Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Klimatyzacja w pracy a zdrowie

Klimatyzacja w pracy a zdrowie

 
Klimatyzacja w pracy a zdrowie

Czy codzienne używanie klimatyzacji w biurze jest bezpieczne dla zdrowia?

 

Klimatyzacja a zdrowie – wpływ

 

Kwestia właściwej wentylacji pomieszczeń została poruszona w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, w przepisach ogólnych oraz w rozdziale 3.: Ogrzewanie i wentylacja.

 

Po pierwsze, w art. § 15. czytamy:

Pomieszczenia pracy i ich wyposażenie powinny zapewniać pracownikom bezpieczne i higieniczne warunki pracy. W szczególności w pomieszczeniach pracy należy zapewnić oświetlenie naturalne i sztuczne, odpowiednią temperaturę, wymianę powietrza oraz zabezpieczenie przed wilgocią, niekorzystnymi warunkami cieplnymi i nasłonecznieniem, drganiami oraz innymi czynnikami szkodliwymi dla zdrowia i uciążliwościami.

 

Wysokość temperatury jest uzależniona od typu obowiązków służbowych. Miejsce pracy powinno być też zabezpieczone zarówno przed niekontrolowaną emisją ciepła (przez promieniowanie, przewodzenie czy konwekcję), jak i przed napływem chłodnego powietrza z zewnątrz. Ponadto pracodawca musi zagwarantować, że w pomieszczeniach będzie zachodzić wymiana powietrza wynikająca z potrzeb użytkowych i funkcji tych pomieszczeń, bilansu ciepła i wilgotności oraz zanieczyszczeń stałych i gazowych (§ 32 BHP).

 

W przypadku pracy biurowej wszystkie te wymogi zazwyczaj są zapewnione przez:
• szczelne okna,
• klimatyzator,
• wiatraki,
• możliwość uchylania/otwierania okien.

 

Mimo że ustawiana za pomocą elektronicznego panelu klimatyzacja centralna w biurze wydaje się najwygodniejszą opcją, wiele osób narzeka na takie rozwiązanie. Padają argumenty, że tego typu nawiew powoduje alergie i prowadzi do częstych zapaleń dróg oddechowych.

 

Co na ten temat mówią zasady bhp? Przede wszystkim:

 

§ 35. Klimatyzacja i wentylacja pomieszczeń
1. Powietrze doprowadzane do pomieszczeń pracy z zewnątrz przy zastosowaniu klimatyzacji lub wentylacji mechanicznej powinno być oczyszczone z pyłów i substancji szkodliwych dla zdrowia.
2. Klimatyzacja lub wentylacja nie może powodować przeciągów, wyziębienia lub przegrzewania pomieszczeń pracy. Nie dotyczy to wentylacji awaryjnej.
3. Strumień powietrza pochodzący z urządzeń wentylacji nawiewnej nie powinien być skierowany bezpośrednio na stanowisko pracy.

 

Problemy zdrowotne pojawiają się zatem najczęściej, kiedy klimatyzatory są niewłaściwie ustawiane (np. nawiew jest kierowany bezpośrednio na stanowisko pracy) albo pracodawca nie pilnuje, by urządzenia były dostatecznie często czyszczone i właściwie konserwowane (w nieczyszczonej klimatyzacji w biurze mogą rozwijać się np. szkodliwe drobnoustroje). Mowa tu przede wszystkim o bakterii legionella, wywołującej choroby układu oddechowego, bóle głowy, alergie i inne dolegliwości. 

 

Szczegółowe zasady dotyczące pracy klimatyzatorów i wentylacji mechanicznej z recylkulacją powietrza odnoszą się do sytuacji pracy z narażeniem na kontakt z niebezpiecznymi i szkodliwymi substancjami – w tym wypadku warto zapoznać się z pełną treścią rozporządzenia bhp, Polskimi Normami. Na temat wymogów dotyczących parametrów powietrza mówi Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

 

Klimatyzacja w biurze – optymalna temperatura

 

Jaka klimatyzacja do biura? Przede wszystkim taka, która pozwala na dość swobodną regulację temperatury/ siły nawiewu. Jest to o tyle istotne, że zagadnienie temperatury w firmie budzi wiele emocji. Trudno ustawić taką, która zadowalałaby wszystkich pracowników – kiedy jednym jest zbyt zimno, innych męczy gorąco.

 

Przepisy regulują kwestię właściwej temperatury dość precyzyjnie (§ 30.):

 

W pomieszczeniach pracy należy zapewnić temperaturę odpowiednią do rodzaju wykonywanej pracy (metod pracy i wysiłku fizycznego niezbędnego do jej wykonania) nie niższą niż 14 °C (287 K), chyba że względy technologiczne na to nie pozwalają.

 

W pomieszczeniach pracy, w których jest wykonywana lekka praca fizyczna, i w pomieszczeniach biurowych temperatura nie może być niższa niż 18 °C (291 K).

 

Jednak 18 °C w biurze dla wielu osób to zdecydowanie zbyt mało. Menadżer może na przykład przeprowadzić rozmowę z podwładnymi na temat tego, jak ciepło ich zdaniem powinno być w pokoju, w którym przebywają. W świetle przepisów nie ma takiego obowiązku, jednak warto zapytać podwładnych o zdanie również z uwagi na spodziewane wyniki pracy. Dlaczego?

 

Przez lata panowało przekonanie, że najlepiej umysłowo pracuje się w pomieszczeniach o stosunkowo niskiej temperaturze. Być może stąd moda na mocno klimatyzowane biurowce i częsty widok pracowników owiniętych kocami w open spasie. Jednak badanie przeprowadzone w 2014 r. przez naukowców R. Sellaro, B. Hommela, M. Manai i L. S. Colzato z Leiden University, którego wyniki opublikowano w Psychological Research nr 7, pokazało że tak naprawdę najlepsze wyniki osiągamy, gdy wykonujemy obowiązki służbowe (związane z pracą intelektualną) w pomieszczeniu o takiej temperaturze, która po prostu nam odpowiada – ani zbyt wysokiej, ani za niskiej. Naukowcy przebadali grupę osób, która wykonywała test pamięci w trzech temperaturach powietrza – 15°C, 20°C i 25°C. Okazało się, że ci, którzy najlepiej czuli się w najniższej i najwyższej z tych temperatur, gorzej wypełniali zadanie przy ciepłocie powietrza 20°C.

 

Warto zatem konsultować sprawę z pracownikami. Z drugiej jednak strony, jeśli ustawienie klimatyzacji na określonym poziomie jest źródłem codziennych sporów i pogorszenia się atmosfery w zespole – wówczas trzymanie się przepisów może być najlepszym rozwiązaniem.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Dyrektor finansowy

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    dyrektor  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    8 godz.
    Zakres obowiązków: zarządzanie budżetem i planowaniem finansów firmy, w tym opracowywanie strategii finansowej i analizowanie wskaźników finansowych, przygotowanie projektów rozwoju firmy oraz analiza finansowa efektywności takich inwestycji, zarządzanie krótko- i długoterminową...
  • Mechatronik / Elektrotechnik (M/ W/ D)

    Mählmann Gemüsebau GmbH & Co. KG   Niemcy, Cappeln   
    specjalista (mid) / pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    13 godz.
    Twoje zadania u nas to: Przejmujesz odpowiedzialność – we współpracy z kierownictwem warsztatu budujesz nowy obszar funkcjonalny; Zajmujesz się konserwacją i naprawą podzespołów elektrycznych i rozdzielnic; Odpowiadasz za konserwację, obsługę, parametryzację i programowanie urządzeń...
  • Inżynier / Kierownik Robót elektrycznych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista (mid) / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    13 godz.
    Obowiązki: Udział w przygotowaniu i realizacji budowy; Nadzór i koordynacja prac budowlanych; Tworzenie zestawień i kosztorysów materiałowych; Koordynacja prac różnych branż; Opracowywanie dokumentacji warsztatowej i powykonawczej; Zamawianie materiałów potrzebnych na budowie.
  • Senior Technical Accounting Administrator (with Italian)

    Aon   Kraków    praca hybrydowa
    specjalista mid / senior / ekspert  umowa o pracę  pełny etat
    13 godz.
    What the day will look like The responsibilities include back-office operations such as: Checking information received from insurers against the information held on the system records; Performing calculations using information available in the system; Performing tasks such as: analysing booking...
  • Senior Technical Accounting Analyst with Dutch (Collection)

    Aon   Kraków    praca hybrydowa
    specjalista mid / senior / ekspert  umowa o pracę  pełny etat
    13 godz.
    What the day will look like As a key member of our Cash cycle team located in Krakow, you will be responsible for providing customer service and support to our customer base for their financial inquiries. This includes addressing client’s overdue payments, researching payment discrepancies,...
  • Technical Accounting Process Lead with Dutch (Collection)

    Aon   Kraków    praca hybrydowa
    kierownik/koordynator / menedżer  umowa o pracę  pełny etat
    13 godz.
    Position Summary As a key member of our Cash cycle team located in Krakow, you will be responsible for providing customer service and support to our customer base for their financial inquiries. This includes addressing client’s overdue payments, researching payment discrepancies, reviewing and...

Najnowsze artykuły

Siedząca praca a ból pleców

Siedząca praca a ból pleców

– Długim czasem pracy w pozycji siedzącej możemy zwiększyć swoją podatność na takie choroby jak dyskopatia, hemoroidy, obniżone libido, żylaki kończyn dolnych czy nawet udar. Najczęstszą dolegliwością jest jednak ból kręgosłupa – wyjaśnia Piotr Seredziński, chiropraktyk i fizjoterapeuta. Jak zatem prawidłowo siedzieć w pracy, by uniknąć bólu, pogłębiania wad postawy i poważniejszych chorób?

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

W miesiącach letnich ofertowy boom daje się zauważyć zwłaszcza w turystyce, gastronomii, handlu detalicznym, budownictwie i rolnictwie. Nad morzem przeważają oferty z sektora HoReCa skierowane przede wszystkim do studentów, ale także osób z uprawnieniami np. ratownika czy instruktora. Sprawdź, jakie stanowiska oferowane są nad Bałtykiem oraz jak zmienia się rynek pracy latem.

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

 – Niektórzy preferują relacje bardziej zdystansowane i formalne tak, by nikt nie przeszkadzał im w pracy i by nie czuć się zobowiązanym do świadczenia drobnych przysług. Inni są pod tym względem mniej rygorystyczni – tłumaczy psycholog dr Beata Rajba. Kiedy w pracy pojawia się przyjaźń i jak rozpoznać, że kolega lub koleżanka ma szczere intencje?

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?