Kielce to duże, wciąż rozwijające się miasto – ośrodek gospodarczy, akademicki i kulturalny. Jeśli właśnie szukasz zatrudnienia, interesuje Cię temat pracy w Kielcach, czytaj dalej i poznaj bliżej ten rynek pracy. Znajdziesz tu zróżnicowane oferty zatrudnienia, także dla osób nieznających bądź słabo mówiących w języku polskim.
Spis treści
Kielce – wskaźnik bezrobocia, skutki
Poziom bezrobocia mówi bardzo wiele o kondycji rynku pracy i w ogóle gospodarce danego regionu. Dlatego w analizie rynku zatrudnienia w Kielcach zaczniemy właśnie od tego wskaźnika. Warto porównać, jak zmieniało się bezrobocie w województwie świętokrzyskim i w Kielcach w ciągu ostatnich trzech lat.
Do 2019 r. obserwowaliśmy spadek stopy bezrobocia w całym kraju. Start pandemii koronawirusa na wiosnę 2020 r. odbił się negatywnie na wielu aspektach gospodarki. Liczne firmy zdecydowały się ograniczyć zatrudnienie, wstrzymać rekrutacje. Sytuacja w 2021 r. zaczęła się jednak poprawiać.
Zgodnie z danymi GUS stopa bezrobocia wynosiła (na koniec I półrocza każdego roku):
– 2019 r.:
- dla województwa świętokrzyskiego – 7,6%,
- dla Kielc – 5,0%,
- dla Polski – 5,3%;
– 2020 r.:
- dla województwa świętokrzyskiego – 8,6%,
- dla Kielc – 5,7%,
- dla Polski – 6,1%;
– 2021 r.:
- dla województwa świętokrzyskiego – 7,9%,
- dla Kielc – 5,5%,
- dla Polski – 5,9%.
W tym zestawieniu wyraźnie widać pogarszającą się sytuację w 2020 r. W ciągu kolejnych miesięcy rynek pracy powoli się stabilizuje i choć nie jest jeszcze taki, jak w 2019 r., obniżenie wskaźnika bezrobocia to dobry prognostyk dla osób poszukujących pracy. Na koniec 2021 r. stopa bezrobocia w Polsce wynosiła już 5,4%, w województwie świętokrzyskim – 7,3%, a w Kielcach – 5,2%.
Jakie są skutki bezrobocia? Zwłaszcza jeśli ma ono charakter długotrwały, odbija się nie tylko na nieaktywnej zawodowo osobie, ale też na całej jej rodzinie, a w szerszej perspektywie także społeczności. Przyczynia się do ubóstwa, wykluczenia społecznego bezrobotnego, pogorszenia jego relacji z bliskimi. Warto też wspomnieć o problemie pracy na czarno. Nielegalne zatrudnienie – bez praw pracowniczych, ubezpieczenia, jakiejkolwiek gwarancji na wypłatę pieniędzy nie powinno być alternatywą dla legalnych umów między pracownikiem a pracodawcą.
Pomoc dla bezrobotnych mieszkańcy Kielc, w tym osoby, które przyjechały do miasta z Ukrainy, mogą uzyskać w Miejskim Urzędzie Pracy w Kielcach (ul. Karola Szymanowskiego 6, 25-361 Kielce). Otaczający miasto powiat kielecki podlega z kolei Powiatowemu Urzędowi Pracy w Kielcach (ul. Kolberga 4, 25-620 Kielce).
Warto zarejestrować się w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna. Można uzyskać wsparcie w formie szkoleń, dofinansowania założenia działalności gospodarczej, staży czy prac interwencyjnych. Liczne oferty typu praca Kielce (a także np. praca Bodzentyn czy praca Małogoszcz, dla osób szukających pracy w regionalnej części województwa) na wielu stanowiskach znajdują się na portalu praca.pl. Informacje na temat rekrutacji prowadzonych z udziałem PUP znajdziesz w Centralnej Bazie Ofert Pracy.
Kielce – jakich specjalistów potrzebuje rynek pracy?
Kielce, jako miasto wojewódzkie, duży ośrodek gospodarczy regionu, przyciągają licznych kandydatów, także z pobliskich miejscowości. Kto ma największe szanse na znalezienie pracy w Kielcach? Odpowiedź na to pytanie znajdziemy w Barometrze zawodów. To prognoza sytuacji na rynku zatrudnienia przygotowywana przez ekspertów na podstawie danych opracowywanych przez Powiatowe Urzędy Pracy, przy współpracy z pracodawcami.
Przejdźmy zatem do konkretów – kto zgodnie z Barometrem nie powinien mieć trudności ze znalezieniem ogłoszeń o pracę? Kielce to duży rynek pracy i miasto odpowiednie zwłaszcza dla kandydatów w:
- branży budowlanej – betoniarzy i zbrojarzy, cieśli i stolarzy budowlanych, dekarzy i blacharzy budowlanych, monterów instalacji budowlanych, murarzy i tynkarzy, operatorów i mechaników sprzętu do robót ziemnych, pracowników ds. budownictwa drogowego i kolejowego, robotników budowlanych, pracowników robót wykończeniowych w budownictwie,
- przemyśle metalowym – monterów konstrukcji metalowych, operatorów obrabiarek skrawających, ślusarzy i spawaczy,
- branży elektromaszynowej, elektrycznej, motoryzacyjnej – diagnostów samochodowych, elektryków, elektromechaników i elektromonterów, inżynierów elektryków i energetyków, mechaników pojazdów samochodowych, pracowników przetwórstwa metali, specjaliści elektroniki, automatyki i robotyki,
- w przetwórstwie spożywczym – cukierników i piekarzy,
- innych gałęziach przemysłu – krawców i pracowników produkcji odzieży, lakierników, pracowników fizycznych w produkcji i pracach prostych,
- w transporcie, magazynowaniu – kierowców autobusów, kierowców samochodów ciężarowych, magazynierów,
- w sektorze usług medycznych i opiekuńczych – lekarzy, opiekunów osoby starszej lub niepełnosprawnej, pielęgniarek i położnych, ratowników medycznych,
- w księgowości – samodzielnych księgowych.
Sytuacja zawodowa osób wykonujących powyższe zawody jest w Kielcach dobra. Niska konkurencja na rynku pracy i duże zapotrzebowanie pracodawców pozwalają sądzić, że przedstawiciele zawodów deficytowych szybko znajdą zatrudnienie. Z nieco dłuższym procesem rekrutacyjnym i sporą liczbą chętnych do pracy muszą z kolei liczyć się osoby wykonujące jeden z zawodów nadwyżkowych. Ta grupa profesji w Barometrze jest mniejsza, ale warto ją poznać.
W najtrudniejszej sytuacji są ekonomiści – to zawód z największą nadwyżką chętnych względem dostępnych ofert pracy w Kielcach. Poza ekonomistami na liście zawodów nadwyżkowych znaleźli się:
- filolodzy i tłumacze,
- filozofowie, historycy, politolodzy i kulturoznawcy,
- pedagodzy,
- pracownicy administracyjni i biurowi,
- pracownicy biur podróży i obsługi turystycznej,
- specjaliści administracji publicznej,
- specjaliści technologii żywności i żywienia.
Spora część reprezentantów zawodów nadwyżkowych to osoby długotrwale bezrobotne. W wielu przypadkach największą przeszkodą w zdobyciu pracy jest brak doświadczenia zawodowego czy duży napływ absolwentów kieleckich uczelni.
Wiedząc, jakie są zawody deficytowe i nadwyżkowe, można dobrze przygotować się do szukania pracy. Kielce i okolice to swoiste centrum inwestycyjne regionu. Miasto jest położone niedaleko dużych aglomeracji, przy ważnych szlakach komunikacyjnych. Ten kierunek chętnie wybierają polscy i zagraniczni inwestorzy.
Ponieważ współcześnie pracodawcy najczęściej publikują oferty w internecie i tylko część z nich ogłasza nabór za pośrednictwem urzędów pracy, poszukiwania zatrudnienia warto prowadzić właśnie w sieci. Jak szukać pracy przez internet? Warto założyć konto na praca.pl, dzięki czemu zyskuje się możliwość wysyłania aplikacji bezpośrednio ze strony, oraz można stworzyć profesjonalne CV.
Praca dla Ukraińców:
-
bez znajomości języka polskiego
Obywatele Ukrainy już od lat zajmują ważne miejsce na polskim rynku pracy i znajdują zatrudnienie w wielu zawodach. W związku z rosyjską agresją na naszych wschodnich sąsiadów od 24 lutego 2022 r. do Polski wjechały prawie 3 miliony osób, głównie kobiety i dzieci. Ukrainki i Ukraińcy, którzy wyrobili sobie nr PESEL, mogą legalnie pracować na terenie Polski na podstawie zgłoszenia dokonywanego przez pracodawcę w Powiatowym Urzędzie Pracy. Formalności jest niewiele, a zapotrzebowanie na pracowników w Kielcach spore. Barierą wydaje się jednak głównie znajomość języka polskiego, ale nie zawsze jest to kryterium ważne z punktu widzenia pracodawców.
Analizując przedstawioną wyżej listę zawodów deficytowych, można zauważyć, że wiele z nich dotyczy prostych prac, także fizycznych i wymagających konkretnych umiejętności, często rzemieślniczych. W wielu z tych zawodów dobra znajomość języka polskiego nie jest niezbędna, aby podjąć pracę. Oczywiście także szukając prostego zajęcia, warto postawić na stopniową naukę języka polskiego.
-
ze znajomością języka polskiego
W o wiele lepszej sytuacji zawodowej są osoby znające podstawy języka polskiego. Mogą one podjąć pracę w wykonywanym przez siebie na Ukrainie zawodzie. Przepisy w Polsce się zmieniły na korzyść Ukraińców, którzy mają aktualnie ułatwiony dostęp do wykonywania zawodów regulowanych, jak lekarz czy nauczyciel.
Текст українською мовою: Кельце: ринок праці – вакансії роби? Як виглядає?