Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Introwertyk w pracy - porady, jak zbudować relacje

Introwertyk w pracy - porady, jak zbudować relacje

 
Introwertyk w pracy - porady, jak zbudować relacje

Introwertyk, ekstrawertyk

 

W literaturze możemy spotkać sie z podziałem na dwa typy psychologiczne, introwertyzm i ekstrawertyzm. Rozróżnienie to zostało wprowadzone przez Carla Gustava Junga.


Przytaczając definicję z Internetowej Encyklopedii PWN:

 

introwersja to „skłonność do skupiania się na własnych przeżyciach wewnętrznych przy braku zainteresowania światem zewnętrznym; dla typu osobowościowego introwertyka charakterystyczna jest przewaga myślenia nad działaniem, duża wrażliwość, wysoki stopień samoświadomości, a zarazem powściągliwość i trudności w kontaktach z innymi ludźmi oraz w przystosowaniu się do otoczenia”,

ekstrawersja to „skłonność do kierowania uwagi i zainteresowań na świat zewnętrzny, na otoczenie, innych ludzi (...); ekstrawertyka charakteryzują m.in.: łatwość wyrażania myśli i uczuć oraz nawiązywania kontaktów z innymi ludźmi, silna potrzeba działania, aktywności i uczestnictwa w życiu społecznym (...)”.

 

Osobowość introwertyczna

 

W czasach, kiedy bardzo dużo uwagi przywiązuje się do kompetencji miękkich (do których m.in. zalicza się komunikatywność, umiejętność pracy w grupie), może wydawać się, że introwertykom będzie trudno znaleźć pracę. Pracodawcy chcą by nowi pracownicy umieli szybko wpasować się w zespół.

 

Introwertyzm w zasadzie już w definicji zakłada, że na tej płaszczyźnie wystąpi problem. Ale z reguły jest to trudność, która uwidacznia się już po zatrudnieniu takiej osoby. Introwertykom nie jest trudno przejść samą rozmowę kwalifikacyjną. Jeśli są przygotowani na dane stanowisko to rzeczowo odpowiedzą na pytania, ich działania będą przemyślane, skupione na zaprezentowaniu odpowiednich rozwiązań, udzieleniu właściwych odpowiedzi. Introwertyk częściej odpowiada na pytania, niż je zadaje. Ludziom o takiej osobowości lepiej pozwolić najpierw rozeznać się na polu zawodowym i potem stopniowo budować z nimi relacje pozasłużbowe.

 

Przy omawianiu pojęcia introwertyzmu, trzeba zwrócić uwagę na ważny fakt, iż panują liczne stereotypy o introwertykach, które budują przekonanie, że człowiek introwertyczny, to jednocześnie osoba aspołeczna lub nieśmiała. Może tak się zdarzyć, jednak nie są to pojęcia równoznaczne.

 

Introwertyk lubi samotność, ale umie też poruszać się w towarzystwie. Nie będzie chciał być w centrum uwagi, ale jednak chętnie przysiądzie się i posłucha, o czym rozmawiają inni. Nie należy więc wykluczać introwertyka ze spotkań integracyjnych, ale nie powinno się też oczekiwać, że będzie takiej imprezie przewodził.

 

Introwertyk w pracy

 

Przeważnie przy dyskusji o introwertyzmie, w zestawieniu z ekstrawertyzmem, podaje się różnice dotyczące życia towarzyskiego. Ekstrawertyk to osoba, która występuje jako król imprezy, a introwertyk jest najczęściej zatopiony w książkach, rzadko opuszczający własne mieszkanie. Jak ten dualizm przedstawia się na rynku pracy? Jak introwertycy radzą sobie z ekstrawertykami i odwrotnie?

 

Introwertyzm nie wyklucza nikogo z bycia dobrym specjalistą czy pracownikiem. Może introwertycy nie sprawdzą się jako organizatorzy wyjazdów integracyjnych, raczej też nie przejdą ze wszystkimi pierwszego dnia na koleżeński poziom, ale już od samego początku będą sumiennie wykonywać swoje obowiązki.
Introwertycy potrzebują trochę więcej czasu, żeby się rozkręcić, by otworzyć się przed osobami, których nie znają. Zdecydowanie trzeba im go zapewnić.

 

Dla introwertyka ważna jest własna przestrzeń - zarówno psychiczna jak i fizyczna. Osoba introwertyczna nie lubi więc zbyt nagminnie opowiadać o tym, co robi po pracy, niechętnie zdradza szczegóły ze swojego życia prywatnego. Kiedy ma do wyboru open space lub własny pokój, od razu wybierze to drugie. Introwertyk to osoba, która potrzebuje miejsca, żeby móc się wycofać, kiedy tego potrzebuje, odpocząć w samotności.


Bardzo dobrym wyjściem jest możliwość pracy zdalnej od czasu do czasu. Jeśli jednak musi przebywać non stop w biurze – ważne, by mogła zachować jakąś odrobinę prywatności. Własne, osłonięte biurko czy słuchawki pozwalające wyłączyć się z gwaru w open space będą dużym ułatwieniem.

 

Introwertyzm nie świadczy więc o tym, czy jest się dobrym czy złym pracownikiem, a raczej o tym, jakie warunki sprzyjają temu, by osoba o takim usposobieniu mogła rozwijać swoje kompetencje i działania zawodowe.

Cechy jakie charakteryzują introwertyka sprawiają, że jest on dobrym pracownikiem. Na jego korzyść działa to, że wszelkie czynności, które podejmie w pracy najpierw głęboko przemyśli i przeanalizuje. Zmniejsza to ryzyko popełnienia błędu lub obrania złej ścieżki postępowania w przypadku danego zagadnienia.


Introwertyk jest dobrym słuchaczem - może to zadziałać na korzyść przy współpracy z klientami. Lepiej ich zrozumie, dokładniej dobierze produkt lub usługę. Jednak będzie potrzebował wsparcia przy prezentacji nowych produktów, reklamowaniu czy sprzedawaniu.

 

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?