Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Jak zaprosić kolegów z pracy na wesele?

Jak zaprosić kolegów z pracy na wesele?

 
Jak zaprosić kolegów z pracy na wesele?

Ślub to ważne wydarzenie w życiu każdej młodej pary. Dzień ten poprzedzają zwykle wielomiesięczne przygotowania – wszystko ma być bowiem perfekcyjne. Jedną z ważniejszych kwestii jest przygotowanie listy gości. Czy powinni znaleźć się na niej znajomi z pracy? Czy zaprosić na uroczystość szefostwo, delegację pracowników, a może lepiej wszystko utrzymać w tajemnicy?

 

Ślub – czy informować kolegów z pracy?

 

Odpowiedź na pytanie, czy koleżanki i koledzy z pracy powinni dostać zaproszenie na nasz ślub, tak naprawdę zależy od nas samych. To uroczystość prywatna, dzień, w którym mamy czuć się komfortowo, dlatego kwestia relacji w pracy jest w tym przypadku drugorzędna.

 

Zaproszenie kolegów z pracy na ślub na pewno warto rozważyć, jeśli mamy z nimi dobry kontakt, chcemy, aby wybrane osoby były obecne. Podobnymi zasadami kierujemy się, decydując, czy przekazać zaproszenie ślubne albo zawiadomienie o uroczystości szefowi.

 

Pamiętajmy też, że o ile ślub ma bardziej formalny charakter, o tyle wesele jest już okazją do wspólnego świętowania w gronie rodziny i bliskich znajomych. Dlatego w ogóle nie musimy czuć się zobowiązani, aby przełożonego i współpracowników, z którymi łączą nas czysto służbowe relacje, zapraszać na wesele. Oni sami mogliby czuć się zakłopotani taką propozycją.

 

Warto też wspomnieć, że zwyczajem w niektórych firmach jest powiadomienie o ślubie wszystkich pracowników i prośba o wybranie 2-3-osobowej delegacji, która otrzyma zaproszenie także na wesele. Czy zdecydujemy się na takie rozwiązanie – zależy wyłącznie od nas.

 

A co jeśli nie lubimy naszych kolegów z pracy lub pracujemy w danej firmie na tyle krótko, że obecność prawie obcych ludzi na ślubie byłaby krępująca? Fakt wzięcia ślubu trudno będzie zataić w miejscu pracy, nawet jeśli nie zmieniamy nazwiska. Relacje z wydarzenia w mediach społecznościowych albo sam fakt wzięcia np. urlopu okolicznościowego mogą bardzo szybko nas wydać. Nie zawsze też relacje w pracy są dobre i zażyłe oraz nie każdy ma ochotę ten ważny dzień dzielić np. z nielubianym szefem. Jakie mamy wtedy wyjście?

 

Do popularnych rozwiązań należy zorganizowanie spotkania ze współpracownikami i przyniesienie małego poczęstunku. W takiej atmosferze, przy ciastku i wspólnej kawie, możemy powiadomić wszystkich, że zmieniamy stan cywilny. Inną opcją jest również wysłanie zbiorczej wiadomości e-mail do wszystkich pracowników z informacją o tym, że bierzemy ślub i z zaproszeniem na spotkanie – np. po pracy w późniejszym terminie, już po weselu.

 

Zaproszenie kolegów z pracy na ślub – forma

 

Gdy zdecydujemy już, kogo chcielibyśmy gościć na naszej uroczystości, pozostaje kolejna kwestia: jak zaprosić kolegów z pracy na ślub. Także w tym przypadku mamy kilka możliwości. Zacznijmy od tego, że zamiast formy imiennego zaproszenia możemy rozesłać bądź rozdać zawiadomienie o ceremonii zaślubin. Jest ono mniej zobowiązujące – adresat z założenia nie musi potwierdzać swojej obecności.

 

Warto przygotować bądź kupić wersję graficzną takiego zawiadomienia. Można je przesłać e-mailowo lub wydrukować i wręczyć współpracownikom osobiście.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?