Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Jelenia Góra: rynek pracy – charakterystyka

Jelenia Góra: rynek pracy – charakterystyka

 
Jelenia Góra: rynek pracy – charakterystyka

Jelenia Góra to dolnośląskie miasto położone malowniczo w Sudetach Zachodnich, w Kotlinie Jeleniogórskiej, nad Bobrem, w otoczeniu szczytów Karkonoszy, Gór Kaczawskich, Gór Izerskich, Rudaw Janowickich. Miasto przyciąga turystów, szczególnie amatorów wspinaczki oraz spacerów w otoczeniu natury. Pełnych uroku miejsc nie brakuje – na północy rozciągają się lasy Parku Narodowego Doliny Bobru, na wschodzie zaś Rudawski Park Krajobrazowy. Sama miejscowość jest wielowiekowa i można w niej zobaczyć ciekawe zabytki. Latem rynek wypełnia się turystami i zaczyna tętnić życiem. Zimą przybywają tu narciarze.

 

Jelenią Górę z pewnością warto odwiedzić w celach wypoczynkowych. A czy jest to dobra destynacja, jeśli chodzi o możliwości rozwoju zawodowego? Czytaj dalej i dowiedz się, do kogo kierowane są najczęściej oferty typu praca – Jelenia Góra, a także jakie branże są rozwijane w mieście.

 

Jelenia Góra – firmy

 

Jelenia Góra jest jednym z większych miast Dolnego Śląska. Miejscowość ma wiele atutów inwestycyjnych. Jest dobrze skomunikowane z regionem – przecina je między innymi DK3 łącząca Jakuszyce i Świnoujście. Trasa ta stanowi część paneuropejskiego kanału transportowego E65, łączącego Grecję i Szwecję. W Jeleniej Górze znajdują się tereny przystosowane do prowadzenia działalności, miasto oferuje udogodnienia i ulgi podatkowe w ramach Kamiennogórskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Małej Przedsiębiorczości.

 

Otoczenie parków narodowych i krajobrazowych, a także wysokie walory turystyczne mają znaczny wpływ na profil gospodarczy miasta. Ważną dziedziną działalności jest turystyka oraz związane z nią usługi zakwaterowania, gastronomii, transportu itp. W Jeleniej Górze rozwija się także przemysł, w tym motoryzacyjny, maszynowy, drzewno-meblowy czy farmaceutyczny.

 

Zgodnie z REGON (lipiec 2021), rejestrem prowadzonym przez Główny Urząd Statystyczny, w Jeleniej Górze funkcjonuje około 13 tys. podmiotów gospodarki narodowej. Są to w większości mikrozakłady, zatrudniające maksymalnie 9 osób lub podmioty oparte na samozatrudnieniu – takie działalności stanowią 97,2% ogółu tutejszych jednostek gospodarczych. A co z większymi zakładami?

 

Te oczywiście również można znaleźć w mieście. Zgodnie z REGON w Jeleniej Górze działa:

  • 279 małych zakładów pracy zatrudniających 10-49 osób,
  • 72 średnie zakłady pracy zatrudniające 50-249 osób,
  • 8 dużych zakładów pracy zatrudniające 250-999 osób,
  • 2 bardzo duże zakłady pracy zatrudniające co najmniej 1000 osób.

 

18% wszystkich jeleniogórskich jednostek gospodarczych do sklepy, hurtownie lub punkty naprawy pojazdów. Kolejne 18% stanowią firmy z branży nieruchomości, 12,6% – przedsiębiorstwa budowlane, a 9,3% – podmioty prowadzące działalność profesjonalną, naukową lub techniczną.

 

Jelenia Góra – stopa bezrobocia

 

Osoby szukające pracy w Jeleniej Górze są w dobrej sytuacji na rynku zatrudnienia. Od lat w mieście notuje się bowiem niskie bezrobocie i to zarówno na tle województwa, jak i kraju. Zgodnie z danymi GUS w końcu lipca 2021 r. stopa bezrobocia wynosiła:

  • w Jeleniej Górze – 4,1%,
  • w województwie dolnośląskim – 5,3%,
  • w Polsce – 5,8%.

Co więcej, bezrobocie w Jeleniej Górze spada. W czerwcu 2021 r. wskaźnik był na poziomie 4,3%, w marcu 2021 r. – 4,6%. Dla porównania warto przytoczyć także poziom bezrobocia w Jeleniej Górze przed wybuchem pandemii koronawirusa i związanymi z nią obostrzeniami gospodarczymi, które zachwiały rynkiem pracy w Polsce. W końcu stycznia 2020 r. stopa bezrobocia w mieście wynosiła tylko 3,4%.

 

Główną instytucją, do której mogą zgłaszać się osoby szukające zatrudnienia lub różnego rodzaju form wsparcia zawodowego jest Powiatowy Urząd Pracy w Jeleniej Górze.

 

PUP Jelenia Góra
ul. Podchorążych 15
58-508 Jelenia Góra,
telefon: +48 75 64 73 160 do 162
e-mail: wrje@praca.gov.pl

 

W końcu lipca 2021 r. w urzędzie zarejestrowanych było 1,4 tys. osób bezrobotnych.

 

W kontekście poszukiwania w Jeleniej Górze pracy warto zauważyć, że choć PUP może być znaczącym wsparciem, to nie powinien stanowić jedynego źródła ofert pracy. Do urzędów zgłasza się tylko część pracodawców prowadzących rekrutacje. Dlatego dobrym pomysłem jest pozyskiwanie propozycji zatrudnienia na własną rękę. Jak szukać pracy? Najlepiej za pośrednictwem profesjonalnego i bezpiecznego portalu pracy. Na praca.pl znajdziemy wyłącznie aktualne ogłoszenia z Jeleniej Góry – wystarczy wpisać w pasku wyszukiwania nazwę tego miasta i kliknąć Szukaj.

 

Jelenia Góra – zawody deficytowe i nadwyżkowe

 

W rozglądaniu się za dobrą posadą warto korzystać ze wszystkich nowoczesnych narzędzi. Jednym z nich jest profesjonalny portal z ogłoszeniami, pozwalający na błyskawiczne dotarcie do ogłoszeń. Kolejnym – Barometr zawodów, czyli badanie zapotrzebowania na lokalnych i ponadlokalnych rynkach pracy. Dzięki badaniu przedstawiciele poszczególnych profesji mogą szybko zorientować się, czy mają spore szanse na znalezienie szybko pracy, czy przeciwnie, przyjdzie im się zmierzyć z dużą liczbą kontrkandydatów podczas rekrutacji. Barometr zawodów przygotowywany jest rokrocznie na polecenie resortu pracy.

 

Jak zatem wygląda sytuacja w Jeleniej Górze? Twórcy badania wskazali w tym mieście duży deficyt osób chętnych do podjęcia zatrudnienia:

  • w gastronomii – jako kelner, barman, kucharz, pomoc kuchenna,
  • w transporcie – w charakterze kierowcy ciężarówki,
  • w budowlance – jako murarz, tynkarz, robotnik budowlany,
  • w produkcji – na stanowisku operatora maszyn do produkcji wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych, pracownika fizycznego w produkcji i pracach prostych, robotnika obróbki drewna, stolarza,
  • w charakterze sprzątaczki, pokojowej.

 

Na tym lista jednak się nie kończy. W Jeleniej Górze w 2021 r. notuje się także deficyt chętnych do pracy i zarazem posiadających odpowiednie kwalifikacje przedstawicieli kolejnych 25 grup zawodowych. Zapotrzebowanie pracodawców dotyczy wielu branż:

  • budowlanej – poszukiwani są betoniarze i zbrojarze, cieśle i stolarze budowlani, monterzy konstrukcji metalowych, pracownicy ds. budownictwa drogowego i kolejowego, pracownicy robót wykończeniowych w budownictwie,
  • produkcji przemysłowej – firmy zgłaszają braki kadrowe na stanowiskach elektryka, elektromechanika i elektromontera, krawca i pracownika produkcji odzieży, operatora obrabiarek skrawających, spawacza, ślusarza,
  • transportowej – za mało jest kierowców autobusów, magazynierów, zaopatrzeniowców i dostawców,
  • handlowej – w tej branży brakuje sprzedawców i kasjerów,
  • opieki zdrowotnej i pomocy społecznej – czekają oferty dla pielęgniarek i położnych, ratowników medycznych, opiekunów osób starszych lub z niepełnosprawnościami,
  • gastronomicznej – nie trudno także o pracę na stanowisku cukiernika, piekarza,
  • finansowej – łatwo znaleźć propozycje pracy jako samodzielny księgowy, pracownik do spraw rachunkowości i księgowości,
  • administracyjnej i HR – potrzebni są też recepcjoniści i rejestratorzy, a także specjaliści ds. zarządzania zasobami ludzkimi i rekrutacji.

W deficycie znajdują się również fryzjerzy oraz pracownicy służb mundurowych.

 

W Jeleniej Górze nie wskazano żadnych zawodów nadwyżkowych, a większość profesji znajduje się w równowadze propozycji zatrudnienia oraz chętnych do pracy. To dobry prognostyk dla osób rozglądających się za posadą. Warto przy tym pamiętać, że Barometr zawodów jest badaniem przeprowadzanym na podstawie danych z GUS i urzędów pracy, może zatem nie oddawać w pełni zapotrzebowania na przedstawicieli poszczególnych zawodów. Badanie jest jednak dobrym wstępem do samodzielnych poszukiwań etatu w danym powiecie.

 

Na koniec warto wspomnieć o jeszcze jednym poręcznym narzędziu, z którego można korzystać w czasie szukania pracy. Jest nim darmowy Kreator CV praca.pl, który pozwala na szybkie stworzenie profesjonalnego życiorysu zawodowego. Program pomaga szybko przygotować CV według wzoru.

 

Szukanie posady wcale nie musi być trudne. Rynek pracy w Jeleniej Górze cechuje znaczna stabilność, niskie bezrobocie oraz różnorodne zapotrzebowanie na kadrę. Warto zachować optymizm i wykorzystywać najlepsze narzędzia rekrutacyjne.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Pracownik kompletujący zamówienia / Magazynier

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia, Alkmaar   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Obowiązki: zbieranie zamówień w systemie voice-pick; kompletowanie zamówień; obsługa zwrotów; praca na rożnych działach magazynowych; Wymagania: gotowość do pracy w systemie zmianowym; chęć nawiązania współpracy na dłuższy okres; Mile widziane: prawo jazdy kat. B; znajomość języka angielskiego;
  • Młodszy mikrobiolog - laboratorium weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista mid / junior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zakres obowiązków: wykonywanie analiz mikrobiologicznych (posiewy, identyfikacja, antybiogramy), konsultowanie wyników badań, prowadzenie dokumentacji.
  • Specjalista ds. Marketingu

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zakres obowiązków: Tworzenie i realizacja strategii marketingowych B2B, która wyróżni Vetlab na rynku. Tworzenie treści marketingowych (teksty, grafiki, prezentacje) i dbanie o ich spójność z wizerunkiem marki. Organizacja i udział w kongresach, targach i wydarzeniach branżowych, zarówno...
  • BNP Paribas Bank Polska S.A.
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    2 godz.
    Zakres obowiązków: Zarządzanie przypisanym portfelem Klientów biznesowych (firmy na uproszczonej księgowości i pełnej do 4 mln przychodów rocznie); Kompleksowa współpraca i zindywidualizowane doradztwo oraz sprzedaż produktów dla firm (w tym również Wspólnoty i AGRO); Aktywne...
  • Doradczyni / Doradca Klientów Detalicznych (z obsługą kasową)

    BNP Paribas Bank Polska S.A.   Gdańsk, ul. Bogusławskiego 2    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    2 godz.
    Zakres obowiązków: Kompleksowa, bezpośrednia współpraca z Klientami Banku; Budowanie długotrwałych relacji oraz aktywne pozyskiwanie nowych Klientów; Rozpoznawanie i realizowanie potrzeb Klientów poprzez proponowanie zindywidualizowanych rozwiązań; Zapewnienie Klientom doskonałej...
  • Menedżerka / Menedżer​ ds. Jakości i Relacji z Klientami​

    BNP Paribas Bank Polska S.A.   Złotów    praca stacjonarna
    menedżer  umowa o pracę  pełny etat
    2 godz.
    Zakres obowiązków: Działanie jako ambasador Jakości Obsługi Klientów w Oddziale; Angażowanie się i zachęcanie pracowników Oddziałów do budowania kultury Klientocentrycznej; Dbałość o najwyższą jakość obsługi zgodnie z obowiązującymi standardami i deklaracją odpowiedzialnej...

Najnowsze artykuły

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

– Cechy takie jak ambicja czy asertywność, które u mężczyzn są cenione, u kobiet potrafią budzić niechęć. Przypisuje się też liderkom stereotypowo męskie cechy, aby uzasadnić ich wysoką pozycję w organizacji – komentuje Olga Kozierowska, prezeska Fundacji WłączeniPlus i twórczyni Sukcesu Pisanego Szminką. W wywiadzie dla Praca.pl ekspertka wyjaśnia, co współcześnie oznacza feminizm w pracy.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.