Kodeks pracy a prawo pracy
Prawo pracy to zespół norm, które opisują zasady prawne związane ze stosunkiem pracy. Przepisy te są zawarte między innymi w Kodeksie pracy, innych ustawach i aktach wykonawczych, układach zbiorowych zakładów oraz porozumieniach czy regulaminach. Najważniejszym dokumentem jest kodeks, czyli ustawa z dnia z 26 czerwca 1974 r., która weszła w życie 1 stycznia 1975 r. Od tego czasu można zauważyć wiele modyfikacji w zapisach, które mają przystosować prawo do zmieniających się warunków na rynku zatrudnienia.
Kodeks pracy - co reguluje
Kodeks pracy składa się z 15 działów, które regulują najważniejsze zagadnienia z zakresu stosunku zatrudnienia, obowiązków przełożonego i podwładnego, umowy o pracę i jej rozwiązania, urlopu wypoczynkowego, zatrudniania młodocianych, wynagrodzenia za zwolnienie lekarskie, bezpieczeństwa i higieny, rozpatrywania sporów o roszczenia ze stosunku pracy oraz ich przedawnienia.
Oznacza to, że w tym dokumencie znajdziemy informacje dotyczącą ilości przysługujących nam dni wolnych. Jeżeli zadajemy sobie pytanie, czy nasz przełożony może nam odmówić wyjazdu na wakacje, to odpowiedź znajdziemy właśnie w tym zbiorze norm.
W sytuacji, gdy firma chce rozwiązać naszą umowę, ale nie jesteśmy pewni, czy dany przypadek jest zgodny z prawem, warto skorzystać z Kodeksu. Przepisy jasno mówią, że samo rozwiązanie umowy może przybrać kilka form: porozumienia stron, wypowiedzenia oraz rozwiązania bez zachowania okresu wypowiedzenia.
Kodeks pracy - kogo dotyczy
Kogo zatem dotyczą przepisy zawarte w tym dokumencie? Zagadnienia te odpowiadają za uregulowanie stosunków między pracownikami a ich przełożonymi, przy czym za podwładnego uważa się osobę: „zatrudnioną na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę” (art. 2). Oznacza to, że ludzie, którzy podpisali umowy cywilnoprawne (umowa-zlecenie lub o dzieło) nie są objęci tymi przepisami. W tym przypadku wszystkie kwestie prawnicze są regulowane przez Kodeks cywilny.
Nowy Kodeks pracy - jak być na bieżąco z nowymi przepisami
Przepisy prawne zmieniają się dość często, także te, zawarte w Kodeksie pracy. W myśl zasady, że „nieznajomość prawa szkodzi”, warto być na bieżąco z modyfikacjami, które mogą znacząco wpłynąć na każdego podwładnego i przełożonego. Warto zatem korzystać z portalu rządowego, jakim jest Internetowy System Aktów Prawnych (http://isap.sejm.gov.pl/). Oprócz tego wszystkie zmiany są publikowane na stronie Głównego Inspektoratu Pracy (https://www.pip.gov.pl/pl/kodeks-pracy).