Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Jesienna chandra w pracy: jak sobie z nią radzić?

Jesienna chandra w pracy: jak sobie z nią radzić?

 
Jesienna chandra w pracy: jak sobie z nią radzić?

Jesień nie wszystkim kojarzy się ze złotymi liśćmi i zupą dyniową. Kiedy dni stają się krótkie, robi się zimno i zaczyna się okres deszczu i wichury, wiele osób odczuwa długotrwałe obniżenie nastroju nazywane jesienną chandrą. Przygnębienie i zniechęcenie odbijają się na wszystkich sferach życia, również na sferze zawodowej. Jakie są jej objawy oraz jak poradzić sobie z jesienną chandrą w pracy?

 

Jesienna chandra w pracy: objawy

 

Należy podkreślić, że jesienna chandra to nie wymysł, ale dość dobrze poznane przez medycynę zjawisko. W terminologii angielskiej nosi nazwę seasonal affective disorder (SAD, znamienne, że słowo sad oznacza po angielsku smutny) – sezonowe zaburzenie afektywne. Tego typu obniżenie nastroju czasami zwie się także jesienną depresją, trzeba jednak pamiętać, że to nazwa potoczna – depresja jest oddzielną jednostką chorobową, niemającą charakteru sezonowego.

 

Na wystąpienie jesiennej chandry wpływ ma ograniczenie dostępu do światła słonecznego. Jesienią i zimą wielu z nas wychodzi do pracy, kiedy wciąż jest ciemno, spędza większość czasu w oświetlonych sztucznie pomieszczeniach, po czym wraca do domu po zmroku. Przez wiele tygodni możemy praktycznie nie widzieć słońca, co prowadzi do zaburzeń cyklu okołodobowego, trudności z zasypianiem i innych dolegliwości. Do tego dochodzą trudne warunki atmosferyczne, z którymi musi radzić sobie nasz organizm. Możemy czuć się wyczerpani. W efekcie wiele osób zaczyna mieć objawy jesiennej chandry:

  • przewlekłe zmęczenie i znużenie,
  • brak motywacji do działania, apatia,
  • uczucie smutku,
  • łatwe wpadanie w przygnębienie, które utrzymuje się przez długi czas,
  • trudności z zasypianiem i wstawaniem, senność w ciągu dnia.

 

Jesienne przygnębienie utrudnia także pracę. Ponieważ brakuje nam motywacji, możemy mieć trudności z realizacją projektów na czas, odczuwać zniechęcenie, irytację i obawy na myśl o nowych zadaniach, zmianach w organizacji pracy itp. Trudno nam przejąć inicjatywę, unikamy odpowiedzialności czy wreszcie odsuwamy w czasie trudniejsze sprawy.

 

Spada nasza wydajność, zadowolenie z pracy, nie dostrzegamy sukcesów i wyolbrzymiamy porażki. Chandra odbija się także na relacjach ze współpracownikami. Jeśli jesteśmy nieustannie podminowani, reagujemy irytacją, koledzy i koleżanki mogą zacząć nas unikać. Z drugiej strony w czasie chandry trudno nam wykrzesać z siebie optymizm i energię do rozmowy z innymi. W efekcie pogłębia się poczucie izolacji i przygnębienia.

 

Jesienna chandra nie idzie także w parze z kreatywnością. Przygnębienie sprawia, że trudno nam uwierzyć we własne siły, a także dostrzec zalety projektu, nad którym pracujemy. Zniechęcenie może przysłonić nam ciekawe, nieszablonowe rozwiązania leżące jak na dłoni. Mamy większą skłonność do uciekania w bezpieczną rutynę, starając się po prostu przetrwać każdy dzień. Zatem jak zwiększyć chęć do pracy?

 

Jesienna chandra w pracy: jak sobie z nią radzić?

 

Z jesienną chandrą można walczyć. Pierwszym krokiem jest rozpoznanie u siebie objawów sezonowego zaburzenia afektywnego. Kiedy przygnębienie nie mija szybko, ale utrzymuje się przez dłuższy czas, warto zwrócić się o pomoc psychologiczną. Do specjalisty psychologa lub psychiatry można zapisać się w ramach NFZ.

 

Jedną z najczęściej wykorzystywanych metod terapeutycznych jest fototerapia, czyli leczenie światłem. Już w latach 80. ubiegłego wieku psychiatra Norman. E. Rosenthal opisał fototerapię polegającą na naświetlaniu siatkówki jako skuteczną metodę w leczeniu SAD. W ramach fototerapii może być też wykonywane naświetlanie lampami określonych części ciała.

Kiedy zauważymy u siebie oznaki chandry, spróbujmy także samodzielnie wprowadzić do swojego trybu życia kilka zmian. Nie ma jednej, uniwersalnej recepty na polepszenie samopoczucia, są jednak pewne mechanizmy organizmu, które można wykorzystać w walce z jesienną depresją.

 

Sposoby na jesienna chandrę:

 

aktywność fizyczna

 

Sport jest dobry nie tylko dla naszego ciała. Kiedy ćwiczymy, uruchamiamy szereg korzystnych procesów w organizmie (jak produkcja endorfin, zwanych hormonami szczęścia), co ma bezpośredni wpływ na to, jak czujemy się psychicznie. Jeśli przerasta nas myśl o bieganiu, pływaniu czy trenowaniu na siłowni – zacznijmy od codziennych, energicznych spacerów. Poszukajmy też nietuzinkowej aktywności – może być nią kurs tańca, sztuk walki, tai chi, jogi, jeździectwa… możliwości jest wiele.

 

sen

 

Jednym z objawów jesiennej chandry jest zaburzenie rytmu snu i czuwania. Wynika to z ograniczonego dostępu do promieni słonecznych, przebywania w pomieszczeniach ze sztucznym światłem, ekspozycji np. na niebieskie światło ekranów do późnych godzin wieczornych itp. W efekcie bywamy senni w ciągu dnia, a wieczorem, mimo znużenia, możemy mieć trudności z zaśnięciem czy często się budzimy. Postarajmy się więc zadbać o higienę snu. Przed położeniem się do łóżka nie korzystajmy z ekranów (komputera, telefonu, tabletu, telewizora). Wyciszmy się np. poprzez słuchanie spokojnej muzyki, medytację, czytanie książki czy prasy. Pamiętajmy, żeby przewietrzyć pokój, w którym śpimy, zadbajmy o to, by nie było w nim za ciepło ani za zimno.

 

czekolada

 

Słodycze, szczególnie te z czekoladą, poprawiają nastrój. Czasami warto pozwolić sobie małą przyjemność, np. w nagrodę za osiągnięcie jakiegoś celu i sięgnąć po ulubiony smakołyk, skoczyć na lody lub deser, upiec ciasto czy muffinki. Pamiętajmy jednak, żeby czekoladowe polepszacze nastroju nie stały się rutyną, ale miłym wyjątkiem w codziennej zbilansowanej diecie! Nadmiar cukru na co dzień jest szkodliwy, prowadzi do wielu problemów zdrowotnych czy nawet uzależnienia. Tzw. zajadanie stresu może być z kolei początkiem zaburzeń odżywiania. Niech więc słodycze i czekolada będą czymś wyjątkowym, pozostawionym na specjalną okazję, a nie elementem codziennego jadłospisu.

 

film

 

Film, spektakl teatralny, koncert – jesienią nie zapomnijmy o pielęgnowaniu swoich zainteresowań. O tej porze roku w wielu polskich miastach odbywają się festiwale filmowe, otwiera się też sezon teatralny. Nawet jeśli nie chce nam się wyjść do kina lub na spektakl, czasami warto zignorować zniechęcenie i przypomnieć sobie, jaką przyjemność daje udział w takich wydarzeniach.

 

rozmowa z przyjaciółmi

 

Nieocenioną pomocą w walce z obniżeniem nastroju są bliscy. Dotyczy to zarówno otoczonych znajomymi ekstrawertyków, jak i introwertyków, którzy więcej czasu potrzebują dla siebie. Zwykła rozmowa, nawet na błahe tematy – z przyjacielem, członkiem rodziny – obniża stres, uspokaja. Z drugiej strony poczucie izolacji i osamotnienia wzmaga przygnębienie. Walcząc z jesienną chandrą możemy nie mieć ochoty na spotkania towarzyskie, mimo to pamiętajmy, że właśnie w tym okresie kontakty z zaufanymi osobami są bardzo ważne.

 

Nie zapominajmy też, że śmiech to zdrowie, i to dosłownie. Kiedy się śmiejemy, dotleniamy organizm, a więc pobudzamy pracę serca, poprawiamy krążenie, a także rozładowujemy stres. Wynika to z faktu, że podczas śmiania się w naszym organizmie zahamowana zostaje produkcja kortyzolu, czyli tzw. hormonu stresu. Ciało zaczyna za to intensywnie produkować wspomniane wyżej endorfiny. Korzystne dla psychiki procesy hormonalne mają miejsce również wtedy, gdy po prostu się uśmiechamy

 

Jesienne, a właściwie jesienno-zimowe obniżenie nastroju jest dość powszechnym zjawiskiem. Nie należy się go wstydzić ani wypierać. Im szybciej dostrzeżemy u siebie symptomy świadczące o tym, że jesienna chandra mogła dopaść i nas, tym lepiej. Możemy bowiem jak najszybciej opracować plan działania – umówić się na wizytę u specjalisty psychologa lub psychiatry, a także samodzielnie wprowadzić małe zmiany do swojego trybu życia. W radzeniu sobie z jesienną chandrą bardzo ważna jest bowiem nasza indywidualna inicjatywa. Bądźmy dla siebie wyrozumiali, ale też postarajmy się dostrzec, że pewne czynności czy postawy mogą nam pomóc, nawet mimo początkowego zniechęcenia. 

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Inżynier R&D

    HSV Polska Sp. z o.o.   Łódź    praca hybrydowa / stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Twoje zadania: Przygotowywanie i realizacja w programie CAD (Catia/NX) procesów konstruktorskich/ projektowych; związanych z nowymi lub modernizowanymi prototypami z polipropylenu ekspandowanego (EPP) i polistyrenu ekspandowanego (EPS); Prowadzenie rozmów z dostawcami narzędzi (formy) na polu...
  • Specjalista ds. Kadr i Płac

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    18 godz.
    Do Twoich zadań należeć będzie: kompleksowa obsługa kadrowo-płacowa pracowników, tj.: akta osobowe, umowy zlecenia, ewidencja czasu pracy, naliczanie wynagrodzeń, nadzorowanie przestrzegania przepisów prawa pracy oraz aktualizowanie dokumentacji kadrowej, weryfikowanie czasu i planów pracy...
  • Kierownik Działu Nadziewarek

    Balcerzak Sp. z o.o.   Wróblów    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    20 godz.
    Zakres obowiązków: Kierowanie działem produkcji (Nadziewarek) Prowadzenie stałej analizy i optymalizacji procesów w powierzonym dziale; Nadzór nad przestrzeganiem zgodności receptur, wskaźników oraz procesów produkcyjnych; Kierowanie, planowanie i organizacja pracy podległych...
  • Pracownik kompletujący zamówienia / Magazynier

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia, Alkmaar   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    21 godz.
    Obowiązki: zbieranie zamówień w systemie voice-pick; kompletowanie zamówień; obsługa zwrotów; praca na rożnych działach magazynowych; Wymagania: gotowość do pracy w systemie zmianowym; chęć nawiązania współpracy na dłuższy okres; Mile widziane: prawo jazdy kat. B; znajomość języka angielskiego;
  • Młodszy mikrobiolog - laboratorium weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista mid / junior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    21 godz.
    Zakres obowiązków: wykonywanie analiz mikrobiologicznych (posiewy, identyfikacja, antybiogramy), konsultowanie wyników badań, prowadzenie dokumentacji.
  • Specjalista ds. Marketingu

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    21 godz.
    Zakres obowiązków: Tworzenie i realizacja strategii marketingowych B2B, która wyróżni Vetlab na rynku. Tworzenie treści marketingowych (teksty, grafiki, prezentacje) i dbanie o ich spójność z wizerunkiem marki. Organizacja i udział w kongresach, targach i wydarzeniach branżowych, zarówno...

Najnowsze artykuły

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Nadchodzi długo wyczekiwany przez wielu Czarny Piątek, czyli dzień przedświątecznych obniżek cen. Dla klientów to szansa na złapanie wyjątkowych okazji, dla firm zysk, ale i ogromne wyzwanie logistyczne. Kto najbardziej korzysta na Black Friday? Czy robienie zakupów tego dnia faktycznie się opłaca? Podpowiadamy, jak przetrwać Czarny Piątek i z perspektywy konsumenta, i pracownika sklepu.

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

– Cechy takie jak ambicja czy asertywność, które u mężczyzn są cenione, u kobiet potrafią budzić niechęć. Przypisuje się też liderkom stereotypowo męskie cechy, aby uzasadnić ich wysoką pozycję w organizacji – komentuje Olga Kozierowska, prezeska Fundacji WłączeniPlus i twórczyni Sukcesu Pisanego Szminką. W wywiadzie dla Praca.pl ekspertka wyjaśnia, co współcześnie oznacza feminizm w pracy.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.