Świnki morskie często są pierwszymi pupilami, którymi zajmują się dzieci. Nic dziwnego – opieka nad tymi sympatycznymi, uroczymi stworzeniami nie jest bardzo trudna. Popularność zwierzaków utrzymuje się na wysokim poziomie od lat. Myślisz o założeniu własnej hodowli świnek morskich? Oto kilka kwestii, o których musisz pamiętać.
Hodowla świnek morskich – jak zacząć?
Świnka morska, inaczej kawia domowa, to gryzoń, który trafił do Europy z krajów Ameryki Łacińskiej już w XVI wieku. Inkowie składali kawię w ofierze bogom, w niektórych częściach świata zwierzątko wciąż bywa hodowane w celach kulinarnych, od XIX wieku wykorzystuje się je także do testów laboratoryjnych. Świnka morska w 1961 roku poleciała także w kosmos na pokładzie statku Korabl-Sputnik 4 (razem z innymi pasażerami – psem i kilkoma myszami – wylądowała bezpiecznie na Ziemi w kapsule powrotnej). W naszej części świata kawia jest jednak przede wszystkim pupilem domowym, towarzyszem zabaw dzieci i dorosłych.
Kawia ma delikatne futerko, jedno-, dwu- lub trójkolorowe, krótkie łapki i pyszczek. Świnki morskie są roślinożerne – karmi się je sianem, specjalistycznymi karmami bogatymi w witaminę C, warzywami (np. marchewką, pietruszką, brokułami papryką, warzywami liściastymi, liśćmi buraka i in.). Kawie lubią także jabłka czy pomarańcze, choć owoce nie powinny stanowić podstawy ich diety, a jedynie okazjonalny smakołyk. Zwierzętom nie wolno z kolei podawać trującej dla nich fasoli, a także wywołującej wzdęcia kapusty.
Świnki hoduje się w klatkach. Powinny znaleźć się w nich: poidełko na wodę (woda musi być codziennie wymieniana na świeżą), miski na pokarm, paśnik na siano, miejsce do spania (tunel, domek, norka itp.). Świnki morskie lubią zabawę, warto więc zaopatrzyć każdą klatkę w różne akcesoria.
Jak zacząć hodowlę? Przede wszystkim należy zapisać się do organizacji związkowej. Członkostwo w renomowanej organizacji to sygnał dla kupujących, że hodowla działa w pełni legalnie, dba się w niej o dobro zwierząt. Organizacja kontroluje wystawianie rodowodów przed hodowców, organizuje konkursy i popularyzuje wiedzę na temat kawii. Do związków zrzeszających hodowców świnek morskich należy Polski Klub Rasowych Świnek Morskich – CCP (Cavies Club of Poland).
Należy także uregulować kwestie prawne związane z prowadzeniem hodowli. Wiele osób decyduje się na samozatrudnienie, czyli prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej. Podczas rejestracji firmy należy wskazać właściwy kod PKD, w przypadku hodowli świnek morskich może to być:
- PKD 01.49.Z – Chów i hodowla pozostałych zwierząt.
Warto pamiętać, że hodowca musi zapewnić zwierzętom opiekę weterynaryjną, co często oznacza nawiązanie stałej współpracy z wybraną kliniką.
Hodowca musi zadbać o to, by rozród świnek morskich odbywał się w sposób właściwy i uwzględniający dobro zwierząt. Oznacza to kontrolę częstotliwości występowania miotów, wybór właściwego reproduktora, dbanie o to, by do rozrodu dopuszczane były tylko te świnki, które osiągnęły właściwy wiek i wagę (CCP zastrzega, że kawie powinny ukończyć 5 miesięcy i ważyć minimum 700 gramów).
Hodowca musi pozyskać świnkę morską – matkę pierwszego miotu. Jeśli chodzi o reproduktora, częstym zwyczajem jest wypożyczanie go – listę dostępnych reproduktorów dostarcza organizacja związkowa. W każdym miocie przychodzi na świat od jednego do nawet 6 młodych. Ciąża trwa 68-72 dni. Samiczka może zajść w ciążę kilka razy w ciągu swojego życia. Hodowca musi jednak zadbać o to, by częstotliwość ciąż nie była zbyt duża, tak by organizm samiczki miał czas na regenerację.
Kawia domowa – czy ich hodowla jest opłacalna?
Obecnie na rynku można spotkać się z różnymi odmianami świnek morskich. Na popularności zyskują długowłose kawie, np. Peruwiańska czy Sheltie. Do najbardziej oryginalnych należą z kolei świnki morskie bezwłose (Skinny – jest to jednak niezwykle delikatna odmiana, narażona na urazy).
Do innych ciekawych odmian kawii domowych należą też np. Crested, American, Kurzhaarer Peruaner, Ridgeback, Somali, Curly, Rex, Teddy, Bounce, Coronet czy Texel. Wybór jest ogromny – im bardziej nietypowa rasa świnki, tym wyższa cena za zwierzątko. Koszt kawii z hodowli wynosi od 50 zł do nawet 400 zł.
Świnka morska, inaczej kawia domowa, to gryzoń, który trafił do Europy z krajów Ameryki Łacińskiej już w XVI wieku. Inkowie składali kawię w ofierze bogom, w niektórych częściach świata zwierzątko wciąż bywa hodowane w celach kulinarnych, od XIX wieku wykorzystuje się je także do testów laboratoryjnych.