Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Klaster – co to jest?

Klaster – co to jest?

 
Klaster – co to jest?

Jedno dobrze prowadzone przedsiębiorstwo może mieć dużą siłę przebicia na rynku. Co się stanie, jeśli połączy się z innymi, równie mocnymi jednostkami? Czym są klastry i jaki mają wpływ na gospodarkę?

 

Klaster – definicja

 

Pod pojęciem klastrów rozumie się grupy przedsiębiorstw lub instytucji powiązanych ze sobą profilem działalności, skupionych na danym obszarze geograficznym. Zazwyczaj mają charakter innowacyjny, naukowo-badawczy. Należy jednak pamiętać, iż pojęcie to jest dość swobodnie stosowane w ekonomii i tematyce dotyczącej gospodarki.

 

Powstała grupa przedsiębiorstw, działająca w obrębie jednej branży, może ze sobą współpracować lub rywalizować. Aby lepiej zrozumieć, czym jest omawiana struktura, warto zaznaczyć, iż jednym z bardziej znanych klastrów jest Dolina Krzemowa (Silicon Valley) w Kalifornii, w Stanach Zjednoczonych. W jej obrębie znajdują się takie firmy jak Apple, Adobe System, eBay, Facebook, Google i wiele innych. To od wielu lat chyba najbardziej znany klaster technologiczny.

 

Na dowód różnorodnego stosowania omawianego pojęcia, należy przytoczyć przykład określenia: klaster komputerowy. Dotyczy ono nie firm czy instytucji, a jednostek komputerowych, współpracujących ze sobą w celu udostępnienia zintegrowanego środowiska pracy.

 

Rodzaje klastrów

 

Ze względu na liczne możliwości grupowania się przedsiębiorstw klastry w Polsce i na świecie można dzielić według różnych kryteriów. Przede wszystkim charakterystyczne wydaje się sortowanie według branży: klaster chemiczny (Zielona Chemia, Mazowiecki Klaster Chemiczny), lotniczy (Dolina Lotnicza), ale też np. filmowy (Hollywood, Bollywood).

 

Często przywołuje się także typologię według Meyera-Stamera, w której wyróżniamy klastry:
- pokrewne włoskim dyskontom przemysłowym – w których dominują małe i średnie przedsiębiorstwa, działające w obrębie konkretnej branży;
- hub and spoke – to duże lokalne przedsiębiorstwa, połączone z sektorem MSP;
- satelitarne – małe i średnie przedsiębiorstwa uzależnione od zewnętrznych firm.

 

W literaturze przedmiotu występują jeszcze inne próby klasyfikacji klastrów – zależne np. od „etapu życia” danego klastra itd.

 

Klastry – korzyści

 

Dlaczego warto prowadzić biznes właśnie w klastrze? Jakie korzyści może uzyskać dane przedsiębiorstwo?

Koncentracja na jednym terenie działalności o podobnym charakterze pobudza do intensywnego rozwoju. W razie nawiązania współpracy następuje minimalizacja kosztów np. związanych z transportem, przeprowadzaniem operacji.

 

Nagromadzenie wykwalifikowanej kadry w jednym miejscu, bliskość instytucji wspierających (np. uczelni) powoduje napływ coraz to nowych specjalistów. Sam rozwój pracownika – jego umiejętności, kompetencji w takim toczeniu wydaje się prostszy i efektywniejszy.

 

Klastry przyciągają inwestycje zagraniczne. Odpowiednio rozwinięte zagłębie, dobrze zorganizowana kooperacja przedsiębiorstw może zachęcać kolejnych biznesmenów do przeniesienia swojej działalności w obręb istniejącej struktury klastrowej.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?

Handel na targowisku: czym jest opłata targowa?

Handel na targowisku: czym jest opłata targowa?

Wśród wielkich galerii handlowych, wielkopowierzchniowych marketów i dyskontów w krajobraz polskich miast wciąż wpisują się tradycyjne ryneczki, bazary i przydrożne stoiska, na których można kupić kwiaty, znicze, dewocjonalia, ale też owoce, warzywa, jaja, mięso czy miody. Osoby prowadzące tam handel muszą płacić opłatę targową. Ile ona wynosi w 2024 roku i kto jest z niej zwolniony?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot to najpopularniejszy zawód świata – badania pokazują, że tysiące ludzi na całym świecie szukają informacji o tym, jak zostać pilotem. Mamy dla Was dobrą wiadomość: Polska to jedyny kraj UE, w którym najlepsi kandydaci mogą zdobyć większość uprawnień za darmo! Jak długa jest droga to kariery pilota i czy faktycznie zdyskwalifikować może, jak się czasem słyszy, problem z zębami?