Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Jelenia Góra: rynek pracy – charakterystyka

Jelenia Góra: rynek pracy – charakterystyka

 
Jelenia Góra: rynek pracy – charakterystyka

Jelenia Góra to dolnośląskie miasto położone malowniczo w Sudetach Zachodnich, w Kotlinie Jeleniogórskiej, nad Bobrem, w otoczeniu szczytów Karkonoszy, Gór Kaczawskich, Gór Izerskich, Rudaw Janowickich. Miasto przyciąga turystów, szczególnie amatorów wspinaczki oraz spacerów w otoczeniu natury. Pełnych uroku miejsc nie brakuje – na północy rozciągają się lasy Parku Narodowego Doliny Bobru, na wschodzie zaś Rudawski Park Krajobrazowy. Sama miejscowość jest wielowiekowa i można w niej zobaczyć ciekawe zabytki. Latem rynek wypełnia się turystami i zaczyna tętnić życiem. Zimą przybywają tu narciarze.

 

Jelenią Górę z pewnością warto odwiedzić w celach wypoczynkowych. A czy jest to dobra destynacja, jeśli chodzi o możliwości rozwoju zawodowego? Czytaj dalej i dowiedz się, do kogo kierowane są najczęściej oferty typu praca – Jelenia Góra, a także jakie branże są rozwijane w mieście.

 

Jelenia Góra – firmy

 

Jelenia Góra jest jednym z większych miast Dolnego Śląska. Miejscowość ma wiele atutów inwestycyjnych. Jest dobrze skomunikowane z regionem – przecina je między innymi DK3 łącząca Jakuszyce i Świnoujście. Trasa ta stanowi część paneuropejskiego kanału transportowego E65, łączącego Grecję i Szwecję. W Jeleniej Górze znajdują się tereny przystosowane do prowadzenia działalności, miasto oferuje udogodnienia i ulgi podatkowe w ramach Kamiennogórskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Małej Przedsiębiorczości.

 

Otoczenie parków narodowych i krajobrazowych, a także wysokie walory turystyczne mają znaczny wpływ na profil gospodarczy miasta. Ważną dziedziną działalności jest turystyka oraz związane z nią usługi zakwaterowania, gastronomii, transportu itp. W Jeleniej Górze rozwija się także przemysł, w tym motoryzacyjny, maszynowy, drzewno-meblowy czy farmaceutyczny.

 

Zgodnie z REGON (lipiec 2021), rejestrem prowadzonym przez Główny Urząd Statystyczny, w Jeleniej Górze funkcjonuje około 13 tys. podmiotów gospodarki narodowej. Są to w większości mikrozakłady, zatrudniające maksymalnie 9 osób lub podmioty oparte na samozatrudnieniu – takie działalności stanowią 97,2% ogółu tutejszych jednostek gospodarczych. A co z większymi zakładami?

 

Te oczywiście również można znaleźć w mieście. Zgodnie z REGON w Jeleniej Górze działa:

  • 279 małych zakładów pracy zatrudniających 10-49 osób,
  • 72 średnie zakłady pracy zatrudniające 50-249 osób,
  • 8 dużych zakładów pracy zatrudniające 250-999 osób,
  • 2 bardzo duże zakłady pracy zatrudniające co najmniej 1000 osób.

 

18% wszystkich jeleniogórskich jednostek gospodarczych do sklepy, hurtownie lub punkty naprawy pojazdów. Kolejne 18% stanowią firmy z branży nieruchomości, 12,6% – przedsiębiorstwa budowlane, a 9,3% – podmioty prowadzące działalność profesjonalną, naukową lub techniczną.

 

Jelenia Góra – stopa bezrobocia

 

Osoby szukające pracy w Jeleniej Górze są w dobrej sytuacji na rynku zatrudnienia. Od lat w mieście notuje się bowiem niskie bezrobocie i to zarówno na tle województwa, jak i kraju. Zgodnie z danymi GUS w końcu lipca 2021 r. stopa bezrobocia wynosiła:

  • w Jeleniej Górze – 4,1%,
  • w województwie dolnośląskim – 5,3%,
  • w Polsce – 5,8%.

Co więcej, bezrobocie w Jeleniej Górze spada. W czerwcu 2021 r. wskaźnik był na poziomie 4,3%, w marcu 2021 r. – 4,6%. Dla porównania warto przytoczyć także poziom bezrobocia w Jeleniej Górze przed wybuchem pandemii koronawirusa i związanymi z nią obostrzeniami gospodarczymi, które zachwiały rynkiem pracy w Polsce. W końcu stycznia 2020 r. stopa bezrobocia w mieście wynosiła tylko 3,4%.

 

Główną instytucją, do której mogą zgłaszać się osoby szukające zatrudnienia lub różnego rodzaju form wsparcia zawodowego jest Powiatowy Urząd Pracy w Jeleniej Górze.

 

PUP Jelenia Góra
ul. Podchorążych 15
58-508 Jelenia Góra,
telefon: +48 75 64 73 160 do 162
e-mail: wrje@praca.gov.pl

 

W końcu lipca 2021 r. w urzędzie zarejestrowanych było 1,4 tys. osób bezrobotnych.

 

W kontekście poszukiwania w Jeleniej Górze pracy warto zauważyć, że choć PUP może być znaczącym wsparciem, to nie powinien stanowić jedynego źródła ofert pracy. Do urzędów zgłasza się tylko część pracodawców prowadzących rekrutacje. Dlatego dobrym pomysłem jest pozyskiwanie propozycji zatrudnienia na własną rękę. Jak szukać pracy? Najlepiej za pośrednictwem profesjonalnego i bezpiecznego portalu pracy. Na praca.pl znajdziemy wyłącznie aktualne ogłoszenia z Jeleniej Góry – wystarczy wpisać w pasku wyszukiwania nazwę tego miasta i kliknąć Szukaj.

 

Jelenia Góra – zawody deficytowe i nadwyżkowe

 

W rozglądaniu się za dobrą posadą warto korzystać ze wszystkich nowoczesnych narzędzi. Jednym z nich jest profesjonalny portal z ogłoszeniami, pozwalający na błyskawiczne dotarcie do ogłoszeń. Kolejnym – Barometr zawodów, czyli badanie zapotrzebowania na lokalnych i ponadlokalnych rynkach pracy. Dzięki badaniu przedstawiciele poszczególnych profesji mogą szybko zorientować się, czy mają spore szanse na znalezienie szybko pracy, czy przeciwnie, przyjdzie im się zmierzyć z dużą liczbą kontrkandydatów podczas rekrutacji. Barometr zawodów przygotowywany jest rokrocznie na polecenie resortu pracy.

 

Jak zatem wygląda sytuacja w Jeleniej Górze? Twórcy badania wskazali w tym mieście duży deficyt osób chętnych do podjęcia zatrudnienia:

  • w gastronomii – jako kelner, barman, kucharz, pomoc kuchenna,
  • w transporcie – w charakterze kierowcy ciężarówki,
  • w budowlance – jako murarz, tynkarz, robotnik budowlany,
  • w produkcji – na stanowisku operatora maszyn do produkcji wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych, pracownika fizycznego w produkcji i pracach prostych, robotnika obróbki drewna, stolarza,
  • w charakterze sprzątaczki, pokojowej.

 

Na tym lista jednak się nie kończy. W Jeleniej Górze w 2021 r. notuje się także deficyt chętnych do pracy i zarazem posiadających odpowiednie kwalifikacje przedstawicieli kolejnych 25 grup zawodowych. Zapotrzebowanie pracodawców dotyczy wielu branż:

  • budowlanej – poszukiwani są betoniarze i zbrojarze, cieśle i stolarze budowlani, monterzy konstrukcji metalowych, pracownicy ds. budownictwa drogowego i kolejowego, pracownicy robót wykończeniowych w budownictwie,
  • produkcji przemysłowej – firmy zgłaszają braki kadrowe na stanowiskach elektryka, elektromechanika i elektromontera, krawca i pracownika produkcji odzieży, operatora obrabiarek skrawających, spawacza, ślusarza,
  • transportowej – za mało jest kierowców autobusów, magazynierów, zaopatrzeniowców i dostawców,
  • handlowej – w tej branży brakuje sprzedawców i kasjerów,
  • opieki zdrowotnej i pomocy społecznej – czekają oferty dla pielęgniarek i położnych, ratowników medycznych, opiekunów osób starszych lub z niepełnosprawnościami,
  • gastronomicznej – nie trudno także o pracę na stanowisku cukiernika, piekarza,
  • finansowej – łatwo znaleźć propozycje pracy jako samodzielny księgowy, pracownik do spraw rachunkowości i księgowości,
  • administracyjnej i HR – potrzebni są też recepcjoniści i rejestratorzy, a także specjaliści ds. zarządzania zasobami ludzkimi i rekrutacji.

W deficycie znajdują się również fryzjerzy oraz pracownicy służb mundurowych.

 

W Jeleniej Górze nie wskazano żadnych zawodów nadwyżkowych, a większość profesji znajduje się w równowadze propozycji zatrudnienia oraz chętnych do pracy. To dobry prognostyk dla osób rozglądających się za posadą. Warto przy tym pamiętać, że Barometr zawodów jest badaniem przeprowadzanym na podstawie danych z GUS i urzędów pracy, może zatem nie oddawać w pełni zapotrzebowania na przedstawicieli poszczególnych zawodów. Badanie jest jednak dobrym wstępem do samodzielnych poszukiwań etatu w danym powiecie.

 

Na koniec warto wspomnieć o jeszcze jednym poręcznym narzędziu, z którego można korzystać w czasie szukania pracy. Jest nim darmowy Kreator CV praca.pl, który pozwala na szybkie stworzenie profesjonalnego życiorysu zawodowego. Program pomaga szybko przygotować CV według wzoru.

 

Szukanie posady wcale nie musi być trudne. Rynek pracy w Jeleniej Górze cechuje znaczna stabilność, niskie bezrobocie oraz różnorodne zapotrzebowanie na kadrę. Warto zachować optymizm i wykorzystywać najlepsze narzędzia rekrutacyjne.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Specjalista / Specjalistka ds. procesu zarządzania kapitałem

    Bank Pocztowy S.A.   Warszawa    praca zdalna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    2 godz.
    Twój zakres obowiązków udział w realizacji procesów wewnętrznych związanych z zarządzaniem kapitałem i procesem ICAAP; udział w wyliczaniu miar adekwatności kapitałowej i MREL; realizacja testów warunków skrajnych; udział w aktualizacji Planu Naprawy; dokonywanie analiz oraz...
  • Młodszy Kontroler Finansowy (Analityk Danych)

    Faurecia Gorzów S.A.   Gorzów Wielkopolski    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat
    2 godz.
    Z nami: Weźmiesz udział w kluczowych procesach finansowych (takich jak zamknięcie miesiąca, prognozowanie i budżetowanie), co pozwoli Ci zrozumieć, jak funkcjonuje biznes od strony finansów. Nauczysz się współpracy międzydziałowej w dużej firmie Automotive: będziesz współpracować z...
  • Pielęgniarka / Pielęgniarz

    Fresenius   Kłodzko    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Opis stanowiska: prowadzenie zabiegów hemodializy, opieka pielęgniarska nad pacjentami hemodializowanymi oraz dializowanymi otrzewnowo, prowadzenie elektronicznej dokumentacji medycznej​​​. Oczekujemy: aktualnego prawa wykonywania zawodu pielęgniarka/ pielęgniarz, zaangażowania i chęci rozwoju.​
  • Pracownik do sadzenia drzew (sezonowy)

    Grimslovs Skogstjanst AB   Szwecja, Emmaboda    praca stacjonarna   za 2 dni wygasa
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   9 000 - 17 000 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Szczegóły oferty: Pracownik sadzenia drzew na sezon 2025 (marca-lipiec). Możliwość przedłużenia umowy dla najlepszych pracowników.
  • Technik - Konserwator

    Fresenius   Żywiec    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Opis stanowiska: podstawowe naprawy i konserwacje aparatury medycznej w danej stacji dializ, monitorowanie przeglądów i kontroli bezpieczeństwa aparatury medycznej i urządzeń technicznych, monitorowanie i nadzór nad stacją uzdatniania wody i centralnej dystrybucji koncentratów,...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    starszy specjalista (senior) / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    5 godz.
    Zakres obowiązków: Tworzenie projektów i modelowanie budynków w technologii BIM; Koordynacja międzybranżowa; Tworzenie dokumentacji projektowej: budowlanej, przetargowej i wykonawczej w zgodności z normami i przepisami budowlanymi w oparciu o harmonogram i budżet; Weryfikacja i optymalizacja...

Najnowsze artykuły

Kasowy PIT – co to, od kiedy?

Kasowy PIT – co to, od kiedy?

Nowelizacja ustawy o PIT z dnia 27 września 2024 roku wprowadza zmiany w systemie podatkowym korzystne dla przedsiębiorców, którzy dotąd borykali się z problemem nieuregulowanych faktur, od których mimo wszystko należało odprowadzać podatek. W określonych przypadkach metoda memoriałowa może zostać zastąpiona przez kasowy PIT dla przedsiębiorców. Jak to wygląda w praktyce?

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Święta, święta i po świętach, a jak wiemy, powrót do codzienności po długim urlopie bywa naprawdę trudny. Socjolog i psychoterapeutka Beata Danielska podpowiada, według jakiego klucza możemy dzielić zadania po powrocie do pracy, żeby zapewnić sobie „miękkie lądowanie" i nie dać się przytłoczyć nagromadzonymi obowiązkami.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Urlop uzupełniający – podstawowe informacje

Urlop uzupełniający – podstawowe informacje

Co powiesz na 6 dodatkowych dni urlopu? Mało kto wie, że w pewnych przypadkach pracownikowi przysługuje urlop uzupełniający, którego pracodawca nie może odmówić. Sprawdź, kto i kiedy nabywa prawo do urlopu uzupełniającego, jaki jest jego wymiar oraz co powinno znaleźć się na wniosku o tego typu wolne w pracy.

Trzynasta emerytura – dla kogo? Kiedy? Wysokość

Trzynasta emerytura – dla kogo? Kiedy? Wysokość

Trzynasta emerytura jest dodatkowym świadczeniem pieniężnym wypłacanym raz w roku emerytom i rencistom. Od kilku lat stanowi ważny element wsparcia finansowego dla seniorów. Co istotne, nie wymaga składania żadnych wniosków, a jest przyznawana automatycznie. Wyjaśniamy, kto ma prawo do świadczenia, na jakich zasadach jest wypłacana trzynasta emerytura oraz ile wynosi w 2025 roku.