Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Klimatyzacja w pracy a zdrowie

Klimatyzacja w pracy a zdrowie

 
Klimatyzacja w pracy a zdrowie

Czy codzienne używanie klimatyzacji w biurze jest bezpieczne dla zdrowia?

 

Klimatyzacja a zdrowie – wpływ

 

Kwestia właściwej wentylacji pomieszczeń została poruszona w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, w przepisach ogólnych oraz w rozdziale 3.: Ogrzewanie i wentylacja.

 

Po pierwsze, w art. § 15. czytamy:

Pomieszczenia pracy i ich wyposażenie powinny zapewniać pracownikom bezpieczne i higieniczne warunki pracy. W szczególności w pomieszczeniach pracy należy zapewnić oświetlenie naturalne i sztuczne, odpowiednią temperaturę, wymianę powietrza oraz zabezpieczenie przed wilgocią, niekorzystnymi warunkami cieplnymi i nasłonecznieniem, drganiami oraz innymi czynnikami szkodliwymi dla zdrowia i uciążliwościami.

 

Wysokość temperatury jest uzależniona od typu obowiązków służbowych. Miejsce pracy powinno być też zabezpieczone zarówno przed niekontrolowaną emisją ciepła (przez promieniowanie, przewodzenie czy konwekcję), jak i przed napływem chłodnego powietrza z zewnątrz. Ponadto pracodawca musi zagwarantować, że w pomieszczeniach będzie zachodzić wymiana powietrza wynikająca z potrzeb użytkowych i funkcji tych pomieszczeń, bilansu ciepła i wilgotności oraz zanieczyszczeń stałych i gazowych (§ 32 BHP).

 

W przypadku pracy biurowej wszystkie te wymogi zazwyczaj są zapewnione przez:
• szczelne okna,
• klimatyzator,
• wiatraki,
• możliwość uchylania/otwierania okien.

 

Mimo że ustawiana za pomocą elektronicznego panelu klimatyzacja centralna w biurze wydaje się najwygodniejszą opcją, wiele osób narzeka na takie rozwiązanie. Padają argumenty, że tego typu nawiew powoduje alergie i prowadzi do częstych zapaleń dróg oddechowych.

 

Co na ten temat mówią zasady bhp? Przede wszystkim:

 

§ 35. Klimatyzacja i wentylacja pomieszczeń
1. Powietrze doprowadzane do pomieszczeń pracy z zewnątrz przy zastosowaniu klimatyzacji lub wentylacji mechanicznej powinno być oczyszczone z pyłów i substancji szkodliwych dla zdrowia.
2. Klimatyzacja lub wentylacja nie może powodować przeciągów, wyziębienia lub przegrzewania pomieszczeń pracy. Nie dotyczy to wentylacji awaryjnej.
3. Strumień powietrza pochodzący z urządzeń wentylacji nawiewnej nie powinien być skierowany bezpośrednio na stanowisko pracy.

 

Problemy zdrowotne pojawiają się zatem najczęściej, kiedy klimatyzatory są niewłaściwie ustawiane (np. nawiew jest kierowany bezpośrednio na stanowisko pracy) albo pracodawca nie pilnuje, by urządzenia były dostatecznie często czyszczone i właściwie konserwowane (w nieczyszczonej klimatyzacji w biurze mogą rozwijać się np. szkodliwe drobnoustroje). Mowa tu przede wszystkim o bakterii legionella, wywołującej choroby układu oddechowego, bóle głowy, alergie i inne dolegliwości. 

 

Szczegółowe zasady dotyczące pracy klimatyzatorów i wentylacji mechanicznej z recylkulacją powietrza odnoszą się do sytuacji pracy z narażeniem na kontakt z niebezpiecznymi i szkodliwymi substancjami – w tym wypadku warto zapoznać się z pełną treścią rozporządzenia bhp, Polskimi Normami. Na temat wymogów dotyczących parametrów powietrza mówi Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

 

Klimatyzacja w biurze – optymalna temperatura

 

Jaka klimatyzacja do biura? Przede wszystkim taka, która pozwala na dość swobodną regulację temperatury/ siły nawiewu. Jest to o tyle istotne, że zagadnienie temperatury w firmie budzi wiele emocji. Trudno ustawić taką, która zadowalałaby wszystkich pracowników – kiedy jednym jest zbyt zimno, innych męczy gorąco.

 

Przepisy regulują kwestię właściwej temperatury dość precyzyjnie (§ 30.):

 

W pomieszczeniach pracy należy zapewnić temperaturę odpowiednią do rodzaju wykonywanej pracy (metod pracy i wysiłku fizycznego niezbędnego do jej wykonania) nie niższą niż 14 °C (287 K), chyba że względy technologiczne na to nie pozwalają.

 

W pomieszczeniach pracy, w których jest wykonywana lekka praca fizyczna, i w pomieszczeniach biurowych temperatura nie może być niższa niż 18 °C (291 K).

 

Jednak 18 °C w biurze dla wielu osób to zdecydowanie zbyt mało. Menadżer może na przykład przeprowadzić rozmowę z podwładnymi na temat tego, jak ciepło ich zdaniem powinno być w pokoju, w którym przebywają. W świetle przepisów nie ma takiego obowiązku, jednak warto zapytać podwładnych o zdanie również z uwagi na spodziewane wyniki pracy. Dlaczego?

 

Przez lata panowało przekonanie, że najlepiej umysłowo pracuje się w pomieszczeniach o stosunkowo niskiej temperaturze. Być może stąd moda na mocno klimatyzowane biurowce i częsty widok pracowników owiniętych kocami w open spasie. Jednak badanie przeprowadzone w 2014 r. przez naukowców R. Sellaro, B. Hommela, M. Manai i L. S. Colzato z Leiden University, którego wyniki opublikowano w Psychological Research nr 7, pokazało że tak naprawdę najlepsze wyniki osiągamy, gdy wykonujemy obowiązki służbowe (związane z pracą intelektualną) w pomieszczeniu o takiej temperaturze, która po prostu nam odpowiada – ani zbyt wysokiej, ani za niskiej. Naukowcy przebadali grupę osób, która wykonywała test pamięci w trzech temperaturach powietrza – 15°C, 20°C i 25°C. Okazało się, że ci, którzy najlepiej czuli się w najniższej i najwyższej z tych temperatur, gorzej wypełniali zadanie przy ciepłocie powietrza 20°C.

 

Warto zatem konsultować sprawę z pracownikami. Z drugiej jednak strony, jeśli ustawienie klimatyzacji na określonym poziomie jest źródłem codziennych sporów i pogorszenia się atmosfery w zespole – wówczas trzymanie się przepisów może być najlepszym rozwiązaniem.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Inżynier R&D

    HSV Polska Sp. z o.o.   Łódź    praca hybrydowa / stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    8 godz.
    Twoje zadania: Przygotowywanie i realizacja w programie CAD (Catia/NX) procesów konstruktorskich/ projektowych; związanych z nowymi lub modernizowanymi prototypami z polipropylenu ekspandowanego (EPP) i polistyrenu ekspandowanego (EPS); Prowadzenie rozmów z dostawcami narzędzi (formy) na polu...
  • Specjalista ds. Kadr i Płac

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    10 godz.
    Do Twoich zadań należeć będzie: kompleksowa obsługa kadrowo-płacowa pracowników, tj.: akta osobowe, umowy zlecenia, ewidencja czasu pracy, naliczanie wynagrodzeń, nadzorowanie przestrzegania przepisów prawa pracy oraz aktualizowanie dokumentacji kadrowej, weryfikowanie czasu i planów pracy...
  • Kierownik Działu Nadziewarek

    Balcerzak Sp. z o.o.   Wróblów    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    12 godz.
    Zakres obowiązków: Kierowanie działem produkcji (Nadziewarek) Prowadzenie stałej analizy i optymalizacji procesów w powierzonym dziale; Nadzór nad przestrzeganiem zgodności receptur, wskaźników oraz procesów produkcyjnych; Kierowanie, planowanie i organizacja pracy podległych...
  • Pracownik kompletujący zamówienia / Magazynier

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia, Alkmaar   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    13 godz.
    Obowiązki: zbieranie zamówień w systemie voice-pick; kompletowanie zamówień; obsługa zwrotów; praca na rożnych działach magazynowych; Wymagania: gotowość do pracy w systemie zmianowym; chęć nawiązania współpracy na dłuższy okres; Mile widziane: prawo jazdy kat. B; znajomość języka angielskiego;
  • Młodszy mikrobiolog - laboratorium weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista mid / junior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    13 godz.
    Zakres obowiązków: wykonywanie analiz mikrobiologicznych (posiewy, identyfikacja, antybiogramy), konsultowanie wyników badań, prowadzenie dokumentacji.
  • Specjalista ds. Marketingu

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    13 godz.
    Zakres obowiązków: Tworzenie i realizacja strategii marketingowych B2B, która wyróżni Vetlab na rynku. Tworzenie treści marketingowych (teksty, grafiki, prezentacje) i dbanie o ich spójność z wizerunkiem marki. Organizacja i udział w kongresach, targach i wydarzeniach branżowych, zarówno...

Najnowsze artykuły

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Nadchodzi długo wyczekiwany przez wielu Czarny Piątek, czyli dzień przedświątecznych obniżek cen. Dla klientów to szansa na złapanie wyjątkowych okazji, dla firm zysk, ale i ogromne wyzwanie logistyczne. Kto najbardziej korzysta na Black Friday? Czy robienie zakupów tego dnia faktycznie się opłaca? Podpowiadamy, jak przetrwać Czarny Piątek i z perspektywy konsumenta, i pracownika sklepu.

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

– Cechy takie jak ambicja czy asertywność, które u mężczyzn są cenione, u kobiet potrafią budzić niechęć. Przypisuje się też liderkom stereotypowo męskie cechy, aby uzasadnić ich wysoką pozycję w organizacji – komentuje Olga Kozierowska, prezeska Fundacji WłączeniPlus i twórczyni Sukcesu Pisanego Szminką. W wywiadzie dla Praca.pl ekspertka wyjaśnia, co współcześnie oznacza feminizm w pracy.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.