Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Jakie możliwości zawodowe ma sportowiec po zakończeniu kariery?

Jakie możliwości zawodowe ma sportowiec po zakończeniu kariery?

 
Jakie możliwości zawodowe ma sportowiec po zakończeniu kariery?

Koniec kariery sportowej – co dalej?

 

Kiedy są u szczytu kariery, los sportowców obchodzi opinie publiczną często w zdecydowanie szerszym zakresie, niż ten związany z ich działalnością zawodową. Co jednak dzieje się po zejściu ze stadionów? Niejednokrotnie media opisywały historie takich osób. Część z byłych sportowców nie potrafi odnaleźć się w nowej roli. Ze względu na niskie kwalifikacje i brak doświadczeń nie może znaleźć pracy. Z powodu osamotnienia, braku wsparcia wielu cierpi na załamania nerwowe i depresje. Bywa, że żyją na granicy ubóstwa.

 

Nie od dziś wiadomo, że koniec kariery sportowców najczęściej przypada w dość młodym wieku (w odniesieniu do powszechnego wieku emerytalnego). Nie dlatego, że ci nie chcą dalej ćwiczyć czy startować w turniejach, lecz po prostu z wiekiem predyspozycje sportowca maleją, nie są już na takim poziomie, jaki wymagany jest na stadionach krajowych czy międzynarodowych. Zdarza się także często, iż kariera kończy się w wyniku poważnej kontuzji, uniemożliwiającej uprawianie dyscypliny.

 

Problemem jest wtedy nie tylko znalezienie sobie nowego zajęcia, ale pogodzenie się z zaprzestaniem wszystkich czynności związanych z przygotowaniami do zawodów – diety, wielogodzinne treningi, zabiegi lecznicze nie są już konieczne. Wiele osób zadaje sobie wtedy pytanie – co dalej? Co zrobić z wolnym czasem, jak zacząć zarabiać pieniądze?

 

Nowe ścieżki kariery

 

Kariera osoby, która przechodzi na sportową emeryturę, może rozwijać się w kierunkach nadal związanych z aktywnością fizyczną. Dużo oczywiście zależy od uprawianej dyscypliny. Trener, menadżer sportowy, sędzia – warto zastanowić się nad pracą na takich stanowiskach. Być może danej osobie uda się wystartować z własnym programem ćwiczeń, lub szkółką przygotowującą do uprawiania danego sportu.


Zakończenie kariery może także okazać się pretekstem do spróbowania swoich sił w zupełnie nowej dziedzinie. Z resztą wielu znanych sportowców jeszcze podczas zawodowej aktywności prowadzi własną działalność w zupełnie niezwiązanych ze sportem branżach – otwierają restauracje, projektują ubrania, zdarzają się też sportowcy w polityce. Nie każdy oczywiście może rozwinąć własny biznes na tak szeroką skalę, ale warto zabezpieczyć się i zainwestować w dodatkowe zajęcia.

 

Aktywizacja zawodowa – na czym polega?

 

Dla wszystkich tych, którzy nie za bardzo wiedza, w jaki sposób poprowadzić swoją karierę i nie udało im się zebrać funduszy mogących zapewnić zadowalające warunki życia również można znaleźć rozwiązanie. Pomocna w tym wypadku będzie aktywizacja zawodowa oferowana przez urzędy pracy lub agencje zatrudnienia.


Są to różnego rodzaju formy wsparcia jak dodatki aktywizacyjne, szkolenia, bony itd. Być może pomogą sportowcom odnaleźć się w zupełnie nowych branżach. Z pewnością nie warto zamykać się w czterech ścianach i rezygnować z życia zawodowego.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?