Niewysterylizowane przybory w salonie kosmetycznym, przeterminowane produkty na sklepowych półkach czy przechowywane po terminie przydatności do spożycia, otwarte paczki z mięsem na zapleczu restauracji. To nie tylko zaniedbanie, ale poważne niebezpieczeństwo dla zdrowia klientów. Kontrola z sanepidu ma na celu wykrycie takich sytuacji.
Kogo kontroluje Państwowa Inspekcja Sanitarna?
Państwowa Inspekcja Sanitarna jest powołana do realizacji zadań z zakresu zdrowia publicznego. Tak rozpoczyna się Ustawa z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Sanepid nadzoruje warunki higieny: radiacyjnej, środowiska, pracy, procesów nauczania i wychowania, wypoczynku i rekreacji. Sprawdza też warunki zdrowotne żywności, żywienia i produktów kosmetycznych, a także warunki higieniczno-sanitarne te, które powinien spełniać personel medyczny, sprzęt i pomieszczenia, gdzie udziela się świadczeń zdrowotnych.
Państwowa Inspekcja Sanitarna, wypełniając te zadania, przeprowadza kontrole firm. Wizyty powinni spodziewać się przede wszystkim właściciele aptek i przedsiębiorstw świadczących usługi medyczne, firm z branży gastronomicznej, chemicznej, transportowej, ale też kosmetyczki, tatuażyści czy fryzjerzy. Wszyscy, których niewłaściwe praktyki i lekceważenie procedur przy wykonywaniu usług może zaszkodzić zdrowiu klientów, np. przez zatrucia czy zakażenia.
Kontrola sanepidu bez powiadomienia – kiedy
Z reguły przedsiębiorca otrzymuje informację o planowanej wizycie minimum 7 dni przed wizytą. Jeśli w ciągu 30 dni nie pojawią się inspektorzy, zawiadomienie przestaje obowiązywać. Kontrola sanepidu bez powiadomienia także jest zgodna z prawem, kiedy zachodzi podejrzenie, że warunki w przedsiębiorstwie zagrażają życiu lub zdrowiu. Nie ma też obowiązku zapowiadania rutynowych kontroli żywności. Jeśli przedsiębiorca dostanie mandat, to musi zlikwidować nieprawidłowości w ciągu tygodnia. Po 7 dniach powinien spodziewać się ponownego spotkania z przedstawicielem Państwowej Inspekcji Pracy. Kontrola sanepidu po donosie musi być przeprowadzona w ciągu 2 dni.
Kontrola sanepidu w firmie: jak się przygotować?
Kontrola sanepidu w gabinecie stomatologicznym z oczywistych względów będzie weryfikować warunki higieny pod nieco innym kątem niż np. kontrola sanepidu w stołówce szkolnej czy restauracji – wszystko zależy od wymogów sanitarnych, jakie powinien spełniać dany zakład. Niemniej, przedsiębiorca powinien przygotować się na sprawdzenie:
• czy orzeczenia lekarskie pracowników są aktualne,
• czystości w lokalu,
• stanu urządzeń sanitarno-higienicznych,
• daty ważności produktów spożywczych i kosmetycznych,
• przestrzegania przepisów BHP,
• stanu wody do spożycia,
• systemu wentylacji oraz jakości powietrza.
Inspektorzy mogą pobrać próbki żywności do badań. Mają też prawo wymagać przedłożenia dokumentów, np. orzeczeń lekarskich pracowników czy ocen ryzyka zawodowego dla poszczególnych stanowisk. Co ważne, nie można utrudniać czy uniemożliwiać pracy inspektorom. Kontrola sanepidu jest obowiązkowa i odbywa się, nawet jeśli przedsiębiorcy nie ma w zakładzie. W takich sytuacjach uczestniczy w niej wyznaczony zastępca.