W sierpniu 2021 r. Rada Ministrów przyjęła projekt zmian ustawy o podatku VAT. Jednym z jej elementów jest wprowadzenie centralnego rejestru faktur, czyli Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Na czym polega wystawianie e-faktury , jakie obowiązki wobec fiskusa ma podatnik zgodnie z nowelizacją ustawy?
Centralny rejestr faktur: na czym polega?
Centralna baza faktur ma na celu ułatwienie wystawiania faktur VAT przez przedsiębiorców i inne podmioty. W systemie mają znajdować się wszystkie faktury wystawiane przez płatników.
Generowanie dokumentów sprzedaży za pośrednictwem KSeF będzie sporym ułatwieniem. Przede wszystkim oznacza standaryzację dokumentów – wszystkie faktury będą wystawiane według przyjętego wzorca, co zmniejszy ryzyko pomyłek i niejasności.
Czytaj także: jak wysłać JPK?
Centralny rejestr faktur: korzyści
Resort finansów wskazuje także na inne korzyści wynikające z wprowadzenia centralnej bazy faktur. Z uwagi na uproszczoną procedurę dokumenty szybciej trafią do odpowiednich podmiotów. Oznacza to również, że podatnicy (po spełnieniu ustawowych warunków) w krótszym czasie otrzymają np. zwrot VAT.
Podatnik nie będzie musiał przejmować się także archiwizacją dokumentów przez kolejną dekadę. Faktury pozostaną w systemie przez 10 lat, bez obaw, że zginą lub ulegną zniszczeniu. Przedsiębiorca nie będzie także musiał wystawiać duplikatów faktur – oryginalne dokumenty będą przez cały czas dostępne w systemie.
Korzystanie z KSeF zwolni również podatnika z konieczności przesyłania na żądanie do organów skarbowych struktury JPK_FA, gdyż dane dotyczące Pliku Kontrolnego będą już dostępne w centralnym rejestrze faktur.
Centralny rejestr faktur: od kiedy?
W pierwszej fazie, tj. w 2022 r., e-fakturowanie ma być dobrowolne, jako alternatywa do wystawiania faktur papierowych i faktur elektronicznych, które już funkcjonują na rynku. Korzystanie z centralnego rejestru faktur – zgodnie z zapowiedziami – stanie się obowiązkowe w 2023 r.
Kogo dotyczy centralny rejestr faktur?
Docelowo z systemu mają korzystać wszyscy płatnicy podatku VAT. Już teraz Ministerstwo Finansów udostępnia roboczą wersję logicznej struktury e-faktury (w polskiej i angielskiej wersji językowej) – po to, by umożliwić przystosowanie systemów teleinformatycznych do zmian w zakresie fakturowania. Na stronie resortu dostępne są także przykładowe pliki e-faktur.