Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Jakie są warunki pracy we Francji?

Jakie są warunki pracy we Francji?

 
Jakie są warunki pracy we Francji?

Francja stanowi jedną ze światowych potęg gospodarczych. Słynie z doskonałych warunków socjalnych, zadowalających zarobków oraz dość wysokiego poziomu życia. Jednoczenie praca we Francji nie jest najczęściej wybieranym rozwiązaniem przez naszych rodaków. W 2022 roku zaledwie 1,8 proc. Polaków wskazało Francję jako preferowany kierunek emigracji zarobkowej. Niemniej zagadnienie „praca – Francja” może okazać się naprawdę warte uwagi. Jak wygląda francuski rynek pracy i co ma do zaoferowania Polakom? 

 

Spis treści

Rynek pracy we Francji

 

Francuska gospodarka uważana jest za jedną z najnowocześniejszych na świecie. Jedną z najwyższych pozycji w gospodarce kraju zajmuje bez wątpienia rolnictwo. Kraj ten słynie także z przemysłu samochodowego i paliwowego. Choć w ostatnich latach mogliśmy zaobserwować znaczne spowolnienie rozwoju gospodarczego, stopa bezrobocia w 2022 roku była jedną z najniższych od 14 lat. I chociaż nadal dość wysoki poziom bezrobocia mógłby świadczyć o nieciekawej sytuacji w kraju, warto jednak wiedzieć, że bezrobocie to w dużej mierze podyktowane jest brakiem wykwalifikowanych pracowników. 

 

Dokładnie tak samo, jak w każdej innej szerokości geograficznej, tak samo we Francji możemy wskazać zawody, które borykają się z nadwyżką pracowników, jak i te, w których systematycznie odnotowuje się deficyt siły roboczej. Zapoznając się z zagadnieniem: „oferty pracy – Francja” bez problemu zauważymy, że kraj ten zmaga się z nieustannym brakiem inżynierów, elektryków, weterynarzy czy pracowników ochrony zdrowia. Brakuje także budowlańców, mechaników samochodowych czy informatyków i specjalistów IT. W tym miejscu warto zaznaczyć, że osoby z wykształceniem kierunkowym z zakresu telekomunikacji czy informatyki są niezwykle cenieni na francuskim rynku pracy. 

 

Pamiętaj! 

 

W przypadku zawodów regulowanych i starań o posadę na stanowiskach takich jak chociażby lekarz, adwokat, radca prawny czy księgowy, obcokrajowcy będą musieli przystąpić do egzaminu w celu zdobycia niezbędnej licencji. 

 

Co jeszcze warto wiedzieć w kwestii pracy we Francji? Co do zaoferowania ma nam rynek we Francji? To, co zwróci uwagę wielu z nas, to przede wszystkim 35-godzinny tydzień pracy, choć w niektórych firmach został on wydłużony do 39 godzin. Francuskie prawo pracy przewiduje dwa rodzaje umowy o pracę – umowę na czas określony oraz umowę na czas nieokreślony. Większość pracodawców preferuje jednak tę drugą formę zatrudnienia. Terminowa umowa może być podpisana tylko w niektórych, ściśle określonych przypadkach – do wykonania konkretnego, ograniczonego czasowo zadania, np. w celu zastąpienia nieobecnego pracownika lub wsparcia firmy w okresie wzmożonego zapotrzebowania. 

 

Pamiętaj! 

 

Francuskie prawo pracy słynie z dbałości o pracownika, zapewniając mu bardzo dobre warunki socjalne. 

 

Koszty życia we Francji

 

Koszty życia we Francji z pewnością nie należą do najniższych. Będą one znacznie zróżnicowane nie tylko ze względu na nasz poziom życia, ale w dużej mierze będą podyktowane rejonem, w którym postanowimy zamieszkać. Nie będzie żadnym zaskoczeniem stwierdzenie, że z najwyższymi kosztami życia musimy liczyć się w centrach dużych francuskich metropolii, znacznie mniej wydamy zaś w mniejszych miasteczkach. Niemniej największą część miesięcznego wynagrodzenia pochłonie z pewnością wynajem mieszkania. W tym przypadku również zauważymy duże zróżnicowanie cen. Dla przykładu – koszt wynajmu niewielkiego studia w Paryżu to wydatek rzędu 1600 euro miesięcznie. Osoby zainteresowane nieco większym metrażem muszą liczyć się już z kosztami opiewającymi na ponad 3000 euro. Decydując się na lokale położone z dala od centrum miasta, możemy zaoszczędzić nawet kilkaset euro miesięcznie. Tymczasem na wynajem dwupokojowego mieszkania w małym francuskim mieście musimy odłożyć budżet w okolicy 1000 euro. W każdym z tych przypadków, do kosztów wynajmu należy doliczyć także wydatki związane z opłatami stałymi. 

 

Praca we Francji od zaraz – gdzie szukać ofert?

 

Choć Francja nie należy do czołówki krajów wybieranych na kierunek emigracji zarobkowej, wielu Polaków jest zainteresowanych właśnie taką opcją. Osoby, dla których etat za granicą – bez znaczenia czy byłaby to praca we Francji od zaraz, praca w Szwajcarii czy innym kraju – byłby spełnieniem marzeń, mają wiele możliwości na jej poszukiwanie. Jeśli interesują Cię oferty pracy we Francji, jednym z najprostszych, a jednocześnie najpewniejszych sposobów na ich znalezienie jest skorzystanie z ANPE, czyli Narodowej Agencji Zatrudnienia, która ułatwia przekazywanie informacji pomiędzy pracodawcami na temat osób poszukujących zatrudnienie. Wiele osób rezygnuje jednak ze współpracy z różnego rodzaju agencjami, podejmując się poszukiwań na własną rękę. Sprawdzonym sposobem jest więc przeglądanie ogłoszeń w internecie. Oferty pracy – Francja bardzo często zamieszczane są bezpośrednio przez pracodawców, a bezpośredni kontakt z firmą skraca cały proces rekrutacyjny. Portale zamieszczające ogłoszenia i sieci społecznościowe to zdecydowanie najczęściej wybierane przez Polaków sposoby na poszukiwanie potencjalnego pracodawcy. 

 

Praca Francja bez języka 

 

Nie jest tajemnicą, że najbardziej uniwersalnym językiem, który przydaje się w wielu krajach europejskich, jest język angielski. W przypadku Francji kultura językowa wygląda jednak zupełnie inaczej. Tutaj językiem urzędowym jest język francuski, z którego rodzimi Francuzi są niezwykle dumni. Choć wielu z nich płynnie posługuje się językiem angielskim, w codziennym życiu używają go dosyć niechętnie. A jak wygląda to w przypadku pracodawców i ofert pracy we Francji? 

 

W przeważającej większości najnowsze oferty pracy we Francji będą miały zapis o wymaganiu chociażby podstaw języka francuskiego. Płynność językowa może natomiast wyróżnić nas na rynku wśród innych kandydatów i znacznie zwiększyć nasze szanse na zatrudnienie. Co w takim razie z osobami, które nie znają francuskiego? Czy praca we Francji bez języka jest w ogóle możliwa? 

 

Tutaj największe szanse na zatrudnienie będą miały przede wszystkim pracownicy fizyczni, jak na przykład osoby pracujące na budowie. Z płynnym językiem angielskim z pewnością poradzimy sobie na Lazurowym Wybrzeżu i w miejscowościach stricte turystycznych. Bez problemu znajdziemy także prace sezonowe we Francji

 

Pamiętaj! 

 

Francuzi przykładają bardzo dużą wagę do swojego języka ojczystego. W wielu przypadkach znajomość języka angielskiego będzie niewystarczająca do podjęcia pracy, a jednym z najważniejszych kryteriów stawianym kandydatom jest właśnie komunikatywna znajomość języka francuskiego. 

 

Jeśli natomiast interesuje nas życie w nieco mniejszych miastach czy zatrudnienie w dużych francuskich firmach, bez znajomości francuskiego możemy natrafić na niemałe problemy komunikacyjne.

 

Praca sezonowa Francja – jak znaleźć?

 

Francja słynie wśród Polaków z kilku rzeczy. Francuska kuchnia, doskonałe wina, romantyczny Paryż i szalony Disneyland. Bajeczne Wybrzeże Lazurowe i jeszcze jedno – praca sezonowa we Francji. Osoby zainteresowane tymczasowym zatrudnieniem we Francji bez problemu znajdą pracę w gastronomii, hotelarstwie czy przy zbiorze owoców. Ogromnym zainteresowaniem cieszą się także pracownicy budowlani, którzy przybywają do kraju jedynie na sezon. Co najważniejsze – praca sezonowa Francja może być dla Polaka o wiele łatwiejsza do znalezienia niż stałe zatrudnienie na etat. Za posadą tymczasową przemawia jeszcze jedna niezaprzeczalna korzyść – bardzo często jest to praca we Francji z zakwaterowaniem zapewnionym przez pracodawcę. Takie rozwiązania najczęściej oferują agencje zatrudnienia, które pośredniczą pomiędzy stronami i oddelegowują pracowników do wykonywania poszczególnych zleceń. 

 

Praca Francja – formalności przed i po przyjeździe

 

Na teren Republiki Francuskiej Polacy mogą wjechać na podstawie ważnego dowodu osobistego lub paszportu. Choć nawet do podjęcia zatrudnienia na terenie Francji nie będą potrzebowali żadnej wizy ani pozwolenia, nie oznacza to, że będą wolni od jakichkolwiek formalności. Warto wiedzieć, że we Francji nie ma obowiązku meldunkowego, jednak dokument potwierdzający fakt mieszkania w kraju otwiera wiele drzwi. W niektórych sytuacjach będzie wręcz konieczny. 

 

Dzięki certyfikatowi, który poświadczy adres zamieszkania na terenie Francji, z łatwością otworzymy konto w banku czy chociażby zarejestrujemy samochód. Co więcej – niekiedy dokument ten będzie niezbędny do podpisania umowy o pracę. Celem zdobycia koniecznego zaświadczenia należy udać się do merostwa, w którym przedstawimy rachunek za prąd czy chociażby rachunek za internet. Dla władz będzie on potwierdzeniem faktu, że mieszkamy pod podanym adresem. 

 

Pamiętaj! 

 

W przypadku planowania życia we Francji trwającego dłużej niż 3 miesiące niezbędne będzie zalegalizowanie pobytu.

 

Osoby podejmujące zatrudnienie we Francji, by otrzymywać wynagrodzenie, będą zobowiązane do założenie rachunku bankowego. Do jego otwarcia niezbędne będzie przedstawienie dowodu tożsamości oraz dokumentu potwierdzającego adres zamieszkania.

 

Zarobki we Francji  

 

Obcokrajowcy rozważający pracę we Francji przed podjęciem ostatecznej decyzji muszą wziąć pod uwagę kilka kwestii. Jedną z nich będzie chociażby stosunek kosztów życia w tym kraju, do wynagrodzenia, na jakie mogą liczyć. Zarobki we Francji – dokładnie tak, jak w każdym innym kraju – uzależnione będą od branży, stanowiska czy kwalifikacji samego pracownika. Niemniej, pracodawca nie może zaproponować zatrudnionemu wynagrodzenia niższego niż przyjęte minimalne wynagrodzenie we Francji. To nazywane jest SMIC i w 2023 roku wynosi 1709,28 euro na miesiąc. Stawka godzinowa to 11,27 euro. 

 

Pamiętaj! 

 

Przeciętne wynagrodzenie we Francji oscyluje w granicach 2500 euro na miesiąc. 

 

Pracownicy branży hotelowej czy gastronomicznej, a także niewykwalifikowane osoby podejmujące się pracy tymczasowej mogą liczyć na zarobki zbliżone raczej do najniższej krajowej. Najnowsze oferty pracy we Francji pokazują jednak, że przedstawiciele niektórych zawodów mają szansą na zdecydowanie wyższe pensje. Przykładem może być chociażby spawacz czy hydraulik, których przeciętne wynagrodzenia wahają się w granicy 2500-3000 euro. Na znacznie wyższe zarobki szanse mają na przykład specjaliści z branży IT czy e-commerce. Pamiętajmy, że i w tym przypadku kartą przetargową będzie także bardzo dobra znajomość języka francuskiego. 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Actuarial Analyst

    Aon Polska Sp. z o. o.   Warszawa    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    6 godz.
    What the day will look like Work with colleagues (brokers, analytics and others) to identify and respond to client needs and develop additional opportunities related to products and services; You will perform technical analysis and get an innovative insight into insurance companies, their portfolios...
  • Opiekun w domu Seniora

    Socco Stuttgart GmbH   Niemcy, całe Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę   14 221 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Zakres obowiązków: zabiegi higieniczno-pielęgnacyjne; podawanie posiłków; kontrola wagi pacjenta, mierzenie ciśnienia, temperatury, poziomu cukru we krwi; wykonywanie zleceń lekarskich według obowiązujących procedur;
  • Dyrektor finansowy

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    dyrektor  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    7 godz.
    Zakres obowiązków: zarządzanie budżetem i planowaniem finansów firmy, w tym opracowywanie strategii finansowej i analizowanie wskaźników finansowych, przygotowanie projektów rozwoju firmy oraz analiza finansowa efektywności takich inwestycji, zarządzanie krótko- i długoterminową...
  • Doradca / Przedstawiciel Handlowy w branży produktów dla zwierząt

    Over Group   Łask    praca mobilna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat   4 500 - 15 000 zł brutto/mies.  rekrutacja online
    7 godz.
    Zadania: Nie tylko Przedstawiciel, ale i Doradca - bądź Specjalistą w swojej dziedzinie i zdobywaj uznanie Klientów poprzez zrozumienie, profesjonalne wsparcie i odpowiedź na Jego potrzeby. Ciesz się samodzielnością, to Ty planujesz własną pracę - umawiasz wizyty, tworzysz trasówki,...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista junior / mid / senior / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    8 godz.
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie udziału w...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista junior / mid / senior / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    8 godz.
    Twój zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie...

Najnowsze artykuły

Powołanie do zawodowej służby wojskowej a stosunek pracy – o czym warto wiedzieć

Powołanie do zawodowej służby wojskowej a stosunek pracy – o czym warto wiedzieć

15 sierpnia to nie tylko dzień wolny i początek długiego weekendu, ale i Święto Wojska Polskiego, ustanowione, by uczcić pamięć Bitwy Warszawskiej, a także docenić poświęcenie żołnierzy czuwających nad naszym bezpieczeństwem. Przy okazji tego ważnego święta przypominamy, że służbę wojskową można łączyć z pracą. Jak wojsko zmienia sytuację zawodową i jakie dodatkowe uprawnienia ma żołnierz? 

Elektromonter – opis zawodu, obowiązki, CV, zarobki

Elektromonter – opis zawodu, obowiązki, CV, zarobki

Elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy są pilnie poszukiwani na rynku pracy niezależnie od zmiennej sytuacji gospodarczej. Zapotrzebowanie jest ogromne we wszystkich częściach Polski, co oznacza wysokie szanse na znalezienie pracy tuż po zakończeniu nauki w szkole technicznej bądź branżowej. Gdzie można pracować z elektrycznym fachem w ręku i jakich spodziewać się zarobków?

Pracoholizm – uzależnienie czy pasja?

Pracoholizm – uzależnienie czy pasja?

Jesteś perfekcjonistą i masz trudności z delegowaniem zadań, bo „wszystko zrobisz lepiej"? Uważaj, by nie wpaść w pułapkę pracoholizmu. Przez wielu wciąż uważany za zaletę, pracoholizm niszczy zdrowie, życie osobiste dotkniętych nim osób, a w skrajnych przypadkach prowadzi nawet do śmierci z przepracowania. W Światowy Dzień Pracoholików warto zadać sobie pytanie: czy nie pracujemy za dużo?

Siedząca praca a ból pleców

Siedząca praca a ból pleców

– Długim czasem pracy w pozycji siedzącej możemy zwiększyć swoją podatność na takie choroby jak dyskopatia, hemoroidy, obniżone libido, żylaki kończyn dolnych czy nawet udar. Najczęstszą dolegliwością jest jednak ból kręgosłupa – wyjaśnia Piotr Seredziński, chiropraktyk i fizjoterapeuta. Jak zatem prawidłowo siedzieć w pracy, by uniknąć bólu, pogłębiania wad postawy i poważniejszych chorób?

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

W miesiącach letnich ofertowy boom daje się zauważyć zwłaszcza w turystyce, gastronomii, handlu detalicznym, budownictwie i rolnictwie. Nad morzem przeważają oferty z sektora HoReCa skierowane przede wszystkim do studentów, ale także osób z uprawnieniami np. ratownika czy instruktora. Sprawdź, jakie stanowiska oferowane są nad Bałtykiem oraz jak zmienia się rynek pracy latem.

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.