Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Jak wynegocjować zarobki podczas rozmowy kwalifikacyjnej?

Jak wynegocjować zarobki podczas rozmowy kwalifikacyjnej?

 
Jak wynegocjować zarobki podczas rozmowy kwalifikacyjnej?

Ile chciałby pan zarabiać? Jakie są pani oczekiwania finansowe? Pytań o wynagrodzenie możemy spodziewać się na niemal każdej rozmowie rekrutacyjnej. Rozważne przeprowadzenie negocjacji płacowych z pracodawcą pozwoli nie stracić szansy na zatrudnienie i jednocześnie uzgodnić satysfakcjonującą nas pensję.

 

Rozmowa kwalifikacyjna pytanie o zarobki - co odpowiedzieć?

 

Rozmowy o pieniądzach nigdy nie należą do łatwych. Gdy staramy się o pracę, stresująca jest już sama sytuacja spotkania z rekruterem, podczas której jesteśmy oceniani. Oczywiście pokazanie się z jak najlepszej strony jest bardzo ważne, ale nie powinniśmy zapominać o tym, że warto także jasno określić nasze oczekiwania wobec pracodawcy. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej pytanie o zarobki najczęściej usłyszymy po ustaleniu kwestii dotyczących zakresu pracy i omówieniu naszego doświadczenia.

 

Pojawienie się tego tematu oznacza, że pracodawca jest wstępnie zainteresowany naszą kandydaturą. Jeśli więc padło pytanie o zarobki, nie zaniżajmy celowo oczekiwań, tylko po to, aby zdobyć stanowisko. Warto zrobić małe rozeznanie na rynku pracy i na spotkanie udać się z wiedzą, ile zarobić można na tym samym stanowisku w innych firmach o podobnym profilu działalności. Podanie zbyt małej kwoty może wbrew pozorom zniechęcić rekrutera i pokazać, że nie cenimy naszych umiejętności, albo że nie czujemy się pewnie w tym, co robimy. Dodatkowo te ustalenia najprawdopodobniej będą miały charakter ostateczny – i jeśli wiemy, że podana pensja nie będzie nas satysfakcjonować, nie będziemy też zadowoleni z samej pracy.

 

Podanie obiektywnie za niskiej kwoty nie jest korzystne, ale także zbyt wygórowane wymagania nie zostaną dobrze odebrane. Jeśli np. nie mamy jeszcze zawodowego doświadczenia w danej branży i staramy się o pierwsza pracę, zarobki, które możemy wynegocjować, będą dużo niższe niż pensja doświadczonego pracownika. Dobrą strategią podczas rozmów kwalifikacyjnych jest podawanie oczekiwanego wynagrodzenia w postaci widełek. Pracodawca dostaje dzięki temu jasny sygnał, że jesteśmy elastyczni i skłonni do negocjacji.

 

Jak negocjować wynagrodzenie na rozmowie kwalifikacyjnej

 

Wspomniane widełki zarobków to dobry start do negocjacji. Podanie jednej kwoty zazwyczaj daje rekruterowi sposobność negocjacji w dół i zamyka nam drogę do uzyskania większej stawki. Przed rozmową powinniśmy przemyśleć różne scenariusze. Jeśli pracodawca zaproponuje niesatysfakcjonującą nas pensję, warto spokojnie wyjaśnić, dlaczego zasługujemy na większe wynagrodzenie. Dobrze w tym przypadku podkreślić te z naszych atutów i umiejętności, które realnie przełożą się na zysk firmy. Jeśli mamy taką możliwość, powinniśmy wspomnieć na przykład o naszych sukcesach u poprzedniego pracodawcy albo podkreślić chęć rozwoju, podpierając się przebytymi kursami.

 

Nie powinniśmy godzić się na niezadowalające nas warunki. Jeśli zależy nam na danej pracy, ale wynegocjowane podczas rozmowy kwalifikacyjnej zarobki, choć akceptowalne, są jednak mało satysfakcjonujące, warto sprawdzić, czy pracodawca jest gotów w przyszłości zaproponować nam większe wynagrodzenie. Być może po okresie próbnym mamy realną szansę na podwyżkę. Ustalmy jednak klarowne zasady i czas kolejnej rozmowy o pieniądzach.


W każdych negocjacjach, tych podczas rozmów rekrutacyjnych również, przyda się zdecydowana postawa, ale też umiejętność słuchania, opanowanie i odrobina dyplomacji. Pokażmy, że warto w nas zainwestować.

 

Oczekiwania finansowe w CV

 

Coraz częściej, aby zaoszczędzić czas swój i rekrutera, kandydaci umieszczają informację o oczekiwanym wynagrodzeniu w CV, choć nie jest to wciąż jeszcze powszechna praktyka. Czasem w ogłoszeniach o pracę pojawia się prośba, aby razem z życiorysem przesłać oczekiwania finansowe. Wtedy jak najbardziej warto tę kwotę podać.

 

Poszukując pracy, możemy spotkać się także z sytuacją, że pracodawca prosi o wypełnienie gotowego arkusza z pytaniami i jedno z nich dotyczy właśnie kwestii wynagrodzenia. Ważne, aby potraktować tę deklarację równie poważnie, jak negocjacje podczas rozmowy o pracę. Jeśli bowiem przejdziemy kolejny etap rekrutacji i zostaniemy zaproszeni na rozmowę, podana w CV bądź formularzu kwota będzie podstawą do dyskusji o zarobkach.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Specjalista / Specjalistka ds. Sprzedaży

    Legal House Poland sp z o.o.   Warszawa, Mokotów    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    11 godz.
    Opis stanowiska: pozyskiwanie nowych klientów; sprzedaż usług nowym klientom; praca z bieżącą bazą klientów w części sprzedaży dodatkowych usług organizacja i udział w kampaniach reklamowych; tworzenie ofert handlowych; prowadzenie spotkań handlowych (samodzielnie lub w zespole)...
  • Mistrz Bezpośredniej Produkcji (Wydział Wyposażeniowy)

    Remontowa Shipbuilding S.A.   Gdańsk, blisko stacji SKM Politechnika    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    12 godz.
    Czym będziesz się zajmować: Nadzorem nad właściwym przebiegiem procesów prefabrykacji, montaży oraz nad terminową realizacją wykonywanych prac wyposażeniowych; Nadzorem nad dokumentacją technologiczną, techniczną oraz materiałową; Planowaniem, organizowaniem i koordynowaniem pracy...
  • Pracownik sezonowy

    Grimslovs Skogstjanst AB   Szwecja, Emmaboda    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   9 000 - 17 000 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    14 godz.
    Szwedzka firma Grimslövs Skogstjänst AB poszukuje nowych pracowników na stanowiska pracowników do sadzenia na sezon 2025 (szacowany czas to połowa marca do połowy lipca). Dobrym pracownikom umowa może zostać przedłużona.
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista mid / senior  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    14 godz.
    Zakres obowiązków: Opracowanie i nadzór nad dokumentacją techniczną procesu prefabrykacji. Wykonywanie rysunków z rozkrojami płyt. Planowanie i organizacja produkcji elementów prefabrykowanych. Współpraca z działem projektowym i zespołem realizacyjnym na hali. Współpraca z...
  • Młodszy Specjalista ds. windykacji

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca zdalna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  część etatu  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    14 godz.
    Zakres obowiązków: Monitorowanie i windykacja przeterminowanych płatności; Telefoniczny i e-mailowy kontakt z klientami; Inicjowanie działań zapewniających terminowe płatności od klientów; Regularna komunikacja z klientami, rozwiązywanie zapytań dotyczących płatności; Analiza i...
  • Agent Nieruchomości

    Liberty sp. z o.o.   Olsztyn    praca mobilna
    specjalista junior / mid / senior / ekspert / kierownik/koordynator / menedżer  umowa agencyjna / kontrakt B2B  pełny etat   5 000 - 50 000 zł / mies. (w zal. od umowy)  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    NIKT NA ŚWIECIE NIE SPRZEDAJE TYLE NIERUCHOMOŚCI CO RE/MAX Dołącz do elitarnego zespołu RE/MAX Liberty prowadzonego przez Edytę i Arnolda Łowickich w Olsztynie, i rozpocznij swoją karierę w najbardziej rozpoznawalnej marce na świecie! Edyta i Arnold Łowiccy to doświadczeni mentorzy,...

Najnowsze artykuły

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Dyskusje o wolnej od pracy Wigilii czy wolnym Wielkim Piątku toczą się od dawna... a co z sylwestrem? 31 grudnia należy do dni, w których większość z nas jest zajęta przygotowywaniem się do zabawy noworocznej – w związku z czym skupić się na pracy jest wyjątkowo trudno. Póki co w Polsce sylwester nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, a jak jest w innych krajach Europy?

Jak napisać CV? Rodzaje CV

Jak napisać CV? Rodzaje CV

– Nawet bardzo profesjonalnie napisane CV nie zostanie tak samo wysoko ocenione przez wszystkich rekruterów, bo każdy ma swoje przekonania i upodobania, także odnośnie stylu pisania i prezentowania informacji zawodowych – zauważa doradczyni zawodowa Anna Nowicka. Są jednak pewne elementy, które podnoszą atrakcyjność aplikacji i zwiększają szansę, że nie zostanie odrzucona przez program ATS.

Niedziele handlowe 2025

Niedziele handlowe 2025

Zgodnie z nową propozycją zmiany w ustawach o dniach wolnych i ograniczeniu handlu w niedziele i święta, w grudniu przyszłego roku mają obowiązywać aż trzy niedziele handlowe poprzedzające Gwiazdkę. Zmian szykuje się sporo, dlatego wyjaśniamy, ile faktycznie będzie oraz kiedy wypadają niedziele handlowe 2025, a także kto już teraz może mieć otwarty sklep nawet w niedzielę niehandlową.