Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Jak się wyspać po nocnej zmianie

Jak się wyspać po nocnej zmianie

 
Jak się wyspać po nocnej zmianie

Praca na noce – z czym się wiąże


Człowiek funkcjonuje zgodnie ze swoim biologicznym rytmem – śpi w nocy, a w dzień jest aktywny. Są godziny w których możemy więcej, jesteśmy bardziej skoncentrowani i pełni sił, ale przychodzą też spadki energetyczne i niekiedy trudno sobie z nimi poradzić. Organizm przyzwyczaja się do pewnych schematów, a skutki zmian możemy łatwo zaobserwować np. podróżując do innej strefy czasowej. Naturalnym następstwem jest zespół nagłej zmiany strefy czasowej, czyli jet lag. Podobnie reaguje organizm osoby pracującej od zmierzchu do świtu.

Praca na nocne zmiany to duże obciążenie. Zaburza się metabolizm i perystaltyka jelit, wzrasta prawdopodobieństwo cukrzycy i chorób serca. Po nieprzespanym czasie trzeba liczyć się ze zmiennym nastrojem i rozdrażnieniem, przewlekłym zmęczeniem, brakiem apetytu.

Zmianowy system czasu pracy ma też swoje społeczne następstwa. Kiedy pozostali domownicy budzą się i rozpoczynają swoje codzienne aktywności, osoba, która wraca rankiem z pracy, chciałaby odpocząć w ciszy i spokoju. Nie sprzyja to także utrzymywaniu relacji. Gdy inni umawiają się na wieczorny seans w kinie – pracownik musi jechać do zakładu, a kiedy ma czas na relaks – znajomi właśnie wykonują swoje obowiązki.

 

Sen po nocnej zmianie – dlaczego jest ważny


Biorąc pod uwagę powyższe argumenty, trzeba przyznać, że praca w takim systemie nie jest dla każdego. Wiąże się z wieloma wyrzeczeniami, wymaga dobrej organizacji własnego czasu i odporności psychicznej. Niektórzy ludzie lepiej adaptują się do zmian dobowego rytmu życia, ale są też tacy, dla których będzie to stanowić bardzo duży problem. Jak przygotować organizm na pracę w nocy? Przede wszystkim należy zadbać o odpoczynek.

Bardzo ważne jest także, aby do pracy na nockę przyjść w miarę możliwości wypoczętym. Senność sprzyja popełnianiu błędów, które na wielu stanowiskach stwarzają niebezpieczeństwo wypadków.

Sen po nocnej zmianie pozwala zregenerować siły. Wracając z pracy warto wykonać wszystkie standardowe czynności, które poprzedzają położenie się do łóżka. Może pomóc lekkie śniadanie – odpowiednik kolacji, ciepła kąpiel, założenie piżamy. Warto zasłonić okna i poprosić domowników, aby nie hałasowali. Czas snu można podzielić na 2 części i minimum 5 godzin snu właściwego połączyć w dowolnej kolejności z maksymalnie 3-godzinną drzemką.

Krotki sen po nocnej zmianie można pominąć, natomiast 5 godzinny odpoczynek jest niezbędny, aby wrócić do formy. Warto też zadbać o higienę snu. Przewietrzenie pokoju, niespożywanie alkoholu przed położeniem się do łóżka i unikanie ciężkostrawnych potraw sprzyjają szybkiemu zasypianiu. Pomoże także znalezienie czasu na aktywność fizyczną i wypoczynek na świeżym powietrzu.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?