Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Jak zostać freelancerem?

Jak zostać freelancerem?

 
Jak zostać freelancerem?

 

Freelancer - jak zacząć

 

Jeśli od dłuższego czasu zastanawiasz się, czy pracować na etacie, czy zostać freelancerem nie podejmuj decyzji pochopnie. Praca freelancera na pierwszy rzut oka może wydawać się fantastyczna. Siedzisz w domu, w kawiarnii, w parku. Pracujesz, kiedy chcesz. Wybierasz sobie zlecenia. A ile będzie tych zleceń? Oto jest pytanie!

 

Czy zlecenia dla freelancerów spadają z nieba? Niestety freelancing to także ciężki kawałek chleba. Co prawda są portale dla freelancerów, gdzie znajduje się wiele ofert, są także ogłoszenia zamieszczane w sieci, czy social mediach, jednak, czy zawsze to Ty zwyciężysz w walce o zlecenie?

 

Pamiętaj, że np. w pracy freelancera grafika potrzebne jest portfolio, tak samo, jak w przypadku copywritera, czy fotografa. Jeśli go nie masz, wstrzymaj się z porzucaniem pracy na etacie. Buduj swoje portfolio i pracuj do momentu, aż będzie ono na tyle imponujące, abyś mógł przejść „na swoje”. 

 

Polski freelance staje się coraz popularniejszy nie tylko wśród osób, które chcą spróbować własnych sił w byciu wolnym strzelcem, ale także wśród pracodawców. Głownie firmy zagraniczne dostrzegają potencjał wynikający ze współpracy z osobami z zewnątrz. Freelance - świat wolnych strzelców zaczyna być doceniany przez wielkich graczy rynkowych.

 

Freelancer oferty 

 

Jeśli nie masz swojej firmy i pracujesz na etacie, ale chcesz spróbować swoich sił np. w tłumaczeniach freelancerskich czy zleceniach dla grafików lub innej formie wolnego strzelectwa sprawdź, jakie są zlecenia freelancingowe np. Na dedykowanych platformach. Zawierasz umowę pomiędzy platformą a zleceniodawcą i na tej podstawie platforma wystawia fakturę, a tobie potrąca niewielki procent od zlecenia. 

 

Możesz też porozumieć się z firmą, że pracujesz na umowę o dzieło. Tylko pamiętaj, zawsze zawieraj umowę. Umowa to poniekąd świętość w tym zawodzie. 

 

Gdy nazbierasz sobie doświadczenia i będziesz mieć tyle zleceń, że pozwolą ci się one swobodnie utrzymać, dopiero wtedy zastanów się, co z etatem w firmie. Zlecenia raz są, raz ich nie ma. Rachunki, ZUS i podatki pozostają do zapłaty zawsze. Dlatego warto rozważyć, a przede wszystkim wiedzieć, na co się porywamy. Analiza mocnych i słabych stron oraz badanie rynku powinno stanowić podstawę.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?