Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Kielce: rynek pracy – kogo potrzebuje? Jak wygląda?

Kielce: rynek pracy – kogo potrzebuje? Jak wygląda?

 
Kielce: rynek pracy – kogo potrzebuje? Jak wygląda?

Kielce to duże, wciąż rozwijające się miasto – ośrodek gospodarczy, akademicki i kulturalny. Jeśli właśnie szukasz zatrudnienia, interesuje Cię temat pracy w Kielcach, czytaj dalej i poznaj bliżej ten rynek pracy. Znajdziesz tu zróżnicowane oferty zatrudnienia, także dla osób nieznających bądź słabo mówiących w języku polskim.

 

Spis treści

Kielce – wskaźnik bezrobocia, skutki

 

Poziom bezrobocia mówi bardzo wiele o kondycji rynku pracy i w ogóle gospodarce danego regionu. Dlatego w analizie rynku zatrudnienia w Kielcach zaczniemy właśnie od tego wskaźnika. Warto porównać, jak zmieniało się bezrobocie w województwie świętokrzyskim i w Kielcach w ciągu ostatnich trzech lat.

Do 2019 r. obserwowaliśmy spadek stopy bezrobocia w całym kraju. Start pandemii koronawirusa na wiosnę 2020 r. odbił się negatywnie na wielu aspektach gospodarki. Liczne firmy zdecydowały się ograniczyć zatrudnienie, wstrzymać rekrutacje. Sytuacja w 2021 r. zaczęła się jednak poprawiać.

Zgodnie z danymi GUS stopa bezrobocia wynosiła (na koniec I półrocza każdego roku):


– 2019 r.:

  • dla województwa świętokrzyskiego – 7,6%,
  • dla Kielc – 5,0%,
  • dla Polski – 5,3%;

– 2020 r.:

  • dla województwa świętokrzyskiego – 8,6%,
  • dla Kielc – 5,7%,
  • dla Polski – 6,1%;

– 2021 r.:

  • dla województwa świętokrzyskiego – 7,9%,
  • dla Kielc – 5,5%,
  • dla Polski – 5,9%.


W tym zestawieniu wyraźnie widać pogarszającą się sytuację w 2020 r. W ciągu kolejnych miesięcy rynek pracy powoli się stabilizuje i choć nie jest jeszcze taki, jak w 2019 r., obniżenie wskaźnika bezrobocia to dobry prognostyk dla osób poszukujących pracy. Na koniec 2021 r. stopa bezrobocia w Polsce wynosiła już 5,4%, w województwie świętokrzyskim – 7,3%, a w Kielcach – 5,2%.

Jakie są skutki bezrobocia? Zwłaszcza jeśli ma ono charakter długotrwały, odbija się nie tylko na nieaktywnej zawodowo osobie, ale też na całej jej rodzinie, a w szerszej perspektywie także społeczności. Przyczynia się do ubóstwa, wykluczenia społecznego bezrobotnego, pogorszenia jego relacji z bliskimi. Warto też wspomnieć o problemie pracy na czarno. Nielegalne zatrudnienie – bez praw pracowniczych, ubezpieczenia, jakiejkolwiek gwarancji na wypłatę pieniędzy nie powinno być alternatywą dla legalnych umów między pracownikiem a pracodawcą.

Pomoc dla bezrobotnych mieszkańcy Kielc, w tym osoby, które przyjechały do miasta z Ukrainy, mogą uzyskać w Miejskim Urzędzie Pracy w Kielcach (ul. Karola Szymanowskiego 6, 25-361 Kielce). Otaczający miasto powiat kielecki podlega z kolei Powiatowemu Urzędowi Pracy w Kielcach (ul. Kolberga 4, 25-620 Kielce).


Warto zarejestrować się w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna. Można uzyskać wsparcie w formie szkoleń, dofinansowania założenia działalności gospodarczej, staży czy prac interwencyjnych. Liczne oferty typu praca Kielce (a także np. praca Bodzentyn czy praca Małogoszcz, dla osób szukających pracy w regionalnej części województwa) na wielu stanowiskach znajdują się na portalu praca.pl. Informacje na temat rekrutacji prowadzonych z udziałem PUP znajdziesz w Centralnej Bazie Ofert Pracy.

Kielce – jakich specjalistów potrzebuje rynek pracy?

 

Kielce, jako miasto wojewódzkie, duży ośrodek gospodarczy regionu, przyciągają licznych kandydatów, także z pobliskich miejscowości. Kto ma największe szanse na znalezienie pracy w Kielcach? Odpowiedź na to pytanie znajdziemy w Barometrze zawodów. To prognoza sytuacji na rynku zatrudnienia przygotowywana przez ekspertów na podstawie danych opracowywanych przez Powiatowe Urzędy Pracy, przy współpracy z pracodawcami.

Przejdźmy zatem do konkretów – kto zgodnie z Barometrem nie powinien mieć trudności ze znalezieniem ogłoszeń o pracę? Kielce to duży rynek pracy i miasto odpowiednie zwłaszcza dla kandydatów w:

  • branży budowlanej – betoniarzy i zbrojarzy, cieśli i stolarzy budowlanych, dekarzy i blacharzy budowlanych, monterów instalacji budowlanych, murarzy i tynkarzy, operatorów i mechaników sprzętu do robót ziemnych, pracowników ds. budownictwa drogowego i kolejowego, robotników budowlanych, pracowników robót wykończeniowych w budownictwie,
  • przemyśle metalowym – monterów konstrukcji metalowych, operatorów obrabiarek skrawających, ślusarzy i spawaczy,
  • branży elektromaszynowej, elektrycznej, motoryzacyjnej – diagnostów samochodowych, elektryków, elektromechaników i elektromonterów, inżynierów elektryków i energetyków, mechaników pojazdów samochodowych, pracowników przetwórstwa metali, specjaliści elektroniki, automatyki i robotyki,
  • w przetwórstwie spożywczym – cukierników i piekarzy,
  • innych gałęziach przemysłu – krawców i pracowników produkcji odzieży,   lakierników, pracowników fizycznych w produkcji i pracach prostych,
  • w transporcie, magazynowaniu – kierowców autobusów, kierowców samochodów ciężarowych, magazynierów,
  • w sektorze usług medycznych i opiekuńczych – lekarzy, opiekunów osoby starszej lub niepełnosprawnej, pielęgniarek i położnych, ratowników medycznych,
  • w księgowości – samodzielnych księgowych.


Sytuacja zawodowa osób wykonujących powyższe zawody jest w Kielcach dobra. Niska konkurencja na rynku pracy i duże zapotrzebowanie pracodawców pozwalają sądzić, że przedstawiciele zawodów deficytowych szybko znajdą zatrudnienie. Z nieco dłuższym procesem rekrutacyjnym i sporą liczbą chętnych do pracy muszą z kolei liczyć się osoby wykonujące jeden z zawodów nadwyżkowych. Ta grupa profesji w Barometrze jest mniejsza, ale warto ją poznać.

W najtrudniejszej sytuacji są ekonomiści – to zawód z największą nadwyżką chętnych względem dostępnych ofert pracy w Kielcach. Poza ekonomistami na liście zawodów nadwyżkowych znaleźli się:

  • filolodzy i tłumacze,
  • filozofowie, historycy, politolodzy i kulturoznawcy,
  • pedagodzy,
  • pracownicy administracyjni i biurowi,
  • pracownicy biur podróży i obsługi turystycznej,
  • specjaliści administracji publicznej,
  • specjaliści technologii żywności i żywienia.


Spora część reprezentantów zawodów nadwyżkowych to osoby długotrwale bezrobotne. W wielu przypadkach największą przeszkodą w zdobyciu pracy jest brak doświadczenia zawodowego czy duży napływ absolwentów kieleckich uczelni.

Wiedząc, jakie są zawody deficytowe i nadwyżkowe, można dobrze przygotować się do szukania pracy. Kielce i okolice to swoiste centrum inwestycyjne regionu. Miasto jest położone niedaleko dużych aglomeracji, przy ważnych szlakach komunikacyjnych. Ten kierunek chętnie wybierają polscy i zagraniczni inwestorzy.

Ponieważ współcześnie pracodawcy najczęściej publikują oferty w internecie i tylko część z nich ogłasza nabór za pośrednictwem urzędów pracy, poszukiwania zatrudnienia warto prowadzić właśnie w sieci. Jak szukać pracy przez internet? Warto założyć konto na praca.pl, dzięki czemu zyskuje się możliwość wysyłania aplikacji bezpośrednio ze strony, oraz można stworzyć profesjonalne CV.

 

Praca dla Ukraińców:

 

  • bez znajomości języka polskiego


Obywatele Ukrainy już od lat zajmują ważne miejsce na polskim rynku pracy i znajdują zatrudnienie w wielu zawodach. W związku z rosyjską agresją na naszych wschodnich sąsiadów od 24 lutego 2022 r. do Polski wjechały prawie 3 miliony osób, głównie kobiety i dzieci. Ukrainki i Ukraińcy, którzy wyrobili sobie nr PESEL, mogą legalnie pracować na terenie Polski na podstawie zgłoszenia dokonywanego przez pracodawcę w Powiatowym Urzędzie Pracy. Formalności jest niewiele, a zapotrzebowanie na pracowników w Kielcach spore. Barierą wydaje się jednak głównie znajomość języka polskiego, ale nie zawsze jest to kryterium ważne z punktu widzenia pracodawców.

Analizując przedstawioną wyżej listę zawodów deficytowych, można zauważyć, że wiele z nich dotyczy prostych prac, także fizycznych i wymagających konkretnych umiejętności, często rzemieślniczych. W wielu z tych zawodów dobra znajomość języka polskiego nie jest niezbędna, aby podjąć pracę. Oczywiście także szukając prostego zajęcia, warto postawić na stopniową naukę języka polskiego.

 

  • ze znajomością języka polskiego

 

W o wiele lepszej sytuacji zawodowej są osoby znające podstawy języka polskiego. Mogą one podjąć pracę w wykonywanym przez siebie na Ukrainie zawodzie. Przepisy w Polsce się zmieniły na korzyść Ukraińców, którzy mają aktualnie ułatwiony dostęp do wykonywania zawodów regulowanych, jak lekarz czy nauczyciel.

 

Текст українською мовою: Кельце: ринок праці – вакансії роби? Як виглядає?

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Kierownik Robót Tunelowych - Operator Tarczy TBM

    GULERMAK Agir Sanayi Insaat ve Taahhut A.S. Oddział w Polsce   Warszawa, Bemowo      za 3 dni wygasa
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat
    16 godz.
    Obowiązki: Prace przy tworzeniu tuneli metra za pomocą urządzenia TBM w Warszawie, Nadzorowanie bieżących robót tunelowych, Przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i procedur bdziałowych, Realizacja planu prac zgodnie z terminarzem, Zapewnienie bezpieczeństwa i koordynacja pracy zespołu,...
  • Magazynier

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia, Ede   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Obowiązki: zbieranie zamówień za pomocą skanera ręcznego; kompletowanie zamówień do wysyłki; przyjmowanie reklamacji; Wymagania: znajomość języka angielskiego (komunikatywna) gotowość do pracy w systemie zmianowym; chęć nawiązania współpracy na dłuższy okres – co najmniej 3...
  • LINKTIS Sp. z o.o.
    specjalista mid / senior / ekspert  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat
    17 godz.
    Opis stanowiska: Stawiamy na pracę stacjonarną (nasze biura znajdują się w Warszawie, Poznaniu, Gdyni oraz we Wrocławiu). Aktywne pozyskiwanie klientów i możliwość współpracy z obecnymi klientami firmy. Kompleksowa aranżacja procesów spedycyjnych. Współpraca z agencjami celnymi i...
  • Pracownik działu zakupów

    Balcerzak Sp. z o.o.   Wróblów    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    18 godz.
    Zakres obowiązków: Poszukiwanie nowych źródeł zaopatrzenia dla firmy oraz zapewnienie optymalnych warunków współpracy handlowej z dostawcami; Monitorowanie i analiza danych rynkowych dotyczących dostawców oraz surowców; Negocjowanie cen i warunków dostaw; Dokonywanie zakupów na potrzeby...
  • Specjalista ds. kontroli jakości

    Vetlab Sp. z o.o.   Warszawa, al.Krakowska 110/114    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    19 godz.
    Opis stanowiska: Laboratorium weterynaryjne Vetlab poszukuje doświadczonego Specjalisty ds. kontroli jakości, który dołączy do naszego zespołu. Osoba na tym stanowisku będzie odpowiedzialna za zapewnienie najwyższych standardów jakości w naszych procesach laboratoryjnych. Zakres...
  • Krawiec / Krawcowa - Pracownik szwalni

    Estella Sp. z o.o.   Polkowice    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    20 godz.
    Obowiązki: szycie pościeli na maszynach;

Najnowsze artykuły

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

– Cechy takie jak ambicja czy asertywność, które u mężczyzn są cenione, u kobiet potrafią budzić niechęć. Przypisuje się też liderkom stereotypowo męskie cechy, aby uzasadnić ich wysoką pozycję w organizacji – komentuje Olga Kozierowska, prezeska Fundacji WłączeniPlus i twórczyni Sukcesu Pisanego Szminką. W wywiadzie dla Praca.pl ekspertka wyjaśnia, co współcześnie oznacza feminizm w pracy.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.