Jak zostać stylistą
Słowo stylista najczęściej kojarzy się z osobą ubierającą słynne gwiazdy na wielkie wyjścia i gale. Obecnie coraz więcej ludzi korzysta z usług profesjonalistów, którzy podpowiedzą, jaki strój wybrać stosownie do okazji. Specjaliści pracujący w tej branży często wybierają się z klientami na zakupy i pomagają dobrać najbardziej odpowiednią dla nich garderobę. Styliści mogą pracować dla klientów indywidualnych lub czasopism o tematyce modowej. Dbają też o wizerunek podwładnych różnych firm, a także przygotowują modeli do sesji zdjęciowych. Możliwości jest coraz więcej. Jak zostać stylistą?
Praca w tej branży nie wymaga kierunkowego wykształcenia, chociaż na pewno będzie ono mile widziane. Coraz więcej szkół decyduje się na wprowadzenie do swojej oferty kierunku związanego z modą. Można także ukończyć krótsze kursy bądź szkolenia. Jeżeli nie mamy czasu bądź pieniędzy na doszkalanie się, istnieją inne sposoby, aby rozpocząć karierę w tej branży. Przede wszystkim warto robić zdjęcia swoich stylizacji i tworzyć portfolio. Niektórzy decydują się na prowadzenie bloga i powoli pracują nad pozyskaniem obserwatorów. Czasami sklepy z odzieżą szukają osoby, która będzie doradzać klientom, w jakich ubraniach dobrze wyglądają, a które zdecydowanie powinni odrzucić. Jeżeli mamy środki finansowe i dobry plan biznesowy, możemy założyć jednoosobową działalność gospodarczą. Część osób, decydując się na założenie firmy, próbuje uzyskać dofinansowanie z Unii Europejskiej.
Jakie cechy powinien mieć stylista
Stylista pracuje z ludźmi, dlatego ważna jest komunikatywność oraz otwartość. Istotne są przede wszystkim wyczucie stylu oraz cierpliwość. W tym zawodzie liczy się też słuchanie i poznanie potrzeb klientów. Na początku trzeba dowiedzieć się, na jaką okazję przeznaczona jest stylizacja. Ważne są także szczerość oraz wyczucie taktu. Osoba pracująca na tym stanowisku musi czasem powiedzieć klientowi, że dany fason bądź kolor nie są dla niego. Jednocześnie trzeba to zrobić w taki sposób, aby nikogo nie urazić. Kolejną istotną cechą stylistów powinna być kreatywność oraz umiejętność przeprowadzenia analizy kolorystycznej. Styliści ubioru to często artyści, którzy posiadają dużą wiedzę z zakresu historii mody. Dzięki temu mogą być zatrudniani na plany filmowe lub teatralne.
Stylista - czy to opłacalny zawód
Najwięcej będą zarabiać styliści mody wielkich gwiazd. Początki jednak bywają trudne. Wszystko zależy od tego, ilu mamy klientów. Rozpoczynając karierę w tej branży, warto poszukać firmy zainteresowanej współpracą ze stylistą, który zadba o wizerunek medialny przedsiębiorstwa. Dochodowym zajęciem może też okazać się przygotowywanie odzieży do sesji zdjęciowych dla bardziej poczytnych magazynów.
Praca stylistów opera się najczęściej na zasadzie zleceń, dlatego zarobki są uzależnione od ich liczby. Część osób dodatkowo decyduje się na opracowanie własnego programu warsztatów, które dotyczą kwestii doboru ubioru do sylwetki czy okazji.