Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Jak założyć agencję pocztową?

Jak założyć agencję pocztową?

 
Jak założyć agencję pocztową?

Agencja pocztowa to firma oferująca usługi pocztowe na podstawie umowy agencyjnej. Nietrudno ją założyć - wystarczy, że dysponujemy własnym lokalem i jesteśmy gotowi prowadzić własną działalność gospodarczą. W załatwieniu reszty formalności pomaga Poczta Polska. Dostaniemy od niej również sprzęt i wszelkie przedmioty niezbędne do świadczenia usług.

 

Agent pocztowy - formalności

 

Zgodnie z informacjami podanymi przez Pocztę Polską S.A., agentem może zostać każda osoba fizyczna lub prawna, również taka, która prowadzi już inną działalność gospodarczą. Ta ostatnia wytyczna jest bardzo ważna, gdyż na otworzenie punktu pocztowego decydują się najczęściej osoby prowadzące sklepy czy kwiaciarnie, dysponujące dodatkowym miejscem.

 

By zostać agentem pocztowym, należy zgłosić się do lokalnego oddziału poczty i złożyć w jej biurze ofertę utworzenia agencji. Następnie podpisywana jest umowa agencyjna, w której zobowiązujemy się do działalności w imieniu Poczty Polskiej. W umowie zostaje wyszczególniony między innymi zakres usług, godziny pracy i sposób rozliczania się agencji.

 

Inne wymagania wobec kandydata na agenta pocztowego to:
• zarejestrowana działalność gospodarczą lub gotowość do jej zarejestrowania,
• dysponowanie lokalem,
• umiejętność posługiwania się komputerem w minimum podstawowym zakresie,
• bycie osobą sumienną i zdyscyplinowaną.

 

Agencja pocztowa - warunki

 

Poczta Polska zobowiązuje się do dostarczenia przyszłemu agentowi sprzętu koniecznego do wykonywania zadań, oprogramowania komputerowego, a także druków, kopert i innych niezbędnych przedmiotów. Co istotne, przyszły agent musi we własnym zakresie zadbać o odpowiednie przystosowanie lokalu, w tym na przykład o jego remont.

Przed podjęciem działalności Poczta Polska przeprowadza dla agenta i wyznaczonych przez niego osób szkolenie. Agent może też liczyć na wsparcie marketingowe oraz pomoc w rozwiązywaniu bieżących problemów związanych z pracą punktu pocztowego.

 

Agencja pocztowa – zarobki

 

Możliwe są dwa sposoby rozliczeń finansowych agencji pocztowej. Pierwszy polega na pobieraniu kwoty gwarantowanej (w wysokości około 1 tys. zł), która jest niezależna od ilości wykonanej pracy. Drugim sposobem jest prowadzenie działalności w systemie prowizyjnym. W obu przypadkach uzyskane przychody zazwyczaj nie są jednak wysokie, dlatego wiele osób decyduje się na prowadzenie agencji w ramach dodatkowego zajęcia.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Kasowy PIT – co to, od kiedy?

Kasowy PIT – co to, od kiedy?

Nowelizacja ustawy o PIT z dnia 27 września 2024 roku wprowadza zmiany w systemie podatkowym korzystne dla przedsiębiorców, którzy dotąd borykali się z problemem nieuregulowanych faktur, od których mimo wszystko należało odprowadzać podatek. W określonych przypadkach metoda memoriałowa może zostać zastąpiona przez kasowy PIT dla przedsiębiorców. Jak to wygląda w praktyce?

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Święta, święta i po świętach, a jak wiemy, powrót do codzienności po długim urlopie bywa naprawdę trudny. Socjolog i psychoterapeutka Beata Danielska podpowiada, według jakiego klucza możemy dzielić zadania po powrocie do pracy, żeby zapewnić sobie „miękkie lądowanie" i nie dać się przytłoczyć nagromadzonymi obowiązkami.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Urlop uzupełniający – podstawowe informacje

Urlop uzupełniający – podstawowe informacje

Co powiesz na 6 dodatkowych dni urlopu? Mało kto wie, że w pewnych przypadkach pracownikowi przysługuje urlop uzupełniający, którego pracodawca nie może odmówić. Sprawdź, kto i kiedy nabywa prawo do urlopu uzupełniającego, jaki jest jego wymiar oraz co powinno znaleźć się na wniosku o tego typu wolne w pracy.

Trzynasta emerytura – dla kogo? Kiedy? Wysokość

Trzynasta emerytura – dla kogo? Kiedy? Wysokość

Trzynasta emerytura jest dodatkowym świadczeniem pieniężnym wypłacanym raz w roku emerytom i rencistom. Od kilku lat stanowi ważny element wsparcia finansowego dla seniorów. Co istotne, nie wymaga składania żadnych wniosków, a jest przyznawana automatycznie. Wyjaśniamy, kto ma prawo do świadczenia, na jakich zasadach jest wypłacana trzynasta emerytura oraz ile wynosi w 2025 roku.