Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Jakie są warunki pracy we Francji?

Jakie są warunki pracy we Francji?

 
Jakie są warunki pracy we Francji?

Francja stanowi jedną ze światowych potęg gospodarczych. Słynie z doskonałych warunków socjalnych, zadowalających zarobków oraz dość wysokiego poziomu życia. Jednoczenie praca we Francji nie jest najczęściej wybieranym rozwiązaniem przez naszych rodaków. W 2022 roku zaledwie 1,8 proc. Polaków wskazało Francję jako preferowany kierunek emigracji zarobkowej. Niemniej zagadnienie „praca – Francja” może okazać się naprawdę warte uwagi. Jak wygląda francuski rynek pracy i co ma do zaoferowania Polakom? 

 

Spis treści

Rynek pracy we Francji

 

Francuska gospodarka uważana jest za jedną z najnowocześniejszych na świecie. Jedną z najwyższych pozycji w gospodarce kraju zajmuje bez wątpienia rolnictwo. Kraj ten słynie także z przemysłu samochodowego i paliwowego. Choć w ostatnich latach mogliśmy zaobserwować znaczne spowolnienie rozwoju gospodarczego, stopa bezrobocia w 2022 roku była jedną z najniższych od 14 lat. I chociaż nadal dość wysoki poziom bezrobocia mógłby świadczyć o nieciekawej sytuacji w kraju, warto jednak wiedzieć, że bezrobocie to w dużej mierze podyktowane jest brakiem wykwalifikowanych pracowników. 

 

Dokładnie tak samo, jak w każdej innej szerokości geograficznej, tak samo we Francji możemy wskazać zawody, które borykają się z nadwyżką pracowników, jak i te, w których systematycznie odnotowuje się deficyt siły roboczej. Zapoznając się z zagadnieniem: „oferty pracy – Francja” bez problemu zauważymy, że kraj ten zmaga się z nieustannym brakiem inżynierów, elektryków, weterynarzy czy pracowników ochrony zdrowia. Brakuje także budowlańców, mechaników samochodowych czy informatyków i specjalistów IT. W tym miejscu warto zaznaczyć, że osoby z wykształceniem kierunkowym z zakresu telekomunikacji czy informatyki są niezwykle cenieni na francuskim rynku pracy. 

 

Pamiętaj! 

 

W przypadku zawodów regulowanych i starań o posadę na stanowiskach takich jak chociażby lekarz, adwokat, radca prawny czy księgowy, obcokrajowcy będą musieli przystąpić do egzaminu w celu zdobycia niezbędnej licencji. 

 

Co jeszcze warto wiedzieć w kwestii pracy we Francji? Co do zaoferowania ma nam rynek we Francji? To, co zwróci uwagę wielu z nas, to przede wszystkim 35-godzinny tydzień pracy, choć w niektórych firmach został on wydłużony do 39 godzin. Francuskie prawo pracy przewiduje dwa rodzaje umowy o pracę – umowę na czas określony oraz umowę na czas nieokreślony. Większość pracodawców preferuje jednak tę drugą formę zatrudnienia. Terminowa umowa może być podpisana tylko w niektórych, ściśle określonych przypadkach – do wykonania konkretnego, ograniczonego czasowo zadania, np. w celu zastąpienia nieobecnego pracownika lub wsparcia firmy w okresie wzmożonego zapotrzebowania. 

 

Pamiętaj! 

 

Francuskie prawo pracy słynie z dbałości o pracownika, zapewniając mu bardzo dobre warunki socjalne. 

 

Koszty życia we Francji

 

Koszty życia we Francji z pewnością nie należą do najniższych. Będą one znacznie zróżnicowane nie tylko ze względu na nasz poziom życia, ale w dużej mierze będą podyktowane rejonem, w którym postanowimy zamieszkać. Nie będzie żadnym zaskoczeniem stwierdzenie, że z najwyższymi kosztami życia musimy liczyć się w centrach dużych francuskich metropolii, znacznie mniej wydamy zaś w mniejszych miasteczkach. Niemniej największą część miesięcznego wynagrodzenia pochłonie z pewnością wynajem mieszkania. W tym przypadku również zauważymy duże zróżnicowanie cen. Dla przykładu – koszt wynajmu niewielkiego studia w Paryżu to wydatek rzędu 1600 euro miesięcznie. Osoby zainteresowane nieco większym metrażem muszą liczyć się już z kosztami opiewającymi na ponad 3000 euro. Decydując się na lokale położone z dala od centrum miasta, możemy zaoszczędzić nawet kilkaset euro miesięcznie. Tymczasem na wynajem dwupokojowego mieszkania w małym francuskim mieście musimy odłożyć budżet w okolicy 1000 euro. W każdym z tych przypadków, do kosztów wynajmu należy doliczyć także wydatki związane z opłatami stałymi. 

 

Praca we Francji od zaraz – gdzie szukać ofert?

 

Choć Francja nie należy do czołówki krajów wybieranych na kierunek emigracji zarobkowej, wielu Polaków jest zainteresowanych właśnie taką opcją. Osoby, dla których etat za granicą – bez znaczenia czy byłaby to praca we Francji od zaraz, praca w Szwajcarii czy innym kraju – byłby spełnieniem marzeń, mają wiele możliwości na jej poszukiwanie. Jeśli interesują Cię oferty pracy we Francji, jednym z najprostszych, a jednocześnie najpewniejszych sposobów na ich znalezienie jest skorzystanie z ANPE, czyli Narodowej Agencji Zatrudnienia, która ułatwia przekazywanie informacji pomiędzy pracodawcami na temat osób poszukujących zatrudnienie. Wiele osób rezygnuje jednak ze współpracy z różnego rodzaju agencjami, podejmując się poszukiwań na własną rękę. Sprawdzonym sposobem jest więc przeglądanie ogłoszeń w internecie. Oferty pracy – Francja bardzo często zamieszczane są bezpośrednio przez pracodawców, a bezpośredni kontakt z firmą skraca cały proces rekrutacyjny. Portale zamieszczające ogłoszenia i sieci społecznościowe to zdecydowanie najczęściej wybierane przez Polaków sposoby na poszukiwanie potencjalnego pracodawcy. 

 

Praca Francja bez języka 

 

Nie jest tajemnicą, że najbardziej uniwersalnym językiem, który przydaje się w wielu krajach europejskich, jest język angielski. W przypadku Francji kultura językowa wygląda jednak zupełnie inaczej. Tutaj językiem urzędowym jest język francuski, z którego rodzimi Francuzi są niezwykle dumni. Choć wielu z nich płynnie posługuje się językiem angielskim, w codziennym życiu używają go dosyć niechętnie. A jak wygląda to w przypadku pracodawców i ofert pracy we Francji? 

 

W przeważającej większości najnowsze oferty pracy we Francji będą miały zapis o wymaganiu chociażby podstaw języka francuskiego. Płynność językowa może natomiast wyróżnić nas na rynku wśród innych kandydatów i znacznie zwiększyć nasze szanse na zatrudnienie. Co w takim razie z osobami, które nie znają francuskiego? Czy praca we Francji bez języka jest w ogóle możliwa? 

 

Tutaj największe szanse na zatrudnienie będą miały przede wszystkim pracownicy fizyczni, jak na przykład osoby pracujące na budowie. Z płynnym językiem angielskim z pewnością poradzimy sobie na Lazurowym Wybrzeżu i w miejscowościach stricte turystycznych. Bez problemu znajdziemy także prace sezonowe we Francji

 

Pamiętaj! 

 

Francuzi przykładają bardzo dużą wagę do swojego języka ojczystego. W wielu przypadkach znajomość języka angielskiego będzie niewystarczająca do podjęcia pracy, a jednym z najważniejszych kryteriów stawianym kandydatom jest właśnie komunikatywna znajomość języka francuskiego. 

 

Jeśli natomiast interesuje nas życie w nieco mniejszych miastach czy zatrudnienie w dużych francuskich firmach, bez znajomości francuskiego możemy natrafić na niemałe problemy komunikacyjne.

 

Praca sezonowa Francja – jak znaleźć?

 

Francja słynie wśród Polaków z kilku rzeczy. Francuska kuchnia, doskonałe wina, romantyczny Paryż i szalony Disneyland. Bajeczne Wybrzeże Lazurowe i jeszcze jedno – praca sezonowa we Francji. Osoby zainteresowane tymczasowym zatrudnieniem we Francji bez problemu znajdą pracę w gastronomii, hotelarstwie czy przy zbiorze owoców. Ogromnym zainteresowaniem cieszą się także pracownicy budowlani, którzy przybywają do kraju jedynie na sezon. Co najważniejsze – praca sezonowa Francja może być dla Polaka o wiele łatwiejsza do znalezienia niż stałe zatrudnienie na etat. Za posadą tymczasową przemawia jeszcze jedna niezaprzeczalna korzyść – bardzo często jest to praca we Francji z zakwaterowaniem zapewnionym przez pracodawcę. Takie rozwiązania najczęściej oferują agencje zatrudnienia, które pośredniczą pomiędzy stronami i oddelegowują pracowników do wykonywania poszczególnych zleceń. 

 

Praca Francja – formalności przed i po przyjeździe

 

Na teren Republiki Francuskiej Polacy mogą wjechać na podstawie ważnego dowodu osobistego lub paszportu. Choć nawet do podjęcia zatrudnienia na terenie Francji nie będą potrzebowali żadnej wizy ani pozwolenia, nie oznacza to, że będą wolni od jakichkolwiek formalności. Warto wiedzieć, że we Francji nie ma obowiązku meldunkowego, jednak dokument potwierdzający fakt mieszkania w kraju otwiera wiele drzwi. W niektórych sytuacjach będzie wręcz konieczny. 

 

Dzięki certyfikatowi, który poświadczy adres zamieszkania na terenie Francji, z łatwością otworzymy konto w banku czy chociażby zarejestrujemy samochód. Co więcej – niekiedy dokument ten będzie niezbędny do podpisania umowy o pracę. Celem zdobycia koniecznego zaświadczenia należy udać się do merostwa, w którym przedstawimy rachunek za prąd czy chociażby rachunek za internet. Dla władz będzie on potwierdzeniem faktu, że mieszkamy pod podanym adresem. 

 

Pamiętaj! 

 

W przypadku planowania życia we Francji trwającego dłużej niż 3 miesiące niezbędne będzie zalegalizowanie pobytu.

 

Osoby podejmujące zatrudnienie we Francji, by otrzymywać wynagrodzenie, będą zobowiązane do założenie rachunku bankowego. Do jego otwarcia niezbędne będzie przedstawienie dowodu tożsamości oraz dokumentu potwierdzającego adres zamieszkania.

 

Zarobki we Francji  

 

Obcokrajowcy rozważający pracę we Francji przed podjęciem ostatecznej decyzji muszą wziąć pod uwagę kilka kwestii. Jedną z nich będzie chociażby stosunek kosztów życia w tym kraju, do wynagrodzenia, na jakie mogą liczyć. Zarobki we Francji – dokładnie tak, jak w każdym innym kraju – uzależnione będą od branży, stanowiska czy kwalifikacji samego pracownika. Niemniej, pracodawca nie może zaproponować zatrudnionemu wynagrodzenia niższego niż przyjęte minimalne wynagrodzenie we Francji. To nazywane jest SMIC i w 2023 roku wynosi 1709,28 euro na miesiąc. Stawka godzinowa to 11,27 euro. 

 

Pamiętaj! 

 

Przeciętne wynagrodzenie we Francji oscyluje w granicach 2500 euro na miesiąc. 

 

Pracownicy branży hotelowej czy gastronomicznej, a także niewykwalifikowane osoby podejmujące się pracy tymczasowej mogą liczyć na zarobki zbliżone raczej do najniższej krajowej. Najnowsze oferty pracy we Francji pokazują jednak, że przedstawiciele niektórych zawodów mają szansą na zdecydowanie wyższe pensje. Przykładem może być chociażby spawacz czy hydraulik, których przeciętne wynagrodzenia wahają się w granicy 2500-3000 euro. Na znacznie wyższe zarobki szanse mają na przykład specjaliści z branży IT czy e-commerce. Pamiętajmy, że i w tym przypadku kartą przetargową będzie także bardzo dobra znajomość języka francuskiego. 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Specjalista / Specjalistka ds. Sprzedaży

    Legal House Poland sp z o.o.   Warszawa, Mokotów    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    10 godz.
    Opis stanowiska: pozyskiwanie nowych klientów; sprzedaż usług nowym klientom; praca z bieżącą bazą klientów w części sprzedaży dodatkowych usług organizacja i udział w kampaniach reklamowych; tworzenie ofert handlowych; prowadzenie spotkań handlowych (samodzielnie lub w zespole)...
  • Mistrz Bezpośredniej Produkcji (Wydział Wyposażeniowy)

    Remontowa Shipbuilding S.A.   Gdańsk, blisko stacji SKM Politechnika    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    11 godz.
    Czym będziesz się zajmować: Nadzorem nad właściwym przebiegiem procesów prefabrykacji, montaży oraz nad terminową realizacją wykonywanych prac wyposażeniowych; Nadzorem nad dokumentacją technologiczną, techniczną oraz materiałową; Planowaniem, organizowaniem i koordynowaniem pracy...
  • Pracownik sezonowy

    Grimslovs Skogstjanst AB   Szwecja, Emmaboda    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   9 000 - 17 000 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    13 godz.
    Szwedzka firma Grimslövs Skogstjänst AB poszukuje nowych pracowników na stanowiska pracowników do sadzenia na sezon 2025 (szacowany czas to połowa marca do połowy lipca). Dobrym pracownikom umowa może zostać przedłużona.
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista mid / senior  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    13 godz.
    Zakres obowiązków: Opracowanie i nadzór nad dokumentacją techniczną procesu prefabrykacji. Wykonywanie rysunków z rozkrojami płyt. Planowanie i organizacja produkcji elementów prefabrykowanych. Współpraca z działem projektowym i zespołem realizacyjnym na hali. Współpraca z...
  • Młodszy Specjalista ds. windykacji

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca zdalna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  część etatu  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    13 godz.
    Zakres obowiązków: Monitorowanie i windykacja przeterminowanych płatności; Telefoniczny i e-mailowy kontakt z klientami; Inicjowanie działań zapewniających terminowe płatności od klientów; Regularna komunikacja z klientami, rozwiązywanie zapytań dotyczących płatności; Analiza i...
  • Agent Nieruchomości

    Liberty sp. z o.o.   Olsztyn    praca mobilna
    specjalista junior / mid / senior / ekspert / kierownik/koordynator / menedżer  umowa agencyjna / kontrakt B2B  pełny etat   5 000 - 50 000 zł / mies. (w zal. od umowy)  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    14 godz.
    NIKT NA ŚWIECIE NIE SPRZEDAJE TYLE NIERUCHOMOŚCI CO RE/MAX Dołącz do elitarnego zespołu RE/MAX Liberty prowadzonego przez Edytę i Arnolda Łowickich w Olsztynie, i rozpocznij swoją karierę w najbardziej rozpoznawalnej marce na świecie! Edyta i Arnold Łowiccy to doświadczeni mentorzy,...

Najnowsze artykuły

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Dyskusje o wolnej od pracy Wigilii czy wolnym Wielkim Piątku toczą się od dawna... a co z sylwestrem? 31 grudnia należy do dni, w których większość z nas jest zajęta przygotowywaniem się do zabawy noworocznej – w związku z czym skupić się na pracy jest wyjątkowo trudno. Póki co w Polsce sylwester nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, a jak jest w innych krajach Europy?

Jak napisać CV? Rodzaje CV

Jak napisać CV? Rodzaje CV

– Nawet bardzo profesjonalnie napisane CV nie zostanie tak samo wysoko ocenione przez wszystkich rekruterów, bo każdy ma swoje przekonania i upodobania, także odnośnie stylu pisania i prezentowania informacji zawodowych – zauważa doradczyni zawodowa Anna Nowicka. Są jednak pewne elementy, które podnoszą atrakcyjność aplikacji i zwiększają szansę, że nie zostanie odrzucona przez program ATS.

Niedziele handlowe 2025

Niedziele handlowe 2025

Zgodnie z nową propozycją zmiany w ustawach o dniach wolnych i ograniczeniu handlu w niedziele i święta, w grudniu przyszłego roku mają obowiązywać aż trzy niedziele handlowe poprzedzające Gwiazdkę. Zmian szykuje się sporo, dlatego wyjaśniamy, ile faktycznie będzie oraz kiedy wypadają niedziele handlowe 2025, a także kto już teraz może mieć otwarty sklep nawet w niedzielę niehandlową.