Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Jak założyć punkt przedszkolny?

Jak założyć punkt przedszkolny?

 
Jak założyć punkt przedszkolny?

Każdego roku setki rodziców muszą stawić czoła problemowi, jakim jest brak miejsc w publicznych przedszkolach. Drogim, ale często jedynym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest posłanie swojej pociechy do przedszkola prywatnego. Niektórzy rodzice idą o krok dalej i mają jeszcze inny pomysł. Droga do jego realizacji zaczyna się od odpowiedzi na pytanie: jak założyć punkt przedszkolny?


Punkt przedszkolny - co to jest?


O ile instytucji przedszkola nie trzeba nikomu przedstawiać, tak wiele pytań krąży wokół punktu przedszkolnego. A zatem - co to jest punkt przedszkolny? Czym się charakteryzuje? Jest to rodzaj placówki skierowanej do dzieci w wieku od 3 do 5 lat. W skrócie - to takie przedszkole, w którym prowadzone są zajęcia edukacyjne, a także kreatywne zabawy dla najmłodszych. W praktyce, punkt przedszkolny zakłada zazwyczaj prowadzenie zajęć dla tylko jednej grupy, a nauczanie prowadzone jest przez profesjonalną kadrę. To, co najistotniejsze - punkt przedszkolny może założyć każdy dorosły obywatel. Sam nie musi posiadać wykształcenia pedagogicznego, jednak wówczas zobligowany jest do zatrudnienia nauczyciela posiadającego odpowiednie kwalifikacje do pracy z dziećmi.

 

Punkt przedszkolny a przedszkole


Tradycyjne przedszkole musi spełniać szereg określonych warunków, aby mogło funkcjonować zgodnie z prawem. Założenie punktu przedszkolnego rządzi się zupełnie innymi prawami, a w rzeczywistości wydaje się przedsięwzięciem o wiele prostszym w realizacji. Zatem jakie są warunki utworzenia przedszkola? Jaka jest tak naprawdę różnica pomiędzy punktem przedszkolnym a przedszkolem? To drugie musi przestrzegać wielu przepisów, które nie dotyczą miniprzedszkola. Zaplecze i infrastruktura, a także wykształcenie kadry nauczającej - to podstawowe różnice obu instytucji.

 

W świetle przepisów, w przedszkolu mogą pracować jedynie wykształcone osoby posiadające konieczne uprawnienia do prowadzenia grupy przedszkolnej. Jak mówi definicja, punkt przedszkolny może być prowadzony przez każdą dorosłą osobę. Jednak tak, jak zostało wspomniane wyżej - jeśli osoba ta nie posiada wykształcenia pedagogicznego, będzie musiała zatrudnić nauczyciela z odpowiednimi kwalifikacjami, który może realizować program wychowania przedszkolnego. Więcej różnic? Owszem - decydując się na prowadzenie punktu przedszkolnego w domu, warto wiedzieć, że ten może być czynny jedynie przez 3 godziny dziennie, a nie tak jak przedszkole - minimum 5 godzin.


Punkt przedszkolny - wymogi


Kiedy postanowimy, że zakładamy punkt przedszkolny, warto dokładnie przyjrzeć się wymogom związanym z prowadzeniem tego typu działalności. Zatem po kolei - jak założyć punkt przedszkolny? Jakie są wymogi lokalowe dla przedszkola w domu? I jak otworzyć punkt przedszkolny krok po kroku?

W świetle prawa, prowadzenie przedszkola nie jest działalnością gospodarczą, jednak wymaga uzyskania wpisu do ewidencji prowadzonej przez gminę właściwą dla miejsca, w którym jest zlokalizowane. Zatem pierwszym krokiem jest złożenie wniosku do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Lokal, w którym będą przebywały dzieci, musi spełniać określone warunki. Decydując się na założenie miniprzedszkola w domu, musimy zadbać o to, by pomieszczenie dla maluchów było zlokalizowane na parterze, miało minimum 2,5 metra wysokości oraz posiadało co najmniej dwa wyjścia na zewnątrz. Co więcej - lokal powinien mieć powierzchnię, która dla 3 do 5 dzieci będzie wynosiła co najmniej 16 metrów kwadratowych, a w przypadku każdego kolejnego malucha powinna mieć co najmniej 2 więcej.

Nie sposób pominąć także wytycznych regulujących wymogi sanepidu dla przedszkola. Chodzi tutaj o przepis mówiący o tym, że na każde 15 dzieci musi przypadać co najmniej jedna umywalka i toaleta, wszystkie zabawki muszą mieć atest, a zarówno leżaki, jak i pościel powinna być podpisana nazwiskiem przedszkolaka.

Na koniec warto wspomnieć także o konieczności ustalenia organizacji pracy takiej placówki. Prowadzący domowe przedszkole musi określić przede wszystkim nazwę punktu oraz miejsce jego prowadzenia, cele i sposób ich realizacji, a także dzienny wymiar godzin zajęć. Ważne jest także ustalenie warunków przyjmowania dzieci do miniprzedszkola i określenie sposobu sprawowania nad nimi opieki.

 

Punkt przedszkolny - dotacje


Każda osoba prowadząca punkt przedszkolny może starać się o dotację z gminy. Ustawa o systemie oświaty gwarantuje dofinansowanie domowego przedszkola, które przyznawane jest na każde dziecko. Dotacja ta nie może być niższa niż 40 proc. kosztów, jakie zostały ustalone w budżecie gminy na wydatki związane z każdym maluchem w przedszkolu publicznym. Drogą do otrzymania wspomnianego dofinansowania jest złożenie do urzędu miasta lub gminy wymaganego wniosku. Ten powinien zawierać nazwę punktu, numer i datę wydania zaświadczenia o wpisie do ewidencji szkół i placówek niepublicznych, planowaną liczbę dzieci uczęszczającą do domowego przedszkola, a także imienny ich wykaz wraz z datą urodzenia i adresem zamieszkania.

 

Jak założyć punkt przedszkolny za pieniądze z UE?


Dotacje z gminy to nie jedyne wsparcie dedykowane osobom prowadzącym domowe przedszkole. Każdy, kto planuje założenie punktu przedszkolnego ma prawo starać się o dofinansowanie przedsięwzięcia z funduszy Unii Europejskiej. Choć może wydawać się to bardzo czasochłonne, aby podjąć starania wystarczy, że wypełnimy wniosek ze strony Europejskiego Funduszu Społecznego. W nim konieczne będzie opisanie zarówno założeń związanych z prowadzeniem punktu, czyli określenie liczby dzieci, godzin otwarcia przedszkola, jak i kwalifikacji personelu czy chociażby opis warunków lokalowych.

 

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Pracownik Produkcji / Kontroler Jakości

    Lava Group S.C   Józefosław    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa zlecenie  tymczasowa/dodatkowa   35,00 - 38,00 zł brutto/godz.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    wypakowanie i pakowanie towaru; konfekcjonowanie towaru; składanie kartonów; kontrola jakości
  • Technik protetyki dentystycznej

    Fachlabor Dr. W. Klee für grazile Kieferorthopädie GmbH   Niemcy, Frankfurt nad Menem   
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    aplikacja: TRAINING ON THE JOB - ORTODONCJA - GIPS miejsca pracy: Frankfurt nad Menem specjalizacja: gips + cad/cam Twoje zadania: Odlewanie modeli w gipsie, Skanowanie i cyfrowe opracowywanie modeli.
  • Kierownik Działu Nadziewarek

    Balcerzak Sp. z o.o.   Wróblów    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    10 godz.
    Zakres obowiązków: Kierowanie działem produkcji (Nadziewarek) Prowadzenie stałej analizy i optymalizacji procesów w powierzonym dziale; Nadzór nad przestrzeganiem zgodności receptur, wskaźników oraz procesów produkcyjnych; Kierowanie, planowanie i organizacja pracy podległych...
  • Kierowca Autobusu

    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    13 godz.
    Aby uzyskać więcej informacji, odwiedź naszą polską stronę internetową: https://www.vgbreitenbach.pl Prowadzenie autobusu na liniach, ze sprzedażą biletów. Zakres obowiązków: Przewóz osób na trasach miejskich i podmiejskich na terenie Niemiec. Sprzedaż biletów. Kontrola pojazdu przed...
  • Pracownik Magazynu

    AS-PL Sp. z o.o.   Gdańsk, ul. Michałki 32    praca stacjonarna   za 2 dni wygasa
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 dni
    Opis stanowiska Praca w systemie trzyzmianowym (6-14, 14-22, 22-6). Kompletacja zamówień według określonej specyfikacji przy użyciu skanera kodów. Dbanie o infrastrukturę magazynową. Kontrolowanie stanów magazynowych. Przyjmowanie towaru, kontrola ilościowa oraz jakościowa dostaw....
  • Pakowacz - Kompletowanie Zamówień

    AS-PL Sp. z o.o.   Gdańsk, ul. Michałki 32    praca stacjonarna   za 2 dni wygasa
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 dni
    Obowiązki: Praca w trybie zmianowym: poranna (6-14), popołudniowa (14-22) i nocna (22-6). Kompletowanie zamówień za pomocą skanera. Utrzymanie porządku w magazynie. Monitoring zapasów. Odbiór i kontrola dostaw. Zapewnienie odpowiedniej rotacji towaru. Utrzymywanie standardów operacyjnych.

Najnowsze artykuły

 Kto pracuje w święta? Katalog prac dozwolonych w święta

Kto pracuje w święta? Katalog prac dozwolonych w święta

Zbliża się Święto Zmarłych i możliwość skorzystania z długiego weekendu. Wiele osób planuje odwiedziny w rodzinnych stronach, ale niestety nie wszyscy będą mogli skorzystać z wolnego. Zobacz, kto pracuje także w dni ustawowo wolne od pracy i na jaką rekompensatę może liczyć ze strony pracodawcy. Wyjaśniamy także, czy można odmówić pracy w święta bez konsekwencji dyscyplinarnych.

Handel na targowisku: czym jest opłata targowa?

Handel na targowisku: czym jest opłata targowa?

Wśród wielkich galerii handlowych, wielkopowierzchniowych marketów i dyskontów w krajobraz polskich miast wciąż wpisują się tradycyjne ryneczki, bazary i przydrożne stoiska, na których można kupić kwiaty, znicze, dewocjonalia, ale też owoce, warzywa, jaja, mięso czy miody. Osoby prowadzące tam handel muszą płacić opłatę targową. Ile ona wynosi w 2024 roku i kto jest z niej zwolniony?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot to najpopularniejszy zawód świata – badania pokazują, że tysiące ludzi na całym świecie szukają informacji o tym, jak zostać pilotem. Mamy dla Was dobrą wiadomość: Polska to jedyny kraj UE, w którym najlepsi kandydaci mogą zdobyć większość uprawnień za darmo! Jak długa jest droga to kariery pilota i czy faktycznie zdyskwalifikować może, jak się czasem słyszy, problem z zębami?

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

– Oprócz podstawowych błędów, takich jak brak przygotowania czy nieodpowiednia mowa ciała, istnieje wiele subtelnych kwestii, które mogą zdecydować o tym, czy otrzymasz ofertę pracy – wyjaśnia Agnieszka Ciećwierz. Specjalistka ds. HR wymienia 12 największych błędów na rozmowie o pracę, podaje przykłady i radzi, jak wybrnąć z sytuacji. Gorąco polecamy każdej osobie szukającej pracy!

„Wiele kobiet myśli: Nie awansuję, bo jestem za gruba”. Wywiad z autorką książki „Waga z głowy”

„Wiele kobiet myśli: Nie awansuję, bo jestem za gruba”. Wywiad z autorką książki „Waga z głowy”

– W społeczeństwie dominują dwie postawy. Z jednej strony wiemy, że otyłość to choroba, z drugiej leczymy ją stwierdzeniem, że trzeba wziąć się w garść. To trochę jak z depresją. Też wiemy, że jest chorobą, a i tak nie brakuje rad w stylu: „wyjdź na spacer, uśmiechnij się do słońca” – zauważa Katarzyna Kucewicz. Psycholog wyjaśnia, jak waga definiuje nas w pracy i wpływa na rozwój kariery.