Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Jak wynegocjować zarobki podczas rozmowy kwalifikacyjnej?

Jak wynegocjować zarobki podczas rozmowy kwalifikacyjnej?

 
Jak wynegocjować zarobki podczas rozmowy kwalifikacyjnej?

Ile chciałby pan zarabiać? Jakie są pani oczekiwania finansowe? Pytań o wynagrodzenie możemy spodziewać się na niemal każdej rozmowie rekrutacyjnej. Rozważne przeprowadzenie negocjacji płacowych z pracodawcą pozwoli nie stracić szansy na zatrudnienie i jednocześnie uzgodnić satysfakcjonującą nas pensję.

 

Rozmowa kwalifikacyjna pytanie o zarobki - co odpowiedzieć?

 

Rozmowy o pieniądzach nigdy nie należą do łatwych. Gdy staramy się o pracę, stresująca jest już sama sytuacja spotkania z rekruterem, podczas której jesteśmy oceniani. Oczywiście pokazanie się z jak najlepszej strony jest bardzo ważne, ale nie powinniśmy zapominać o tym, że warto także jasno określić nasze oczekiwania wobec pracodawcy. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej pytanie o zarobki najczęściej usłyszymy po ustaleniu kwestii dotyczących zakresu pracy i omówieniu naszego doświadczenia.

 

Pojawienie się tego tematu oznacza, że pracodawca jest wstępnie zainteresowany naszą kandydaturą. Jeśli więc padło pytanie o zarobki, nie zaniżajmy celowo oczekiwań, tylko po to, aby zdobyć stanowisko. Warto zrobić małe rozeznanie na rynku pracy i na spotkanie udać się z wiedzą, ile zarobić można na tym samym stanowisku w innych firmach o podobnym profilu działalności. Podanie zbyt małej kwoty może wbrew pozorom zniechęcić rekrutera i pokazać, że nie cenimy naszych umiejętności, albo że nie czujemy się pewnie w tym, co robimy. Dodatkowo te ustalenia najprawdopodobniej będą miały charakter ostateczny – i jeśli wiemy, że podana pensja nie będzie nas satysfakcjonować, nie będziemy też zadowoleni z samej pracy.

 

Podanie obiektywnie za niskiej kwoty nie jest korzystne, ale także zbyt wygórowane wymagania nie zostaną dobrze odebrane. Jeśli np. nie mamy jeszcze zawodowego doświadczenia w danej branży i staramy się o pierwsza pracę, zarobki, które możemy wynegocjować, będą dużo niższe niż pensja doświadczonego pracownika. Dobrą strategią podczas rozmów kwalifikacyjnych jest podawanie oczekiwanego wynagrodzenia w postaci widełek. Pracodawca dostaje dzięki temu jasny sygnał, że jesteśmy elastyczni i skłonni do negocjacji.

 

Jak negocjować wynagrodzenie na rozmowie kwalifikacyjnej

 

Wspomniane widełki zarobków to dobry start do negocjacji. Podanie jednej kwoty zazwyczaj daje rekruterowi sposobność negocjacji w dół i zamyka nam drogę do uzyskania większej stawki. Przed rozmową powinniśmy przemyśleć różne scenariusze. Jeśli pracodawca zaproponuje niesatysfakcjonującą nas pensję, warto spokojnie wyjaśnić, dlaczego zasługujemy na większe wynagrodzenie. Dobrze w tym przypadku podkreślić te z naszych atutów i umiejętności, które realnie przełożą się na zysk firmy. Jeśli mamy taką możliwość, powinniśmy wspomnieć na przykład o naszych sukcesach u poprzedniego pracodawcy albo podkreślić chęć rozwoju, podpierając się przebytymi kursami.

 

Nie powinniśmy godzić się na niezadowalające nas warunki. Jeśli zależy nam na danej pracy, ale wynegocjowane podczas rozmowy kwalifikacyjnej zarobki, choć akceptowalne, są jednak mało satysfakcjonujące, warto sprawdzić, czy pracodawca jest gotów w przyszłości zaproponować nam większe wynagrodzenie. Być może po okresie próbnym mamy realną szansę na podwyżkę. Ustalmy jednak klarowne zasady i czas kolejnej rozmowy o pieniądzach.


W każdych negocjacjach, tych podczas rozmów rekrutacyjnych również, przyda się zdecydowana postawa, ale też umiejętność słuchania, opanowanie i odrobina dyplomacji. Pokażmy, że warto w nas zainwestować.

 

Oczekiwania finansowe w CV

 

Coraz częściej, aby zaoszczędzić czas swój i rekrutera, kandydaci umieszczają informację o oczekiwanym wynagrodzeniu w CV, choć nie jest to wciąż jeszcze powszechna praktyka. Czasem w ogłoszeniach o pracę pojawia się prośba, aby razem z życiorysem przesłać oczekiwania finansowe. Wtedy jak najbardziej warto tę kwotę podać.

 

Poszukując pracy, możemy spotkać się także z sytuacją, że pracodawca prosi o wypełnienie gotowego arkusza z pytaniami i jedno z nich dotyczy właśnie kwestii wynagrodzenia. Ważne, aby potraktować tę deklarację równie poważnie, jak negocjacje podczas rozmowy o pracę. Jeśli bowiem przejdziemy kolejny etap rekrutacji i zostaniemy zaproszeni na rozmowę, podana w CV bądź formularzu kwota będzie podstawą do dyskusji o zarobkach.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Kierowca ciężarówek C+E

    Feel Flex   Holandia   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Nasi kierowcy pracują jako: Kierowcy dystrybucji marketów spożywczych; Kierowcy ciężarówek recyklingu; Kierowcy ciężarówek chłodnia, izoterma; Kierowców Terbergów (placowych) Uwaga nie posiadamy ofert dla kierowców na trasach międzynarodowych i chcących pracować w tzw systemie!
  • Elektryk

    Elektra i Kungsbacka AB   Szwecja, Goteborg   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    6 godz.
    START Pracy od stycznia 2025 roku. Opis stanowiska: Praca fizyczna przy montażu instalacji elektrycznych i teletechnicznych. Montaż tras kablowych, układanie kabli i przewodów. Podłączanie urządzeń elektrycznych i AKPiA. Montaż rozdzielnic, opraw oświetleniowych, osprzętu.
  • Specjalista / Specjalistka ds. Księgowości

    Legal House Poland sp. z o.o.   Warszawa, Mokotów    praca zdalna / hybrydowa / stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    7 godz.
    Zakres obowiązków: prowadzenie ewidencji księgowej; dbałość o prawidłowy obieg dokumentów; sporządzanie deklaracji podatkowych, raportów finansowych, raportów wewnętrznych; księgowanie list płac, wyciągów bankowych; fakturowanie, wysyłanie faktur do klienta; prowadzenie rozliczeń;...
  • Kontroler Jakości w Laboratorium Weterynaryjnym

    Vetlab Sp. z o.o.   Warszawa, al.Krakowska 110/114    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    8 godz.
    Dołącz do naszego zespołu w Vetlab jako Specjalista ds. Kontroli Jakości! Będziesz zapewniał wysokie standardy naszych usług laboratoryjnych. Twoje zadania: Tworzenie i wprowadzanie procedur jakościowych zgodnie z przepisami. Monitorowanie procesów laboratoryjnych, aby spełniały standardy...
  • Claims Services Processing Specialist / Analyst with Spanish

    Aon   Kraków    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    8 godz.
    Aon is in the business of better decisions At Aon, we shape decisions for the better to protect and enrich the lives of people around the world. As an organization, we are united through trust as one inclusive, diverse team, and we are passionate about helping our colleagues and clients succeed....
  • Młodszy Mikrobiolog Weterynaryjny

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista mid / junior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    9 godz.
    Obowiązki: Realizacja analiz mikrobiologicznych, w tym posiewy, identyfikacja i antybiogramy. Omawianie wyników z zespołem. Zarządzanie dokumentacją badawczą.

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?