IT kusi potencjalnych pracowników wysokimi zarobkami i perspektywami rozwoju. Coraz więcej ludzi decyduje się więc na karierę w tej branży. Wśród nich są także osoby 30+, które dokonały zmiany w życiu zawodowym i próbują swoich sił w nowej specjalności.
Kariera programisty?
Na rosnącą popularność IT w oczach pracowników wpływa wiele czynników, a w największym stopniu dwa z nich: finanse i dynamika rozwoju IT na świecie, która wiąże się z różnorodnością realizowanych projektów, a co za tym idzie – ciekawymi wyzwaniami.
To powoduje, że ludzie pracujący w obszarach pokrewnych coraz częściej decydują się podjąć próbę zmiany branży i rozpoczęcie kariery informatyka.
– Takich osób jest coraz więcej, bowiem oprócz pracy jako programista czy architekt, które wymagają zazwyczaj wykształcenia technicznego oraz doświadczenia w określonych technologiach, branża IT oferuje także takie stanowiska jak tester, dokumentalista, analityk biznesowy czy koordynator projektu. W mniejszym stopniu są one oparte na wiedzy technicznej czy technologiach, dlatego stanowią ciekawą opcję dla osób, które chciałyby zmienić branżę na IT – mówi Rafał Dąbkowski, Business Unit Director w CONNECTIS_.
Specjalista IT po 30
Zainteresowanie IT jest widoczne także wśród pracowników 30+. Stanowią oni jedną, chociaż nie największą z grup migrujących do tej branży. Także dla nich może ona stwarzać ciekawe perspektywy i szanse „przebranżowienia się”. Trzeba jednak ten proces rozważnie zaplanować.
– Przed podjęciem takiej decyzji wskazane jest, aby skonsultować swoje plany z osobą doświadczoną w IT, która może służyć radą oraz opowie, na czym w praktyce polega nowy zawód. To ważne przy wyborze przyszłego stanowiska pracy i finalnie czerpania satysfakcji z wykonywanych obowiązków – radzi Rafał Dąbkowski z CONNECTIS_.
Trzeba pamiętać, że zarobki początkującego pracownika mogą nie być tak atrakcyjne jak w przypadku osób, które wykazują się większą znajomością branży IT i mają za sobą lata pracy w tej dziedzinie.
– To jest cena zmiany, na jaką dana osoba się decyduje – komentuje ekspert i podkreśla, że można sobie jednak z tym poradzić, odpowiednio wcześnie rozpoczynając pracę nad rozwojem swoich kompetencji IT. – Jednym z rozwiązań na zniwelowanie różnicy zarobków przy zmianie branży jest wcześniejsze podjęcie odpowiednich kursów, szkoleń, warsztatów, które pozwolą na przyswojenie tematyki i przygotowanie się do pracy w IT.
Uzyskane na początku pracy zarobki są kwestią indywidualną i zależą od stanowiska, miejsca zatrudnienia czy lokalizacji.
Kariera w IT po 30
Po zmianie branży pracę w IT warto rozpocząć od stanowisk, na których duże znaczenie, obok kwestii technicznych, mają tzw. kompetencje miękkie, takie jak dobra organizacja pracy, skrupulatność czy zorientowanie na cel.
– 30-latkowie mają też pewne atuty, które mogą zachęcić firmy IT do ich zatrudnienia. Posiadają niezaprzeczalną wartość w postaci doświadczenia, które pozytywnie wpływa na umiejętność zachowania w różnych sytuacjach i radzenia sobie z problemami – mówi Rafał Dąbkowski, Business Unit Director w CONNECTIS_.
Ważna jest także chęć rozwoju i systematycznego podnoszenia swoich kwalifikacji poprzez studia, kursy czy samodzielne doszkalanie się.
– Wszystko zależy od roli, o jakiej myśli dana osoba. Dla stanowisk technicznych, jak np. programista, lepsze będą studia, natomiast testerowi powinny wystarczyć kursy. Jednak nic nie zastąpi samodzielnej nauki, która jest gwarantem szybszego rozwoju – dodaje ekspert.
Dodatkowo pracodawcy prowadzą też własne szkolenia. Nie każdy pracownik może z nich jednak skorzystać, ponieważ prowadzone są weryfikacje wstępne mające na celu wyłonić osoby z potencjałem i największą motywacją do nauki.