Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Import towarów do Unii Europejskiej – najważniejsze informacje

Import towarów do Unii Europejskiej – najważniejsze informacje

 
Import towarów do Unii Europejskiej – najważniejsze informacje

Obowiązujący w Unii Europejskiej wspólny rynek pozwala przedsiębiorstwom bez problemu prowadzić handel między krajami Wspólnoty, a jednakowe wymagania dla towarów w Unii Europejskiej gwarantują określoną jakość sprzedawanych produktów. Importując towary do UE, trzeba z kolei liczyć się z pewnymi formalnościami i koniecznością poniesienia kosztów. Jak wyglądają procedury związane z wwożeniem towarów do państw członkowskich Unii Europejskiej?

 

Zgłoszenie celne – rejestracja PUESC, numer EORI


Przewożąc towary przez zewnętrzną granicę Unii, trzeba dokonać zgłoszeń celnych i przedstawić produkty do odprawy celnej. Służy do tego PUESC, czyli Platforma Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych, gdzie należy się zarejestrować. Kolejny kto to złożenie wniosku w Unijnym Systemie Rejestracji i Identyfikacji Podmiotów Gospodarczych o numer EORI. Te dwie formalności są niezbędne, aby dokonywać zgłoszeń celnych.

 

Procedury celne – upoważniony przedsiębiorca (AEO), uproszczenia celne


Ułatwieniem dla importerów i transporterów jest możliwość uzyskania statusu AEO. Skrót pochodzi od ang. Authorised Economic Operator i oznacza upoważnionego przedsiębiorcę – uznanego za wiarygodnego. Korzyści płynące ze statusu AEO to m.in. mniejsza liczba kontroli i kontrole poza kolejnością, priorytetowe traktowanie przesyłki wytypowanej do kontroli czy możliwość wyboru miejsca kontroli. Wniosek o przyznanie tego statusu można złożyć na PUESC.

Procedury uproszczone pozwalają na odprawę towarów poza urzędem celno-skarbowym, a także na odprawę bez konieczności przedstawiania wszystkich wymaganych w tej sytuacji danych i uzupełnienie ich w późniejszym terminie. Pozwolenie na stosowanie takich procedur wydają Dyrektorzy Izb Administracji Skarbowej.

 

Taryfa celna w Unii Europejskiej


Wysokość cła przy imporcie towarów do UE jest zróżnicowana i zależy od wielu czynników. Wysokość stawek można samodzielnie sprawdzić w Serwisie Informacyjnym Taryfy Celnej.

 

Procedury specjalne:

 

  • odprawa czasowa


Ta procedura zwalnia całkowicie lub częściowo z opłat celnych i dotyczy towarów wwożonych do UE na określony czas i po nim wywożonych w niezmienionym stanie. Mogą to być np. produkty do prezentacji firmy na targach, sprzęt sportowy wykorzystywany na zawodach czy sprzęt ekipy filmowej.

  • końcowe przeznaczenie


Procedura końcowego przeznaczenia oznacza, że towar może być dopuszczony do obrotu bez cła (lub z obniżoną stawką cła) w związku z jego szczególnym przeznaczeniem. Dotyczy to np. komponentów potrzebnych do produkcji. Co ważne, importowane towary są pod dozorem celnym, póki nie otrzymają końcowego przeznaczenia.

 

  • uszlachetnianie czynne i bierne


Uszlachetnienie czynne to procedura umożliwiająca przewóz towarów, które w krajach Unii Europejskiej zostaną przerobione i w nowej postaci wywiezione z UE. Często jest stosowana w przypadku importowanych i naprawianych maszyn albo pojazdów.

Uszlachetnienie bierne pozwala na czasowe wywożenie z UE towarów w celu ich przetworzenia, np. naprawy czy montażu, a następnie ponownego importu do UE. Obie procedury dają możliwość całkowitego lub częściowego zwolnienia z należności celnych.

 

  • tranzyt

 

Kolejne procedury specjalne to tranzyt wewnętrzny i tranzyt zewnętrzny. Pierwsza z nich pozwala przewozić towary z jednego kraju EU do innego państwa w obszarze celnym Unii przez państwo lub terytorium nienależące do Wspólnoty bez zmiany statusu celnego towarów.

Z kolei korzystanie z procedury tranzytu zewnętrznego oznacza możliwość transportowania nieunijnych towarów między państwami w obszarze celnym UE bez podlegania należnościom celnym przywozowym.

źródło: biznes.gov.pl

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Inżynier R&D

    HSV Polska Sp. z o.o.   Łódź    praca hybrydowa / stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    18 godz.
    Twoje zadania: Przygotowywanie i realizacja w programie CAD (Catia/NX) procesów konstruktorskich/ projektowych; związanych z nowymi lub modernizowanymi prototypami z polipropylenu ekspandowanego (EPP) i polistyrenu ekspandowanego (EPS); Prowadzenie rozmów z dostawcami narzędzi (formy) na polu...
  • Specjalista ds. Kadr i Płac

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    20 godz.
    Do Twoich zadań należeć będzie: kompleksowa obsługa kadrowo-płacowa pracowników, tj.: akta osobowe, umowy zlecenia, ewidencja czasu pracy, naliczanie wynagrodzeń, nadzorowanie przestrzegania przepisów prawa pracy oraz aktualizowanie dokumentacji kadrowej, weryfikowanie czasu i planów pracy...
  • Kierownik Działu Nadziewarek

    Balcerzak Sp. z o.o.   Wróblów    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    23 godz.
    Zakres obowiązków: Kierowanie działem produkcji (Nadziewarek) Prowadzenie stałej analizy i optymalizacji procesów w powierzonym dziale; Nadzór nad przestrzeganiem zgodności receptur, wskaźników oraz procesów produkcyjnych; Kierowanie, planowanie i organizacja pracy podległych...
  • Pracownik kompletujący zamówienia / Magazynier

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia, Alkmaar   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    23 godz.
    Obowiązki: zbieranie zamówień w systemie voice-pick; kompletowanie zamówień; obsługa zwrotów; praca na rożnych działach magazynowych; Wymagania: gotowość do pracy w systemie zmianowym; chęć nawiązania współpracy na dłuższy okres; Mile widziane: prawo jazdy kat. B; znajomość języka angielskiego;
  • Młodszy mikrobiolog - laboratorium weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista mid / junior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    23 godz.
    Zakres obowiązków: wykonywanie analiz mikrobiologicznych (posiewy, identyfikacja, antybiogramy), konsultowanie wyników badań, prowadzenie dokumentacji.
  • Specjalista ds. Marketingu

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    23 godz.
    Zakres obowiązków: Tworzenie i realizacja strategii marketingowych B2B, która wyróżni Vetlab na rynku. Tworzenie treści marketingowych (teksty, grafiki, prezentacje) i dbanie o ich spójność z wizerunkiem marki. Organizacja i udział w kongresach, targach i wydarzeniach branżowych, zarówno...

Najnowsze artykuły

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Nadchodzi długo wyczekiwany przez wielu Czarny Piątek, czyli dzień przedświątecznych obniżek cen. Dla klientów to szansa na złapanie wyjątkowych okazji, dla firm zysk, ale i ogromne wyzwanie logistyczne. Kto najbardziej korzysta na Black Friday? Czy robienie zakupów tego dnia faktycznie się opłaca? Podpowiadamy, jak przetrwać Czarny Piątek i z perspektywy konsumenta, i pracownika sklepu.

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

– Cechy takie jak ambicja czy asertywność, które u mężczyzn są cenione, u kobiet potrafią budzić niechęć. Przypisuje się też liderkom stereotypowo męskie cechy, aby uzasadnić ich wysoką pozycję w organizacji – komentuje Olga Kozierowska, prezeska Fundacji WłączeniPlus i twórczyni Sukcesu Pisanego Szminką. W wywiadzie dla Praca.pl ekspertka wyjaśnia, co współcześnie oznacza feminizm w pracy.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.