Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Kobiety vs mężczyźni w pracy – jak wygląda równouprawnienie w pracy?

Kobiety vs mężczyźni w pracy – jak wygląda równouprawnienie w pracy?

 
Kobiety vs mężczyźni w pracy – jak wygląda równouprawnienie w pracy?

Równouprawnienie kobiet w pracy

 

Model rodziny, w którym to matka pracuje, a ojciec wychowuje dzieci i zajmuje się domem, nadal wydaje się w Polsce dość abstrakcyjny. Jednak już oboje realizujących się zawodowo rodziców, wspólna opieka nad dzieckiem i podział domowych obowiązków to nic nadzwyczajnego, zwłaszcza w większych miastach. Kobiety są wykształcone i ambitne, jednak czy traktowane na równi z mężczyznami? Czy równouprawnienie płci w pracy to fakt, a może wciąż tylko ładnie brzmiące hasło?

Na początku skupmy się na równouprawnieniu w edukacji. Mimo iż kobiety i mężczyźni mają te same szanse w dostępie do edukacji, a kobiety często charakteryzują się większym niż mężczyźni stopniem motywacji do zdobycia wyższego wykształcenia, to wraz z kolejnymi szczeblami kariery naukowej rośnie przewaga mężczyzn. Kobiety stanowią mniejszość doktorów i profesorów uniwersyteckich.

Z czego może to wynikać? Panie ze świadectwem maturalnym, dyplomem licencjata czy magistra często dysponują ograniczonym czasem na dalsze kształcenie. Dotyczy to zwłaszcza kobiet opiekujących się małymi dziećmi lub przebywających na urlopie macierzyńskim.

Warto w tym miejscu wspomnieć o sukcesie pań pracujących na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie. Holenderskie The Centre for Science and Technology Studies na Uniwersytecie w Lejdzie co roku prowadzi badania uczelni wyższych, oceniając liczbę i jakość publikacji naukowych ich pracowników. W 2019 roku po raz pierwszy wzięto pod uwagę płeć autorów. Lubelski Uniwersytet Medyczny zajął pierwsze miejsce na świecie, jeśli chodzi o wskaźnik publikacji naukowych opracowanych przez kobiety (56%). 4. w rankingu znalazł się Uniwersytet Gdański, a Uniwersytet Medyczny w Poznaniu zajął 7. miejsce.

Czy kobiety w pracy są traktowane tak samo jak ich koledzy? Niestety równouprawnienie w wielu przypadkach nadal pozostaje tylko życzeniem. W wielu firmach można zauważyć, że większość stanowisk kierowniczych zajmują mężczyźni, kobiety natomiast są pomijane przy awansach, mimo że mają takie same, a często nawet wyższe kwalifikacje i dłuższe doświadczenie zawodowe. Czasem wynika to z postawy kobiet, ich braku wiary we własne siły. Na rozmowach kwalifikacyjnych mężczyźni częściej podają wyższe kwoty, podczas kiedy kobiety są gotowe pracować za niższe wynagrodzenia. Choć pracodawcy powinni zapewniać równe płace, często wykorzystują ten fakt i pracownicom płacą po prostu mniej.

 

Kobiety na rynku pracy w Polsce i UE


Choć równouprawnienie w pracy powinno być naturalne i bezdyskusyjne, wciąż wiele firm dyskryminuje pracownice choćby w kwestiach finansowych. Luka płacowa, czyli różnica w pensji kobiet i mężczyzn zajmujących takie same stanowiska w jednej firmie, jest dużym problemem zarówno w Polsce, jak i całej Unii Europejskiej. GUS co 2 lata przeprowadza badanie różnicy w wynagrodzeniach ze względu na płeć pracowników. Ostatni opublikowany raport zawiera analizę danych z 2016 roku. I tak: „o 18,5% przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto mężczyzn było wyższe od przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto kobiet”. Największe dysproporcje płac charakteryzują branże finansową i ubezpieczeniową.

Wskaźnik zróżnicowania wynagrodzeń kobiet i mężczyzn dla Polski w 2016 r. wyniósł 7,2%. Ta wartość oznacza, że panie za godzinę pracy zarabiały średnio o 7,2% mniej niż panowie. Na tle innych krajów członkowskich to mimo wszystko dobry wynik. Z danych Eurostatu wynika, że różnica w unii to 16,2% na niekorzyść pań.

Tak Polska, jak i UE podejmują szereg działań, aby poprawić sytuację kobiet na rynku pracy. Równouprawnienie jest jednym z ważnych celów w polityce europejskiej wspólnoty. Realizuje ona program „Prawa, równość i obywatelstwo”, finansując przedsięwzięcia służące wspieraniu równego traktowania obu płci, wyeliminowaniu dyskryminacji i przemocy wobec kobiet. Do pełnej równości jednak wciąż mamy daleką i wyboistą drogę.

 

Równouprawnienie w Kodeksie pracy


Zgodnie z prawem kobiety w pracy zawodowej muszą być traktowane tak jak mężczyźni. O zakazie dyskryminacji pracowników traktuje art. 18 Kodeksu pracy: „Pracownicy powinni być równo traktowani w zakresie nawiązania i rozwiązania stosunku pracy, warunków zatrudnienia, awansowania oraz dostępu do szkolenia w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych, w szczególności bez względu na płeć, wiek, niepełnosprawność, rasę, religię, narodowość, przekonania polityczne, przynależność związkową, pochodzenie etniczne, wyznanie, orientację seksualną, a także bez względu na zatrudnienie na czas określony lub nie określony albo w pełnym lub w niepełnym wymiarze czasu pracy.”

Płeć zatem nie może być podstawą do nierównego traktowania i kryterium przy przyznawaniu awansu, wysyłaniu pracowników na szkolenia ani przy ustalaniu warunków zatrudnienia. Co warto na koniec raz jeszcze podkreślić, zgodnie z kodeksem: „Pracownicy mają prawo do jednakowego wynagrodzenia za jednakową pracę lub za pracę o jednakowej wartości”.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Specjalista / Specjalistka ds. Księgowości

    Legal House Poland sp. z o.o.   Warszawa, Mokotów    praca zdalna / hybrydowa / stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zakres obowiązków: prowadzenie ewidencji księgowej; dbałość o prawidłowy obieg dokumentów; sporządzanie deklaracji podatkowych, raportów finansowych, raportów wewnętrznych; księgowanie list płac, wyciągów bankowych; fakturowanie, wysyłanie faktur do klienta; prowadzenie rozliczeń;...
  • Kontroler Jakości w Laboratorium Weterynaryjnym

    Vetlab Sp. z o.o.   Warszawa, al.Krakowska 110/114    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Dołącz do naszego zespołu w Vetlab jako Specjalista ds. Kontroli Jakości! Będziesz zapewniał wysokie standardy naszych usług laboratoryjnych. Twoje zadania: Tworzenie i wprowadzanie procedur jakościowych zgodnie z przepisami. Monitorowanie procesów laboratoryjnych, aby spełniały standardy...
  • Specjalista ds. Kadr i Wynagrodzeń

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Czy masz doświadczenie w zarządzaniu dokumentacją personalną, znasz na wylot przepisy prawa pracy oraz obsługę płacową? Excel nie ma przed Tobą tajemnic? Jeśli tak, to doskonale się składa – czekamy na Ciebie! Do Twoich głównych zadań należeć będzie: Obsługa kadrowo-płacowa...
  • Młodszy Mikrobiolog Weterynaryjny

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista mid / junior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Obowiązki: Realizacja analiz mikrobiologicznych, w tym posiewy, identyfikacja i antybiogramy. Omawianie wyników z zespołem. Zarządzanie dokumentacją badawczą.
  • Specjalista ds. Strategii Marketingowej B2B

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Obowiązki: Opracowywanie i wdrażanie strategii marketingowych B2B. Tworzenie treści marketingowych; Dbanie o spójność wizerunkową marki. Organizacja i uczestnictwo w targach lub w kongresach krajowych czy zagranicznych. Współpraca z międzynarodowymi zespołami w projektach...
  • Robotnik produkcyjny

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia, Geldermalsen   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa / pełny etat   7 000 - 15 000 zł brutto/mies.  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Obowiązki: pakowanie warzyw i owoców, oklejanie produktów, układanie kartonów paletach. Wymagania: podstawowa znajomość języka angielskiego, chęć nawiązania współpracy na dłuższy okres. Mile widziane: prawo jazdy kat. B;

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?