Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Hygge w pracy, czyli jak być szczęśliwym w biurze

Hygge w pracy, czyli jak być szczęśliwym w biurze

 
Hygge w pracy, czyli jak być szczęśliwym w biurze

Chyba każdy z nas wolałby pracować w przyjaznym środowisku, w otoczeniu życzliwych i otwartych osób, a także po prostu w miłym, cieszącym oko wnętrzu oraz mając pod ręką ulubione przedmioty i estetyczne gadżety. Idea takiej organizacji pracy, a w szerszym kontekście – codziennego życia – zamyka się w określeniu hygge. Klucz do szczęścia, zgodnie z tą ideą, tkwi bowiem w tym, w jaki sposób rezonujemy z otoczeniem, wpływamy na nie oraz pozwalamy mu wpływać na siebie i swoje aktywności. A zatem czym jest hygge i jak wykorzystać tę koncepcję, by zawsze mieć dobre samopoczucie w pracy?

 

Spis treści

Hygge – co to?

 

Hygge, duńska sztuka szczęścia, okazała się filozofią, którą zafascynowało się wielu ludzi na całym świecie. Dosłownie termin ten oznacza wygodę, komfort, niemniej rozumiane w specyficznym, nie-konsumpcjonistycznym sensie. Hygge przypisuje się zespół charakterystycznych cech i postaw. To przede wszystkim radość z drobnych przyjemności. Posiłek z najbliższymi, ciepłe kakao po długim spacerze w chłodną pogodę, a mówiąc ogólniej komfort, poczucie bezpieczeństwa, spełnienia, harmonii. To także uważność – na każdą drobnostkę, która przynosi szczęście, uważność na siebie, na bliskich, na potrzebę bycia razem.

 

Hygge – historia

 

Filozofia czy też postawa hygge zaczęła być popularna około 2016 roku – początkowo z Danii powędrowała do Stanów Zjednoczonych, by później rozlać się na cały świat. Już w 2017 roku social media zalały wpisy i zdjęcia z hashtagiem #hygge. 

 

Hygge w pracy – jak wdrożyć?

 

Filozofia hygge pomaga odnaleźć radość z życia, w każdym jego wymiarze. Ma więc zastosowanie w sferze prywatnej, społecznej, zawodowej.

 

Duńskie hygge na poziomie zawodowym osiąga się także przez odpowiednie relacje w miejscu pracy. Ważna jest współpraca, życzliwość. Należy wyeliminować wszelkie agresywne zachowania, chorobliwą rywalizację. Warto też zwrócić uwagę na to, jakim językiem odnoszą się do siebie współpracownicy. Czy jest on życzliwy, czy może raczej agresywny lub pasywno-agresywny?

 

Wsparcie dla zespołu, celebracja sukcesów (nie tylko służbowych), system nagród i motywacji dają poczucie spełnienia, satysfakcji z pracy. Istotną rolę odgrywają tu managerowie, dbający o swój zespół, gwarantujący każdemu podwładnemu poczucie bezpieczeństwa, wsparcie czy możliwość rozwoju.

 

Dużo można zdziałać także samym wystrojem pomieszczeń biurowych. Zadbać o nie ma okazję właściciel firmy – poprzez zastosowanie odpowiedniej kolorystyki, dobór światła sprzyjającego tworzeniu przyjaznej atmosfery. Ważne są także meble, nie tylko fotele biurowe, ale np. kanapa na odpoczynek, wygodny fotel na korytarzu, przyjemne pomieszczenie do spożywania posiłków, kwiaty odświeżające pomieszczenie.

 

Hygge po polsku – jak się go nauczyć?

 

Jak wyżej wspomniano, duński przepis na szczęście opiera się na docenianiu małych rzeczy. Jakie drobne przyjemności mogą umilić dzień w pracy? Co przynosi szczęście w biurze, na służbowym wyjeździe lub w trakcie realizacji trudnego projektu?

 

Hygge w pracy to także zasada work-life balance – odpowiednie proporcje między realizacją celów zawodowych i rodzinnych. Obowiązki nie powinny być tym, co osacza, determinuje wszelkie decyzje i obszary funkcjonowania. Człowiek musi mieć czas na realizację poleceń służbowych, ale też na odpoczynek po pracy, spędzenie przyjemnych chwil z najbliższymi lub własne hobby.

 

Warto zadbać również o wspólne świętowanie w pracy takich wydarzeń jak urodziny, imieniny itp. W ten sposób budują się więzi między pracownikami. Osoby w zespole czują się ze sobą swobodnie, są gotowi pomagać sobie w różnych sytuacjach.

 

Hygge – zalety

 

Stosowanie w miejscu zatrudnienia zasad hygge przyczynia się do poprawy samopoczucia, zwiększenia przyjemności i satysfakcji w pracy. Dzięki hygge pogłębiają się więzi między współpracownikami. Co istotne dla pracodawców, zatrudnieni są mniej zestresowani, a więc wykonują swoje obowiązki lepiej, bardziej kreatywnie, chętniej też uczą się nowych rzeczy, podnoszą kwalifikacje, dbają o ogólny rozwój w strukturach firmy oraz są do niej bardziej przywiązani. Stworzenie warunków pracy zgodnych z duńską sztuką szczęścia pomaga zatem budować zgrany, lojalny i przede wszystkim skuteczny zespół. Nie można też zapomnieć o kwestii wizerunkowej – hygge w pracy może być traktowane jako benefit przyciągający do przedsiębiorstwa najlepszych specjalistów na rynku.

 

Sprawdź także, czym są lagom i fika.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Opiekun w domu Seniora

    Socco Stuttgart GmbH   Niemcy, całe Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę   14 221 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    8 godz.
    Zakres obowiązków: zabiegi higieniczno-pielęgnacyjne; podawanie posiłków; kontrola wagi pacjenta, mierzenie ciśnienia, temperatury, poziomu cukru we krwi; wykonywanie zleceń lekarskich według obowiązujących procedur;
  • Actuarial Analyst

    Aon Polska Sp. z o. o.   Warszawa    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    9 godz.
    What the day will look like Work with colleagues (brokers, analytics and others) to identify and respond to client needs and develop additional opportunities related to products and services; You will perform technical analysis and get an innovative insight into insurance companies, their portfolios...
  • Dyrektor finansowy

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    dyrektor  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    9 godz.
    Zakres obowiązków: zarządzanie budżetem i planowaniem finansów firmy, w tym opracowywanie strategii finansowej i analizowanie wskaźników finansowych, przygotowanie projektów rozwoju firmy oraz analiza finansowa efektywności takich inwestycji, zarządzanie krótko- i długoterminową...
  • Doradca / Przedstawiciel Handlowy w branży produktów dla zwierząt

    Over Group   Łask    praca mobilna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat   4 500 - 15 000 zł brutto/mies.  rekrutacja online
    9 godz.
    Zadania: Nie tylko Przedstawiciel, ale i Doradca - bądź Specjalistą w swojej dziedzinie i zdobywaj uznanie Klientów poprzez zrozumienie, profesjonalne wsparcie i odpowiedź na Jego potrzeby. Ciesz się samodzielnością, to Ty planujesz własną pracę - umawiasz wizyty, tworzysz trasówki,...
  • Technik dentystyczny - ortodoncja

    Fachlabor Dr. W. Klee für grazile Kieferorthopädie GmbH   Niemcy, Hamburg / Frankfurt nad Menem / Poczdam   
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    11 godz.
    1 aplikacja: TRAINING ON THE JOB - Ortodoncja 3 miejsca pracy do wyboru: Hamburg, Frankfurt nad Menem lub Poczdam 3 działy/specjalizacje do wyboru: akryl, cad/cam, gips Zadania, które czekają na Ciebie: dział akryl Wykonywanie ruchomych aparatów ortodontycznych, np. płytek i/lub ruchomych...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista junior / mid / senior / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    11 godz.
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie udziału w...

Najnowsze artykuły

Powołanie do zawodowej służby wojskowej a stosunek pracy – o czym warto wiedzieć

Powołanie do zawodowej służby wojskowej a stosunek pracy – o czym warto wiedzieć

15 sierpnia to nie tylko dzień wolny i początek długiego weekendu, ale i Święto Wojska Polskiego, ustanowione, by uczcić pamięć Bitwy Warszawskiej, a także docenić poświęcenie żołnierzy czuwających nad naszym bezpieczeństwem. Przy okazji tego ważnego święta przypominamy, że służbę wojskową można łączyć z pracą. Jak wojsko zmienia sytuację zawodową i jakie dodatkowe uprawnienia ma żołnierz? 

Elektromonter – opis zawodu, obowiązki, CV, zarobki

Elektromonter – opis zawodu, obowiązki, CV, zarobki

Elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy są pilnie poszukiwani na rynku pracy niezależnie od zmiennej sytuacji gospodarczej. Zapotrzebowanie jest ogromne we wszystkich częściach Polski, co oznacza wysokie szanse na znalezienie pracy tuż po zakończeniu nauki w szkole technicznej bądź branżowej. Gdzie można pracować z elektrycznym fachem w ręku i jakich spodziewać się zarobków?

Pracoholizm – uzależnienie czy pasja?

Pracoholizm – uzależnienie czy pasja?

Jesteś perfekcjonistą i masz trudności z delegowaniem zadań, bo „wszystko zrobisz lepiej"? Uważaj, by nie wpaść w pułapkę pracoholizmu. Przez wielu wciąż uważany za zaletę, pracoholizm niszczy zdrowie, życie osobiste dotkniętych nim osób, a w skrajnych przypadkach prowadzi nawet do śmierci z przepracowania. W Światowy Dzień Pracoholików warto zadać sobie pytanie: czy nie pracujemy za dużo?

Siedząca praca a ból pleców

Siedząca praca a ból pleców

– Długim czasem pracy w pozycji siedzącej możemy zwiększyć swoją podatność na takie choroby jak dyskopatia, hemoroidy, obniżone libido, żylaki kończyn dolnych czy nawet udar. Najczęstszą dolegliwością jest jednak ból kręgosłupa – wyjaśnia Piotr Seredziński, chiropraktyk i fizjoterapeuta. Jak zatem prawidłowo siedzieć w pracy, by uniknąć bólu, pogłębiania wad postawy i poważniejszych chorób?

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

W miesiącach letnich ofertowy boom daje się zauważyć zwłaszcza w turystyce, gastronomii, handlu detalicznym, budownictwie i rolnictwie. Nad morzem przeważają oferty z sektora HoReCa skierowane przede wszystkim do studentów, ale także osób z uprawnieniami np. ratownika czy instruktora. Sprawdź, jakie stanowiska oferowane są nad Bałtykiem oraz jak zmienia się rynek pracy latem.

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.