Katowice stanowią samo serce Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego, centrum Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. To także największe zarówno pod względem liczby mieszkańców, jaki i powierzchni miasto Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.
Stolica województwa śląskiego jest prężnie rozwijającym się ośrodkiem przemysłowym z silnymi tradycjami górniczymi, hutniczymi oraz związanymi z branżą energetyczną – a także rosnącym w siłę centrum technologicznym i usługowym. Rynek pracy na Śląsku, w szczególności w Katowicach, jest chłonny i różnorodny. Jeśli zaczynasz właśnie przeglądać oferty typu praca – Katowice, chcesz ocenić swoje szanse na zatrudnienie, czytaj dalej i zapoznaj się z danymi dotyczącymi warunków zatrudnienia w tym mieście.
Spis treści
Poziom i przyczyny bezrobocia – Katowice
Analizę tutejszego rynku pracy warto zacząć od istotnego wskaźnika statystycznego, jakim jest stopa bezrobocia rejestrowanego. Oblicza ją Główny Urząd Statystyczny. Definicja wskaźnika obejmuje bezrobotnych, którzy figurują w rejestrze urzędów pracy. Stopa bezrobocia pozwala ocenić ogólną sytuację na rynku pracy, szczególnie na tle innych części kraju.
Warto zauważyć, że woj. śląskie jest jednym z województw o niskim bezrobociu – ta tendencja utrzymuje się od lat. Zgodnie z danymi GUS w końcu lutego 2022 r. stopa bezrobocia wynosiła:
- w Polsce – 5,5%,
- w woj. śląskim – 4,3%.
W tym samym okresie niższy wskaźnik zanotowano jedynie w województwie wielkopolskim – 3,2%.
Stolica Górnego Śląska jest miastem o jednym z najniższych wskaźników bezrobocia w Polsce. W końcu lutego 2022 r. stopa bezrobocia wyniosła tu zaledwie 1,8%.
Również w wielu innych miastach konurbacji górnośląskiej bezrobocie jest zdecydowanie poniżej średnich krajowej i wojewódzkiej. Przykładowo w Tychach wyniosło 2,0%, w Rudzie Śląskiej 2,8%, w Gliwicach 3,1%, w Chorzowie 3,7%. Poszczególne miejscowości konurbacji sąsiadują ze sobą, są też doskonale skomunikowane dzięki sieciom drogowej i kolejowej. Możliwość szybkiego dojazdu do pobliskich miast znacząco powiększa lokalny rynek pracy. Szukając pracy w Katowicach, warto o tym pamiętać i wziąć pod uwagę także oferty z innych miast metropolii lub odleglejszych miejscowości (np. praca Krzanowice czy praca Pszów).
Katowice – Barometr zawodów
W Katowicach praca czeka na specjalistów z różnych branż. Poszukiwane są w szczególności osoby z wykształceniem technicznym, inżynierowie, a także pracownicy budownictwa. Spore szanse na zatrudnienie widać także w handlu i usługach. W ocenie indywidualnych szans na znalezienie pracy może pomóc Barometr zawodów, czyli badanie zapotrzebowania na lokalnych i ponadlokalnych rynkach zatrudnienia, wykonywane na zlecenie Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii.
Badanie dzieli zawody na deficytowe, pozostające w równowadze oraz nadwyżkowe. W przypadku tej pierwszej grupy notuje się zbyt mało kandydatów do pracy w stosunku do dostępnych propozycji zatrudnienia. A zatem bycie przedstawicielem zawodu deficytowego dobrze rokuje dla osób szukających pracy. W odwrotnej sytuacji są osoby wykonujące zawody nadwyżkowe – mogą one zmagać się z dużą konkurencją na rynku pracy lub mieć trudności ze znalezieniem dla siebie ofert.
Jak zatem wygląda sytuacja w stolicy województwa i kto powinien znaleźć pracę w Katowicach od zaraz? W 2022 r. duży deficyt dotyczy:
- pielęgniarek i położnych,
- ratowników medycznych.
W mieście wskazano ponadto kolejne 22 profesje deficytowe. W Katowicach pracę powinni łatwo znaleźć:
- w motoryzacji, branżach elektromaszynowej, energetycznej – blacharze i lakiernicy samochodowi, mechanicy pojazdów samochodowych, elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy, inżynierowie elektrycy i energetycy,
- w transporcie – kierowcy autobusów, kierowcy ciężarówek,
- w budownictwie – kierownicy budowy, monterzy instalacji budowlanych, pracownicy robót wykończeniowych,
- w branży beauty – fryzjerzy, kosmetyczki,
- w opiece medycznej i pomocy społecznej – lekarze, psycholodzy i psychoterapeuci, opiekunowie osoby starszej lub niepełnosprawnej, pracownicy socjalni,
- nauczyciele – przedmiotów ogólnokształcących, przedmiotów zawodowych, praktycznej nauki zawodu, nauczyciele szkół specjalnych i oddziałów integracyjnych,
- pracownicy służb mundurowych,
- specjaliści administracji publicznej,
- samodzielni księgowi.
W Katowicach w 2022 r. nie ma żadnych zawodów nadwyżkowych.
Praca dla Ukraińców
-
ze znajomością języka polskiego
Jak szukać pracy w Katowicach? Na praca.pl wystarczy wpisać w pasku wyszukiwania nazwę miasta i kliknąć w przycisk Szukaj. Z uwagi na wspomniane niewielkie odległości między miejscowościami leżącymi w obrębie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, warto także jako obszar poszukiwań wskazać województwo śląskie.
Dodatkowo do dyspozycji osób chcących skorzystać ze wsparcia w kwestiach zawodowych jest Powiatowy Urząd Pracy w Katowicach:
PUP Katowice
Adres: ul Pośpiecha 14, 40-852 Katowice
Telefon: 32 479 85 00
-
bez znajomości języka polskiego
Obywatele Ukrainy mają obecnie ułatwiony dostęp do polskiego rynku pracy. Wielu pracodawców chętnie zatrudnia także tych Ukraińców, którzy nie znają języka polskiego. Najwięcej propozycji można znaleźć w sieci, dlatego warto zacząć od wejścia na praca.pl i wpisania (po ukraińsku lub po polsku) w pasku wyszukiwania nazwę stanowiska, które Cię interesuje.
Strona Powiatowego Urzędu Pracy w Katowicach dostępna jest także w ukraińskiej wersji językowej.
Aktualne ogłoszenia publikowane są na stronie Centralnej Bazy Ofert Pracy – także po ukraińsku.
Dodatkowo, Ukraińcy szukający informacji na temat legalizacji pobytu (niezbędnej do podjęcia pracy w Polsce) mogą zadzwonić na numer Infolinii Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego – 32 606 32 32:
- w poniedziałki, środy, czwartki i piątki – od 7.30 do 15.30,
- we wtorki – od 7.30 do 18.00.
Działa także ogólnopolska infolinia dla Ukraińców – numer 19524:
- od poniedziałku do piątku – od 8.00 do 18.00.
Ukraińska wersja językowa: Катовіце: ринок праці – аналіз ситуації