Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Kontrola sanepidu: gdzie, kiedy, jak się przygotować

Kontrola sanepidu: gdzie, kiedy, jak się przygotować

 
Kontrola sanepidu: gdzie, kiedy, jak się przygotować

Niewysterylizowane przybory w salonie kosmetycznym, przeterminowane produkty na sklepowych półkach czy przechowywane po terminie przydatności do spożycia, otwarte paczki z mięsem na zapleczu restauracji. To nie tylko zaniedbanie, ale poważne niebezpieczeństwo dla zdrowia klientów. Kontrola z sanepidu ma na celu wykrycie takich sytuacji.


Kogo kontroluje Państwowa Inspekcja Sanitarna?

 

Państwowa Inspekcja Sanitarna jest powołana do realizacji zadań z zakresu zdrowia publicznego. Tak rozpoczyna się Ustawa z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Sanepid nadzoruje warunki higieny: radiacyjnej, środowiska, pracy, procesów nauczania i wychowania, wypoczynku i rekreacji. Sprawdza też warunki zdrowotne żywności, żywienia i produktów kosmetycznych, a także warunki higieniczno-sanitarne te, które powinien spełniać personel medyczny, sprzęt i pomieszczenia, gdzie udziela się świadczeń zdrowotnych.

Państwowa Inspekcja Sanitarna, wypełniając te zadania, przeprowadza kontrole firm. Wizyty powinni spodziewać się przede wszystkim właściciele aptek i przedsiębiorstw świadczących usługi medyczne, firm z branży gastronomicznej, chemicznej, transportowej, ale też kosmetyczki, tatuażyści czy fryzjerzy. Wszyscy, których niewłaściwe praktyki i lekceważenie procedur przy wykonywaniu usług może zaszkodzić zdrowiu klientów, np. przez zatrucia czy zakażenia.


Kontrola sanepidu bez powiadomienia – kiedy


Z reguły przedsiębiorca otrzymuje informację o planowanej wizycie minimum 7 dni przed wizytą. Jeśli w ciągu 30 dni nie pojawią się inspektorzy, zawiadomienie przestaje obowiązywać. Kontrola sanepidu bez powiadomienia także jest zgodna z prawem, kiedy zachodzi podejrzenie, że warunki w przedsiębiorstwie zagrażają życiu lub zdrowiu. Nie ma też obowiązku zapowiadania rutynowych kontroli żywności. Jeśli przedsiębiorca dostanie mandat, to musi zlikwidować nieprawidłowości w ciągu tygodnia. Po 7 dniach powinien spodziewać się ponownego spotkania z przedstawicielem Państwowej Inspekcji Pracy. Kontrola sanepidu po donosie musi być przeprowadzona w ciągu 2 dni.


Kontrola sanepidu w firmie: jak się przygotować?

 

Kontrola sanepidu w gabinecie stomatologicznym z oczywistych względów będzie weryfikować warunki higieny pod nieco innym kątem niż np. kontrola sanepidu w stołówce szkolnej czy restauracji – wszystko zależy od wymogów sanitarnych, jakie powinien spełniać dany zakład. Niemniej, przedsiębiorca powinien przygotować się na sprawdzenie:
    • czy orzeczenia lekarskie pracowników są aktualne,
    • czystości w lokalu,
    • stanu urządzeń sanitarno-higienicznych,
    • daty ważności produktów spożywczych i kosmetycznych,
    • przestrzegania przepisów BHP,
    • stanu wody do spożycia,
    • systemu wentylacji oraz jakości powietrza.
      
Inspektorzy mogą pobrać próbki żywności do badań. Mają też prawo wymagać przedłożenia dokumentów, np. orzeczeń lekarskich pracowników czy ocen ryzyka zawodowego dla poszczególnych stanowisk. Co ważne, nie można utrudniać czy uniemożliwiać pracy inspektorom. Kontrola sanepidu jest obowiązkowa i odbywa się, nawet jeśli przedsiębiorcy nie ma w zakładzie. W takich sytuacjach uczestniczy w niej wyznaczony zastępca.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Magazynier

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia, Ede   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Obowiązki: zbieranie zamówień za pomocą skanera ręcznego; kompletowanie zamówień do wysyłki; przyjmowanie reklamacji; Wymagania: znajomość języka angielskiego (komunikatywna) gotowość do pracy w systemie zmianowym; chęć nawiązania współpracy na dłuższy okres – co najmniej 3...
  • Pracownik działu zakupów

    Balcerzak Sp. z o.o.   Wróblów    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    8 godz.
    Zakres obowiązków: Poszukiwanie nowych źródeł zaopatrzenia dla firmy oraz zapewnienie optymalnych warunków współpracy handlowej z dostawcami; Monitorowanie i analiza danych rynkowych dotyczących dostawców oraz surowców; Negocjowanie cen i warunków dostaw; Dokonywanie zakupów na potrzeby...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    starszy specjalista (senior) / kierownik/koordynator / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    9 godz.
    Zakres obowiązków: Tworzenie projektów i modelowanie budynków w technologii BIM; Koordynacja międzybranżowa; Tworzenie dokumentacji projektowej: budowlanej, przetargowej i wykonawczej w zgodności z normami i przepisami budowlanymi w oparciu o harmonogram i budżet; Weryfikacja i optymalizacja...
  • Contact Center Representative with Dutch

    Aon   Kraków    praca zdalna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat
    9 godz.
    Overview You’re a good communicator and you’re looking for a role that will give you a chance to polish your language skills. Although you don't have much professional experience, you learn fast and you're looking for an opportunity that will allow you to develop your business expertise, take...
  • Global Benefits Analyst with Swedish

    Aon   Kraków    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    9 godz.
    Overview of the role Global Benefits Analyst is a member of Expat Team, a part of larger Global Benefits Team in Krakow. Expat Team focuses on providing services to clients seeking risk and health insurance for their employees that are working outside their country of residence. In our Team, Global...
  • Privacy Project Manager

    Aon   Kraków    praca zdalna
    starszy specjalista (senior) / kierownik/koordynator / menedżer  umowa o pracę  pełny etat
    9 godz.
    As a Privacy Project Manager, you will play a pivotal role in advancing privacy standards throughout the organization. We are seeking a detail-oriented and proactive individual to join our team in a role focused on the development and execution of our program methodology and operational models. If...

Najnowsze artykuły

Osoba z zespołem Aspergera – jakie ma szanse na rynku pracy w Polsce?

Osoba z zespołem Aspergera – jakie ma szanse na rynku pracy w Polsce?

Albert Einstein, Tim Burton, Michael Phelps... lista znanych i odnoszących niesamowite sukcesy osób z zespołem Aspergera jest bardzo długa. Zespół ten często nazywany jest autyzmem wysokofunkcjonującym, choć takie określenie nie oddaje pełni różnorodności jego objawów. Kiedy ujawnia się zespół Aspergera i w jakich zawodach najlepiej sprawdzają się osoby, które go posiadają?

Opiekun osób starszych – wymagania, obowiązki i zarobki

Opiekun osób starszych – wymagania, obowiązki i zarobki

Organizacja Narodów Zjednoczonych prognozuje, że jednym ze skutków czekającej nas zmiany demograficznej będzie rosnąca potrzeba świadczenia wysokiej jakości opieki nad seniorami. Tymczasem już teraz opiekun osób starszych jest w Polsce zawodem deficytowym, a chętni mogą przebierać w ofertach pracy. Wyjaśniamy, jak zostać opiekunem seniorów oraz jakie są zarobki w tym zawodzie.

Mikołajki w pracy. 5 pomysłów co kupić współpracownikom

Mikołajki w pracy. 5 pomysłów co kupić współpracownikom

Mikołajki tuż tuż. Zwyczaj wręczania drobnych upominków jest w Polsce równie popularny w gronie najbliższych, co w środowisku pracy. W wielu firmach odbywają się zabawy związane z losowaniem prezentów. Co kupić koleżance z działu, a z czego zadowolony będzie szef? I najtrudniejsze, na co się zdecydować, gdy musimy kupić uniwersalny prezent? Oto sprawdzone pomysły na upominki w pracy.

Rabat – co to? Jak obliczyć?

Rabat – co to? Jak obliczyć?

Czy to, co wydaje się okazją, rzeczywiście nią jest? Zanim rzucisz się w wir zakupów, dowiedz się, czym rzeczywiście jest rabat, jak się go oblicza oraz jakie są popularne sposoby manipulacji cenowych z wykorzystaniem hasła o obniżce cen. Mądrze korzystaj z promocji, sprawdzaj, czy zakup faktycznie Ci się opłaca i nie daj się złapać na fałszywy rabat!

AIDS a praca – czy choroba dyskwalifikuje z rynku pracy?

AIDS a praca – czy choroba dyskwalifikuje z rynku pracy?

1 grudnia wypada Światowy Dzień AIDS. To ważna data, gdyż świadomość tego, czym jest AIDS i jak można zarazić się HIV wciąż jest niska, a osoby z AIDS/HIV nadal doświadczają ostracyzmu, także na rynku pracy. W związku z tym wyjaśniamy, czy osoba z wirusem może wykonywać każdą pracę, czy stanowi zagrożenie dla współpracowników, a także czy chory musi poinformować pracodawcę o AIDS.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.