Dyskryminacja, również ta z uwagi na płeć, jest niezgodna z prawem. Równouprawnienie gwarantują zarazem Konstytucja, jak i Kodeks pracy. Czy to oznacza, że kobiety na wysokich stanowiskach są zatrudniane na takich samych zasada, co ich koledzy?
Kobiety na stanowiskach kierowniczych
Sytuację kobiet i mężczyzn na rynku pracy monitoruje szereg instytucji państwowych i organizacji pozarządowych. Jest to istotne z uwagi na przeciwdziałanie negatywnym zjawiskom dotykającym szczególnie kobiety, takim jak:
- zaniżanie płac,
- pomijanie przy awansach (tzw. szklany sufit), premiach, nagrodach,
- niepowierzanie istotnych projektów, bardziej odpowiedzialnych zadań,
- mobbing (w tym tzw. mansplaining, poniżanie, traktowanie z góry, krzywdzące żarty),
- molestowanie seksualne,
- utwierdzanie w stereotypach dotyczących płci.
Choć sytuacja kobiet na rynku pracy na przestrzeni lat znacznie się poprawia, wciąż zdarzają się sytuacje, w których pracownice są gorzej traktowane. Największym problemem wciąż jest nierówność płac.
Kobiety na tych samych stanowiskach zarabiają mniej od mężczyzn
Zgodnie z raportem GUS-u Kobiety i mężczyźni na rynku pracy 2018 r. wynagrodzenie kobiet w grupie „Przedstawiciele władz publicznych, wyżsi urzędnicy i kierownicy” jest niższe od pensji mężczyzn aż do 26%. Jest to największa luka płacowa wśród wszystkich uwzględnionych grup zawodowych. Najmniejsze różnice zarobków z uwagi na wiek dotyczą rolników, ogrodników, leśników i rybaków, a także pracowników biurowych.
Z drugiej strony warto przy tym wspomnieć, że Polska znajduje się w grupie państw, w których luka płacowa jest stosunkowo niewielka – wynagrodzenie kobiet jest niższe ogółem o około 7%. Nie zmienia to jednak faktu, że płeć nie powinna mieć najmniejszego wypływu na wysokość pensji proponowanej pracownikowi.
Kobiety na kierowniczych stanowiskach – statystyki
W Polsce kobiety na kierowniczych stanowiskach stanowią około 41% kadry zarządzającej. Jest to dobry wynik na tle innych państw Unii Europejskiej. Jak pokazuje raport GUS-u i Eurostatu „Życie kobiet i mężczyzn w Europie 2018” równie liczna grupa pań na wyższych stanowiskach znajduje się również na Łotwie i w Słowenii.
Niestety często kobiety na tych samych stanowiskach zarabiają mniej, ale nie oznacza to, że ich kwalifikacje są niższe. Jak podaje GUS, wyższe wykształcenie ma blisko 45% pracujących kobiet (w porównaniu do około 27% mężczyzn po studiach wyższych). Wśród panów największy jest odsetek osób z wykształceniem zasadniczym zawodowym (ponad 31%). Kobiet po szkołach zawodowych jest z kolei tylko około 16%.
Warto również pamiętać, że to kobiety częściej wybierają pracę w budżetówce niż mężczyźni – w sektorze publicznym zatrudnionych jest aż około 1/3 wszystkich pracujących pań (w porównaniu do ok 17% mężczyzn).