Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Jak rozmawiać z szefem - dobra komunikacja pracownika i jego szefa

Jak rozmawiać z szefem - dobra komunikacja pracownika i jego szefa

 
Jak rozmawiać z szefem - dobra komunikacja pracownika i jego szefa

Nawet dziś można spotkać firmy, w których obowiązują proste i stare jak świat zasady zarządzania: po pierwsze – szef ma zawsze rację, po drugie – jeśli zdarzyłoby się, że szef nie ma racji, patrz punkt pierwszy. Ten model kierowania personelem oczywiście nie służy żadnej ze stron. By komunikacja na linii podwładny-przełożony była skuteczna, potrzeba obustronnego zaangażowania.

 

Dobra komunikacja z przełożonym nie tylko usprawnia pracę i pozytywnie wpływa na jej efekty, ale również ma bardzo duże znaczenie psychologiczne. Pracownicy, którzy widzą w swoich szefach osobę kompetentną i godną zaufania, a także zawsze chętną do pomocy i szukania najkorzystniejszych rozwiązań, nigdy nie będą mieli wątpliwości, czy informować swojego przełożonego o napotkanych trudnościach.

 

Lęk przed krytyką nie będzie destrukcyjnie wpływał na pracę zatrudnionych, a świadomość, że są zespołem, który wspólnie szuka najlepszych rozwiązań, z pewnością wzmocni ich zaangażowanie w wykonywaniu codziennych obowiązków. Niestety pracownicy nie mają wpływu na osobowość swoich przełożonych. Jak więc prowadzić skuteczną komunikację z szefem?

 

Jak rozmawiać z szefem

 

Niezależnie od relacji, jakie łączą nas z przełożonym, nigdy nie powinniśmy zapominać o tym, że jest to relacja formalna. Nawet po godzinach pracy szef jest nadal naszym szefem, mimo że w tej chwili nie wykonujemy jego poleceń. Częstym błędem pracowników, który niestety ma później przełożenie na kontakty w pracy, jest zbytnie spoufalanie się z przełożonym podczas nieformalnych spotkań, czyli tzw. spotkań integracyjnych.

 

Tymczasem ludzki mózg nie ma zdolności oddzielania wyobrażenia o danej osobie w zależności od czasu i miejsca. Każdy rodzaj kontaktu, czy będzie nawiązywany w miejscu pracy, czy poza nim, wpływa na jeden, całościowy obraz konkretnego człowieka. Zastosowanie może mieć tu zasada złotego środka, która opiera się na umiarkowaniu, wyczuciu i taktowności.

 

Jak rozmawiać z trudnym szefem

 

Niektórzy przełożeni nie dają nam zapomnieć, że wiąże ich z nami hierarchiczna relacja. Co więcej, bywa, że wykorzystują przewagę swojej pozycji w sposób, który nam nie odpowiada. Nie są towarzyscy, rzadko silą się na uprzejmość, trudno się z nimi porozumieć i często zbywają nasze pytania. Nawet jeśli w świetle przepisów prawa pracy nie mamy im niczego do zarzucenia, kontakty z nimi nie należą do przyjemnych. Jak dogadać się z szefem?

 

Musimy pamiętać, że przełożeni oprócz koordynacji pracy swoich podwładnych, mają do wykonania szereg swoich obowiązków. Dlatego tak ważne jest szanowanie ich czasu. Sytuacje, w których dopytujemy po raz kolejny o błahą kwestię (tylko dlatego, że wcześniej nie słuchaliśmy uważnie lub nie zanotowaliśmy najbardziej istotnych informacji) z pewnością nie wpłyną dobrze na relacje przełożony-podwładny. Szef powinien nie tylko mieć poczucie, że pracownicy szanują jego czas, ale również widzieć ich zaangażowanie. Kilkukrotne dopytywanie o tę samą kwestię raczej nie przyniesie takich rezultatów.

 

Co, oprócz uważnego słuchania, jest jeszcze niezwykle istotne dla odpowiedzi na pytanie, jak rozmawiać z wymagającym szefem? Z pewnością postępowanie według jego zaleceń, zgłaszanie problemów oraz raportowanie efektów swojej pracy.

 

Niektórym pracownikom ciężko pogodzić się z narzuconymi odgórnie zasadami pracy, co w hierarchicznym układzie może prowadzić do licznych konfliktów. Wykonywanie poleceń zgodnie z zasadami wytyczonymi przez szefa daje przełożonemu poczucie dobrego zarządzania. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy dany system pracy się nie sprawdza, a szef się myli?

 

Nadmiar obowiązków, niesprawiedliwy podział pracy, decyzje, które wydają nam się błędne – to wszystko może budzić frustrację. Najprostszym i najskuteczniejszym rozwiązaniem jest rozmowa z szefem. Trzeba jednak pamiętać o kilku zasadach.

 

Jak rozmawiać z szefem, który nie ma racji

 

Jak przeprowadzić taką trudną rozmowę? Po pierwsze, należy pozytywnie rozpocząć i zakończyć swój komunikat np. na początku doceniając zaproponowany przez pracodawcę system pracy, a na końcu wyrazić nadzieję, że nasza propozycja zostanie rozpatrzona.

 

Po drugie, powinniśmy unikać postawy krytyczno-roszczeniowej. Najprawdopodobniej każda „prośba" oparta na schemacie „to jest złe", „trzeba zrobić tak, jak ja mówię" zakończy się porażką.

 

I wreszcie po trzecie, należy przedstawić merytoryczne argumenty za tym, że nasza propozycja może usprawnić pracę i przynieść pozytywne efekty.

 

Rozmowa prowadzona w taki sposób być może zakończy się nie tylko wprowadzeniem proponowanych zmian, ale także sprawi, że pracodawca dostrzeże w nas zaangażowanych pracowników, dla których dobro firmy jest kwestią niezwykle istotną.

 

Pamiętajmy jednak, że jako pracownicy możemy nie mieć pełnych informacji dotyczących jakiegoś projektu czy powodów konkretnej decyzji. Zaalarmować powinno nas łamanie prawa, przepisów wewnątrzzakładowych, zasad BHP czy ogólnie przyjętych zasad współżycia społecznego. W innych kwestiach, dotyczących funkcjonowania zakładu pracy, to szef jest osobą decyzyjną i musimy się z tym pogodzić.

 

Jak rozmawiać z szefem o problemach

 

Pracodawca musi mieć kontrolę nad wykonywaną przez swoich przełożonych pracą – po to, by móc natychmiast reagować w sytuacjach kryzysowych i być wsparciem podczas całego procesu wykonywania obowiązków.

 

Zgłaszanie ewentualnych problemów i raportowanie wyników swojej pracy ma bardzo ważny wymiar – dzięki temu szef wie, co robimy i jak to robimy, ale też może zorientować się, czy nie wymaga od podwładnych zbyt wiele lub zbyt mało, a także do kogo należą najlepsze pomysły. W tym przypadku zazwyczaj funkcjonuje bowiem zasada, że jeśli sami nie wyeksponujemy efektów swojej pracy, nikt tego za nas nie zrobi.

 

Niezwykle ważne jest, by w komunikacji na linii przełożony-podwładny zawsze zachować pełen profesjonalizm. Uwaga poświęcona rozmówcy, okazywany mu szacunek, choćby poprzez punktualne przychodzenie na spotkania, z pewnością prędzej czy później zaowocują. Na różne typy osobowości naszych szefów zawsze zastosować można podobne zasady, które będą opierać się na wysokiej kulturze osobistej i zaangażowaniu pracowników w wykonywane obowiązki.

 

Zasady te powinny obowiązywać również wówczas, gdy musimy zgłosić problem osobisty, rzutujący na naszą pracę, lub przypadek konfliktu w zespole (np. mobbing, molestowanie, dyskryminację). Mimo że czasami trudno jest powściągnąć emocje, w takich sytuacjach najlepiej skupić się na faktach. Dobrze jest również zaproponować konkretne rozwiązania i w spokoju wysłuchać stanowiska przełożonego. Jeśli czujemy, że emocje zaczynają brać górę, zanim odpowiemy, poprośmy o jakiś czas do namysłu i ukojenie nerwów.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Monter / Instalator systemów powietrza i wody

    R11 Automation Sp. z o.o.   Niemcy, okolice Monachium   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   13 000 - 14 498 zł brutto/mies.  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Twój zakres obowiązków: Montaż elementów hydrauliki i powietrza zgodnie z dokumentacją; Instalacja rurek oraz węży zgodnie z schematem; Praca na stalowych rurach o średnicy do 30 mm (wyginanie, dopasowywanie) Obsługa wymaganych w procesie instalacji maszyn (giętarek, automatycznych pił do cięcia)
  • Global Benefits Analyst with French or Italian

    Aon   Kraków    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    16 godz.
    What the day will look like As Global Benefits Analyst you will be responsible for your own portfolio of clients ensuring the tasks allocated to you are completed timely and of high standard. You will be required to actively attend regular meetings with the Global Benefits Consultants to discuss...
  • Opiekun w domu Seniora

    Socco Stuttgart GmbH   Niemcy, całe Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę   14 221 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    17 godz.
    Zakres obowiązków: zabiegi higieniczno-pielęgnacyjne; podawanie posiłków; kontrola wagi pacjenta, mierzenie ciśnienia, temperatury, poziomu cukru we krwi; wykonywanie zleceń lekarskich według obowiązujących procedur;
  • Specjalista ds. Sprzedaży Oprogramowania

    Symfonia Sp. z o.o.   Katowice    praca hybrydowa / stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    17 godz.
    Twój zakres głównych obowiązków: kontakt z aktualnym klientem; doradztwo i sprzedaż rozwiązań i produktów Symfonii; rzetelne wprowadzanie informacji do systemu CRM; realizacja zadań wartościowych (plan sprzedaży), ilościowych (czynności) oraz jakościowych (rozmowy telefoniczne)
  • Team Leader Działu Produkcyjnego

    JMP Flowers Grupa Producentów Sp. z o.o.   Stężyca (pow. rycki, gm. Stężyca)    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    18 godz.
    Twój zakres obowiązków: planowanie pracy oraz organizacji pracy na poszczególnych obszarach; nadzorowanie i koordynowanie pracy zespołu; zbieranie danych i sporządzanie raportów jakościowych, wydajnościowych; uczestnictwo w spotkaniach tygodniowych Team Liderów; praca w systemie zmianowym;
  • Aon
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    20 godz.
    What the day will look like You will work with our global clients daily and as a first point of contact, you’ll be responsible for providing help and guidance regarding clients’ benefits. Also, in your first 3 months: you'll learn how we organize employee benefits for our clients you'll get to...

Najnowsze artykuły

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

W miesiącach letnich ofertowy boom daje się zauważyć zwłaszcza w turystyce, gastronomii, handlu detalicznym, budownictwie i rolnictwie. Nad morzem przeważają oferty z sektora HoReCa skierowane przede wszystkim do studentów, ale także osób z uprawnieniami np. ratownika czy instruktora. Sprawdź, jakie stanowiska oferowane są nad Bałtykiem oraz jak zmienia się rynek pracy latem.

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

 – Niektórzy preferują relacje bardziej zdystansowane i formalne tak, by nikt nie przeszkadzał im w pracy i by nie czuć się zobowiązanym do świadczenia drobnych przysług. Inni są pod tym względem mniej rygorystyczni – tłumaczy psycholog dr Beata Rajba. Kiedy w pracy pojawia się przyjaźń i jak rozpoznać, że kolega lub koleżanka ma szczere intencje?

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?