Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Kodeks pracy - co reguluje, kogo dotyczy, nowe przepisy

Kodeks pracy - co reguluje, kogo dotyczy, nowe przepisy

 
Kodeks pracy - co reguluje, kogo dotyczy, nowe przepisy

Kodeks pracy a prawo pracy

Prawo pracy to zespół norm, które opisują zasady prawne związane ze stosunkiem pracy. Przepisy te są zawarte między innymi w Kodeksie pracy, innych ustawach i aktach wykonawczych, układach zbiorowych zakładów oraz porozumieniach czy regulaminach. Najważniejszym dokumentem jest kodeks, czyli ustawa z dnia z 26 czerwca 1974 r., która weszła w życie 1 stycznia 1975 r. Od tego czasu można zauważyć wiele modyfikacji w zapisach, które mają przystosować prawo do zmieniających się warunków na rynku zatrudnienia.

 

Kodeks pracy - co reguluje


Kodeks pracy składa się z 15 działów, które regulują najważniejsze zagadnienia z zakresu stosunku zatrudnienia, obowiązków przełożonego i podwładnego, umowy o pracę i jej rozwiązania, urlopu wypoczynkowego, zatrudniania młodocianych, wynagrodzenia za zwolnienie lekarskie, bezpieczeństwa i higieny, rozpatrywania sporów o roszczenia ze stosunku pracy oraz ich przedawnienia.

Oznacza to, że w tym dokumencie znajdziemy informacje dotyczącą ilości przysługujących nam dni wolnych. Jeżeli zadajemy sobie pytanie, czy nasz przełożony może nam odmówić wyjazdu na wakacje, to odpowiedź znajdziemy właśnie w tym zbiorze norm.
W sytuacji, gdy firma chce rozwiązać naszą umowę, ale nie jesteśmy pewni, czy dany przypadek jest zgodny z prawem, warto skorzystać z Kodeksu. Przepisy jasno mówią, że samo rozwiązanie umowy może przybrać kilka form: porozumienia stron, wypowiedzenia oraz rozwiązania bez zachowania okresu wypowiedzenia.

 

Kodeks pracy - kogo dotyczy


Kogo zatem dotyczą przepisy zawarte w tym dokumencie? Zagadnienia te odpowiadają za uregulowanie stosunków między pracownikami a ich przełożonymi, przy czym za podwładnego uważa się osobę: „zatrudnioną na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę” (art. 2). Oznacza to, że ludzie, którzy podpisali umowy cywilnoprawne (umowa-zlecenie lub o dzieło) nie są objęci tymi przepisami. W tym przypadku wszystkie kwestie prawnicze są regulowane przez Kodeks cywilny. 

 

Nowy Kodeks pracy - jak być na bieżąco z nowymi przepisami


Przepisy prawne zmieniają się dość często, także te, zawarte w Kodeksie pracy. W myśl zasady, że „nieznajomość prawa szkodzi”, warto być na bieżąco z modyfikacjami, które mogą znacząco wpłynąć na każdego podwładnego i przełożonego. Warto zatem korzystać z portalu rządowego, jakim jest Internetowy System Aktów Prawnych (http://isap.sejm.gov.pl/). Oprócz tego wszystkie zmiany są publikowane na stronie Głównego Inspektoratu Pracy (https://www.pip.gov.pl/pl/kodeks-pracy).

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?