Resort pracy przygotował projekt ustawy dotyczącej minimalnego wynagrodzenia z tytułu wykonywania umów zlecenia. Nowa stawka, wynosząca nie mniej niż 12 zł za godzinę pracy ma zacząć obowiązywać już od 1 stycznia 2017 r.
Co więcej, będzie ona corocznie waloryzowana, analogicznie do minimalnego wynagrodzenia za zatrudnienie w ramach stosunku pracy. Przy czym pierwszą waloryzację przewidziano już w 2017 r., a nie jak zakładano początkowo dopiero od 1 stycznia 2018 r.
Przyjmując, że wynagrodzenie minimalne rośnie co roku średnio o 4 – 5% można spodziewać się, że minimalna stawka godzinowa z tytułu wykonywania umów zlecenia w 2017 r. może wynieść ok. 12,60 zł. Co istotne, zarówno pracodawcy, jak i związkowcy zaakceptowali już zaproponowaną w tej wysokości przez MRPiPS minimalną stawkę godzinową dla osób zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych. To zaś oznacza, że będzie ona obowiązywać nie tylko osoby zatrudnione na podstawie umowy zlecenia oraz umowy o dzieło (tj. umowy o świadczenie usług), do których stosuje się przepisy o zleceniu, ale również osoby samozatrudnione (tj. świadczące swoje usługi w ramach prowadzonej jednoosobowo działalności gospodarczej).
Spod znowelizowanych przepisów wyłączone zostały jedynie umowy cywilnoprawne zawierane z opiekunami w rodzinnych domach pomocy oraz opieki podczas wypoczynków i wycieczek. Projekt już został pozytywnie zaopiniowany przez Radę Dialogu Społecznego.