Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Jak otworzyć studio tatuażu?

Jak otworzyć studio tatuażu?

 
Jak otworzyć studio tatuażu?

Artysta czasami maluje na płótnie pejzaże, akty, sceny rodzajowe. Czasem wykorzystuje każdy element otaczającego go świata jako płótno - ściany, meble. Niektórzy zdecydowali się wykorzystać do tego ludzkie ciało, tworząc tatuaże. Czy można połączyć taką artystyczną pasję z działalnością zawodową? Wystarczy otworzyć studio tatuażu.

 

Studio tatuażu

 

Jeśli chodzi nam po głowie własny salon tatuażu, trzeba odpowiednio się do tego przygotować. Dobry biznesplan powinien być poprzedzony dokładną analizą lokalnego rynku. Liczba konkurentów może przeważyć o rentowności obiektu w okolicy. Tym, co wyróżnia tatuażystów to ich własny styl, indywidualne projektowanie tatuaży. Jedni specjalizują się w tatuażach kolorowych, inni posługują się wyłącznie czarnym tuszem, u jednych dominują wzory floralne, a gdzie indziej napisy czy postaci z kreskówek.

 

Jeśli sami specjalizujemy się wyłącznie w jednej dziedzinie, a pojawiają się klienci oczekujący zupełnie innych wzorów, warto nawiązać współpracę z mobilnymi tatuażystami - organizować wydarzenia, zapraszać na eventy we własnym studio. Należy zainwestować w odpowiedni sprzęt: maszynkę do konturów, do wypełniania, różnego rodzaju tusze, akcesoria do sterylizacji narzędzi, odpowiednie stanowiska. Warto też dobrze się wypromować - w Polsce organizowane są specjalne konwenty tatuażystów.

 

Jak otworzyć studio tatuażu?

 

Jeśli chodzi o kwestie prawne, to nie wymaga się żadnych licencji do otworzenia zakładu. Można prowadzić je w formie zarobkowej działalności nierejestrowanej lub zarejestrowanej działalności gospodarczej w każdej formie z wyjątkiem spółki partnerskiej. W Polskiej Klasyfikacji Działalności, za instrukcją podaną na stronie polskiego rządu, należy wybrać numer 96.09.Z - Pozostała działalność usługowa, gdzie indziej niesklasyfikowana.

 

Wszystkim klientom zależy z pewnością na tym, aby w takim salonie czuć się bezpiecznie. Prowadząc salon tatuażu, trzeba więc zachować wysokie standardy co do czystości stosowanych urządzeń, stanowisk i całego pomieszczenia.

 

Na stornie Głównego Inspektora Sanitarnego znajdziemy taką informację: „W myśl art. 16 ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, osoby inne niż udzielające świadczeń zdrowotnych, podejmujące czynności, w trakcie wykonywania których dochodzi do naruszenia ciągłości tkanek ludzkich, są obowiązane do wdrożenia i stosowania procedur zapewniających ochronę przed zakażeniami oraz chorobami zakaźnymi. Wyżej wymienione procedury powinny regulować sposób postępowania przy wykonywaniu czynności, w trakcie których dochodzi do naruszenia ciągłości tkanek ludzkich, zasady

stosowania sprzętu poddawanego sterylizacji oraz sposoby przeprowadzania dezynfekcji skóry i błon śluzowych oraz dekontaminacji pomieszczeń i urządzeń. Na wniosek podmiotu obowiązanego do wdrożenia i stosowania procedur, państwowy powiatowy inspektor sanitarny opiniuje te procedury”.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Kasowy PIT – co to, od kiedy?

Kasowy PIT – co to, od kiedy?

Nowelizacja ustawy o PIT z dnia 27 września 2024 roku wprowadza zmiany w systemie podatkowym korzystne dla przedsiębiorców, którzy dotąd borykali się z problemem nieuregulowanych faktur, od których mimo wszystko należało odprowadzać podatek. W określonych przypadkach metoda memoriałowa może zostać zastąpiona przez kasowy PIT dla przedsiębiorców. Jak to wygląda w praktyce?

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Święta, święta i po świętach, a jak wiemy, powrót do codzienności po długim urlopie bywa naprawdę trudny. Socjolog i psychoterapeutka Beata Danielska podpowiada, według jakiego klucza możemy dzielić zadania po powrocie do pracy, żeby zapewnić sobie „miękkie lądowanie" i nie dać się przytłoczyć nagromadzonymi obowiązkami.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Urlop uzupełniający – podstawowe informacje

Urlop uzupełniający – podstawowe informacje

Co powiesz na 6 dodatkowych dni urlopu? Mało kto wie, że w pewnych przypadkach pracownikowi przysługuje urlop uzupełniający, którego pracodawca nie może odmówić. Sprawdź, kto i kiedy nabywa prawo do urlopu uzupełniającego, jaki jest jego wymiar oraz co powinno znaleźć się na wniosku o tego typu wolne w pracy.

Trzynasta emerytura – dla kogo? Kiedy? Wysokość

Trzynasta emerytura – dla kogo? Kiedy? Wysokość

Trzynasta emerytura jest dodatkowym świadczeniem pieniężnym wypłacanym raz w roku emerytom i rencistom. Od kilku lat stanowi ważny element wsparcia finansowego dla seniorów. Co istotne, nie wymaga składania żadnych wniosków, a jest przyznawana automatycznie. Wyjaśniamy, kto ma prawo do świadczenia, na jakich zasadach jest wypłacana trzynasta emerytura oraz ile wynosi w 2025 roku.