Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Kierownik projektu - wymagania, zakres, zadania, zarobki

Kierownik projektu - wymagania, zakres, zadania, zarobki

 
Kierownik projektu - wymagania, zakres, zadania, zarobki

Manager projektu - kim jest

 

Praktycznie w każdej większej korporacji pracuje kierownik projektu. Zamiennie używa się także sformułowania project manager (PM). Taką osobę można porównać do dyrygenta w zespole, który koordynuje i zarządza pracami nad projektami. Rodzaje projektu zależą oczywiście od branży przedsiębiorstwa. Jakie wymagania stawiane są przed project managerami?

 

Kierownik projektu - praca, wymagania

 

Stanowisko managera projektu (inaczej pisane też menadżer projektu) jest najczęściej obejmowane przez osoby, które ukończyły studia podyplomowe lub odpowiednie kursy z zakresu zarządzania projektami. Liczy się przede wszystkim różnorodne doświadczenie, pokazujące, że kandydat jest osobą wszechstronną. Ważna jest dobra obsługa komputera oraz biegła znajomość przynajmniej języka angielskiego. Project manager zarządza bowiem zespołem, w skład którego mogą wchodzić obcokrajowcy.

 

Osoby, sprawujące w firmie funkcję PM, powinny być zorganizowane oraz komunikatywne. Do ich zadań należy między innymi zarządzanie ludźmi, a do tego potrzebne są zdolności do budowania dobrych relacji. Ważne są także umiejętności logicznego myślenia oraz odporność na stres.

 

Projekt manager - zakres obowiązków

 

Kandydaci, aspirujący na to stanowisko, powinni zapoznać się z zakresem obowiązków kierownika projektów. Do podstawowych zadań project managera należą między innymi: zarządzanie pracownikami, podział zadań między członkami zespołu, organizacja czasu pracy swojego i podwładnych, zakup przedmiotów niezbędnych do realizacji projektu, kontrola jakości wykonanych zadań, zarządzanie budżetem.

 

Zadania kierownika zespołu

 

Przy niektórych projektach bardzo ważne jest, aby osoba zatrudniona na stanowisku managera miała także wykształcenie branżowe. Jest ono potrzebne przede wszystkim do zrozumienia istoty niektórych zadań. Może się to wiązać nawet z używaniem przez podwładnych branżowych sformułowań.

 

Kierownika projektu traktuje się jako lidera zespołu, dlatego ważne jest, aby umiał wzbudzić zaufanie podwładnych. Jego postawa może pozytywnie wpłynąć na budowanie relacji w grupie. Lista zadań PM będzie się różniła w zależności od specyfiki przedsięwzięcia. Kierownik zespołu powinien być obdarzony wysoką kulturą osobistą, ponieważ do jego zadań należą także spotkania z kontrahentami oraz przedstawicielami firm partnerskich. W niektórych większych firmach wymagana jest dyspozycyjność, ponieważ praca na tym stanowisku może wiązać się z licznymi wyjazdami.

 

Kierownik projektu - zarobki

 

W Polsce zawód PM pojawił się stosunkowo niedawno. Na naszym rynku pracy zapotrzebowanie na profesjonalistów z tej dziedziny cały czas rośnie. Jakie są zatem zarobki project managerów? Wynagrodzenie w małych firmach może zaczynać się od 3000 zł netto, natomiast przy bardzo dużych projektach w firmach z zagranicznym kapitałem pensje sięgają nawet 15 000 zł.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Kasowy PIT – co to, od kiedy?

Kasowy PIT – co to, od kiedy?

Nowelizacja ustawy o PIT z dnia 27 września 2024 roku wprowadza zmiany w systemie podatkowym korzystne dla przedsiębiorców, którzy dotąd borykali się z problemem nieuregulowanych faktur, od których mimo wszystko należało odprowadzać podatek. W określonych przypadkach metoda memoriałowa może zostać zastąpiona przez kasowy PIT dla przedsiębiorców. Jak to wygląda w praktyce?

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Święta, święta i po świętach, a jak wiemy, powrót do codzienności po długim urlopie bywa naprawdę trudny. Socjolog i psychoterapeutka Beata Danielska podpowiada, według jakiego klucza możemy dzielić zadania po powrocie do pracy, żeby zapewnić sobie „miękkie lądowanie" i nie dać się przytłoczyć nagromadzonymi obowiązkami.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Urlop uzupełniający – podstawowe informacje

Urlop uzupełniający – podstawowe informacje

Co powiesz na 6 dodatkowych dni urlopu? Mało kto wie, że w pewnych przypadkach pracownikowi przysługuje urlop uzupełniający, którego pracodawca nie może odmówić. Sprawdź, kto i kiedy nabywa prawo do urlopu uzupełniającego, jaki jest jego wymiar oraz co powinno znaleźć się na wniosku o tego typu wolne w pracy.

Trzynasta emerytura – dla kogo? Kiedy? Wysokość

Trzynasta emerytura – dla kogo? Kiedy? Wysokość

Trzynasta emerytura jest dodatkowym świadczeniem pieniężnym wypłacanym raz w roku emerytom i rencistom. Od kilku lat stanowi ważny element wsparcia finansowego dla seniorów. Co istotne, nie wymaga składania żadnych wniosków, a jest przyznawana automatycznie. Wyjaśniamy, kto ma prawo do świadczenia, na jakich zasadach jest wypłacana trzynasta emerytura oraz ile wynosi w 2025 roku.