Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Kontrola ZUS - w ciąży, przez pracodawcę, kary, zasadność zwolnienia

Kontrola ZUS - w ciąży, przez pracodawcę, kary, zasadność zwolnienia

 
Kontrola ZUS - w ciąży, przez pracodawcę, kary, zasadność zwolnienia

Kontrola ZUZ w ciąży


Przebywając na zwolnieniu lekarskim, możemy spodziewać się kontroli ZUS, która ma na celu sprawdzenie, czy pracownik wykorzystuje L4 w odpowiedni sposób. Dotyczy to także kobiet w ciąży. Zwolnienie lekarskie kobiet w ciąży może być sprawdzone pod względem prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy.
Do takiej kontroli ma prawo zarówno ZUS, jak i pracodawca. Podczas zwolnienia lekarskiego w trakcie trwania ciąży kobiety pobierają zasiłek chorobowy, który wynosi 100% wynagrodzenia zawartego w umowie o pracę.


Trzeba tutaj zaznaczyć, że podczas zwolnienia lekarskiego kategorycznie zabronione jest wykonywanie jakichkolwiek czynności zarobkowych. Jeżeli na zwolnieniu lekarskim widnieje zalecenie leżenia w łóżku, to kobieta ciężarna nie powinna wykonywać swoich obowiązków domowych. ZUS może bowiem odebrać zasiłek chorobowy, jeżeli uzna, że zwolnienie lekarskie jest źle wykorzystywane.

 

Kontrola zwolnienia lekarskiego przez ZUS na wniosek pracodawcy


Przepisy, które regulują zasady przeprowadzania kontroli pracownika na zwolnieniu lekarskim, są zawarte w  rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 27 lipca 1999 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich od pracy oraz formalnej kontroli zaświadczeń lekarskich. Główne cele kontroli z ZUS-u, to między innymi:
    • sprawdzenie, czy pracownik nie wykonuje na zwolnieniu lekarskim żadnej pracy zarobkowej,
    • sprawdzenie, czy pracownik nie wykorzystuje zwolnienia lekarskiego od pracy w sposób niezgodny z jego celem.

Pracodawca ma prawo przeprowadzić taką kontrolę samodzielnie, jeżeli zgłasza do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 ubezpieczonych.


Jeżeli pracodawca ma podejrzenia, że pracownik wykorzystuje L4 w w nieprawidłowy sposób, to może zwrócić się do ZUS-u, który ma obowiązek skontrolować daną osobę. Kontrola  przeprowadzana jest w miejscu zamieszkania lub czasowego pobytu chorego. W przypadku, gdy pracownik ma 2 pracę lub prowadzi działalność gospodarczą, to kontrolerzy z ZUS-u sprawdzają także te miejsca.


Załóżmy, że podczas wizyty pracownicy z ZUS-u nie zastali sprawdzanej osoby w domu. W takiej sytuacji kontrolę należy powtórzyć, a pracownik musi wytłumaczyć przyczyny swojej nieobecności. Jeżeli było to spowodowane kolejną wizytą u lekarza lub wyjściem do apteki (przy czym oba te zdarzenia da się udowodnić), pracownik nie ponosi żadnych konsekwencji. Na usprawiedliwienie nieobecności ZUS czeka 3 dni. Pracownikowi, który nie ustosunkował się do wyników kontroli, ZUS wysyła upomnienie i daje kolejne 7 dni na wytłumaczenie zaistniałej sytuacji. Jeżeli w wyniku kontroli uznano, że pracownik nadużył zwolnienia lekarskiego, to może spodziewać się pewnych konsekwencji.

 

Kontrola ZUS – kary


W przypadku stwierdzenia niezgodnego wykorzystania zwolnienia lekarskiego, kontroler ZUS sporządza specjalny protokół. Jest on podstawą do pozbawienia pracownika prawa do zasiłku chorobowego w czasie, w którym zatrudniona osoba przebywała na L4 (jeżeli chory był wtedy w szpitalu, to za okres hospitalizacji świadczenia nie są odbierane).
Sfałszowanie zwolnienia lekarskiego może zostać uznane przez pracodawcę za ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych, a to jest podstawą do zastosowania kary dyscyplinarnego zwolnienia bez zastosowania okresu wypowiedzenia.

 

Kontrola zasadności zwolnienia lekarskiego


Niestety proceder fałszowania zwolnień lekarskich jest w Polsce dość powszechny. Kontrole nie są przeprowadzane za każdym razem, gdy idziemy na tygodniowe zwolnienie. Najczęściej decyzja o sprawdzeniu zasadności zwolnienia lekarskiego zapada wtedy, gdy pracownik przebywa na długim zwolnieniu lekarskim z powodu niezdolności do pracy. Warto tutaj zaznaczyć, że ZUS może też skontrolować lekarzy, którzy wystawiają zwolnienie, dlatego nie są oni chętni do fałszowania takiego dokumentu. Może się to wiązać z wysokimi karami lub nawet odebraniem prawa do wykonywania zawodu.
Jeżeli pracownik uważa, że anulowanie zasiłku chorobowego było bezpodstawne, to ma 30 dni od otrzymania decyzji z ZUS-u, aby się od niej odwołać.

 

Komisja ZUS - po jakim czasie

 

Jeżeli przebywamy na długim zwolnieniu lekarskim, to ZUS może wezwać nas na badanie, które przeprowadzi lekarz orzecznik ZUS. Zakład Ubezpieczeń Społecznych w każdym momencie może przysłać do nas wezwanie na badanie lekarskie (obowiązkowo musimy się na nie stawić). Takie komisje muszą być przeprowadzane w trakcie trwania zwolnienia lekarskiego. Jeżeli wróciliśmy do pracy, to ZUS nie prawa wymagać od nas obecności na takim spotkaniu.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Młodszy specjalista ds. obsługi klienta - laboratorium weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, ul. Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    7 godz.
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.
  • OPTIMO Sp. z o.o.
    specjalista junior / mid / senior  kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    8 godz.
    Twoje główne zadania: doradztwo w zakresie rozwiązań telekomunikacyjnych i ICT dla klientów biznesowych; negocjacje, sprzedaż i przygotowywanie ofert handlowych; pozyskiwanie nowych klientów oraz obsługa posprzedażowa; monitorowanie rynku; praca na przydzielonym portfelu klientów;...
  • Młodszy specjalista ds. obsługi klienta - usługi weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    9 godz.
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Sanitarnych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    9 godz.
    Twój zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie...
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Elektrycznych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    9 godz.
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie udziału w...
  • Architekt / Asystent Architekta

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista senior / mid / junior / asystent  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    9 godz.
    Zakres obowiązków: Tworzenie projektów i modelowanie budynków w technologii BIM; Koordynacja międzybranżowa; Tworzenie dokumentacji projektowej: budowlanej, przetargowej i wykonawczej w zgodności z normami i przepisami budowlanymi w oparciu o harmonogram i budżet; Weryfikacja i optymalizacja...

Najnowsze artykuły

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Podczas przeglądania ogłoszeń nagle udało Ci się trafić na jedną lub kilka propozycji, które wydają się być dla Ciebie idealne. Jest tylko jedna przeszkoda. Wskazane przez pracodawców wymagania są wyższe niż Twoje kwalifikacje. Stajesz przed dylematem – czy dopuścić się kłamstwa w CV? Badania pokazują, że wiele osób w takim przypadku wybierze oszustwo, ignorując grożące za nie konsekwencje.

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Dla jednych lato oznacza urlop i wypoczynek, dla innych to okres wzmożonej aktywności zawodowej. Wielu Polaków wykorzystuje gorące miesiace na podreperowanie domowego budżetu w ramach pracy sezonowej: przy zbiorach owoców i warzyw, żniwach, a także w obsłudze turystycznej i gastronomicznej. Zanim zatrudnisz się sezonowo, poznaj swoje prawa pracownicze oraz obowiązki podatkowe.