Obowiązujący w Unii Europejskiej wspólny rynek pozwala przedsiębiorstwom bez problemu prowadzić handel między krajami Wspólnoty, a jednakowe wymagania dla towarów w Unii Europejskiej gwarantują określoną jakość sprzedawanych produktów. Importując towary do UE, trzeba z kolei liczyć się z pewnymi formalnościami i koniecznością poniesienia kosztów. Jak wyglądają procedury związane z wwożeniem towarów do państw członkowskich Unii Europejskiej?
Zgłoszenie celne – rejestracja PUESC, numer EORI
Przewożąc towary przez zewnętrzną granicę Unii, trzeba dokonać zgłoszeń celnych i przedstawić produkty do odprawy celnej. Służy do tego PUESC, czyli Platforma Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych, gdzie należy się zarejestrować. Kolejny kto to złożenie wniosku w Unijnym Systemie Rejestracji i Identyfikacji Podmiotów Gospodarczych o numer EORI. Te dwie formalności są niezbędne, aby dokonywać zgłoszeń celnych.
Procedury celne – upoważniony przedsiębiorca (AEO), uproszczenia celne
Ułatwieniem dla importerów i transporterów jest możliwość uzyskania statusu AEO. Skrót pochodzi od ang. Authorised Economic Operator i oznacza upoważnionego przedsiębiorcę – uznanego za wiarygodnego. Korzyści płynące ze statusu AEO to m.in. mniejsza liczba kontroli i kontrole poza kolejnością, priorytetowe traktowanie przesyłki wytypowanej do kontroli czy możliwość wyboru miejsca kontroli. Wniosek o przyznanie tego statusu można złożyć na PUESC.
Procedury uproszczone pozwalają na odprawę towarów poza urzędem celno-skarbowym, a także na odprawę bez konieczności przedstawiania wszystkich wymaganych w tej sytuacji danych i uzupełnienie ich w późniejszym terminie. Pozwolenie na stosowanie takich procedur wydają Dyrektorzy Izb Administracji Skarbowej.
Taryfa celna w Unii Europejskiej
Wysokość cła przy imporcie towarów do UE jest zróżnicowana i zależy od wielu czynników. Wysokość stawek można samodzielnie sprawdzić w Serwisie Informacyjnym Taryfy Celnej.
Procedury specjalne:
-
odprawa czasowa
Ta procedura zwalnia całkowicie lub częściowo z opłat celnych i dotyczy towarów wwożonych do UE na określony czas i po nim wywożonych w niezmienionym stanie. Mogą to być np. produkty do prezentacji firmy na targach, sprzęt sportowy wykorzystywany na zawodach czy sprzęt ekipy filmowej.
-
końcowe przeznaczenie
Procedura końcowego przeznaczenia oznacza, że towar może być dopuszczony do obrotu bez cła (lub z obniżoną stawką cła) w związku z jego szczególnym przeznaczeniem. Dotyczy to np. komponentów potrzebnych do produkcji. Co ważne, importowane towary są pod dozorem celnym, póki nie otrzymają końcowego przeznaczenia.
-
uszlachetnianie czynne i bierne
Uszlachetnienie czynne to procedura umożliwiająca przewóz towarów, które w krajach Unii Europejskiej zostaną przerobione i w nowej postaci wywiezione z UE. Często jest stosowana w przypadku importowanych i naprawianych maszyn albo pojazdów.
Uszlachetnienie bierne pozwala na czasowe wywożenie z UE towarów w celu ich przetworzenia, np. naprawy czy montażu, a następnie ponownego importu do UE. Obie procedury dają możliwość całkowitego lub częściowego zwolnienia z należności celnych.
-
tranzyt
Kolejne procedury specjalne to tranzyt wewnętrzny i tranzyt zewnętrzny. Pierwsza z nich pozwala przewozić towary z jednego kraju EU do innego państwa w obszarze celnym Unii przez państwo lub terytorium nienależące do Wspólnoty bez zmiany statusu celnego towarów.
Z kolei korzystanie z procedury tranzytu zewnętrznego oznacza możliwość transportowania nieunijnych towarów między państwami w obszarze celnym UE bez podlegania należnościom celnym przywozowym.
źródło: biznes.gov.pl