Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Jak negocjować podwyżkę? Podstawowe błędy w negocjacjach z szefem

Jak negocjować podwyżkę? Podstawowe błędy w negocjacjach z szefem

 
Jak negocjować podwyżkę? Podstawowe błędy w negocjacjach z szefem

Płaca minimalna idzie w górę, średnia pensja rośnie. Czy w związku z tym pracownicy powinni czekać, aż szef sam przyzna im wyższe wynagrodzenie? Niekoniecznie. Lepiej wziąć sprawy w swoje ręce i… porozmawiać z przełożonym. Jak negocjować pensję i czym przekonać szefa, że zasługujemy na podwyżkę?

 

Jak rozmawiać o podwyżce i czego unikać?


Jak negocjować podwyżkę? Przede wszystkim przygotujmy scenariusz rozmowy, argumenty i kontrargumenty. Ustalmy też wcześniej termin. Zaczepianie szefa między stresującymi spotkaniami nie jest dobrym pomysłem.

Do negocjacji trzeba podejść racjonalnie i – choć to bardzo trudne – bez emocji. Pracownik, który uważa, że zasługuje na wyższą pensję, a nie może doczekać się od szefa inicjatywy w tej sprawie, czuje się coraz bardziej sfrustrowany. W rezultacie decyduje się na rozmowę pod wpływem impulsu, bez odpowiedniego przygotowania. Jego argumenty mogą być nieracjonalne i nieprzemyślane. Przełożony z kolei zostaje postawiony pod ścianą, nie ma czasu na przemyślenie, jaką kwotę i czy w ogóle może zaproponować.

Bądźmy też otwarci na propozycje. Negocjacja podwyżki nie powinna opierać się o wybór: „dostanę podwyżkę albo się zwalniam”. Stawiając sprawę na ostrzu noża, nie pozostawiamy właściwie pola do rozmów i wypracowania kompromisu.

 

Rozmowa o podwyżce – argumenty, które trafią do szefa


"Potrzebuję pieniędzy" lub "mam większe wydatki, bo dziecko poszło do szkoły" – to oczywiście świetny argument za tym, by prosić o podniesienie pensji. Świetny dla nas, niestety nie dla szefa. Przedstawiamy się jako ktoś, kto jest potencjalnym obciążeniem, ma postawę roszczeniową, nie potrafi wskazać swoich prawdziwych zalet i nie dba tak naprawdę o firmę, wykonuje pracę bez zaangażowania.

Zupełnie inaczej będzie wyglądać zestawienie argumentów opartych na naszej wartości dla pracodawcy: podpisane kontrakty, szczególne zaangażowanie w sprawy firmowe. Nie należy liczyć na to, że przełożony pamięta o sukcesach poszczególnych pracowników. Lepiej przygotujmy sobie odpowiednie zestawienie. Jeśli byliśmy chwaleni przez szefa za dobrze przeprowadzony projekt, przypomnijmy mu o tym. Postarajmy się, by pracodawca sam ocenił naszą przydatność.

 

Skuteczne negocjowanie

 

Warto przed rozmową zrobić sobie zestawienie swoich zadań. Często, zwłaszcza jeśli w firmie pracujemy już od dłuższego czasu, nazwa stanowiska nie odzwierciedla dobrze zakresu obowiązków i odpowiedzialności. Po prostu w sposób nieformalny, w miarę rozwoju firmy (lub odwrotnie w miarę redukcji etatów) przydzielano nam nowe zadania. Po określeniu ich faktycznego zakresu porównajmy go z opisem stanowisk. Jeśli wykonujemy znacznie więcej, niż w założeniu – śmiało powiedźmy o tym przełożonemu.

Warto wykorzystać oceny okresowe, które są obecnie coraz popularniejsze, zwłaszcza w większych przedsiębiorstwach. Jeśli w firmie nie ma takiej praktyki, przed rozmową można przygotować odpowiednie zestawienie sukcesów, obejmujące te obszary, w których czujemy się najpewniej. Zaangażowanie, rozwój zawodowy, propozycje innowacji – to wszystko działać będzie na nasza korzyść.

Fakt, że inni pracownicy zarabiają więcej, nie jest dobrym argumentem na rzecz naszej podwyżki. Nie należy go wykorzystywać z różnych przyczyn. Przede wszystkim szef może poczuć się urażony, że kwestionujemy w ten sposób jego kompetencje w ocenie poszczególnych członków zespołu.

 

Jak negocjować warunki zatrudnienia


Rozmowa z szefem o podwyżce powinna być poprzedzona sprawdzeniem danych o sytuacji na rynku. O ile to możliwe, zbadajmy wyniki firmy, koniunkturę i perspektywy w branży. W ten sposób zdobywamy realistyczną ocenę możliwości pracodawcy, ale także możemy wykazać się profesjonalizmem i zaangażowaniem. Pokazujemy szefowi, że los firmy jest dla nas ważny, że interesujemy się jej pozycją na rynku.

Pierwszym celem negocjacji jest wskazanie, że zasługujemy na wyższą pensję i uzmysłowienie lub przypomnienie szefowi, jak cennym jesteśmy pracownikiem. Podwyżka po okresie próbnym bądź po rozszerzeniu zakresu naszych obowiązków jest zazwyczaj łatwa do uzasadnienia. Nawet w przypadku, gdy pracodawca nam odmówi ze względu na trudną sytuację firmy, po tak przeprowadzonej rozmowie nie zostaniemy z niczym. Przede wszystkim, skoro szef zgodził się, że zasługujemy na podwyżkę, ale obecnie nie ma środków, by ją przyznać, ustalmy termin kolejnego spotkania. Możemy też uzyskać dodatkowe korzyści pozapłacowe. Przed spotkaniem powinniśmy zastanowić się, które z nich są dla nas najważniejsze. Przykładowo: może być to korzystniejszy czas pracy, opieka medyczna czy służbowy telefon.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Kierowca ciężarówek C+E

    Feel Flex   Holandia   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    10 godz.
    Nasi kierowcy pracują jako: Kierowcy dystrybucji marketów spożywczych; Kierowcy ciężarówek recyklingu; Kierowcy ciężarówek chłodnia, izoterma; Kierowców Terbergów (placowych) Uwaga nie posiadamy ofert dla kierowców na trasach międzynarodowych i chcących pracować w tzw systemie!
  • Elektryk

    Elektra i Kungsbacka AB   Szwecja, Goteborg   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    11 godz.
    START Pracy od stycznia 2025 roku. Opis stanowiska: Praca fizyczna przy montażu instalacji elektrycznych i teletechnicznych. Montaż tras kablowych, układanie kabli i przewodów. Podłączanie urządzeń elektrycznych i AKPiA. Montaż rozdzielnic, opraw oświetleniowych, osprzętu.
  • Specjalista / Specjalistka ds. Księgowości

    Legal House Poland sp. z o.o.   Warszawa, Mokotów    praca zdalna / hybrydowa / stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    12 godz.
    Zakres obowiązków: prowadzenie ewidencji księgowej; dbałość o prawidłowy obieg dokumentów; sporządzanie deklaracji podatkowych, raportów finansowych, raportów wewnętrznych; księgowanie list płac, wyciągów bankowych; fakturowanie, wysyłanie faktur do klienta; prowadzenie rozliczeń;...
  • Kontroler Jakości w Laboratorium Weterynaryjnym

    Vetlab Sp. z o.o.   Warszawa, al.Krakowska 110/114    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    14 godz.
    Dołącz do naszego zespołu w Vetlab jako Specjalista ds. Kontroli Jakości! Będziesz zapewniał wysokie standardy naszych usług laboratoryjnych. Twoje zadania: Tworzenie i wprowadzanie procedur jakościowych zgodnie z przepisami. Monitorowanie procesów laboratoryjnych, aby spełniały standardy...
  • Actuarial Analyst

    Aon   Kraków    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    14 godz.
    What the day will look like? You will work in a variety of project teams together with A&A colleagues in other locations to deliver a wide range of actuarial and analytical solutions to Aon's global client base. From day one, you will be given responsibility on projects, assisting more senior...
  • Claims Services Processing Specialist / Analyst with Spanish

    Aon   Kraków    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    14 godz.
    Aon is in the business of better decisions At Aon, we shape decisions for the better to protect and enrich the lives of people around the world. As an organization, we are united through trust as one inclusive, diverse team, and we are passionate about helping our colleagues and clients succeed....

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?