To, że pracujesz zdalnie, nie oznacza wcale, że nie zasługujesz na podwyżkę i nie możesz o nią wnosić. Jak poprosić szefa o większe wynagrodzenie, kiedy nie widujesz go na co dzień w miejscu pracy? Przede wszystkim pamiętaj, że do rozmowy o podwyżce powinieneś się dobrze przygotować. Oto pięć podstawowych kroków, dzięki którym rozmowa o podwyżce za pracę w domu przebiegnie bez zakłóceń.
Spis treści
Podwyżka w pracy zdalnej w 2023 r. krok po kroku
1. Przygotuj się do rozmowy o podwyżce
Przygotowując się do spotkania, zbierz najważniejsze argumenty. Możesz wypisać je w punktach na kartce. Długi staż pracy czy po prostu sumienne wykonywanie poleceń to prawdopodobnie za mało, by szef zechciał podnieść Twoją pensję.
Odpowiedz na pytania:
- jakie były Twoje ostatnie osiągnięcia?
- jakie osiągnąłeś w ostatnim czasie mniejsze lub większe sukcesy?
- czy zgłaszałeś jakieś pomysły?
- czy wprowadzałeś usprawnienia do pracy swojej i innych?
- czy pomagałeś współpracownikom?
Innymi słowy, pomyśl o tym, co zrobiłeś dla współpracowników, zespołu, firmy, albo nawet jak usprawniłeś własną pracę. Wypisz sobie szczegółowe dane, np. możesz wspomóc się statystykami, liczbami, nazwami technologii czy marek. W czasie rozmowy z przełożonym posługuj się konkretami, unikaj ogólników i banałów.
2. Dowiedz się, ile zarabia się na Twoim stanowisku
Zadbaj o to, by Twoja prośba o podwyżkę w pracy była realistyczna – w przeciwnym razie nie zostaniesz potraktowany poważnie. Poznaj przeciętne płace na swoim stanowisku. Możesz wspomóc się np. Ogólonpolskim Badaniem Wynagrodzeń albo przejrzeć oferty zatrudnienia – coraz częściej pracodawcy podają w nich widełki płac. Zastanów się, jaka minimalna podwyżka mogłaby Cię usatysfakcjonować, a jaka byłaby optymalna – dzięki temu będziesz wiedzieć, jak prowadzić negocjacje.
Skorzystaj z Kalkulatora Wynagrodzeń Praca.pl.
3. Poproś o spotkanie online i nakreśl jego temat
Nie zaskakuj szefa nagłym telefonem, w żadnym razie nie wysyłaj mu maila albo wiadomości na czacie. O kwestiach finansowych należy rozmawiać w czasie rzeczywistym. Jeśli nie pracujesz np. hybrydowo, niemożliwe jest spotkanie na żywo, masz do wyboru telefon lub wideorozmowę. Możesz też oczywiście zaproponować, że konkretnego dnia specjalnie przyjedziesz do siedziby firmy na spotkanie z szefem.
-
- Umów się na spotkanie z przełożonym.
Możesz wyjść z inicjatywą, zaproponować sposób kontaktu i czas rozmowy. Bądź elastyczny – jeśli szef preferuje inną formę czy godzinę, postaraj się dostosować.
-
- Jaki podać temat spotkania?
Wystarczy bardzo ogólny, np. chęć przedyskutowania warunków wynagrodzenia czy warunków umowy. Jeśli jesteś pewny siebie, możesz także od razu poinformować przełożonego, że masz zamiar udowodnić mu, że zasługujesz na podwyżkę.
4. Zadbaj o swój biznesowy wizerunek
Chcesz być traktowany poważnie? Zadbaj o szczegóły, które podkreślą wagę Twoich negocjacji z szefem. Przede wszystkim musisz mieć pewność, że w czasie rozmowy telefonicznej albo wideospotkania nikt nie będzie Ci przeszkadzał. Uprzedź ewentualnych domowników, że potrzebujesz ciszy i spokoju. Co więcej, w przypadku gdy czeka Cię rozmowa wideo, koniecznie zadbaj o schludny, biznesowy strój. Zwróć również uwagę na otoczenie. Najlepiej, jeśli wybierzesz jednolite, nie rozpraszające uwagi tło, sprawdzi się też po prostu półka z książkami. Bałagan w miejscu pracy w domu zdecydowanie nie działa na Twoją korzyść. Nie bagatelizuj znaczenia wizerunku w czasie negocjowania warunków finansowych.
Czytaj także: Podwyżka inflacyjna – podstawowe informacje
5. Cierpliwie poczekaj na odpowiedź
Rozmowy na temat zwiększenia płacy, także te przeprowadzane na home office, bywają stresujące. Postaraj się więc trzymać emocje na wodzy. Przećwicz sobie kilka razy przed spotkaniem, co chcesz powiedzieć, prześledź jeszcze raz listę argumentów. Niech przemawiają za Tobą konkretne fakty, liczby ukazujące, jak zaangażowanym i wydajnym jesteś pracownikiem.
Miej także świadomość, że odpowiedź może nie paść od razu. Przełożony może zechcieć skonsultować tę kwestię np. z działem kadr, działem finansowym, Twoim bezpośrednim team liderem itp. Bądź więc cierpliwy i niezależnie od wyniku rozmowy, zachowaj dobre maniery. Podziękuj za poświęcony Ci czas.
Podwyżka za pracę z domu – FAQ:
-
Czy pracując zdalnie można prosić o podwyżkę?
Tak, pracując zdalnie również można prosić o podwyżkę. Zdalna praca nie powinna być przeszkodą w wyrażaniu uzasadnionych oczekiwań finansowych wobec pracodawcy. Ważne jest przedstawienie solidnych argumentów i odpowiednie przygotowanie do rozmowy o podwyżce.
-
Jak uargumentować prośbę o podwyżkę?
Aby uzasadnić prośbę o podwyżkę, warto skoncentrować się na swoich osiągnięciach i wkładzie w firmę. Przedstawienie konkretnych przykładów sukcesów, zadań wykonanych ponad oczekiwania, osiągniętych celów biznesowych lub zwiększenia wartości wnoszonej do projektów może pomóc w przekonaniu pracodawcy. Ważne jest również wskazanie na rozwój umiejętności, zdobywanie dodatkowych kompetencji oraz wartość, jaką przynosi się do zespołu i organizacji.
-
Czy wypada prosić o podwyżkę mailowo?
Wszystko zależy od kultury organizacji, jednak zwykle zaleca się, aby rozmowa o podwyżkę odbyła się w bezpośrednim kontakcie, najlepiej twarzą w twarz. Osobiste spotkanie umożliwia bardziej szczegółową dyskusję, lepsze zrozumienie obu stron i nawiązanie bardziej osobistego kontaktu. W przypadku pracy zdalnej można również zorganizować wideokonferencję lub rozmowę telefoniczną, aby zachować bardziej bezpośredni charakter komunikacji.