Złotnik, jubiler - czym się zajmuje
Biżuteria już od wielu wieków cieszy się dużą popularnością. W związku z tym profesjonalni jubilerzy nie narzekają na brak pracy. Już na wstępie warto zaznaczyć, że jubiler i złotnik to dwaj różni specjaliści. Mają dużo wspólnego, jednak zakres ich obowiązków różni się od siebie. Złotnik to osoba, która w głównej mierze zajmuje się metalurgią, przetwarzaniem metali szlachetnych, ich łączeniem, przetapianiem. Potrafi dostosowywać skład metali do wymaganej próby.
Jubiler, który może być złotnikiem, dodatkowo zajmuje się wytwarzaniem biżuterii. Kandydaci na to stanowisko muszą cechować się wysokimi zdolnościami manualnymi. Na początku trzeba zaprojektować to, co później ma zdobić klientów. Oprócz tego przydadzą się zdolności manualne oraz dobry wzrok. Jubilerzy nie tylko tworzą biżuterię, ale również zajmują się jej wyceną, dlatego muszą posiadać szeroką wiedzę z zakresu rozpoznawania metali i kamieni szlachetnych.
Jak zostać jubilerem
Jak zostać jubilerem i wytwarzać piękne pierścionki lub kolczyki, które cieszą oko? Zatrudniając jubilerów do zakładów złotniczych, z reguły wymaga się wykształcenia specjalistycznego, chociaż nie jest to konieczne. Kandydaci do pracy w tym zawodzie mogą skończyć szkołę branżową. Uczniowie poznają tajniki wytwarzania biżuterii. Kolejną opcją edukacyjną jest ukończenie dwuletniej szkoły policealnej. Część prywatnych placówek oferuje uczniom kurs złotnika jubilera.
Można także ukończyć szkołę wyższą na kierunkach takich jak wzornictwo lub projektowanie biżuterii, które najczęściej są otwierane są na akademiach sztuk pięknych w różnych miastach.
Posiadanie kierunkowego wykształcenia nie jest jednak obligatoryjne. Część osób, które zajmują się wytwarzaniem biżuterii, samodzielnie uczyła się na różnych kursach lub z poradników. Jeśli ktoś odbył 3-letnią praktykę w zakładzie jubilerskim, to może zdać egzamin czeladniczy, a po następnych dwóch latach przychodzi czas na egzamin mistrzowski. Są one organizowane przez Izbę Rzemieślniczą.
Jubiler - czy to opłacalny zawód
Na rynku funkcjonuje bardzo dużo firm, które zajmują się produkcją oraz sprzedażą wyrobów jubilerskich. Najlepsi czeladnicy oraz mistrzowie otwierają swoje zakłady. Część osób decyduje się na pracę w już istniejących sklepach. Niektórzy jubilerzy wybierają sobie jeden styl biżuterii np. biżuterię historyczną najczęściej nabywaną osoby pasjonujące się rekonstrukcją historyczną. Jakie są zarobki jubilerów? Wszystko zależy od miejsca zatrudnienia. Osoby z długoletnim doświadczeniem mogą liczyć na pensje około 4000 zł brutto. Początkujący adepci sztuki jubilerskiej zarabiają około 2380 zł brutto.