Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Kilometrówka - przepisy, delegacja, wzór, rozliczenie

Kilometrówka - przepisy, delegacja, wzór, rozliczenie

 
Kilometrówka - przepisy, delegacja, wzór, rozliczenie

Kilometrówka

 

Kilometrówka to potoczne określenie kosztów używania prywatnego pojazdu do celów służbowych. Do pojazdów tych zalicza się samochód, motocykl i motorower. Podstawą do rozliczenia jest ilość faktycznie przejechanych kilometrów, którą mnoży się przez odpowiednią stawkę za km.

 

Kalkulator kilometrów stosuje się w przypadku, kiedy pracownicy udostępniają swoje pojazdy. Rozróżnia się dwa główne przypadki: do jazdy lokalnej lub na delegacje służbowe.

Od stycznia 2019 r. obowiązek ewidencjonowania i rozliczania kilometrówki do podatku dochodowego został zdjęty z osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą i użytkujących pojazdy niewpisane do środków trwałych.

 

Kilometrówka - przepisy

 

Dla osób, dla których kilometrówka nadal obowiązuje, stosuje się przepisy z Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 25 marca 2002 r. w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy, z późniejszymi zmianami.

 

Aby pracownik mógł korzystać ze swojego pojazdu w pracy, musi zawrzeć z pracodawcą umowę cywilnoprawną. Na podstawie tego dokumentu można dokonać zwrotu poniesionych kosztów. Liczba przebytych kilometrów mnoży się przez stawkę kilometrową. Ile wynosi kilometrówka? Jej maksymalne wysokości kształtują się następująco:
• samochód osobowy o pojemności do 900 cm3 - 0,5214 zł/km,
• samochód osobowy o pojemności ponad 900 cm3 - 0,8358 zł/km,
• motocykl - 0,2302 zł/km,
• motorower - 0,1382 zł/km.

 

Ten przelicznik kilometrów obowiązuje od 2007 roku.

 

Narzuca się również limity przebiegu,zależne od gminy lub miasta:
• dla miast do 100 000 mieszkańców - 300 km,
• dla miast od 100 000 do 500 000 mieszkańców - 500 km,
• dla miast o liczbie ponad 500 000 mieszkańców - 700 km.

 

Delegacja - kilometrówka

 

W przypadku wykorzystania samochodu służbowego w delegacji zastosowanie mają przepisy z Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej.

 

Z zasady środek transportu wybiera pracodawca, ale na wniosek pracownika może on zgodzić się na wykorzystanie pojazdu prywatnego. Jeśli taka sytuacja nastąpi, tutaj również zastosowanie ma kilometrówka. Stawka wyznaczana jest przez pracodawcę, ale nie może być wyższa, niż ta określona w przepisach wymienionych wyżej.

 

Rozporządzenie mówi również, że oprócz tego, ile kilometrów przejechał pracownik, to do rozliczeń z pracodawcą może włączyć także inne opłaty np. za postój na płatnym parkingu, za wjazd na płatne drogi. Musi jedynie przedłożyć odpowiednie rachunki za dokonane opłaty.

 

Co zaś się tyczy jednostek z poza sfery objętej w rozporządzeniu, to wysokość stawki za km określana jest w wewnętrznych regulaminach firmy.

 

Kilometrówka - wzór

 

Dokument ewidencjonujący przebieg pojazdu powinien zawierać kilka podstawowych informacji: dane personalne użytkownika pojazdu (imię, nazwisko, adres zamieszkania), pojemność silnika i numer rejestracyjny, dane i podpis pracodawcy, kolejne pozycje dotyczące wyjazd (datę, cel, trasę, liczbę pzejechanych km, stawkę, rzeczywistą kwotę), zapisane przy pomocy tabeli.

Na końcu powinny znaleźć się podsumowanie miesiąca oraz odpowiednie podpisy.

 

Rozliczenie kilometrówki

 

W zależności od tego za co rozliczamy kilometrówkę, stosuje się odpowiednie terminy.
Kalkulator kilometrówki, prowadzony do jazd lokalnych, rozlicza się co miesiąc z pracodawcą. Natomiast po delegacji służbowej pracownik ma 14 dni od powrotu, by przedłożyć pracodawcy odpowiednie dokumenty będące podstawą do rozliczenia.
W jednym i drugim przypadku to ile kilometrów przejechano jest wyznacznikiem do zwrotu kosztów.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Doradca Klienta w Dziale Guest Relations

    Coral Travel Poland Sp. z o.o.   Katowice    praca stacjonarna
    specjalista mid / junior / senior  umowa o pracę  pełny etat
    8 godz.
    Twoje obowiązki: Przyjmowanie zgłoszeń i reklamacji od Klientów (drogą telefoniczną oraz e-mailowa), Kontakt z Klientami, działami firmy oraz podmiotami zewnętrznymi w celu rozpatrzenia reklamacji, Procesowanie reklamacji pomiędzy Działami Firmy a podmiotami zewnętrznymi, Koordynacja...
  • Mechatronik / Elektrotechnik (M/ W/ D)

    Mählmann Gemüsebau GmbH & Co. KG   Niemcy, Cappeln   
    specjalista (mid) / pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    11 godz.
    Twoje zadania u nas to: Przejmujesz odpowiedzialność – we współpracy z kierownictwem warsztatu budujesz nowy obszar funkcjonalny; Zajmujesz się konserwacją i naprawą podzespołów elektrycznych i rozdzielnic; Odpowiadasz za konserwację, obsługę, parametryzację i programowanie urządzeń...
  • Broker - Financial Risks and Trade Credits

    Aon Polska Sp. z o. o.   Warszawa    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    12 godz.
    Aon – Podejmujemy lepsze decyzje W Aon kształtujemy decyzje, aby chronić i wzbogacać życie ludzi na całym świecie. Jesteśmy jedną zjednoczoną, inkluzywną i różnorodną drużyną, pełną pasji do pomagania naszym kolegom i klientom w osiąganiu sukcesów. Jak będzie wyglądał Twój...
  • Inżynier / Kierownik Robót elektrycznych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista (mid) / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    12 godz.
    Obowiązki: Udział w przygotowaniu i realizacji budowy; Nadzór i koordynacja prac budowlanych; Tworzenie zestawień i kosztorysów materiałowych; Koordynacja prac różnych branż; Opracowywanie dokumentacji warsztatowej i powykonawczej; Zamawianie materiałów potrzebnych na budowie.
  • Elektromonter maszyn i urządzeń przemysłowych

    R11 Automation Sp. z o.o.   Niemcy, Okolice Monachium   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   11 000 - 14 000 zł brutto/mies.  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    13 godz.
    Zadania: Montaż komponentów elektrycznych. Uruchamianie maszyn i urządzeń automatyzacyjnych. Diagnostyka i naprawa awarii. Instalacja czujników i falowników. Układanie kabli według planów. Budowa szaf sterowniczych.
  • Kierownik Robót wykończeniowych

    Cermag Construction Sp. z o.o.   Wrocław    praca mobilna
    specjalista mid / senior  umowa o pracę / kontrakt B2B  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    13 godz.
    Co będzie należeć do Twoich obowiązków: Organizacja, prowadzenie i nadzór nad realizacją robót budowlanych i prac wykończeniowych Weryfikacja postępu i jakości prac Pozyskiwanie, weryfikacja ofert dostawców i podwykonawców, negocjacje handlowe Współpraca z przedstawicielami Inwestora...

Najnowsze artykuły

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Podczas przeglądania ogłoszeń nagle udało Ci się trafić na jedną lub kilka propozycji, które wydają się być dla Ciebie idealne. Jest tylko jedna przeszkoda. Wskazane przez pracodawców wymagania są wyższe niż Twoje kwalifikacje. Stajesz przed dylematem – czy dopuścić się kłamstwa w CV? Badania pokazują, że wiele osób w takim przypadku wybierze oszustwo, ignorując grożące za nie konsekwencje.

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Dla jednych lato oznacza urlop i wypoczynek, dla innych to okres wzmożonej aktywności zawodowej. Wielu Polaków wykorzystuje gorące miesiace na podreperowanie domowego budżetu w ramach pracy sezonowej: przy zbiorach owoców i warzyw, żniwach, a także w obsłudze turystycznej i gastronomicznej. Zanim zatrudnisz się sezonowo, poznaj swoje prawa pracownicze oraz obowiązki podatkowe.

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.