Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Jak założyć punkt przedszkolny?

Jak założyć punkt przedszkolny?

 
Jak założyć punkt przedszkolny?

Każdego roku setki rodziców muszą stawić czoła problemowi, jakim jest brak miejsc w publicznych przedszkolach. Drogim, ale często jedynym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest posłanie swojej pociechy do przedszkola prywatnego. Niektórzy rodzice idą o krok dalej i mają jeszcze inny pomysł. Droga do jego realizacji zaczyna się od odpowiedzi na pytanie: jak założyć punkt przedszkolny?


Punkt przedszkolny - co to jest?


O ile instytucji przedszkola nie trzeba nikomu przedstawiać, tak wiele pytań krąży wokół punktu przedszkolnego. A zatem - co to jest punkt przedszkolny? Czym się charakteryzuje? Jest to rodzaj placówki skierowanej do dzieci w wieku od 3 do 5 lat. W skrócie - to takie przedszkole, w którym prowadzone są zajęcia edukacyjne, a także kreatywne zabawy dla najmłodszych. W praktyce, punkt przedszkolny zakłada zazwyczaj prowadzenie zajęć dla tylko jednej grupy, a nauczanie prowadzone jest przez profesjonalną kadrę. To, co najistotniejsze - punkt przedszkolny może założyć każdy dorosły obywatel. Sam nie musi posiadać wykształcenia pedagogicznego, jednak wówczas zobligowany jest do zatrudnienia nauczyciela posiadającego odpowiednie kwalifikacje do pracy z dziećmi.

 

Punkt przedszkolny a przedszkole


Tradycyjne przedszkole musi spełniać szereg określonych warunków, aby mogło funkcjonować zgodnie z prawem. Założenie punktu przedszkolnego rządzi się zupełnie innymi prawami, a w rzeczywistości wydaje się przedsięwzięciem o wiele prostszym w realizacji. Zatem jakie są warunki utworzenia przedszkola? Jaka jest tak naprawdę różnica pomiędzy punktem przedszkolnym a przedszkolem? To drugie musi przestrzegać wielu przepisów, które nie dotyczą miniprzedszkola. Zaplecze i infrastruktura, a także wykształcenie kadry nauczającej - to podstawowe różnice obu instytucji.

 

W świetle przepisów, w przedszkolu mogą pracować jedynie wykształcone osoby posiadające konieczne uprawnienia do prowadzenia grupy przedszkolnej. Jak mówi definicja, punkt przedszkolny może być prowadzony przez każdą dorosłą osobę. Jednak tak, jak zostało wspomniane wyżej - jeśli osoba ta nie posiada wykształcenia pedagogicznego, będzie musiała zatrudnić nauczyciela z odpowiednimi kwalifikacjami, który może realizować program wychowania przedszkolnego. Więcej różnic? Owszem - decydując się na prowadzenie punktu przedszkolnego w domu, warto wiedzieć, że ten może być czynny jedynie przez 3 godziny dziennie, a nie tak jak przedszkole - minimum 5 godzin.


Punkt przedszkolny - wymogi


Kiedy postanowimy, że zakładamy punkt przedszkolny, warto dokładnie przyjrzeć się wymogom związanym z prowadzeniem tego typu działalności. Zatem po kolei - jak założyć punkt przedszkolny? Jakie są wymogi lokalowe dla przedszkola w domu? I jak otworzyć punkt przedszkolny krok po kroku?

W świetle prawa, prowadzenie przedszkola nie jest działalnością gospodarczą, jednak wymaga uzyskania wpisu do ewidencji prowadzonej przez gminę właściwą dla miejsca, w którym jest zlokalizowane. Zatem pierwszym krokiem jest złożenie wniosku do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Lokal, w którym będą przebywały dzieci, musi spełniać określone warunki. Decydując się na założenie miniprzedszkola w domu, musimy zadbać o to, by pomieszczenie dla maluchów było zlokalizowane na parterze, miało minimum 2,5 metra wysokości oraz posiadało co najmniej dwa wyjścia na zewnątrz. Co więcej - lokal powinien mieć powierzchnię, która dla 3 do 5 dzieci będzie wynosiła co najmniej 16 metrów kwadratowych, a w przypadku każdego kolejnego malucha powinna mieć co najmniej 2 więcej.

Nie sposób pominąć także wytycznych regulujących wymogi sanepidu dla przedszkola. Chodzi tutaj o przepis mówiący o tym, że na każde 15 dzieci musi przypadać co najmniej jedna umywalka i toaleta, wszystkie zabawki muszą mieć atest, a zarówno leżaki, jak i pościel powinna być podpisana nazwiskiem przedszkolaka.

Na koniec warto wspomnieć także o konieczności ustalenia organizacji pracy takiej placówki. Prowadzący domowe przedszkole musi określić przede wszystkim nazwę punktu oraz miejsce jego prowadzenia, cele i sposób ich realizacji, a także dzienny wymiar godzin zajęć. Ważne jest także ustalenie warunków przyjmowania dzieci do miniprzedszkola i określenie sposobu sprawowania nad nimi opieki.

 

Punkt przedszkolny - dotacje


Każda osoba prowadząca punkt przedszkolny może starać się o dotację z gminy. Ustawa o systemie oświaty gwarantuje dofinansowanie domowego przedszkola, które przyznawane jest na każde dziecko. Dotacja ta nie może być niższa niż 40 proc. kosztów, jakie zostały ustalone w budżecie gminy na wydatki związane z każdym maluchem w przedszkolu publicznym. Drogą do otrzymania wspomnianego dofinansowania jest złożenie do urzędu miasta lub gminy wymaganego wniosku. Ten powinien zawierać nazwę punktu, numer i datę wydania zaświadczenia o wpisie do ewidencji szkół i placówek niepublicznych, planowaną liczbę dzieci uczęszczającą do domowego przedszkola, a także imienny ich wykaz wraz z datą urodzenia i adresem zamieszkania.

 

Jak założyć punkt przedszkolny za pieniądze z UE?


Dotacje z gminy to nie jedyne wsparcie dedykowane osobom prowadzącym domowe przedszkole. Każdy, kto planuje założenie punktu przedszkolnego ma prawo starać się o dofinansowanie przedsięwzięcia z funduszy Unii Europejskiej. Choć może wydawać się to bardzo czasochłonne, aby podjąć starania wystarczy, że wypełnimy wniosek ze strony Europejskiego Funduszu Społecznego. W nim konieczne będzie opisanie zarówno założeń związanych z prowadzeniem punktu, czyli określenie liczby dzieci, godzin otwarcia przedszkola, jak i kwalifikacji personelu czy chociażby opis warunków lokalowych.

 

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   za 2 dni wygasa
    kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online
    15 godz.
    Twój zakres obowiązków: nadzór nad robotami budowlano - wykończeniowymi, nadzór, koordynacja i organizacja prac podwykonawców, oraz sił własnych, udział w procesach koordynacyjnych prac projektowych i prefabrykacji budynków modułowych w Zakładzie Produkcyjnym; opracowywanie dokumentów...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista junior / mid / senior / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie udziału w...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista junior / mid / senior / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Twój zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista (mid) / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Zakres obowiązków: czynny udział w procesie przygotowania oraz realizacji budowy: wykonywanie zestawień materiałowych i kosztorysów, nadzorowanie pracowników, koordynacja branżowa, tworzenie dokumentacji warsztatowej, wykonywanie dokumentacji powykonawczej, zamawianie materiałów produkcyjnych.
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Elektrycznych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie udziału w...
  • Architekt / Asystent Architekta

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista senior / mid / junior / asystent  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Zakres obowiązków: Tworzenie projektów i modelowanie budynków w technologii BIM; Koordynacja międzybranżowa; Tworzenie dokumentacji projektowej: budowlanej, przetargowej i wykonawczej w zgodności z normami i przepisami budowlanymi w oparciu o harmonogram i budżet; Weryfikacja i optymalizacja...

Najnowsze artykuły

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

 – Niektórzy preferują relacje bardziej zdystansowane i formalne tak, by nikt nie przeszkadzał im w pracy i by nie czuć się zobowiązanym do świadczenia drobnych przysług. Inni są pod tym względem mniej rygorystyczni – tłumaczy psycholog dr Beata Rajba. Kiedy w pracy pojawia się przyjaźń i jak rozpoznać, że kolega lub koleżanka ma szczere intencje?

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.