Kontrolerzy jakości pracują we wszystkich gałęziach przemysłu produkcyjnego, a także w wielu dziedzinach usługowych. To nie tylko odpowiedzialne, ale i perspektywiczne stanowisko, często z jasno wytyczoną ścieżką awansu zawodowego. Czym zajmują się kontrolerzy jakości i na jakie stawki wynagrodzenia mogą liczyć?
Spis treści
Kontroler jakości
Kontroler jakości wykonuje pracę, która polega na kontroli jakości danego procesu związanego z produkcją. W kompetencji kontrolera leżą prace administracyjne związane z obsługą działu i pomoc przy realizacji określonych procedur związanych z kontrolą jakości. Kontroler zbiera także informacje od klientów na temat jakości produktów. Praca kontrolera jakości polega w głównej mierze na nadzorowaniu procesu oraz dokładaniu wszelkich możliwych starań, aby finalny produkt osiągnął najwyższą jakość. Szersze kompetencje, których obszar omówiono poniżej, posiada specjalista ds. jakości.
Działy jakości zatrudniają pracowników o różnych kompetencjach na stanowiskach związanych z kontrolą. W działach jakości oprócz kontrolera mogą pracować zatem: asystent jakości, brygadzista kontroli jakości, specjalista kontroli jakości, mistrz kontroli jakości produkcji, kierownik kontroli jakości produkcji, specjalista ds. jakości, specjalista ds. jakości dostawców, specjalista ds. systemów zarządzania jakością, lider zespołu ds. jakości, lider zespołu ds. jakości dostawców, kierownik ds. jakości, kierownik ds. jakości dostawców, dyrektor ds. jakości.
Kontroler jakości zakres obowiązków
Obowiązki kontrolera jakości są rozłożone w czasie. Zadania kontrolera jakości związane są z całym procesem produkcyjnym od zakupu odpowiednich materiałów przez produkcję po zdjęcie z taśmy wyprodukowanego towaru i dostarczenie go do zamawiającego. Kontroler musi zapobiegać wytwarzaniu towarów złej jakości.
Kontroler/kontrolerka jakości odpowiada także za prowadzenie dokumentacji, weryfikację stanu okresowych i szczegółowych planów kontroli. Co jeszcze robi kontroler jakości? Przeprowadza kontrole planowane oraz wybiórczo sprawdza innych kontrolerów.
Zakres obowiązków specjalisty ds. jakości obejmuje także:
• realizację procedur związanych z kontrolą jakości,
• szeroko zakrojoną współpracę z laboratorium zarówno produkcyjnym, jak i badawczym,
• monitorowanie systemu jakości w firmie oraz u dostawców,
• prowadzenie dokumentacji,
• analizę informacji zwrotnej od klienta itp.
Kontroler jakości - wymagania
Kontroler jakości, specjalista, inspektor czy inżynier powinien mieć wykształcenie techniczne. Bardzo dobra znajomość języków obcych jest także przydatna w codziennej pracy.
Od kontrolera jakości wymaga się stałego dokształcania i poszerzania uprawnień z obszaru nowych technologii. Bieżące śledzenie zmian jakościowych, literatura fachowa powinny stanowić indywidualne wymagania wobec rozwoju na tym stanowisku. Liczy się także działanie pod presją czasu, łatwość podejmowania szybkich decyzji, umiejętności kierownicze są mile widziane.
W zależności od branży predyspozycje do pracy w tym zawodzie są różne. Wzrok, słuch, powonienie, smak będą niezwykle przydatnymi narzędziami przy kontroli jakości produktów spożywczych, chemicznych czy kosmetycznych.
Kontroler jakości - zarobki
Zarobki kontroli jakości uzależnione są od stanowiska pracy w tej dziedzinie. Według Sedlak&Sedlak całkowite wynagrodzenie brutto na stanowisku kontrolera jakości waha się pomiędzy 4710 PLN a 5900 PLN (stawka rynkowa). Mediana rynkowa została wyliczona na kwotę 5300 PLN.
Zarobki kontrolera jakości w dużej mierze uzależnione są od wielkości i kapitału firmy, dla której pracuje osoba na tym stanowisku. Nie bez znaczenia jest także wykształcenie oraz zdobyte doświadczenie. Płace różnią się też w zależności od regionu Polski.
Zarobki specjalisty ds. jakości z kolei wyliczone zostały na kwotę 6200 PLN (mediana). Zarobki specjalisty ds. kontroli jakości wahają się w przedziale 5280 a 7480 PLN (stawka rynkowa).
Dla porównania, mediana wynagrodzenia kierownika ds. jakości wynosi 8330 PLN brutto, a technika jakości 5600 PLN brutto na miesiąc.
Kontroler jakości - praca
Praca w obszarze kontrolowania może być wykonywana w obrębie różnych branży. Praca kontrolera jakości produktów spożywczych nie różni się znacznie od kontrolera jakości innych towarów, czy nawet kontrolera jakości usług. Procedury i podejmowane działania oparte są na identycznych schematach przeprowadzania kontroli. Trzeba zachować czujność i umiejętnie zarządzać całym procesem kontroli na każdym etapie.