenie działalności gospodarczej nic nie kosztuje. Wraz z otwarciem firmy, trzeba się liczyć z kilkoma kosztami, które będzie trzeba regularnie ponosić, niezależnie od tego, czy firma uzyskała przychód, czy nie. 

 

Firma jednoosobowa ZUS

 

Podstawowe koszty utrzymania firmy to przede wszystkim składki ZUS. Obecnie (2018 r.), jeśli założona działalność to pierwsza firma podatnika, może on skorzystać z Ulgi na Start, która pozwala przez 6 miesięcy odprowadzać jedynie składkę zdrowotną oraz z preferencyjnych stawek ZUS (tzw. mały ZUS), który jest ulgą pozwalającą przez pierwsze 24 miesiące opłacać składki ZUS w obniżonym wymiarze. 

 

Aktualne koszty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej w zakresie składek ZUS są podawane na stronach ZUS i każdego roku waloryzowane w związku ze zmianą minimalnego i przeciętnego wynagrodzenia za pracę. 

 

Inne koszty utrzymania firmy jednoosobowej

 

Księgowość firmy jednoosobowej 

 

Można ją prowadzić samemu bądź z pomocą biura rachunkowego. To, ile kosztuje księgowa, zależy od sposobu rozliczania z fiskusem, ilości dokumentów przesyłanych do księgowej miesięcznie i innych zmiennych. Prowadzenie małej firmy wiąże się z reguły z kosztami usługi księgowej w przedziale od 100 do 300 zł miesięcznie. 

 

Pozostałe koszty stałe prowadzenia działalności zależne są już od charakteru prowadzonego biznesu. Najczęściej stale koszty miesięczne firmy obejmują również koszt wynajmu przestrzeni biurowej, telefon, abonament za internet, ubezpieczenie firmy, raty kredytów, jeśli jakiś sprzęt został wzięty na kredyt lub w leasing. 

 

Do tego dochodzą wszystkie koszty zmienne, związane z tym, co firma produkuje, sprzedaje, jakie usługi oferuje. 

 

Rodzaje kosztów działalności gospodarczej 

 

Koszty w firmie można podzielić na kilka różnych kategorii, w zależności od tego, pod jakim kątem na nie patrzymy. Poniżej kilka przykładów:

 

Koszty uzyskania przychodu w zależności od częstotliwości ponoszenia:

 

  • stałe koszty prowadzenia działalności gospodarczej (np. czynsz za biuro, opłata za telefon komórkowy, abonament za oprogramowanie, składki na ubezpieczenia społeczne), 
  • zmienne koszty prowadzenia działalności gospodarczej (np. doraźne wydatki na gadżety reklamowe, zakup materiałów do produkcji). 

 

Koszty uzyskania przychodu w zależności od działu, w którym powstają: 

  • Koszty produkcji, 
  • Koszty obsługi klienta
  • Koszty marketingu 
  • Koszty sprzedaży itd. 

 

Koszty uzyskania przychodu w zależności od typu: 

  • Koszty materialne (np. składniki produktów, materiały reklamowe) 
  • Koszty niematerialne (np. składki ZUS, podatki, wynagrodzenia pracowników). 

 

Miesięczne koszty prowadzenia firmy – kosztorys firmy

 

Rozważając założenie działalności gospodarczej bądź samozatrudnienie, warto przygotować biznesplan uwzględniający koszty i przychody działalności gospodarczej. W takim biznesplanie uwzględnia się: 

  • Wszystkie nakłady, które trzeba ponieść by móc jako firma oferować określone produkty bądź usługi, 
  • Koszty uzyskania przychodu, na które składają się wszystkie stałe i zmienne opłaty ponoszone w trakcie prowadzenia działalności, 
  • Przychody (potencjalne), jakie może uzyskać firma. 

Mając takie dane, można przygotować kosztorys firmy i przewidzieć, jaki dochód może przynieść prowadzenie biznesu i czy ta swoja działalność będzie się opłacać. 

 

Co można wliczyć w koszty uzyskania przychodu? 

 

Co do zasady wszystko, co faktycznie służy osiąganiu przychodu z działalności gospodarczej. To, co można wliczyć w koszty działalności gospodarczej, będzie zatem ściśle związane z tym, co i w jaki sposób firma sprzedaje lub jakie usługi oferuje. 

 

Podatnik musi być w stanie wykazać i udokumentować związek między wydatkiem, który poniósł, a który chce zaliczyć do kosztów, a przychodem, który uzyskuje. Na przykład, przedsiębiorca, który prowadzi sklep stacjonarny, może wliczyć w koszty uzyskania przychodu, lampki bożonarodzeniowe kupione w celu dekoracji sklepu. Osoba prowadząca działalność we własnym mieszkaniu, która nie przyjmuje klientów w domu, nie może takich lampek wliczyć w koszty działalności, bo dekoracja mieszkania nie ma wpływu na pozyskanie klientów, a co za tym idzie, na przychód. 

 

Jak generować koszty w firmie? Poprzez dokonywanie zakupów niezbędnych do funkcjonowania firmy (np. materiałów lub usług). Oczywiście każdy zakup musi być związany z działalnością firmy. Jeśli jednak firma osiągnęła przychód w danym roku na tyle wysoki, że będzie musiała zapłacić podatek dochodowy dla firm z II progu (32% zamiast 18% od dochodu), efektywnym może okazać się zainwestowanie środków tak, by dzięki poniesionym kosztom móc zapłacić niższy podatek. Generowanie kosztów najczęściej dotyczy inwestycji w reklamę, marketing czy robienia zapasów magazynowych. 

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Księgowa / Księgowy

    STM Sp. z o.o.   Olsztyn, Wyszyńskiego 1    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    5 godz.
    Zakres obowiązków: Prowadzenie pełnej dokumentacji finansowej sp. z o.o. w oparciu o polskie standardy rachunkowości i przepisy międzynarodowe; Sporządzanie raportów i analiz finansowych; Nadzór nad zagadnieniami podatkowymi oraz prawidłowością rozliczeń podatkowych; Współpraca z...
  • Specjalista ds. logistyki – Customer Service

    Brembo POLAND Sp. z o.o.   Dąbrowa Górnicza    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    6 godz.
    Do Twoich głównych zadań będzie należało: Analiza i wprowadzanie zamówień klientów do systemu ERP; Uzgadnianie terminów i monitorowanie realizacji zamówień klientów; Organizacja transportu wyrobów do klientów; Obsługa portali klientów; Kompleksowa obsługa reklamacji logistycznych;...
  • Business Management Administrator

    Aon   Kraków    praca zdalna
    menedżer  umowa o pracę  pełny etat
    7 godz.
    Role is intended to provide guidance, support, and resources for the GSS Leadership team and specific Service Owners through centralized organization of the business management processes focused on finance and people support. This role will constantly analyze our security portfolio needs in...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista junior / mid / senior / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    9 godz.
    Twój zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista (mid) / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    9 godz.
    Zakres obowiązków: czynny udział w procesie przygotowania oraz realizacji budowy: wykonywanie zestawień materiałowych i kosztorysów, nadzorowanie pracowników, koordynacja branżowa, tworzenie dokumentacji warsztatowej, wykonywanie dokumentacji powykonawczej, zamawianie materiałów produkcyjnych.
  • Główny Specjalista ds. Finansowych Projektów Budowlanych

    MOSTOSTAL WARSZAWA S.A.   Załuski    praca hybrydowa / stacjonarna
    specjalista mid / senior / ekspert  umowa o pracę  pełny etat   6 000 - 9 000 zł brutto/mies.
    9 godz.
    Zakres obowiązków: Zarządzanie finansami i budżetowaniem projektu. Rejestrowanie dokumentacji w systemie księgowym. Fakturowanie, monitorowanie płatności i windykacja. Kontrola rozrachunków z dostawcami i podwykonawcami. Wspieranie w rozliczeniach z kontrahentami i weryfikacja zabezpieczeń...

Najnowsze artykuły

Eurostat podał dane na temat liczby kobiet w nauce. Polska w czołówce państw UE

Eurostat podał dane na temat liczby kobiet w nauce. Polska w czołówce państw UE

Europejski Urząd Statystyczny podał najnowsze dane dotyczące liczby kobiet pracujących w nauce i inżynierii. W Unii Europejskiej jest ich łącznie 7,7 mln. Polska znajduje się wśród państw, w których odsetek kobiet w tych dziedzinach jest wysoki. Pod tym względem znacząco wyprzedzamy między innymi Niemcy, Francję czy Włochy. 

5 pomysłów na promocję firmy w walentynki

5 pomysłów na promocję firmy w walentynki

Coraz liczniejsza liczba przedsiębiorców zauważa potencjał marketingowy związany z dniem zakochanych. Klienci przed walentynkami kupują prezenty dla najbliższych, poszukując w sklepach produktów z motywem serca. Jednak specjalna oferta sprzedażowa to nie jedyny sposób na promowanie biznesu przy okazji walentynek. Co jeszcze warto przygotować dla swoich klientów?

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

– Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – zauważa socjolog i coach finansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od tego, kto zapłaci za walentynkową kolację, po wspólne konto i kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie skończyło się na kłótni i pretensjach.

Wskaźniki HR – które są odpowiednie dla Twojej firmy i dlaczego?

Wskaźniki HR – które są odpowiednie dla Twojej firmy i dlaczego?

– Skuteczny HR opiera się na danych, a nie na intuicji. Firmy, które chcą efektywnie zarządzać zespołem, muszą monitorować kluczowe wskaźniki HR – tłumaczy specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz. Ekspertka podkreśla, że ważne jest dobranie odpowiednich wskaźników HR do swojej firmy. Jakie są opcje? Oto przewodnik po najważniejszych wskaźnikach HR z przykładami ich zastosowania.

Specjalista ds. cyberbezpieczeństwa: praca, wymagania, wynagrodzenie

Specjalista ds. cyberbezpieczeństwa: praca, wymagania, wynagrodzenie

Choć profesja jest perspektywiczna i bardzo wysoko opłacana, na rynku pracy brakuje 4 mln specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa. – Nie jest to zawód dla kogoś, kto chciałby raz nauczyć się wszystkich niezbędnych rzeczy i później przez całe życie korzystać z tej wiedzy – komentuje Iwona Prószyńska, ekspertka z Centrum Cyberbezpieczeństwa i Infrastruktury Państwowego Instytutu Badawczego NASK.

Poczęstunek, kawa i herbata dla pracowników a koszty uzyskania przychodu

Poczęstunek, kawa i herbata dla pracowników a koszty uzyskania przychodu

Nie wszystkie koszty, które ponosi firma, kwalifikują się do pomniejszenia podstawy opodatkowania. Czy wydatek na kawę i herbatę dla pracowników albo choćby catering w czasie spotkania integracyjnego może zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów? Wyjaśniamy, jak zaksięgować poszczególne wydatki, by nie budziło to wątpliwości urzędu skarbowego.

Zgoda na Pliki Cookies

Wykorzystujemy Pliki Cookies w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania Serwisu. Stosujemy Pliki Cookies w celach statystycznych i marketingowych, w szczególności w zakresie dopasowania treści reklamowych do Twoich preferencji.

Każda wyrażona zgoda może być przez Ciebie wycofana w dowolnym momencie. Więcej informacji dotyczących plików Cookies oraz przetwarzania danych osobowych w plikach Cookies znajduje się w naszej Polityce Prywatności.

Administratorem Serwisu i Twoich danych osobowych jest „Praca.pl” spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, ul. Bolesława Prusa 2, 00-493 Warszawa, KRS 0000290935, NIP 7010095135, REGON: 141169379