Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Jak szukać pracy?

Jak szukać pracy?

 
Jak szukać pracy?

Straciłeś pracę albo czujesz, że twój czas w obecnej organizacji dobiega końca? Zastanawiasz się, w jaki sposób efektywnie szukać pracy? Współcześnie istnieje wiele różnych dróg poszukiwania zatrudnienia. W trakcie poszukiwania zajęcia warto skorzystać z jak największej ich ilości, by nie zaryzykować utraty swojej szansy na pracę.

Na początek warto wspomnieć o najpopularniejszej dzisiaj metodzie poszukiwania pracy, jakim jest przeglądanie ofert pracy w internecie. Poszukując pracy nie warto koncentrować się na kilku sprawdzonych miejscach, ale stale poszukiwać nowych źródeł wiedzy na temat potencjalnych wakatów. Poza tym warto poszukać stron skupiających się na danej branży, np. IT czy sprzedaży. Oferty pracy można również znaleźć na portalach społecznościowych oraz oczywiście w zakładce Kariera różnych firm.

Proszę mnie połączyć… z pracodawcą

Jeśli poważnie podchodzisz do szukania pracy, musisz pamiętać o wizycie w doradztwie personalnym. Ta wizyta nie tyko pozwoli ci poznać atrakcyjne oferty pracy, ale również może być okazją do zdobycia cennej wiedzy na temat własnych preferencji zawodowych oraz możliwych dróg realizowania swoich zainteresowań i pasji. Dobre doradztwa podejmują wiele działań, by satysfakcjonująco połączyć bezrobotnego z pracodawcą. Być może będzie to twoja szansa na rozpoczęcie ciekawej, nowej zawodowej drogi.

Profesjonalne CV, profesjonalne dyskusje

Jeśli jesteś zarejestrowany w zawodowej społeczności, starannie przejrzyj swój dotychczasowy profil. Zastanów się, co należy dodać, a czego nie warto eksponować. Przemyśl, jak wyeksponować ostatnie doświadczenia zawodowe i nowo zdobyte kwalifikacje. Dopracowany układ zmian zawodowych ułatwi zadanie head hunterom i pracodawcom szukającym osób o zbliżonych do twoich kwalifikacjach.
Portale społecznościowe to również przestrzenie dyskusji i wymiany poglądów na tematy zawodowe. Zastanów się, czy nie włączyć się w którąś z nich. Być może zostaniesz zauważony jako specjalista w swojej dziedzinie i będziesz miał możliwość nawiązania bardziej nieformalnych kontaktów, które zaowocują ciekawą ofertą pracy.

Na dobry początek: biuro karier

Rozglądasz się za swoją pierwszą pracą? Musisz odbyć praktyki studenckie, a nie masz pomysłu, gdzie je znaleźć? Albo może jesteś absolwentem, który ma za sobą pierwsze doświadczenia zawodowe i planuje swoją przyszłą karierę? Udaj się do biura karier! Wbrew obiegowym opiniom, takie miejsca naprawdę mogą pomóc w znalezieniu pracy studentowi i absolwentowi. Może się okazać, że umiejętnie dobrana do twoich możliwości i kwalifikacji oferta zaowocuje nie tylko okazją do odbycia praktyki czy stażu, ale również propozycją dalszej współpracy z firmą. Poza tym biura karier to miejsca, gdzie warto przynieść swoje CV i list motywacyjny w celu nadania im profesjonalnego, atrakcyjnego dla pracodawcy wyglądu.

< br/>

A dlaczego nie w urzędzie?


W powszechnej opinii urzędy pracy nie mają zbyt dobrej marki. Zarzuca się im anachroniczność i nieefektywne mechanizmy łączenia pracodawców z osobami poszukującymi pracy. Jednak w sytuacji, gdy nie cierpi się na zalew propozycji od potencjalnych pracodawców, warto również wziąć pod uwagę ten sposób szukania dla siebie miejsca na rynku pracy. Udział w szkoleniach i warsztatach może rozwinąć umiejętności, podbudować motywację i samoocenę być może nadszarpniętą przez trudny czas szukania pracy. Nowe, tzw. miękkie umiejętności oraz pożyteczne umiejętności praktyczne będą silnym wsparciem twojego CV.
Kto wie również, czy nie uda się za pośrednictwem urzędu znaleźć pracy, a przynajmniej stażu, który pozwoli powrócić na rynek pracy.

Miej odwagę o tym mówić

Kiedy rozpoczynasz szukanie pracy, mów o tym głośno wszystkim – rodzinie, znajomym, kolegom z dawnej pracy. Im więcej osób będzie miało świadomość, że szukasz zajęcia, tym większa szansa, że być może ktoś wie coś na temat praktyk, staży czy wolnego etatu. Nie musi to nawet polegać na poleceniu cię pracodawcy, ale na samym fakcie połączenia ciebie i zasłyszanej wieści o wakacie. Dzięki temu być może dowiesz się o ofertach pracy, których nie znalazłbyś w internecie i być może będzie to dla ciebie duża zawodowa szansa. Nie wstydź się otwarcie pytać znajomych i rodzinę, czy nie wiedzą czegoś o zwalniającym się stanowisku czy nowej rekrutacji. Ta odwaga będzie jedynie podkreśleniem twojego zaangażowania w proces poszukiwania zajęcia.

Nie zmieniaj firmy, zmień stanowisko

Pracujesz, ale czujesz, że nadchodzi czas na zmiany? Odczuwasz symptomy wypalenia zawodowego? Nie musisz zmieniać miejsca pracy, ale możesz zmienić… stanowisko! Dowiedz się (np. w dziale HR swojej firmy) lub też popytaj znajomych w pracy o możliwość wzięcia udziału w rekrutacji wewnętrznej . Ta metoda poszukiwania pracowników jest popularna również w trakcie kryzysu, kiedy nie ma możliwości zatrudnienia kogoś z zewnątrz. Być może wystarczy zmiana stanowiska, odkrycie nowych wyzwań i przestrzeni do nauki, by z jednej strony zrezygnować z decyzji o opuszczeniu firmy, a z drugiej ni narażać się na niepewność i stres związany z rezygnacją z pracy i brakiem dalszych perspektyw.

Nie tylko internet

Wciąż warto pamiętać o ogłoszeniach, które ukazują się w prasie, ponieważ nigdy nie wiadomo, gdzie czeka na nas wymarzona oferta, jednak warto pamiętać, że popularność tej formy komunikacji z potencjalnymi kandydatami z roku na rok spada. Dlatego przeszukując drukowane oferty pracy warto mieć na uwadze, że część pracodawców może nie decydować się na umieszczenie ogłoszenia o wakacie w papierowej wersji.

Istnieje wiele dróg poszukiwania pracy. Warto skorzystać z jak największej ich ilości ,by okres bezrobocia lub poszukiwania pracy skończył się jak najszybciej znalezieniem ciekawe oferty, a w efekcie pracodawcy, z którym podejmiesz satysfakcjonującą współpracę.


Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Kierownik Robót Tunelowych - Operator Tarczy TBM

    GULERMAK Agir Sanayi Insaat ve Taahhut A.S. Oddział w Polsce   Warszawa, Bemowo      za 3 dni wygasa
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat
    19 godz.
    Obowiązki: Prace przy tworzeniu tuneli metra za pomocą urządzenia TBM w Warszawie, Nadzorowanie bieżących robót tunelowych, Przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i procedur bdziałowych, Realizacja planu prac zgodnie z terminarzem, Zapewnienie bezpieczeństwa i koordynacja pracy zespołu,...
  • Magazynier

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia, Ede   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    19 godz.
    Obowiązki: zbieranie zamówień za pomocą skanera ręcznego; kompletowanie zamówień do wysyłki; przyjmowanie reklamacji; Wymagania: znajomość języka angielskiego (komunikatywna) gotowość do pracy w systemie zmianowym; chęć nawiązania współpracy na dłuższy okres – co najmniej 3...
  • LINKTIS Sp. z o.o.
    specjalista mid / senior / ekspert  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat
    20 godz.
    Opis stanowiska: Stawiamy na pracę stacjonarną (nasze biura znajdują się w Warszawie, Poznaniu, Gdyni oraz we Wrocławiu). Aktywne pozyskiwanie klientów i możliwość współpracy z obecnymi klientami firmy. Kompleksowa aranżacja procesów spedycyjnych. Współpraca z agencjami celnymi i...
  • Pracownik działu zakupów

    Balcerzak Sp. z o.o.   Wróblów    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    21 godz.
    Zakres obowiązków: Poszukiwanie nowych źródeł zaopatrzenia dla firmy oraz zapewnienie optymalnych warunków współpracy handlowej z dostawcami; Monitorowanie i analiza danych rynkowych dotyczących dostawców oraz surowców; Negocjowanie cen i warunków dostaw; Dokonywanie zakupów na potrzeby...
  • Specjalista ds. kontroli jakości

    Vetlab Sp. z o.o.   Warszawa, al.Krakowska 110/114    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    22 godz.
    Opis stanowiska: Laboratorium weterynaryjne Vetlab poszukuje doświadczonego Specjalisty ds. kontroli jakości, który dołączy do naszego zespołu. Osoba na tym stanowisku będzie odpowiedzialna za zapewnienie najwyższych standardów jakości w naszych procesach laboratoryjnych. Zakres...
  • Krawiec / Krawcowa - Pracownik szwalni

    Estella Sp. z o.o.   Polkowice    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    23 godz.
    Obowiązki: szycie pościeli na maszynach;

Najnowsze artykuły

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

– Cechy takie jak ambicja czy asertywność, które u mężczyzn są cenione, u kobiet potrafią budzić niechęć. Przypisuje się też liderkom stereotypowo męskie cechy, aby uzasadnić ich wysoką pozycję w organizacji – komentuje Olga Kozierowska, prezeska Fundacji WłączeniPlus i twórczyni Sukcesu Pisanego Szminką. W wywiadzie dla Praca.pl ekspertka wyjaśnia, co współcześnie oznacza feminizm w pracy.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.