Kara pieniężna dla pracownika - kiedy pracodawca może ukarać pracownika
Każdy pracodawca ma nadzieję, że zatrudnione osoby będą rzetelnie i sumiennie wykonywać swoje obowiązki, które są bardzo dokładnie opisane w umowie o pracę. Podpisanie kontraktu pozwala na wyegzekwowanie wykonywania zadań. Co jednak zrobić, gdy podwładny nie podchodzi zbyt odpowiedzialnie do zleconych mu zadań? W takim przypadku przełożony ma prawo zastosować kary dla pracowników. Są one zawarte w Kodeksie pracy.
Do środków dyscyplinujących zalicza się między innymi: upomnienie, naganę oraz kary pieniężne. Upomnienie i nagana mogą być stosowane, jeżeli pracownik nie przestrzega:
• ustalonej organizacji i porządku pracy, to znaczy notorycznie się spóźnia, wydłuża sobie przerwy bądź wychodzi z pracy za wcześnie,
• zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, co może mieć negatywny wpływ nie tylko na niego, ale również na współpracowników,
• przepisów przeciwpożarowych, np. pali papierosy w miejscach, które nie są do tego przeznaczone lub zastawia drogę ewakuacyjną,
• przyjętego sposobu potwierdzania obecności w pracy,
• przyjętego sposobu usprawiedliwiania nieobecności.
Stosowanie sankcji musi odbywać się zgodnie z prawem. Oznacza to, że pracodawca powinien przede wszystkim wysłuchać niesubordynowanej osoby. Jeżeli przełożony zdecyduje się na upomnienie bądź naganę z wpisem do akt, to należy pamiętać, że taki dokument powinien być także wręczony zainteresowanemu.
Istnieje też możliwość zastosowania kar pieniężnych. Przyczyny nałożenia na zatrudnionego sankcji finansowych mogą być podobne do wyżej wymienionych. Oprócz tego są one umotywowane także w następujących sytuacjach:
• zniszczenie mienia należącego do firmy,
• opuszczenie miejsca pracy bez usprawiedliwienia,
• stawienia się do firmy w stanie nietrzeźwym.
Kara finansowa dla pracownika - zasady
Pracodawca powinien być świadomy, że nie można wymierzać kilku kar porządkowych jednocześnie. Trzeba zdecydować się jedną z wyżej wymienionych opcji. Dodatkowo niedopuszczalne jest stosowanie publicznego piętnowania. Rozmowa, w trakcie której następuje ukaranie pracownika, musi być przeprowadzona bez żadnych świadków.
Istotna jest także kwestia wysokości kar pieniężnych. Przede wszystkim nie powinna ona przekraczać jednodniowego wynagrodzenia. Natomiast łączny wymiar sankcji nie może być wyższy niż 1/10 wynagrodzenia po dokonaniu potrąceń.
Kary finansowe w pracy – czy można się odwołać
Według Kodeksu pracy przełożony ma 2 tygodnie na nałożenie kar (liczone jest to od dnia, w którym dowiedział się o przewinieniu). Przedawnienie następuje po 3 miesiącach od złamania przepisów. Jeżeli podwładny był w tym czasie nieobecny, to 14 dni zaczyna obowiązywać w momencie jego powrotu do firmy. Ważne jest także, że kierownik ma obowiązek wysłuchać tłumaczenia osoby, wobec której chce zastosować sankcje finansowe. Dodatkowo decyzja o karach pieniężnych musi być przedstawiona w formie pisemnej i ma zawierać: powód i datę naruszenia oraz informację o możliwości odwołania się w określonym terminie.
Pracownik ma prawo zakwestionować nałożoną na niego karę, jeżeli uznał ją za krzywdzącą i niesprawiedliwą oraz gdy wystąpiły pewne błędy formalne w treści dokumentu lub w terminach, jakie powinien przestrzegać naczelnik. W takiej sytuacji sprawa jest kierowana do sądu pracy.