Koniec kariery sportowej – co dalej?
Kiedy są u szczytu kariery, los sportowców obchodzi opinie publiczną często w zdecydowanie szerszym zakresie, niż ten związany z ich działalnością zawodową. Co jednak dzieje się po zejściu ze stadionów? Niejednokrotnie media opisywały historie takich osób. Część z byłych sportowców nie potrafi odnaleźć się w nowej roli. Ze względu na niskie kwalifikacje i brak doświadczeń nie może znaleźć pracy. Z powodu osamotnienia, braku wsparcia wielu cierpi na załamania nerwowe i depresje. Bywa, że żyją na granicy ubóstwa.
Nie od dziś wiadomo, że koniec kariery sportowców najczęściej przypada w dość młodym wieku (w odniesieniu do powszechnego wieku emerytalnego). Nie dlatego, że ci nie chcą dalej ćwiczyć czy startować w turniejach, lecz po prostu z wiekiem predyspozycje sportowca maleją, nie są już na takim poziomie, jaki wymagany jest na stadionach krajowych czy międzynarodowych. Zdarza się także często, iż kariera kończy się w wyniku poważnej kontuzji, uniemożliwiającej uprawianie dyscypliny.
Problemem jest wtedy nie tylko znalezienie sobie nowego zajęcia, ale pogodzenie się z zaprzestaniem wszystkich czynności związanych z przygotowaniami do zawodów – diety, wielogodzinne treningi, zabiegi lecznicze nie są już konieczne. Wiele osób zadaje sobie wtedy pytanie – co dalej? Co zrobić z wolnym czasem, jak zacząć zarabiać pieniądze?
Nowe ścieżki kariery
Kariera osoby, która przechodzi na sportową emeryturę, może rozwijać się w kierunkach nadal związanych z aktywnością fizyczną. Dużo oczywiście zależy od uprawianej dyscypliny. Trener, menadżer sportowy, sędzia – warto zastanowić się nad pracą na takich stanowiskach. Być może danej osobie uda się wystartować z własnym programem ćwiczeń, lub szkółką przygotowującą do uprawiania danego sportu.
Zakończenie kariery może także okazać się pretekstem do spróbowania swoich sił w zupełnie nowej dziedzinie. Z resztą wielu znanych sportowców jeszcze podczas zawodowej aktywności prowadzi własną działalność w zupełnie niezwiązanych ze sportem branżach – otwierają restauracje, projektują ubrania, zdarzają się też sportowcy w polityce. Nie każdy oczywiście może rozwinąć własny biznes na tak szeroką skalę, ale warto zabezpieczyć się i zainwestować w dodatkowe zajęcia.
Aktywizacja zawodowa – na czym polega?
Dla wszystkich tych, którzy nie za bardzo wiedza, w jaki sposób poprowadzić swoją karierę i nie udało im się zebrać funduszy mogących zapewnić zadowalające warunki życia również można znaleźć rozwiązanie. Pomocna w tym wypadku będzie aktywizacja zawodowa oferowana przez urzędy pracy lub agencje zatrudnienia.
Są to różnego rodzaju formy wsparcia jak dodatki aktywizacyjne, szkolenia, bony itd. Być może pomogą sportowcom odnaleźć się w zupełnie nowych branżach. Z pewnością nie warto zamykać się w czterech ścianach i rezygnować z życia zawodowego.