Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Kontroler jakości - zakres obowiązków, wymagania, praca, zarobki

Kontroler jakości - zakres obowiązków, wymagania, praca, zarobki

 
Kontroler jakości - zakres obowiązków, wymagania, praca, zarobki

Kontrolerzy jakości pracują we wszystkich gałęziach przemysłu produkcyjnego, a także w wielu dziedzinach usługowych. To nie tylko odpowiedzialne, ale i perspektywiczne stanowisko, często z jasno wytyczoną ścieżką awansu zawodowego. Czym zajmują się kontrolerzy jakości i na jakie stawki wynagrodzenia mogą liczyć?

 

Spis treści

Kontroler jakości


Kontroler jakości wykonuje pracę, która polega na kontroli jakości danego procesu związanego z produkcją. W kompetencji kontrolera leżą prace administracyjne związane z obsługą działu i pomoc przy realizacji określonych procedur związanych z kontrolą jakości. Kontroler zbiera także informacje od klientów na temat jakości produktów. Praca kontrolera jakości polega w głównej mierze na nadzorowaniu procesu oraz dokładaniu wszelkich możliwych starań, aby finalny produkt osiągnął najwyższą jakość. Szersze kompetencje, których obszar omówiono poniżej, posiada specjalista ds. jakości.

Działy jakości zatrudniają pracowników o różnych kompetencjach na stanowiskach związanych z kontrolą. W działach jakości oprócz kontrolera mogą pracować zatem: asystent jakości, brygadzista kontroli jakości, specjalista kontroli jakości, mistrz kontroli jakości produkcji, kierownik kontroli jakości produkcji, specjalista ds. jakości, specjalista ds. jakości dostawców, specjalista ds. systemów zarządzania jakością, lider zespołu ds. jakości, lider zespołu ds. jakości dostawców, kierownik ds. jakości, kierownik ds. jakości dostawców, dyrektor ds. jakości.

 

Kontroler jakości zakres obowiązków


Obowiązki kontrolera jakości są rozłożone w czasie. Zadania kontrolera jakości związane są z całym procesem produkcyjnym od zakupu odpowiednich materiałów przez produkcję po zdjęcie z taśmy wyprodukowanego towaru i dostarczenie go do zamawiającego. Kontroler musi zapobiegać wytwarzaniu towarów złej jakości.

Kontroler/kontrolerka jakości odpowiada także za prowadzenie dokumentacji, weryfikację stanu okresowych i szczegółowych planów kontroli. Co jeszcze robi kontroler jakości? Przeprowadza kontrole planowane oraz wybiórczo sprawdza innych kontrolerów.

Zakres obowiązków specjalisty ds. jakości obejmuje także:

    • realizację procedur związanych z kontrolą jakości,
    • szeroko zakrojoną współpracę z laboratorium zarówno produkcyjnym, jak i badawczym,
    • monitorowanie systemu jakości w firmie oraz u dostawców,
    • prowadzenie dokumentacji,
    • analizę informacji zwrotnej od klienta itp.

 

Kontroler jakości - wymagania


Kontroler jakości, specjalista, inspektor czy inżynier powinien mieć wykształcenie techniczne. Bardzo dobra znajomość języków obcych jest także przydatna w codziennej pracy.

Od kontrolera jakości wymaga się stałego dokształcania i poszerzania uprawnień z obszaru nowych technologii. Bieżące śledzenie zmian jakościowych, literatura fachowa powinny stanowić indywidualne wymagania wobec rozwoju na tym stanowisku. Liczy się także działanie pod presją czasu, łatwość podejmowania szybkich decyzji, umiejętności kierownicze są mile widziane.

W zależności od branży predyspozycje do pracy w tym zawodzie są różne. Wzrok, słuch, powonienie, smak będą niezwykle przydatnymi narzędziami przy kontroli jakości produktów spożywczych, chemicznych czy kosmetycznych.

 

Kontroler jakości - zarobki


Zarobki kontroli jakości uzależnione są od stanowiska pracy w tej dziedzinie. Według Sedlak&Sedlak całkowite wynagrodzenie brutto na stanowisku kontrolera jakości waha się pomiędzy 4710 PLN a 5900 PLN (stawka rynkowa). Mediana rynkowa została wyliczona na kwotę 5300 PLN.


Zarobki kontrolera jakości w dużej mierze uzależnione są od wielkości i kapitału firmy, dla której pracuje osoba na tym stanowisku. Nie bez znaczenia jest także wykształcenie oraz zdobyte doświadczenie. Płace różnią się też w zależności od regionu Polski.

Zarobki specjalisty ds. jakości z kolei wyliczone zostały na kwotę 6200 PLN (mediana). Zarobki specjalisty ds. kontroli jakości wahają się w przedziale 5280 a 7480 PLN (stawka rynkowa).

 

Dla porównania, mediana wynagrodzenia kierownika ds. jakości wynosi 8330 PLN brutto, a technika jakości 5600 PLN brutto na miesiąc.

 

Kontroler jakości - praca


Praca w obszarze kontrolowania może być wykonywana w obrębie różnych branży. Praca kontrolera jakości produktów spożywczych nie różni się znacznie od kontrolera jakości innych towarów, czy nawet kontrolera jakości usług. Procedury i podejmowane działania oparte są na identycznych schematach przeprowadzania kontroli. Trzeba zachować czujność i umiejętnie zarządzać całym procesem kontroli na każdym etapie.

Więcej artykułów "Rynek pracy"
Praca Vetlab Sp. z o.o.

Polecane oferty

  • Młodszy mikrobiolog - laboratorium weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista mid / junior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    17 godz.
    Zakres obowiązków: wykonywanie analiz mikrobiologicznych (posiewy, identyfikacja, antybiogramy), konsultowanie wyników badań, prowadzenie dokumentacji.
  • Specjalista ds. Marketingu

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    17 godz.
    Zakres obowiązków: Tworzenie i realizacja strategii marketingowych B2B, która wyróżni Vetlab na rynku. Tworzenie treści marketingowych (teksty, grafiki, prezentacje) i dbanie o ich spójność z wizerunkiem marki. Organizacja i udział w kongresach, targach i wydarzeniach branżowych, zarówno...
  • Specjalista ds. kontroli jakości

    Vetlab Sp. z o.o.   Warszawa, al.Krakowska 110/114    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    17 godz.
    Opis stanowiska: Laboratorium weterynaryjne Vetlab poszukuje doświadczonego Specjalisty ds. kontroli jakości, który dołączy do naszego zespołu. Osoba na tym stanowisku będzie odpowiedzialna za zapewnienie najwyższych standardów jakości w naszych procesach laboratoryjnych. Zakres...
  • Specjalista ds. Kadr i Płac

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna   dziś wygasa
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 dni
    Do Twoich zadań należeć będzie: kompleksowa obsługa kadrowo-płacowa pracowników, tj.: akta osobowe, umowy zlecenia, ewidencja czasu pracy, naliczanie wynagrodzeń, nadzorowanie przestrzegania przepisów prawa pracy oraz aktualizowanie dokumentacji kadrowej, weryfikowanie czasu i planów pracy...
  • Specjalista ds. Kadr i Wynagrodzeń

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna   dziś wygasa
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 dni
    Czy masz doświadczenie w zarządzaniu dokumentacją personalną, znasz na wylot przepisy prawa pracy oraz obsługę płacową? Excel nie ma przed Tobą tajemnic? Jeśli tak, to doskonale się składa – czekamy na Ciebie! Do Twoich głównych zadań należeć będzie: Obsługa kadrowo-płacowa...
  • Młodszy Mikrobiolog Weterynaryjny

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista mid / junior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 dni
    Obowiązki: Realizacja analiz mikrobiologicznych, w tym posiewy, identyfikacja i antybiogramy. Omawianie wyników z zespołem. Zarządzanie dokumentacją badawczą.

Najnowsze artykuły

AIDS a praca – czy choroba dyskwalifikuje z rynku pracy?

AIDS a praca – czy choroba dyskwalifikuje z rynku pracy?

1 grudnia wypada Światowy Dzień AIDS. To ważna data, gdyż świadomość tego, czym jest AIDS i jak można zarazić się HIV wciąż jest niska, a osoby z AIDS/HIV nadal doświadczają ostracyzmu, także na rynku pracy. W związku z tym wyjaśniamy, czy osoba z wirusem może wykonywać każdą pracę, czy stanowi zagrożenie dla współpracowników, a także czy chory musi poinformować pracodawcę o AIDS.

Wigilia wolna od pracy – od kiedy?

Wigilia wolna od pracy – od kiedy?

Dyskusja o tym, że Wigilia powinna być wolna od pracy, toczyła się w przestrzeni publicznej od dawna. 27 listopada Sejm przegłosował poprawkę do ustawy o dniach wolnych od pracy, w myśl której Wigilia będzie dniem wolnym – ale zmiany nie wejdą w życie od razu. Nowe przepisy zakładają także zwiększenie liczby niedziel handlowych w 2025 roku. 

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Nadchodzi długo wyczekiwany przez wielu Czarny Piątek, czyli dzień przedświątecznych obniżek cen. Dla klientów to szansa na złapanie wyjątkowych okazji, dla firm zysk, ale i ogromne wyzwanie logistyczne. Kto najbardziej korzysta na Black Friday? Czy robienie zakupów tego dnia faktycznie się opłaca? Podpowiadamy, jak przetrwać Czarny Piątek i z perspektywy konsumenta, i pracownika sklepu.

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

– Oprócz podstawowych błędów, takich jak brak przygotowania czy nieodpowiednia mowa ciała, istnieje wiele subtelnych kwestii, które mogą zdecydować o tym, czy otrzymasz ofertę pracy – wyjaśnia Agnieszka Ciećwierz. Specjalistka ds. HR wymienia 12 największych błędów na rozmowie o pracę, podaje przykłady i radzi, jak wybrnąć z sytuacji. Gorąco polecamy każdej osobie szukającej pracy!

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

– Cechy takie jak ambicja czy asertywność, które u mężczyzn są cenione, u kobiet potrafią budzić niechęć. Przypisuje się też liderkom stereotypowo męskie cechy, aby uzasadnić ich wysoką pozycję w organizacji – komentuje Olga Kozierowska, prezeska Fundacji WłączeniPlus i twórczyni Sukcesu Pisanego Szminką. W wywiadzie dla Praca.pl ekspertka wyjaśnia, co współcześnie oznacza feminizm w pracy.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.