Nie koniec zmian związanych z rodzicielstwem. Kolejne mają dotyczyć urlopów wychowawczych. W Parlamencie trwają prace nad projektem następnej ustawy zmieniającej przepisy Kodeksu pracy (druk sejmowy nr 909), która ma wejść w życie 1 października 2013 r. Nie przewiduje on wprawdzie wydłużenia maksymalnego okresu urlopu wychowawczego, który zamiast aktualnych 3 lat ma wynosić 36 miesięcy, ale dość poważnie modyfikuje zasady podziału tego urlopu między rodziców.
Konkretnie zaś każdemu z nich przyznaje wyłączne prawo do jednego miesiąca urlopu wychowawczego, w ramach ogólnego, 36-miesięcznego wymiaru tego urlopu. Uprawnienie to jest niezbywalne, tak więc nie można się będzie go zrzec na korzyść drugiego rodzica. Jeśli nie zostanie wykorzystane w naturze – przepadnie. W praktyce będzie to oznaczało, że jedno z rodziców będzie mogło spędzić z dzieckiem maksymalnie 35 miesięcy. Aby umożliwić rodzicom wykorzystanie owego obligatoryjnego, 1-miesięcznego okresu urlopu wychowawczego, projekt przewiduje ponadto zwiększenie liczby części, na jakie rodzice mogą dzielić ten urlop między siebie. Z aktualnie przysługujących im 4 odcinków, po zmianie dysponować będą pięcioma. Co więcej, będą oni mogli korzystać z urlopu wychowawczego jednocześnie o miesiąc dłużej (tj. 4. zamiast 3 miesięcy). Warto przy tym podkreślić, że każdy pierwszy miesiąc tego urlopu będzie automatycznie kwalifikowany jako niezbywalna część tego uprawnienia, przysługująca na wyłączność jednemu z rodziców.
Pracowników najbardziej jednak ucieszy chyba zmiana, jaka ma nastąpić w zasadach nabywania prawa do urlopu wypoczynkowego. Jeśli bowiem pracownik z dniem 1 stycznia nabędzie prawo do urlopu wypoczynkowego, po czym skorzysta z urlopu wychowawczego i jeszcze w tym samym roku powróci do pracy, wówczas nie straci ani jednego dnia z przysługującej mu puli urlopowej.
Łukasz Prasołek
22.07.2013r.