Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Jak negocjować podwyżkę? Podstawowe błędy w negocjacjach z szefem

Jak negocjować podwyżkę? Podstawowe błędy w negocjacjach z szefem

 
Jak negocjować podwyżkę? Podstawowe błędy w negocjacjach z szefem

Płaca minimalna idzie w górę, średnia pensja rośnie. Czy w związku z tym pracownicy powinni czekać, aż szef sam przyzna im wyższe wynagrodzenie? Niekoniecznie. Lepiej wziąć sprawy w swoje ręce i… porozmawiać z przełożonym. Jak negocjować pensję i czym przekonać szefa, że zasługujemy na podwyżkę?

 

Jak rozmawiać o podwyżce i czego unikać?


Jak negocjować podwyżkę? Przede wszystkim przygotujmy scenariusz rozmowy, argumenty i kontrargumenty. Ustalmy też wcześniej termin. Zaczepianie szefa między stresującymi spotkaniami nie jest dobrym pomysłem.

Do negocjacji trzeba podejść racjonalnie i – choć to bardzo trudne – bez emocji. Pracownik, który uważa, że zasługuje na wyższą pensję, a nie może doczekać się od szefa inicjatywy w tej sprawie, czuje się coraz bardziej sfrustrowany. W rezultacie decyduje się na rozmowę pod wpływem impulsu, bez odpowiedniego przygotowania. Jego argumenty mogą być nieracjonalne i nieprzemyślane. Przełożony z kolei zostaje postawiony pod ścianą, nie ma czasu na przemyślenie, jaką kwotę i czy w ogóle może zaproponować.

Bądźmy też otwarci na propozycje. Negocjacja podwyżki nie powinna opierać się o wybór: „dostanę podwyżkę albo się zwalniam”. Stawiając sprawę na ostrzu noża, nie pozostawiamy właściwie pola do rozmów i wypracowania kompromisu.

 

Rozmowa o podwyżce – argumenty, które trafią do szefa


"Potrzebuję pieniędzy" lub "mam większe wydatki, bo dziecko poszło do szkoły" – to oczywiście świetny argument za tym, by prosić o podniesienie pensji. Świetny dla nas, niestety nie dla szefa. Przedstawiamy się jako ktoś, kto jest potencjalnym obciążeniem, ma postawę roszczeniową, nie potrafi wskazać swoich prawdziwych zalet i nie dba tak naprawdę o firmę, wykonuje pracę bez zaangażowania.

Zupełnie inaczej będzie wyglądać zestawienie argumentów opartych na naszej wartości dla pracodawcy: podpisane kontrakty, szczególne zaangażowanie w sprawy firmowe. Nie należy liczyć na to, że przełożony pamięta o sukcesach poszczególnych pracowników. Lepiej przygotujmy sobie odpowiednie zestawienie. Jeśli byliśmy chwaleni przez szefa za dobrze przeprowadzony projekt, przypomnijmy mu o tym. Postarajmy się, by pracodawca sam ocenił naszą przydatność.

 

Skuteczne negocjowanie

 

Warto przed rozmową zrobić sobie zestawienie swoich zadań. Często, zwłaszcza jeśli w firmie pracujemy już od dłuższego czasu, nazwa stanowiska nie odzwierciedla dobrze zakresu obowiązków i odpowiedzialności. Po prostu w sposób nieformalny, w miarę rozwoju firmy (lub odwrotnie w miarę redukcji etatów) przydzielano nam nowe zadania. Po określeniu ich faktycznego zakresu porównajmy go z opisem stanowisk. Jeśli wykonujemy znacznie więcej, niż w założeniu – śmiało powiedźmy o tym przełożonemu.

Warto wykorzystać oceny okresowe, które są obecnie coraz popularniejsze, zwłaszcza w większych przedsiębiorstwach. Jeśli w firmie nie ma takiej praktyki, przed rozmową można przygotować odpowiednie zestawienie sukcesów, obejmujące te obszary, w których czujemy się najpewniej. Zaangażowanie, rozwój zawodowy, propozycje innowacji – to wszystko działać będzie na nasza korzyść.

Fakt, że inni pracownicy zarabiają więcej, nie jest dobrym argumentem na rzecz naszej podwyżki. Nie należy go wykorzystywać z różnych przyczyn. Przede wszystkim szef może poczuć się urażony, że kwestionujemy w ten sposób jego kompetencje w ocenie poszczególnych członków zespołu.

 

Jak negocjować warunki zatrudnienia


Rozmowa z szefem o podwyżce powinna być poprzedzona sprawdzeniem danych o sytuacji na rynku. O ile to możliwe, zbadajmy wyniki firmy, koniunkturę i perspektywy w branży. W ten sposób zdobywamy realistyczną ocenę możliwości pracodawcy, ale także możemy wykazać się profesjonalizmem i zaangażowaniem. Pokazujemy szefowi, że los firmy jest dla nas ważny, że interesujemy się jej pozycją na rynku.

Pierwszym celem negocjacji jest wskazanie, że zasługujemy na wyższą pensję i uzmysłowienie lub przypomnienie szefowi, jak cennym jesteśmy pracownikiem. Podwyżka po okresie próbnym bądź po rozszerzeniu zakresu naszych obowiązków jest zazwyczaj łatwa do uzasadnienia. Nawet w przypadku, gdy pracodawca nam odmówi ze względu na trudną sytuację firmy, po tak przeprowadzonej rozmowie nie zostaniemy z niczym. Przede wszystkim, skoro szef zgodził się, że zasługujemy na podwyżkę, ale obecnie nie ma środków, by ją przyznać, ustalmy termin kolejnego spotkania. Możemy też uzyskać dodatkowe korzyści pozapłacowe. Przed spotkaniem powinniśmy zastanowić się, które z nich są dla nas najważniejsze. Przykładowo: może być to korzystniejszy czas pracy, opieka medyczna czy służbowy telefon.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Monter / Instalator systemów powietrza i wody

    R11 Automation Sp. z o.o.   Niemcy, okolice Monachium   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   13 000 - 14 498 zł brutto/mies.  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Twój zakres obowiązków: Montaż elementów hydrauliki i powietrza zgodnie z dokumentacją; Instalacja rurek oraz węży zgodnie z schematem; Praca na stalowych rurach o średnicy do 30 mm (wyginanie, dopasowywanie) Obsługa wymaganych w procesie instalacji maszyn (giętarek, automatycznych pił do cięcia)
  • Kierownik Zespołu Magazynowego Branża Automotive

    Adecco Personalsdienstleistungen GmbH   Niemcy, Soltau   
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    17 godz.
    Zadania: Organizacja oraz nadzór zadań w podległym zespole magazynowym; Zapewnienie prawidłowej dokumentacji obrotu towarowego w magazynie; Optymalizacji procesów magazynowych; Dbanie o dobrą atmosferę w zespole; Wymagania: Komunikatywna znajomość języka niemieckiego; Gotowość do...
  • Executive Assistant / Asystent Zarządu

    Adecco Personalsdienstleistungen GmbH   Niemcy, Monachium   
    asystent  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    17 godz.
    Wymagania: Doskonałe umiejętności komunikacyjne w mowie i piśmie; Biegła znajomość języka angielskiego (C1) Bardzo dobra znajomość języka niemieckiego (B2) Bardzo dobra znajomość programów pakietu MS Office (Outlook, PowerPoint, Word, Excel) Gotowość do przeprowadzki do Niemiec;
  • Doradca ds. Sprzedaży Rozwiązań IT

    Symfonia Sp. z o.o.   Katowice    praca hybrydowa / stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    17 godz.
    Twoje zadania: Obsługa obecnych klientów; Doradztwo i sprzedaż produktów Symfonii; Aktualizacja danych w systemie CRM; Realizacja celów sprzedażowych i jakościowych;
  • Aon
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    17 godz.
    What the day will look like Design and implement automation solutions from business and technical requirements. Partner with Business Analysts to define the manual rules used to govern the process, and then translate those rules into automations; Responsibility for scripting and coding in UiPath...
  • Actuarial Analyst

    Aon Polska Sp. z o. o.   Warszawa    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    17 godz.
    What the day will look like Work with colleagues (brokers, analytics and others) to identify and respond to client needs and develop additional opportunities related to products and services; You will perform technical analysis and get an innovative insight into insurance companies, their portfolios...

Najnowsze artykuły

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw można skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy oraz liczby karmionych dzieci.

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

 – Niektórzy preferują relacje bardziej zdystansowane i formalne tak, by nikt nie przeszkadzał im w pracy i by nie czuć się zobowiązanym do świadczenia drobnych przysług. Inni są pod tym względem mniej rygorystyczni – tłumaczy psycholog dr Beata Rajba. Kiedy w pracy pojawia się przyjaźń i jak rozpoznać, że kolega lub koleżanka ma szczere intencje?

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.