Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Kilometrówka - przepisy, delegacja, wzór, rozliczenie

Kilometrówka - przepisy, delegacja, wzór, rozliczenie

 
Kilometrówka - przepisy, delegacja, wzór, rozliczenie

Kilometrówka

 

Kilometrówka to potoczne określenie kosztów używania prywatnego pojazdu do celów służbowych. Do pojazdów tych zalicza się samochód, motocykl i motorower. Podstawą do rozliczenia jest ilość faktycznie przejechanych kilometrów, którą mnoży się przez odpowiednią stawkę za km.

 

Kalkulator kilometrów stosuje się w przypadku, kiedy pracownicy udostępniają swoje pojazdy. Rozróżnia się dwa główne przypadki: do jazdy lokalnej lub na delegacje służbowe.

Od stycznia 2019 r. obowiązek ewidencjonowania i rozliczania kilometrówki do podatku dochodowego został zdjęty z osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą i użytkujących pojazdy niewpisane do środków trwałych.

 

Kilometrówka - przepisy

 

Dla osób, dla których kilometrówka nadal obowiązuje, stosuje się przepisy z Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 25 marca 2002 r. w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy, z późniejszymi zmianami.

 

Aby pracownik mógł korzystać ze swojego pojazdu w pracy, musi zawrzeć z pracodawcą umowę cywilnoprawną. Na podstawie tego dokumentu można dokonać zwrotu poniesionych kosztów. Liczba przebytych kilometrów mnoży się przez stawkę kilometrową. Ile wynosi kilometrówka? Jej maksymalne wysokości kształtują się następująco:
• samochód osobowy o pojemności do 900 cm3 - 0,5214 zł/km,
• samochód osobowy o pojemności ponad 900 cm3 - 0,8358 zł/km,
• motocykl - 0,2302 zł/km,
• motorower - 0,1382 zł/km.

 

Ten przelicznik kilometrów obowiązuje od 2007 roku.

 

Narzuca się również limity przebiegu,zależne od gminy lub miasta:
• dla miast do 100 000 mieszkańców - 300 km,
• dla miast od 100 000 do 500 000 mieszkańców - 500 km,
• dla miast o liczbie ponad 500 000 mieszkańców - 700 km.

 

Delegacja - kilometrówka

 

W przypadku wykorzystania samochodu służbowego w delegacji zastosowanie mają przepisy z Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej.

 

Z zasady środek transportu wybiera pracodawca, ale na wniosek pracownika może on zgodzić się na wykorzystanie pojazdu prywatnego. Jeśli taka sytuacja nastąpi, tutaj również zastosowanie ma kilometrówka. Stawka wyznaczana jest przez pracodawcę, ale nie może być wyższa, niż ta określona w przepisach wymienionych wyżej.

 

Rozporządzenie mówi również, że oprócz tego, ile kilometrów przejechał pracownik, to do rozliczeń z pracodawcą może włączyć także inne opłaty np. za postój na płatnym parkingu, za wjazd na płatne drogi. Musi jedynie przedłożyć odpowiednie rachunki za dokonane opłaty.

 

Co zaś się tyczy jednostek z poza sfery objętej w rozporządzeniu, to wysokość stawki za km określana jest w wewnętrznych regulaminach firmy.

 

Kilometrówka - wzór

 

Dokument ewidencjonujący przebieg pojazdu powinien zawierać kilka podstawowych informacji: dane personalne użytkownika pojazdu (imię, nazwisko, adres zamieszkania), pojemność silnika i numer rejestracyjny, dane i podpis pracodawcy, kolejne pozycje dotyczące wyjazd (datę, cel, trasę, liczbę pzejechanych km, stawkę, rzeczywistą kwotę), zapisane przy pomocy tabeli.

Na końcu powinny znaleźć się podsumowanie miesiąca oraz odpowiednie podpisy.

 

Rozliczenie kilometrówki

 

W zależności od tego za co rozliczamy kilometrówkę, stosuje się odpowiednie terminy.
Kalkulator kilometrówki, prowadzony do jazd lokalnych, rozlicza się co miesiąc z pracodawcą. Natomiast po delegacji służbowej pracownik ma 14 dni od powrotu, by przedłożyć pracodawcy odpowiednie dokumenty będące podstawą do rozliczenia.
W jednym i drugim przypadku to ile kilometrów przejechano jest wyznacznikiem do zwrotu kosztów.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Specjalista ds. Kadr i Płac

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Do Twoich zadań należeć będzie: kompleksowa obsługa kadrowo-płacowa pracowników, tj.: akta osobowe, umowy zlecenia, ewidencja czasu pracy, naliczanie wynagrodzeń, nadzorowanie przestrzegania przepisów prawa pracy oraz aktualizowanie dokumentacji kadrowej, weryfikowanie czasu i planów pracy...
  • Kierownik Działu Nadziewarek

    Balcerzak Sp. z o.o.   Wróblów    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Zakres obowiązków: Kierowanie działem produkcji (Nadziewarek) Prowadzenie stałej analizy i optymalizacji procesów w powierzonym dziale; Nadzór nad przestrzeganiem zgodności receptur, wskaźników oraz procesów produkcyjnych; Kierowanie, planowanie i organizacja pracy podległych...
  • Pracownik kompletujący zamówienia / Magazynier

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia, Alkmaar   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Obowiązki: zbieranie zamówień w systemie voice-pick; kompletowanie zamówień; obsługa zwrotów; praca na rożnych działach magazynowych; Wymagania: gotowość do pracy w systemie zmianowym; chęć nawiązania współpracy na dłuższy okres; Mile widziane: prawo jazdy kat. B; znajomość języka angielskiego;
  • Młodszy mikrobiolog - laboratorium weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista mid / junior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Zakres obowiązków: wykonywanie analiz mikrobiologicznych (posiewy, identyfikacja, antybiogramy), konsultowanie wyników badań, prowadzenie dokumentacji.
  • Specjalista ds. Marketingu

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Zakres obowiązków: Tworzenie i realizacja strategii marketingowych B2B, która wyróżni Vetlab na rynku. Tworzenie treści marketingowych (teksty, grafiki, prezentacje) i dbanie o ich spójność z wizerunkiem marki. Organizacja i udział w kongresach, targach i wydarzeniach branżowych, zarówno...
  • Inżynier budowy

    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Osoba zatrudniona na stanowisku inżyniera budowy odpowiedzialna będzie między innymi za nadzór na pracownikami , podwykonawcami, dokonywanie obmiaru, kontrola robót budowlanych , dostaw materiałów, bhp na budowie itp.

Najnowsze artykuły

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Nadchodzi długo wyczekiwany przez wielu Czarny Piątek, czyli dzień przedświątecznych obniżek cen. Dla klientów to szansa na złapanie wyjątkowych okazji, dla firm zysk, ale i ogromne wyzwanie logistyczne. Kto najbardziej korzysta na Black Friday? Czy robienie zakupów tego dnia faktycznie się opłaca? Podpowiadamy, jak przetrwać Czarny Piątek i z perspektywy konsumenta, i pracownika sklepu.

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

– Cechy takie jak ambicja czy asertywność, które u mężczyzn są cenione, u kobiet potrafią budzić niechęć. Przypisuje się też liderkom stereotypowo męskie cechy, aby uzasadnić ich wysoką pozycję w organizacji – komentuje Olga Kozierowska, prezeska Fundacji WłączeniPlus i twórczyni Sukcesu Pisanego Szminką. W wywiadzie dla Praca.pl ekspertka wyjaśnia, co współcześnie oznacza feminizm w pracy.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.