Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Jesienna chandra w pracy: jak sobie z nią radzić?

Jesienna chandra w pracy: jak sobie z nią radzić?

 
Jesienna chandra w pracy: jak sobie z nią radzić?

Jesień nie wszystkim kojarzy się ze złotymi liśćmi i zupą dyniową. Kiedy dni stają się krótkie, robi się zimno i zaczyna się okres deszczu i wichury, wiele osób odczuwa długotrwałe obniżenie nastroju nazywane jesienną chandrą. Przygnębienie i zniechęcenie odbijają się na wszystkich sferach życia, również na sferze zawodowej. Jakie są jej objawy oraz jak poradzić sobie z jesienną chandrą w pracy?

 

Jesienna chandra w pracy: objawy

 

Należy podkreślić, że jesienna chandra to nie wymysł, ale dość dobrze poznane przez medycynę zjawisko. W terminologii angielskiej nosi nazwę seasonal affective disorder (SAD, znamienne, że słowo sad oznacza po angielsku smutny) – sezonowe zaburzenie afektywne. Tego typu obniżenie nastroju czasami zwie się także jesienną depresją, trzeba jednak pamiętać, że to nazwa potoczna – depresja jest oddzielną jednostką chorobową, niemającą charakteru sezonowego.

 

Na wystąpienie jesiennej chandry wpływ ma ograniczenie dostępu do światła słonecznego. Jesienią i zimą wielu z nas wychodzi do pracy, kiedy wciąż jest ciemno, spędza większość czasu w oświetlonych sztucznie pomieszczeniach, po czym wraca do domu po zmroku. Przez wiele tygodni możemy praktycznie nie widzieć słońca, co prowadzi do zaburzeń cyklu okołodobowego, trudności z zasypianiem i innych dolegliwości. Do tego dochodzą trudne warunki atmosferyczne, z którymi musi radzić sobie nasz organizm. Możemy czuć się wyczerpani. W efekcie wiele osób zaczyna mieć objawy jesiennej chandry:

  • przewlekłe zmęczenie i znużenie,
  • brak motywacji do działania, apatia,
  • uczucie smutku,
  • łatwe wpadanie w przygnębienie, które utrzymuje się przez długi czas,
  • trudności z zasypianiem i wstawaniem, senność w ciągu dnia.

 

Jesienne przygnębienie utrudnia także pracę. Ponieważ brakuje nam motywacji, możemy mieć trudności z realizacją projektów na czas, odczuwać zniechęcenie, irytację i obawy na myśl o nowych zadaniach, zmianach w organizacji pracy itp. Trudno nam przejąć inicjatywę, unikamy odpowiedzialności czy wreszcie odsuwamy w czasie trudniejsze sprawy.

 

Spada nasza wydajność, zadowolenie z pracy, nie dostrzegamy sukcesów i wyolbrzymiamy porażki. Chandra odbija się także na relacjach ze współpracownikami. Jeśli jesteśmy nieustannie podminowani, reagujemy irytacją, koledzy i koleżanki mogą zacząć nas unikać. Z drugiej strony w czasie chandry trudno nam wykrzesać z siebie optymizm i energię do rozmowy z innymi. W efekcie pogłębia się poczucie izolacji i przygnębienia.

 

Jesienna chandra nie idzie także w parze z kreatywnością. Przygnębienie sprawia, że trudno nam uwierzyć we własne siły, a także dostrzec zalety projektu, nad którym pracujemy. Zniechęcenie może przysłonić nam ciekawe, nieszablonowe rozwiązania leżące jak na dłoni. Mamy większą skłonność do uciekania w bezpieczną rutynę, starając się po prostu przetrwać każdy dzień. Zatem jak zwiększyć chęć do pracy?

 

Jesienna chandra w pracy: jak sobie z nią radzić?

 

Z jesienną chandrą można walczyć. Pierwszym krokiem jest rozpoznanie u siebie objawów sezonowego zaburzenia afektywnego. Kiedy przygnębienie nie mija szybko, ale utrzymuje się przez dłuższy czas, warto zwrócić się o pomoc psychologiczną. Do specjalisty psychologa lub psychiatry można zapisać się w ramach NFZ.

 

Jedną z najczęściej wykorzystywanych metod terapeutycznych jest fototerapia, czyli leczenie światłem. Już w latach 80. ubiegłego wieku psychiatra Norman. E. Rosenthal opisał fototerapię polegającą na naświetlaniu siatkówki jako skuteczną metodę w leczeniu SAD. W ramach fototerapii może być też wykonywane naświetlanie lampami określonych części ciała.

Kiedy zauważymy u siebie oznaki chandry, spróbujmy także samodzielnie wprowadzić do swojego trybu życia kilka zmian. Nie ma jednej, uniwersalnej recepty na polepszenie samopoczucia, są jednak pewne mechanizmy organizmu, które można wykorzystać w walce z jesienną depresją.

 

Sposoby na jesienna chandrę:

 

aktywność fizyczna

 

Sport jest dobry nie tylko dla naszego ciała. Kiedy ćwiczymy, uruchamiamy szereg korzystnych procesów w organizmie (jak produkcja endorfin, zwanych hormonami szczęścia), co ma bezpośredni wpływ na to, jak czujemy się psychicznie. Jeśli przerasta nas myśl o bieganiu, pływaniu czy trenowaniu na siłowni – zacznijmy od codziennych, energicznych spacerów. Poszukajmy też nietuzinkowej aktywności – może być nią kurs tańca, sztuk walki, tai chi, jogi, jeździectwa… możliwości jest wiele.

 

sen

 

Jednym z objawów jesiennej chandry jest zaburzenie rytmu snu i czuwania. Wynika to z ograniczonego dostępu do promieni słonecznych, przebywania w pomieszczeniach ze sztucznym światłem, ekspozycji np. na niebieskie światło ekranów do późnych godzin wieczornych itp. W efekcie bywamy senni w ciągu dnia, a wieczorem, mimo znużenia, możemy mieć trudności z zaśnięciem czy często się budzimy. Postarajmy się więc zadbać o higienę snu. Przed położeniem się do łóżka nie korzystajmy z ekranów (komputera, telefonu, tabletu, telewizora). Wyciszmy się np. poprzez słuchanie spokojnej muzyki, medytację, czytanie książki czy prasy. Pamiętajmy, żeby przewietrzyć pokój, w którym śpimy, zadbajmy o to, by nie było w nim za ciepło ani za zimno.

 

czekolada

 

Słodycze, szczególnie te z czekoladą, poprawiają nastrój. Czasami warto pozwolić sobie małą przyjemność, np. w nagrodę za osiągnięcie jakiegoś celu i sięgnąć po ulubiony smakołyk, skoczyć na lody lub deser, upiec ciasto czy muffinki. Pamiętajmy jednak, żeby czekoladowe polepszacze nastroju nie stały się rutyną, ale miłym wyjątkiem w codziennej zbilansowanej diecie! Nadmiar cukru na co dzień jest szkodliwy, prowadzi do wielu problemów zdrowotnych czy nawet uzależnienia. Tzw. zajadanie stresu może być z kolei początkiem zaburzeń odżywiania. Niech więc słodycze i czekolada będą czymś wyjątkowym, pozostawionym na specjalną okazję, a nie elementem codziennego jadłospisu.

 

film

 

Film, spektakl teatralny, koncert – jesienią nie zapomnijmy o pielęgnowaniu swoich zainteresowań. O tej porze roku w wielu polskich miastach odbywają się festiwale filmowe, otwiera się też sezon teatralny. Nawet jeśli nie chce nam się wyjść do kina lub na spektakl, czasami warto zignorować zniechęcenie i przypomnieć sobie, jaką przyjemność daje udział w takich wydarzeniach.

 

rozmowa z przyjaciółmi

 

Nieocenioną pomocą w walce z obniżeniem nastroju są bliscy. Dotyczy to zarówno otoczonych znajomymi ekstrawertyków, jak i introwertyków, którzy więcej czasu potrzebują dla siebie. Zwykła rozmowa, nawet na błahe tematy – z przyjacielem, członkiem rodziny – obniża stres, uspokaja. Z drugiej strony poczucie izolacji i osamotnienia wzmaga przygnębienie. Walcząc z jesienną chandrą możemy nie mieć ochoty na spotkania towarzyskie, mimo to pamiętajmy, że właśnie w tym okresie kontakty z zaufanymi osobami są bardzo ważne.

 

Nie zapominajmy też, że śmiech to zdrowie, i to dosłownie. Kiedy się śmiejemy, dotleniamy organizm, a więc pobudzamy pracę serca, poprawiamy krążenie, a także rozładowujemy stres. Wynika to z faktu, że podczas śmiania się w naszym organizmie zahamowana zostaje produkcja kortyzolu, czyli tzw. hormonu stresu. Ciało zaczyna za to intensywnie produkować wspomniane wyżej endorfiny. Korzystne dla psychiki procesy hormonalne mają miejsce również wtedy, gdy po prostu się uśmiechamy

 

Jesienne, a właściwie jesienno-zimowe obniżenie nastroju jest dość powszechnym zjawiskiem. Nie należy się go wstydzić ani wypierać. Im szybciej dostrzeżemy u siebie symptomy świadczące o tym, że jesienna chandra mogła dopaść i nas, tym lepiej. Możemy bowiem jak najszybciej opracować plan działania – umówić się na wizytę u specjalisty psychologa lub psychiatry, a także samodzielnie wprowadzić małe zmiany do swojego trybu życia. W radzeniu sobie z jesienną chandrą bardzo ważna jest bowiem nasza indywidualna inicjatywa. Bądźmy dla siebie wyrozumiali, ale też postarajmy się dostrzec, że pewne czynności czy postawy mogą nam pomóc, nawet mimo początkowego zniechęcenia. 

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Pracownik magazynu

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa / pełny etat   8 000 - 15 000 zł brutto/mies.  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Oferujemy: pomoc w organizacji wyjazdu; płatności tygodniowe; zatrudnienie na podstawie umowy holenderskiej; atrakcyjne wynagrodzenie; transport do/z pracy; zakwaterowanie zgodne z normami SNF; opiekę polskojęzycznych koordynatorów; rekrutację on-line; współpracę długoterminową;
  • Mechatronik / Elektrotechnik (M/ W/ D)

    Mählmann Gemüsebau GmbH & Co. KG   Niemcy, Cappeln   
    specjalista (mid) / pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Twoje zadania u nas to: Przejmujesz odpowiedzialność – we współpracy z kierownictwem warsztatu budujesz nowy obszar funkcjonalny; Zajmujesz się konserwacją i naprawą podzespołów elektrycznych i rozdzielnic; Odpowiadasz za konserwację, obsługę, parametryzację i programowanie urządzeń...
  • Specjalista ds. Obsługi Klienta z językiem angielskim

    AYALA S.A.   Piaseczno, Julianowska 59A    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / na zastępstwo  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Zadania: Obsługa klientów i fakturowanie; Monitorowanie płatności; Obsługa systemu SAP; Nawiązywanie i utrzymywanie relacji z klientami.
  • Opiekun / Opiekunka osób starszych w domu opieki seniora

    Socco Stuttgart GmbH   Niemcy, całe Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę   14 221 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Opis stanowiska wykonywanie zabiegów higieniczno-pielęgnacyjnych; podawanie posiłków; kontrola wagi pacjenta, mierzenie ciśnienia, temperatury, poziomu cukru we krwi; wykonywanie zleceń lekarskich według obowiązujących procedur;
  • Młodszy Specjalista ds. Windykacji / Fakturzysta

    Coral Travel Poland Sp. z o.o.   Warszawa, Mokotów    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat
    3 godz.
    Do głównych zadań należeć będzie: weryfikacja wniosków i wystawianie faktur sprzedaży w wewnętrznym systemie firmy; kontakt z klientem zewnętrznym oraz współpraca z innymi działami w celu kompleksowej obsługi danego zapytania; dbałość o rzetelność dokumentacji i terminowość;...
  • Elektromonter maszyn i urządzeń przemysłowych

    R11 Automation Sp. z o.o.   Niemcy, Okolice Monachium   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   11 000 - 14 000 zł brutto/mies.  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Zadania: Montaż komponentów elektrycznych. Uruchamianie maszyn i urządzeń automatyzacyjnych. Diagnostyka i naprawa awarii. Instalacja czujników i falowników. Układanie kabli według planów. Budowa szaf sterowniczych.

Najnowsze artykuły

Powołanie do zawodowej służby wojskowej a stosunek pracy – o czym warto wiedzieć

Powołanie do zawodowej służby wojskowej a stosunek pracy – o czym warto wiedzieć

15 sierpnia to nie tylko dzień wolny i początek długiego weekendu, ale i Święto Wojska Polskiego, ustanowione, by uczcić pamięć Bitwy Warszawskiej, a także docenić poświęcenie żołnierzy czuwających nad naszym bezpieczeństwem. Przy okazji tego ważnego święta przypominamy, że służbę wojskową można łączyć z pracą. Jak wojsko zmienia sytuację zawodową i jakie dodatkowe uprawnienia ma żołnierz? 

Elektromonter – opis zawodu, obowiązki, CV, zarobki

Elektromonter – opis zawodu, obowiązki, CV, zarobki

Elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy są pilnie poszukiwani na rynku pracy niezależnie od zmiennej sytuacji gospodarczej. Zapotrzebowanie jest ogromne we wszystkich częściach Polski, co oznacza wysokie szanse na znalezienie pracy tuż po zakończeniu nauki w szkole technicznej bądź branżowej. Gdzie można pracować z elektrycznym fachem w ręku i jakich spodziewać się zarobków?

Pracoholizm – uzależnienie czy pasja?

Pracoholizm – uzależnienie czy pasja?

Jesteś perfekcjonistą i masz trudności z delegowaniem zadań, bo „wszystko zrobisz lepiej"? Uważaj, by nie wpaść w pułapkę pracoholizmu. Przez wielu wciąż uważany za zaletę, pracoholizm niszczy zdrowie, życie osobiste dotkniętych nim osób, a w skrajnych przypadkach prowadzi nawet do śmierci z przepracowania. W Światowy Dzień Pracoholików warto zadać sobie pytanie: czy nie pracujemy za dużo?

Siedząca praca a ból pleców

Siedząca praca a ból pleców

– Długim czasem pracy w pozycji siedzącej możemy zwiększyć swoją podatność na takie choroby jak dyskopatia, hemoroidy, obniżone libido, żylaki kończyn dolnych czy nawet udar. Najczęstszą dolegliwością jest jednak ból kręgosłupa – wyjaśnia Piotr Seredziński, chiropraktyk i fizjoterapeuta. Jak zatem prawidłowo siedzieć w pracy, by uniknąć bólu, pogłębiania wad postawy i poważniejszych chorób?

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

W miesiącach letnich ofertowy boom daje się zauważyć zwłaszcza w turystyce, gastronomii, handlu detalicznym, budownictwie i rolnictwie. Nad morzem przeważają oferty z sektora HoReCa skierowane przede wszystkim do studentów, ale także osób z uprawnieniami np. ratownika czy instruktora. Sprawdź, jakie stanowiska oferowane są nad Bałtykiem oraz jak zmienia się rynek pracy latem.

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.