Manager projektu - kim jest
Praktycznie w każdej większej korporacji pracuje kierownik projektu. Zamiennie używa się także sformułowania project manager (PM). Taką osobę można porównać do dyrygenta w zespole, który koordynuje i zarządza pracami nad projektami. Rodzaje projektu zależą oczywiście od branży przedsiębiorstwa. Jakie wymagania stawiane są przed project managerami?
Kierownik projektu - praca, wymagania
Stanowisko managera projektu (inaczej pisane też menadżer projektu) jest najczęściej obejmowane przez osoby, które ukończyły studia podyplomowe lub odpowiednie kursy z zakresu zarządzania projektami. Liczy się przede wszystkim różnorodne doświadczenie, pokazujące, że kandydat jest osobą wszechstronną. Ważna jest dobra obsługa komputera oraz biegła znajomość przynajmniej języka angielskiego. Project manager zarządza bowiem zespołem, w skład którego mogą wchodzić obcokrajowcy.
Osoby, sprawujące w firmie funkcję PM, powinny być zorganizowane oraz komunikatywne. Do ich zadań należy między innymi zarządzanie ludźmi, a do tego potrzebne są zdolności do budowania dobrych relacji. Ważne są także umiejętności logicznego myślenia oraz odporność na stres.
Projekt manager - zakres obowiązków
Kandydaci, aspirujący na to stanowisko, powinni zapoznać się z zakresem obowiązków kierownika projektów. Do podstawowych zadań project managera należą między innymi: zarządzanie pracownikami, podział zadań między członkami zespołu, organizacja czasu pracy swojego i podwładnych, zakup przedmiotów niezbędnych do realizacji projektu, kontrola jakości wykonanych zadań, zarządzanie budżetem.
Zadania kierownika zespołu
Przy niektórych projektach bardzo ważne jest, aby osoba zatrudniona na stanowisku managera miała także wykształcenie branżowe. Jest ono potrzebne przede wszystkim do zrozumienia istoty niektórych zadań. Może się to wiązać nawet z używaniem przez podwładnych branżowych sformułowań.
Kierownika projektu traktuje się jako lidera zespołu, dlatego ważne jest, aby umiał wzbudzić zaufanie podwładnych. Jego postawa może pozytywnie wpłynąć na budowanie relacji w grupie. Lista zadań PM będzie się różniła w zależności od specyfiki przedsięwzięcia. Kierownik zespołu powinien być obdarzony wysoką kulturą osobistą, ponieważ do jego zadań należą także spotkania z kontrahentami oraz przedstawicielami firm partnerskich. W niektórych większych firmach wymagana jest dyspozycyjność, ponieważ praca na tym stanowisku może wiązać się z licznymi wyjazdami.
Kierownik projektu - zarobki
W Polsce zawód PM pojawił się stosunkowo niedawno. Na naszym rynku pracy zapotrzebowanie na profesjonalistów z tej dziedziny cały czas rośnie. Jakie są zatem zarobki project managerów? Wynagrodzenie w małych firmach może zaczynać się od 3000 zł netto, natomiast przy bardzo dużych projektach w firmach z zagranicznym kapitałem pensje sięgają nawet 15 000 zł.