Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Jelenia Góra: rynek pracy – charakterystyka

Jelenia Góra: rynek pracy – charakterystyka

 
Jelenia Góra: rynek pracy – charakterystyka

Jelenia Góra to dolnośląskie miasto położone malowniczo w Sudetach Zachodnich, w Kotlinie Jeleniogórskiej, nad Bobrem, w otoczeniu szczytów Karkonoszy, Gór Kaczawskich, Gór Izerskich, Rudaw Janowickich. Miasto przyciąga turystów, szczególnie amatorów wspinaczki oraz spacerów w otoczeniu natury. Pełnych uroku miejsc nie brakuje – na północy rozciągają się lasy Parku Narodowego Doliny Bobru, na wschodzie zaś Rudawski Park Krajobrazowy. Sama miejscowość jest wielowiekowa i można w niej zobaczyć ciekawe zabytki. Latem rynek wypełnia się turystami i zaczyna tętnić życiem. Zimą przybywają tu narciarze.

 

Jelenią Górę z pewnością warto odwiedzić w celach wypoczynkowych. A czy jest to dobra destynacja, jeśli chodzi o możliwości rozwoju zawodowego? Czytaj dalej i dowiedz się, do kogo kierowane są najczęściej oferty typu praca – Jelenia Góra, a także jakie branże są rozwijane w mieście.

 

Jelenia Góra – firmy

 

Jelenia Góra jest jednym z większych miast Dolnego Śląska. Miejscowość ma wiele atutów inwestycyjnych. Jest dobrze skomunikowane z regionem – przecina je między innymi DK3 łącząca Jakuszyce i Świnoujście. Trasa ta stanowi część paneuropejskiego kanału transportowego E65, łączącego Grecję i Szwecję. W Jeleniej Górze znajdują się tereny przystosowane do prowadzenia działalności, miasto oferuje udogodnienia i ulgi podatkowe w ramach Kamiennogórskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Małej Przedsiębiorczości.

 

Otoczenie parków narodowych i krajobrazowych, a także wysokie walory turystyczne mają znaczny wpływ na profil gospodarczy miasta. Ważną dziedziną działalności jest turystyka oraz związane z nią usługi zakwaterowania, gastronomii, transportu itp. W Jeleniej Górze rozwija się także przemysł, w tym motoryzacyjny, maszynowy, drzewno-meblowy czy farmaceutyczny.

 

Zgodnie z REGON (lipiec 2021), rejestrem prowadzonym przez Główny Urząd Statystyczny, w Jeleniej Górze funkcjonuje około 13 tys. podmiotów gospodarki narodowej. Są to w większości mikrozakłady, zatrudniające maksymalnie 9 osób lub podmioty oparte na samozatrudnieniu – takie działalności stanowią 97,2% ogółu tutejszych jednostek gospodarczych. A co z większymi zakładami?

 

Te oczywiście również można znaleźć w mieście. Zgodnie z REGON w Jeleniej Górze działa:

  • 279 małych zakładów pracy zatrudniających 10-49 osób,
  • 72 średnie zakłady pracy zatrudniające 50-249 osób,
  • 8 dużych zakładów pracy zatrudniające 250-999 osób,
  • 2 bardzo duże zakłady pracy zatrudniające co najmniej 1000 osób.

 

18% wszystkich jeleniogórskich jednostek gospodarczych do sklepy, hurtownie lub punkty naprawy pojazdów. Kolejne 18% stanowią firmy z branży nieruchomości, 12,6% – przedsiębiorstwa budowlane, a 9,3% – podmioty prowadzące działalność profesjonalną, naukową lub techniczną.

 

Jelenia Góra – stopa bezrobocia

 

Osoby szukające pracy w Jeleniej Górze są w dobrej sytuacji na rynku zatrudnienia. Od lat w mieście notuje się bowiem niskie bezrobocie i to zarówno na tle województwa, jak i kraju. Zgodnie z danymi GUS w końcu lipca 2021 r. stopa bezrobocia wynosiła:

  • w Jeleniej Górze – 4,1%,
  • w województwie dolnośląskim – 5,3%,
  • w Polsce – 5,8%.

Co więcej, bezrobocie w Jeleniej Górze spada. W czerwcu 2021 r. wskaźnik był na poziomie 4,3%, w marcu 2021 r. – 4,6%. Dla porównania warto przytoczyć także poziom bezrobocia w Jeleniej Górze przed wybuchem pandemii koronawirusa i związanymi z nią obostrzeniami gospodarczymi, które zachwiały rynkiem pracy w Polsce. W końcu stycznia 2020 r. stopa bezrobocia w mieście wynosiła tylko 3,4%.

 

Główną instytucją, do której mogą zgłaszać się osoby szukające zatrudnienia lub różnego rodzaju form wsparcia zawodowego jest Powiatowy Urząd Pracy w Jeleniej Górze.

 

PUP Jelenia Góra
ul. Podchorążych 15
58-508 Jelenia Góra,
telefon: +48 75 64 73 160 do 162
e-mail: wrje@praca.gov.pl

 

W końcu lipca 2021 r. w urzędzie zarejestrowanych było 1,4 tys. osób bezrobotnych.

 

W kontekście poszukiwania w Jeleniej Górze pracy warto zauważyć, że choć PUP może być znaczącym wsparciem, to nie powinien stanowić jedynego źródła ofert pracy. Do urzędów zgłasza się tylko część pracodawców prowadzących rekrutacje. Dlatego dobrym pomysłem jest pozyskiwanie propozycji zatrudnienia na własną rękę. Jak szukać pracy? Najlepiej za pośrednictwem profesjonalnego i bezpiecznego portalu pracy. Na praca.pl znajdziemy wyłącznie aktualne ogłoszenia z Jeleniej Góry – wystarczy wpisać w pasku wyszukiwania nazwę tego miasta i kliknąć Szukaj.

 

Jelenia Góra – zawody deficytowe i nadwyżkowe

 

W rozglądaniu się za dobrą posadą warto korzystać ze wszystkich nowoczesnych narzędzi. Jednym z nich jest profesjonalny portal z ogłoszeniami, pozwalający na błyskawiczne dotarcie do ogłoszeń. Kolejnym – Barometr zawodów, czyli badanie zapotrzebowania na lokalnych i ponadlokalnych rynkach pracy. Dzięki badaniu przedstawiciele poszczególnych profesji mogą szybko zorientować się, czy mają spore szanse na znalezienie szybko pracy, czy przeciwnie, przyjdzie im się zmierzyć z dużą liczbą kontrkandydatów podczas rekrutacji. Barometr zawodów przygotowywany jest rokrocznie na polecenie resortu pracy.

 

Jak zatem wygląda sytuacja w Jeleniej Górze? Twórcy badania wskazali w tym mieście duży deficyt osób chętnych do podjęcia zatrudnienia:

  • w gastronomii – jako kelner, barman, kucharz, pomoc kuchenna,
  • w transporcie – w charakterze kierowcy ciężarówki,
  • w budowlance – jako murarz, tynkarz, robotnik budowlany,
  • w produkcji – na stanowisku operatora maszyn do produkcji wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych, pracownika fizycznego w produkcji i pracach prostych, robotnika obróbki drewna, stolarza,
  • w charakterze sprzątaczki, pokojowej.

 

Na tym lista jednak się nie kończy. W Jeleniej Górze w 2021 r. notuje się także deficyt chętnych do pracy i zarazem posiadających odpowiednie kwalifikacje przedstawicieli kolejnych 25 grup zawodowych. Zapotrzebowanie pracodawców dotyczy wielu branż:

  • budowlanej – poszukiwani są betoniarze i zbrojarze, cieśle i stolarze budowlani, monterzy konstrukcji metalowych, pracownicy ds. budownictwa drogowego i kolejowego, pracownicy robót wykończeniowych w budownictwie,
  • produkcji przemysłowej – firmy zgłaszają braki kadrowe na stanowiskach elektryka, elektromechanika i elektromontera, krawca i pracownika produkcji odzieży, operatora obrabiarek skrawających, spawacza, ślusarza,
  • transportowej – za mało jest kierowców autobusów, magazynierów, zaopatrzeniowców i dostawców,
  • handlowej – w tej branży brakuje sprzedawców i kasjerów,
  • opieki zdrowotnej i pomocy społecznej – czekają oferty dla pielęgniarek i położnych, ratowników medycznych, opiekunów osób starszych lub z niepełnosprawnościami,
  • gastronomicznej – nie trudno także o pracę na stanowisku cukiernika, piekarza,
  • finansowej – łatwo znaleźć propozycje pracy jako samodzielny księgowy, pracownik do spraw rachunkowości i księgowości,
  • administracyjnej i HR – potrzebni są też recepcjoniści i rejestratorzy, a także specjaliści ds. zarządzania zasobami ludzkimi i rekrutacji.

W deficycie znajdują się również fryzjerzy oraz pracownicy służb mundurowych.

 

W Jeleniej Górze nie wskazano żadnych zawodów nadwyżkowych, a większość profesji znajduje się w równowadze propozycji zatrudnienia oraz chętnych do pracy. To dobry prognostyk dla osób rozglądających się za posadą. Warto przy tym pamiętać, że Barometr zawodów jest badaniem przeprowadzanym na podstawie danych z GUS i urzędów pracy, może zatem nie oddawać w pełni zapotrzebowania na przedstawicieli poszczególnych zawodów. Badanie jest jednak dobrym wstępem do samodzielnych poszukiwań etatu w danym powiecie.

 

Na koniec warto wspomnieć o jeszcze jednym poręcznym narzędziu, z którego można korzystać w czasie szukania pracy. Jest nim darmowy Kreator CV praca.pl, który pozwala na szybkie stworzenie profesjonalnego życiorysu zawodowego. Program pomaga szybko przygotować CV według wzoru.

 

Szukanie posady wcale nie musi być trudne. Rynek pracy w Jeleniej Górze cechuje znaczna stabilność, niskie bezrobocie oraz różnorodne zapotrzebowanie na kadrę. Warto zachować optymizm i wykorzystywać najlepsze narzędzia rekrutacyjne.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Actuarial Analyst

    Aon Polska Sp. z o. o.   Warszawa    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    8 godz.
    What the day will look like Work with colleagues (brokers, analytics and others) to identify and respond to client needs and develop additional opportunities related to products and services; You will perform technical analysis and get an innovative insight into insurance companies, their portfolios...
  • Opiekun w domu Seniora

    Socco Stuttgart GmbH   Niemcy, całe Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę   14 221 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    8 godz.
    Zakres obowiązków: zabiegi higieniczno-pielęgnacyjne; podawanie posiłków; kontrola wagi pacjenta, mierzenie ciśnienia, temperatury, poziomu cukru we krwi; wykonywanie zleceń lekarskich według obowiązujących procedur;
  • Dyrektor finansowy

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    dyrektor  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    9 godz.
    Zakres obowiązków: zarządzanie budżetem i planowaniem finansów firmy, w tym opracowywanie strategii finansowej i analizowanie wskaźników finansowych, przygotowanie projektów rozwoju firmy oraz analiza finansowa efektywności takich inwestycji, zarządzanie krótko- i długoterminową...
  • Doradca / Przedstawiciel Handlowy w branży produktów dla zwierząt

    Over Group   Łask    praca mobilna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat   4 500 - 15 000 zł brutto/mies.  rekrutacja online
    9 godz.
    Zadania: Nie tylko Przedstawiciel, ale i Doradca - bądź Specjalistą w swojej dziedzinie i zdobywaj uznanie Klientów poprzez zrozumienie, profesjonalne wsparcie i odpowiedź na Jego potrzeby. Ciesz się samodzielnością, to Ty planujesz własną pracę - umawiasz wizyty, tworzysz trasówki,...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista junior / mid / senior / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    10 godz.
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie udziału w...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista junior / mid / senior / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    10 godz.
    Twój zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie...

Najnowsze artykuły

Powołanie do zawodowej służby wojskowej a stosunek pracy – o czym warto wiedzieć

Powołanie do zawodowej służby wojskowej a stosunek pracy – o czym warto wiedzieć

15 sierpnia to nie tylko dzień wolny i początek długiego weekendu, ale i Święto Wojska Polskiego, ustanowione, by uczcić pamięć Bitwy Warszawskiej, a także docenić poświęcenie żołnierzy czuwających nad naszym bezpieczeństwem. Przy okazji tego ważnego święta przypominamy, że służbę wojskową można łączyć z pracą. Jak wojsko zmienia sytuację zawodową i jakie dodatkowe uprawnienia ma żołnierz? 

Elektromonter – opis zawodu, obowiązki, CV, zarobki

Elektromonter – opis zawodu, obowiązki, CV, zarobki

Elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy są pilnie poszukiwani na rynku pracy niezależnie od zmiennej sytuacji gospodarczej. Zapotrzebowanie jest ogromne we wszystkich częściach Polski, co oznacza wysokie szanse na znalezienie pracy tuż po zakończeniu nauki w szkole technicznej bądź branżowej. Gdzie można pracować z elektrycznym fachem w ręku i jakich spodziewać się zarobków?

Pracoholizm – uzależnienie czy pasja?

Pracoholizm – uzależnienie czy pasja?

Jesteś perfekcjonistą i masz trudności z delegowaniem zadań, bo „wszystko zrobisz lepiej"? Uważaj, by nie wpaść w pułapkę pracoholizmu. Przez wielu wciąż uważany za zaletę, pracoholizm niszczy zdrowie, życie osobiste dotkniętych nim osób, a w skrajnych przypadkach prowadzi nawet do śmierci z przepracowania. W Światowy Dzień Pracoholików warto zadać sobie pytanie: czy nie pracujemy za dużo?

Siedząca praca a ból pleców

Siedząca praca a ból pleców

– Długim czasem pracy w pozycji siedzącej możemy zwiększyć swoją podatność na takie choroby jak dyskopatia, hemoroidy, obniżone libido, żylaki kończyn dolnych czy nawet udar. Najczęstszą dolegliwością jest jednak ból kręgosłupa – wyjaśnia Piotr Seredziński, chiropraktyk i fizjoterapeuta. Jak zatem prawidłowo siedzieć w pracy, by uniknąć bólu, pogłębiania wad postawy i poważniejszych chorób?

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

W miesiącach letnich ofertowy boom daje się zauważyć zwłaszcza w turystyce, gastronomii, handlu detalicznym, budownictwie i rolnictwie. Nad morzem przeważają oferty z sektora HoReCa skierowane przede wszystkim do studentów, ale także osób z uprawnieniami np. ratownika czy instruktora. Sprawdź, jakie stanowiska oferowane są nad Bałtykiem oraz jak zmienia się rynek pracy latem.

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.