Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Jak sfinansować swój biznes?

Jak sfinansować swój biznes?

 
Jak sfinansować swój biznes?

Rozpoczęcie prowadzenia własnego biznesu czasem jest bardzo proste - wymaga tylko założenia odpowiedniego rodzaju działalności. Tak dzieje się najczęściej w przypadku, kiedy nie potrzebujemy nakładów finansowych na rozkręcenie firmy, wystarcza praca własnych rąk. Co jednak jeśli mamy wyjątkowy pomysł, ale wymagający początkowo dużej inwestycji?

 

Jak sfinansować biznes?

 

Sposobów na to, jak sfinansować działalność gospodarczą, jest kilka. Wiele osób decyduje się na rozpoczęcie biznesu dopiero wtedy, kiedy poprzez wykonywanie innej pracy uzyskają własny kapitał do zainwestowania. Jest to z jednej strony najlepsze rozwiązanie - rozporządzamy swoimi funduszami, nie gonią nas żadne terminy spłat i nie martwimy się zobowiązaniami. Jednak często zgromadzenie odpowiedniej sumy do rozkręcenia biznesu może trwać nawet kilka lat. Czy jesteśmy gotowi tak długo czekać?

 

Czasem trzeba przysłowiowo chwytać byka za rogi. Jeśli pojawia się okazja i odpowiedni moment na to, by otworzyć biznes, należy poszukać funduszy w innym miejscu. Z pewnością większość z nas zwróci się o pomoc do rodziny - bo jak w przypadku własnych oszczędności, tak i tutaj, z reguły nie ma oprocentowania i są dogodniejsze możliwości negocjowania harmonogramu spłaty.

 

Finansowanie pomysłów

 

Co w przypadku, jeśli nikt bliski nie będzie mógł sfinansować naszego pomysłu? Przede wszystkim nie należy się poddawać. Mamy do dyspozycji wiele różnych innych form pozyskania środków.

 

Bardzo bogatym źródłem funduszy są środki z Unii Europejskiej oraz krajowe dotacje. Jeśli spełnimy odpowiednie kryteria, możemy uzyskać bardzo znaczące sumy. Co wspierają fundusze europejskie i polskie urzędy pracy? - np. projekty badawczo-rozwojowe, z obszaru informatyzacji, ekologii. Tak naprawdę najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z wyszukiwarek dotacji. Ich wysokość, rodzaj (mogą to być też np. pożyczki) są często uzależnieni od wielu czynników (region, cel, branża itd.).

 

Czy są jeszcze inne możliwości na to, jak sfinansować biznes? Oczywiście. Kolejnym z nich są kredyty i pożyczki bankowe. Trzeba się jednak rozeznać w najkorzystniejszych opcjach. Nie zawsze też bank zdecyduje się na przydzielenie nam finansów. Musimy spełnić odpowiednie warunki - zestawienia finansowe muszą wykazać, że jesteśmy w stanie w deklarowanym terminie i kwocie spłacić zaciągnięte zobowiązania. Zakup środków trwałych możemy z kolei finansować za pomocą leasingu.

 

Popularną metoda pozyskiwania funduszy jest znalezienie kogoś, kto sfinansuje pomysł na biznes, ponieważ uzna go za wartościowy i godny uwagi. Takie osoby możemy znaleźć na platformach crowdfundingowych  (tzw. finansowanie społecznościowe). Umieszczając swój pomysł na dedykowanej stronie internetowej, mamy szansę zachęcić użytkowników do wpłat na rozpoczęcie naszego biznesu. Często należy odwdzięczyć się fundatorom, dając coś w zamian - np. gadżety związane z działalnością, zniżki lub darmowe produkty.

 

Ważną sekcją w poszukiwaniu finansowania jest tzw. venture capital - duże przedsiębiorstwa inwestują swój kapitał w rozwój małych, innowacyjnych i obiecujących firm, w zamian za udziały, które w przyszłości będą mogły sprzedać ze znaczącym zyskiem. Podobny charakter ma pomoc tzw. aniołów biznesu, prywatnych inwestorów, którzy w zamian za udziały wprowadzają do firm swój kapitał, by wspomóc interesujące ich przedsięwzięcia.

 

Form finansowania jest bardzo dużo. Należy rozważyć dokładnie wszelkie za i przeciw, by podjąć najlepszą decyzję, dopasować je do rodzaju branży w której funkcjonuje dana firma, zastanowić się nad wysokością zewnętrznego finansowania i okresem zależności.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Pielęgniarka / Pielęgniarz

    Fresenius   Nowy Targ    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Opis stanowiska: prowadzenie zabiegów hemodializy, opieka pielęgniarska nad pacjentami hemodializowanymi oraz dializowanymi otrzewnowo, prowadzenie elektronicznej dokumentacji medycznej​​​. Oczekujemy: aktualnego prawa wykonywania zawodu pielęgniarka/ pielęgniarz, zaangażowania i chęci rozwoju.​
  • Specjalista / Specjalistka ds. procesu zarządzania kapitałem

    Bank Pocztowy S.A.   Warszawa    praca zdalna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    4 godz.
    Twój zakres obowiązków udział w realizacji procesów wewnętrznych związanych z zarządzaniem kapitałem i procesem ICAAP; udział w wyliczaniu miar adekwatności kapitałowej i MREL; realizacja testów warunków skrajnych; udział w aktualizacji Planu Naprawy; dokonywanie analiz oraz...
  • Młodszy Kontroler Finansowy (Analityk Danych)

    Faurecia Gorzów S.A.   Gorzów Wielkopolski    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat
    4 godz.
    Z nami: Weźmiesz udział w kluczowych procesach finansowych (takich jak zamknięcie miesiąca, prognozowanie i budżetowanie), co pozwoli Ci zrozumieć, jak funkcjonuje biznes od strony finansów. Nauczysz się współpracy międzydziałowej w dużej firmie Automotive: będziesz współpracować z...
  • Pielęgniarka / Pielęgniarz

    Fresenius   Kłodzko    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Opis stanowiska: prowadzenie zabiegów hemodializy, opieka pielęgniarska nad pacjentami hemodializowanymi oraz dializowanymi otrzewnowo, prowadzenie elektronicznej dokumentacji medycznej​​​. Oczekujemy: aktualnego prawa wykonywania zawodu pielęgniarka/ pielęgniarz, zaangażowania i chęci rozwoju.​
  • Pracownik do sadzenia drzew (sezonowy)

    Grimslovs Skogstjanst AB   Szwecja, Emmaboda    praca stacjonarna   za 2 dni wygasa
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   9 000 - 17 000 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    7 godz.
    Szczegóły oferty: Pracownik sadzenia drzew na sezon 2025 (marca-lipiec). Możliwość przedłużenia umowy dla najlepszych pracowników.
  • Technik - Konserwator

    Fresenius   Żywiec    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    7 godz.
    Opis stanowiska: podstawowe naprawy i konserwacje aparatury medycznej w danej stacji dializ, monitorowanie przeglądów i kontroli bezpieczeństwa aparatury medycznej i urządzeń technicznych, monitorowanie i nadzór nad stacją uzdatniania wody i centralnej dystrybucji koncentratów,...

Najnowsze artykuły

Kasowy PIT – co to, od kiedy?

Kasowy PIT – co to, od kiedy?

Nowelizacja ustawy o PIT z dnia 27 września 2024 roku wprowadza zmiany w systemie podatkowym korzystne dla przedsiębiorców, którzy dotąd borykali się z problemem nieuregulowanych faktur, od których mimo wszystko należało odprowadzać podatek. W określonych przypadkach metoda memoriałowa może zostać zastąpiona przez kasowy PIT dla przedsiębiorców. Jak to wygląda w praktyce?

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Święta, święta i po świętach, a jak wiemy, powrót do codzienności po długim urlopie bywa naprawdę trudny. Socjolog i psychoterapeutka Beata Danielska podpowiada, według jakiego klucza możemy dzielić zadania po powrocie do pracy, żeby zapewnić sobie „miękkie lądowanie" i nie dać się przytłoczyć nagromadzonymi obowiązkami.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Urlop uzupełniający – podstawowe informacje

Urlop uzupełniający – podstawowe informacje

Co powiesz na 6 dodatkowych dni urlopu? Mało kto wie, że w pewnych przypadkach pracownikowi przysługuje urlop uzupełniający, którego pracodawca nie może odmówić. Sprawdź, kto i kiedy nabywa prawo do urlopu uzupełniającego, jaki jest jego wymiar oraz co powinno znaleźć się na wniosku o tego typu wolne w pracy.

Trzynasta emerytura – dla kogo? Kiedy? Wysokość

Trzynasta emerytura – dla kogo? Kiedy? Wysokość

Trzynasta emerytura jest dodatkowym świadczeniem pieniężnym wypłacanym raz w roku emerytom i rencistom. Od kilku lat stanowi ważny element wsparcia finansowego dla seniorów. Co istotne, nie wymaga składania żadnych wniosków, a jest przyznawana automatycznie. Wyjaśniamy, kto ma prawo do świadczenia, na jakich zasadach jest wypłacana trzynasta emerytura oraz ile wynosi w 2025 roku.