Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Kielce: rynek pracy – kogo potrzebuje? Jak wygląda?

Kielce: rynek pracy – kogo potrzebuje? Jak wygląda?

 
Kielce: rynek pracy – kogo potrzebuje? Jak wygląda?

Kielce to duże, wciąż rozwijające się miasto – ośrodek gospodarczy, akademicki i kulturalny. Jeśli właśnie szukasz zatrudnienia, interesuje Cię temat pracy w Kielcach, czytaj dalej i poznaj bliżej ten rynek pracy. Znajdziesz tu zróżnicowane oferty zatrudnienia, także dla osób nieznających bądź słabo mówiących w języku polskim.

 

Spis treści

Kielce – wskaźnik bezrobocia, skutki

 

Poziom bezrobocia mówi bardzo wiele o kondycji rynku pracy i w ogóle gospodarce danego regionu. Dlatego w analizie rynku zatrudnienia w Kielcach zaczniemy właśnie od tego wskaźnika. Warto porównać, jak zmieniało się bezrobocie w województwie świętokrzyskim i w Kielcach w ciągu ostatnich trzech lat.

Do 2019 r. obserwowaliśmy spadek stopy bezrobocia w całym kraju. Start pandemii koronawirusa na wiosnę 2020 r. odbił się negatywnie na wielu aspektach gospodarki. Liczne firmy zdecydowały się ograniczyć zatrudnienie, wstrzymać rekrutacje. Sytuacja w 2021 r. zaczęła się jednak poprawiać.

Zgodnie z danymi GUS stopa bezrobocia wynosiła (na koniec I półrocza każdego roku):


– 2019 r.:

  • dla województwa świętokrzyskiego – 7,6%,
  • dla Kielc – 5,0%,
  • dla Polski – 5,3%;

– 2020 r.:

  • dla województwa świętokrzyskiego – 8,6%,
  • dla Kielc – 5,7%,
  • dla Polski – 6,1%;

– 2021 r.:

  • dla województwa świętokrzyskiego – 7,9%,
  • dla Kielc – 5,5%,
  • dla Polski – 5,9%.


W tym zestawieniu wyraźnie widać pogarszającą się sytuację w 2020 r. W ciągu kolejnych miesięcy rynek pracy powoli się stabilizuje i choć nie jest jeszcze taki, jak w 2019 r., obniżenie wskaźnika bezrobocia to dobry prognostyk dla osób poszukujących pracy. Na koniec 2021 r. stopa bezrobocia w Polsce wynosiła już 5,4%, w województwie świętokrzyskim – 7,3%, a w Kielcach – 5,2%.

Jakie są skutki bezrobocia? Zwłaszcza jeśli ma ono charakter długotrwały, odbija się nie tylko na nieaktywnej zawodowo osobie, ale też na całej jej rodzinie, a w szerszej perspektywie także społeczności. Przyczynia się do ubóstwa, wykluczenia społecznego bezrobotnego, pogorszenia jego relacji z bliskimi. Warto też wspomnieć o problemie pracy na czarno. Nielegalne zatrudnienie – bez praw pracowniczych, ubezpieczenia, jakiejkolwiek gwarancji na wypłatę pieniędzy nie powinno być alternatywą dla legalnych umów między pracownikiem a pracodawcą.

Pomoc dla bezrobotnych mieszkańcy Kielc, w tym osoby, które przyjechały do miasta z Ukrainy, mogą uzyskać w Miejskim Urzędzie Pracy w Kielcach (ul. Karola Szymanowskiego 6, 25-361 Kielce). Otaczający miasto powiat kielecki podlega z kolei Powiatowemu Urzędowi Pracy w Kielcach (ul. Kolberga 4, 25-620 Kielce).


Warto zarejestrować się w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna. Można uzyskać wsparcie w formie szkoleń, dofinansowania założenia działalności gospodarczej, staży czy prac interwencyjnych. Liczne oferty typu praca Kielce (a także np. praca Bodzentyn czy praca Małogoszcz, dla osób szukających pracy w regionalnej części województwa) na wielu stanowiskach znajdują się na portalu praca.pl. Informacje na temat rekrutacji prowadzonych z udziałem PUP znajdziesz w Centralnej Bazie Ofert Pracy.

Kielce – jakich specjalistów potrzebuje rynek pracy?

 

Kielce, jako miasto wojewódzkie, duży ośrodek gospodarczy regionu, przyciągają licznych kandydatów, także z pobliskich miejscowości. Kto ma największe szanse na znalezienie pracy w Kielcach? Odpowiedź na to pytanie znajdziemy w Barometrze zawodów. To prognoza sytuacji na rynku zatrudnienia przygotowywana przez ekspertów na podstawie danych opracowywanych przez Powiatowe Urzędy Pracy, przy współpracy z pracodawcami.

Przejdźmy zatem do konkretów – kto zgodnie z Barometrem nie powinien mieć trudności ze znalezieniem ogłoszeń o pracę? Kielce to duży rynek pracy i miasto odpowiednie zwłaszcza dla kandydatów w:

  • branży budowlanej – betoniarzy i zbrojarzy, cieśli i stolarzy budowlanych, dekarzy i blacharzy budowlanych, monterów instalacji budowlanych, murarzy i tynkarzy, operatorów i mechaników sprzętu do robót ziemnych, pracowników ds. budownictwa drogowego i kolejowego, robotników budowlanych, pracowników robót wykończeniowych w budownictwie,
  • przemyśle metalowym – monterów konstrukcji metalowych, operatorów obrabiarek skrawających, ślusarzy i spawaczy,
  • branży elektromaszynowej, elektrycznej, motoryzacyjnej – diagnostów samochodowych, elektryków, elektromechaników i elektromonterów, inżynierów elektryków i energetyków, mechaników pojazdów samochodowych, pracowników przetwórstwa metali, specjaliści elektroniki, automatyki i robotyki,
  • w przetwórstwie spożywczym – cukierników i piekarzy,
  • innych gałęziach przemysłu – krawców i pracowników produkcji odzieży,   lakierników, pracowników fizycznych w produkcji i pracach prostych,
  • w transporcie, magazynowaniu – kierowców autobusów, kierowców samochodów ciężarowych, magazynierów,
  • w sektorze usług medycznych i opiekuńczych – lekarzy, opiekunów osoby starszej lub niepełnosprawnej, pielęgniarek i położnych, ratowników medycznych,
  • w księgowości – samodzielnych księgowych.


Sytuacja zawodowa osób wykonujących powyższe zawody jest w Kielcach dobra. Niska konkurencja na rynku pracy i duże zapotrzebowanie pracodawców pozwalają sądzić, że przedstawiciele zawodów deficytowych szybko znajdą zatrudnienie. Z nieco dłuższym procesem rekrutacyjnym i sporą liczbą chętnych do pracy muszą z kolei liczyć się osoby wykonujące jeden z zawodów nadwyżkowych. Ta grupa profesji w Barometrze jest mniejsza, ale warto ją poznać.

W najtrudniejszej sytuacji są ekonomiści – to zawód z największą nadwyżką chętnych względem dostępnych ofert pracy w Kielcach. Poza ekonomistami na liście zawodów nadwyżkowych znaleźli się:

  • filolodzy i tłumacze,
  • filozofowie, historycy, politolodzy i kulturoznawcy,
  • pedagodzy,
  • pracownicy administracyjni i biurowi,
  • pracownicy biur podróży i obsługi turystycznej,
  • specjaliści administracji publicznej,
  • specjaliści technologii żywności i żywienia.


Spora część reprezentantów zawodów nadwyżkowych to osoby długotrwale bezrobotne. W wielu przypadkach największą przeszkodą w zdobyciu pracy jest brak doświadczenia zawodowego czy duży napływ absolwentów kieleckich uczelni.

Wiedząc, jakie są zawody deficytowe i nadwyżkowe, można dobrze przygotować się do szukania pracy. Kielce i okolice to swoiste centrum inwestycyjne regionu. Miasto jest położone niedaleko dużych aglomeracji, przy ważnych szlakach komunikacyjnych. Ten kierunek chętnie wybierają polscy i zagraniczni inwestorzy.

Ponieważ współcześnie pracodawcy najczęściej publikują oferty w internecie i tylko część z nich ogłasza nabór za pośrednictwem urzędów pracy, poszukiwania zatrudnienia warto prowadzić właśnie w sieci. Jak szukać pracy przez internet? Warto założyć konto na praca.pl, dzięki czemu zyskuje się możliwość wysyłania aplikacji bezpośrednio ze strony, oraz można stworzyć profesjonalne CV.

 

Praca dla Ukraińców:

 

  • bez znajomości języka polskiego


Obywatele Ukrainy już od lat zajmują ważne miejsce na polskim rynku pracy i znajdują zatrudnienie w wielu zawodach. W związku z rosyjską agresją na naszych wschodnich sąsiadów od 24 lutego 2022 r. do Polski wjechały prawie 3 miliony osób, głównie kobiety i dzieci. Ukrainki i Ukraińcy, którzy wyrobili sobie nr PESEL, mogą legalnie pracować na terenie Polski na podstawie zgłoszenia dokonywanego przez pracodawcę w Powiatowym Urzędzie Pracy. Formalności jest niewiele, a zapotrzebowanie na pracowników w Kielcach spore. Barierą wydaje się jednak głównie znajomość języka polskiego, ale nie zawsze jest to kryterium ważne z punktu widzenia pracodawców.

Analizując przedstawioną wyżej listę zawodów deficytowych, można zauważyć, że wiele z nich dotyczy prostych prac, także fizycznych i wymagających konkretnych umiejętności, często rzemieślniczych. W wielu z tych zawodów dobra znajomość języka polskiego nie jest niezbędna, aby podjąć pracę. Oczywiście także szukając prostego zajęcia, warto postawić na stopniową naukę języka polskiego.

 

  • ze znajomością języka polskiego

 

W o wiele lepszej sytuacji zawodowej są osoby znające podstawy języka polskiego. Mogą one podjąć pracę w wykonywanym przez siebie na Ukrainie zawodzie. Przepisy w Polsce się zmieniły na korzyść Ukraińców, którzy mają aktualnie ułatwiony dostęp do wykonywania zawodów regulowanych, jak lekarz czy nauczyciel.

 

Текст українською мовою: Кельце: ринок праці – вакансії роби? Як виглядає?

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Account Manager

    Legal House Poland sp z o.o.   Warszawa, Mokotów    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    14 godz.
    Opis stanowiska: sprzedaż usług oraz pozyskiwanie nowych klientów; organizacja kampanii reklamowych; przygotowywanie ofert; udział w spotkaniach handlowych wsparcie w tworzeniu materiałów reklamowych;
  • Przedstawiciel Regionalny

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice    praca mobilna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    14 godz.
    Obszar pracy obejmuje województwa: śląskie i małopolskie. Twoje zadania: Budowanie i utrzymywanie długotrwałych relacji z klientami; Prezentowanie innowacyjnych rozwiązań i produktów medycznych, przeprowadzanie szkoleń produktowych dla personelu medycznego. Realizacja celów...
  • Lider Działu Prefabrykacji i Montażu

    Remontowa Shipbuilding S.A.   Gdańsk, blisko stacji SKM Politechnika    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Obowiązki: Nadzór nad procesami prefabrykacji, montażem oraz terminową realizacją prac wyposażeniowych; Zarządzanie dokumentacją technologiczną i techniczną; Planowanie i koordynacja pracy zespołu; Podejmowanie decyzji dotyczących organizacji pracy; Kontrola jakości prac; Współpraca...
  • Pielęgniarka / Pielęgniarz

    Fresenius   Myślenice    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Opis stanowiska: prowadzenie zabiegów hemodializy, opieka pielęgniarska nad pacjentami hemodializowanymi oraz dializowanymi otrzewnowo, prowadzenie elektronicznej dokumentacji medycznej​​​. Oczekujemy: aktualnego prawa wykonywania zawodu pielęgniarka/ pielęgniarz, zaangażowania i chęci rozwoju.​
  • Pielęgniarka / Pielęgniarz

    Fresenius   Oświęcim    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Opis stanowiska: prowadzenie zabiegów hemodializy, opieka pielęgniarska nad pacjentami hemodializowanymi oraz dializowanymi otrzewnowo, prowadzenie elektronicznej dokumentacji medycznej​​​. Oczekujemy: aktualnego prawa wykonywania zawodu pielęgniarka/ pielęgniarz, zaangażowania i chęci rozwoju.​
  • Pielęgniarka / Pielęgniarz

    Fresenius   Pabianice    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Opis stanowiska: prowadzenie zabiegów hemodializy, opieka pielęgniarska nad pacjentami hemodializowanymi oraz dializowanymi otrzewnowo, prowadzenie elektronicznej dokumentacji medycznej​​​. Oczekujemy: aktualnego prawa wykonywania zawodu pielęgniarka/ pielęgniarz, zaangażowania i chęci rozwoju.​

Najnowsze artykuły

Kasowy PIT – co to, od kiedy?

Kasowy PIT – co to, od kiedy?

Nowelizacja ustawy o PIT z dnia 27 września 2024 roku wprowadza zmiany w systemie podatkowym korzystne dla przedsiębiorców, którzy dotąd borykali się z problemem nieuregulowanych faktur, od których mimo wszystko należało odprowadzać podatek. W określonych przypadkach metoda memoriałowa może zostać zastąpiona przez kasowy PIT dla przedsiębiorców. Jak to wygląda w praktyce?

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Święta, święta i po świętach, a jak wiemy, powrót do codzienności po długim urlopie bywa naprawdę trudny. Socjolog i psychoterapeutka Beata Danielska podpowiada, według jakiego klucza możemy dzielić zadania po powrocie do pracy, żeby zapewnić sobie „miękkie lądowanie" i nie dać się przytłoczyć nagromadzonymi obowiązkami.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Urlop uzupełniający – podstawowe informacje

Urlop uzupełniający – podstawowe informacje

Co powiesz na 6 dodatkowych dni urlopu? Mało kto wie, że w pewnych przypadkach pracownikowi przysługuje urlop uzupełniający, którego pracodawca nie może odmówić. Sprawdź, kto i kiedy nabywa prawo do urlopu uzupełniającego, jaki jest jego wymiar oraz co powinno znaleźć się na wniosku o tego typu wolne w pracy.

Trzynasta emerytura – dla kogo? Kiedy? Wysokość

Trzynasta emerytura – dla kogo? Kiedy? Wysokość

Trzynasta emerytura jest dodatkowym świadczeniem pieniężnym wypłacanym raz w roku emerytom i rencistom. Od kilku lat stanowi ważny element wsparcia finansowego dla seniorów. Co istotne, nie wymaga składania żadnych wniosków, a jest przyznawana automatycznie. Wyjaśniamy, kto ma prawo do świadczenia, na jakich zasadach jest wypłacana trzynasta emerytura oraz ile wynosi w 2025 roku.