Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Klaster – co to jest?

Klaster – co to jest?

 
Klaster – co to jest?

Jedno dobrze prowadzone przedsiębiorstwo może mieć dużą siłę przebicia na rynku. Co się stanie, jeśli połączy się z innymi, równie mocnymi jednostkami? Czym są klastry i jaki mają wpływ na gospodarkę?

 

Klaster – definicja

 

Pod pojęciem klastrów rozumie się grupy przedsiębiorstw lub instytucji powiązanych ze sobą profilem działalności, skupionych na danym obszarze geograficznym. Zazwyczaj mają charakter innowacyjny, naukowo-badawczy. Należy jednak pamiętać, iż pojęcie to jest dość swobodnie stosowane w ekonomii i tematyce dotyczącej gospodarki.

 

Powstała grupa przedsiębiorstw, działająca w obrębie jednej branży, może ze sobą współpracować lub rywalizować. Aby lepiej zrozumieć, czym jest omawiana struktura, warto zaznaczyć, iż jednym z bardziej znanych klastrów jest Dolina Krzemowa (Silicon Valley) w Kalifornii, w Stanach Zjednoczonych. W jej obrębie znajdują się takie firmy jak Apple, Adobe System, eBay, Facebook, Google i wiele innych. To od wielu lat chyba najbardziej znany klaster technologiczny.

 

Na dowód różnorodnego stosowania omawianego pojęcia, należy przytoczyć przykład określenia: klaster komputerowy. Dotyczy ono nie firm czy instytucji, a jednostek komputerowych, współpracujących ze sobą w celu udostępnienia zintegrowanego środowiska pracy.

 

Rodzaje klastrów

 

Ze względu na liczne możliwości grupowania się przedsiębiorstw klastry w Polsce i na świecie można dzielić według różnych kryteriów. Przede wszystkim charakterystyczne wydaje się sortowanie według branży: klaster chemiczny (Zielona Chemia, Mazowiecki Klaster Chemiczny), lotniczy (Dolina Lotnicza), ale też np. filmowy (Hollywood, Bollywood).

 

Często przywołuje się także typologię według Meyera-Stamera, w której wyróżniamy klastry:
- pokrewne włoskim dyskontom przemysłowym – w których dominują małe i średnie przedsiębiorstwa, działające w obrębie konkretnej branży;
- hub and spoke – to duże lokalne przedsiębiorstwa, połączone z sektorem MSP;
- satelitarne – małe i średnie przedsiębiorstwa uzależnione od zewnętrznych firm.

 

W literaturze przedmiotu występują jeszcze inne próby klasyfikacji klastrów – zależne np. od „etapu życia” danego klastra itd.

 

Klastry – korzyści

 

Dlaczego warto prowadzić biznes właśnie w klastrze? Jakie korzyści może uzyskać dane przedsiębiorstwo?

Koncentracja na jednym terenie działalności o podobnym charakterze pobudza do intensywnego rozwoju. W razie nawiązania współpracy następuje minimalizacja kosztów np. związanych z transportem, przeprowadzaniem operacji.

 

Nagromadzenie wykwalifikowanej kadry w jednym miejscu, bliskość instytucji wspierających (np. uczelni) powoduje napływ coraz to nowych specjalistów. Sam rozwój pracownika – jego umiejętności, kompetencji w takim toczeniu wydaje się prostszy i efektywniejszy.

 

Klastry przyciągają inwestycje zagraniczne. Odpowiednio rozwinięte zagłębie, dobrze zorganizowana kooperacja przedsiębiorstw może zachęcać kolejnych biznesmenów do przeniesienia swojej działalności w obręb istniejącej struktury klastrowej.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Kierownik Robót

    kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Do obowiązków kierownika robót należeć będzie wykonywanie obowiązków przewidzianych w aktualnie obowiązujących przepisach prawa w tym prawa budowlanego i aktach wykonawczych tego prawa.
  • Inżynier ds. Infrastruktury Technicznej i Konserwacji

    Resi4Rent Leasing   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  kontrakt B2B  pełny etat
    1 godz.
    Opis stanowiska: Przygotowanie obiektów do otwarcia oraz udział w odbiorach inwestycji. Nadzór nad przeglądami technicznymi i konserwacją budynków oraz instalacji. Koordynacja napraw, modernizacji i rozbudowy infrastruktury. Współpraca z zewnętrznymi serwisami technicznymi i remontowymi....
  • Specjalista / Specjalistka ds. Obsługi Gwarancyjnej

    Resi4Rent Leasing   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    1 godz.
    Opis stanowiska: Obsługa klienta – przyjmowanie zgłoszeń, diagnozowanie usterek oraz nadzorowanie ich usuwania. Współpraca z generalnymi wykonawcami, firmami budowlanymi oraz wewnętrznymi działami firmy. Prowadzenie odbiorów mieszkań oraz archiwizacja dokumentacji technicznej.
  • Kierownik Projektu ds. Inwestycji Budowlanych

    Resi4Rent Leasing   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  kontrakt B2B  pełny etat
    1 godz.
    Opis stanowiska: Kompleksowe zarządzanie projektami budowlanymi od pozwolenia na budowę po przekazanie nieruchomości do użytkowania. Nadzór nad budżetem, harmonogramem oraz dokumentacją techniczną projektów. Koordynacja odbiorów końcowych inwestycji oraz optymalizacja kosztów realizacji....
  • Kierowca plandeki C+E / Kierowca wywrotki C+E

    TMG Spedition GmbH   Niemcy, Bittterfeld    praca mobilna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Co oferujemy? flotę pojazdów marki Mercedes i MAN; dyspozycję w języku polskim; rejestrację pracowników w niemieckich kasach chorych, urzędach skarbowych oraz wsparcie w kwestiach takich jak zasiłek rodzinny itp. terminowe wypłaty; system premiowy; szkolenie przed rozpoczęciem pracy;...
  • Młodszy mikrobiolog - laboratorium weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista mid / junior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Zakres obowiązków: wykonywanie analiz mikrobiologicznych (posiewy, identyfikacja, antybiogramy), konsultowanie wyników badań, prowadzenie dokumentacji.

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?