Strusie to największe z żyjących współcześnie ptaków na Ziemi. Te nieloty zachwycają gości w ogrodach zoologicznych, a także osoby odwiedzające ich naturalne środowisko – sawanny Afryki. Strusie dobrze czują się w ciepłym klimacie, ale po zapewnieniu im odpowiednich warunków, można je hodować także w naszej szerokości geograficznej. Jak założyć hodowlę strusi w Polsce?
Hodowla strusi – czy się opłaca?
Na początek należy zastanowić się nad pomysłem na biznes. Jest kilka powodów, dla których prowadzenie hodowli strusi może się opłacać. Strusie stanowią wspaniałą atrakcję turystyczną. Jeśli prowadzimy gospodarstwo agroturystyczne, minizoo w postaci gromadki strusi (są to zwierzęta stadne) przyciągnie wczasowiczów i pozwoli wyróżnić się na rynku.
Strusie hodowane są także w celach spożywczych i przemysłowych. Mało kto wie, że Polska, obok Iranu i RPA, należy do największych światowych eksporterów strusiego mięsa. Jest ono wysoko cenione z uwagi na walory smakowe oraz niską zawartość tłuszczu, i eksportowane przede wszystkim do krajów Europy Zachodniej, m.in. Francji i Szwajcarii. Popyt dotyczy także jaj strusich – o niższej zawartości cholesterolu od jaj kurzych, a także piór tych zwierząt.
Jak założyć hodowlę strusi?
Osoba, która planuje założenie hodowli, powinna zapoznać się z Rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 28 czerwca 2010 r. w sprawie minimalnych warunków utrzymywania gatunków zwierząt gospodarskich innych niż te, dla których normy ochrony zostały określone w przepisach Unii Europejskiej (Dz.U. 2010 nr 116 poz. 778). W tym akcie prawnym zawarte są kluczowe informacje dotyczące żywienia zwierząt i zapewnienia im właściwych warunków bytowych. Rozdział 6. pkt. 2-5 dotyczy pomieszczeń dla strusi, jakie powinien przygotować przyszły hodowca:
2. Pomieszczenie dla strusi:
- ogrzewa się do ukończenia przez strusia 6. miesiąca życia;
- dzieli się na sektory, w których utrzymuje się strusie w różnym wieku.
4. W sektorach (...) powierzchnia, w przeliczeniu na jedną sztukę, powinna wynosić w przypadku:
- strusi młodych – co najmniej 0,3 metra kwadratowego, przy czym powierzchnia całego pomieszczenia powinna wynosić co najmniej 5 metrów kwadratowych;
- strusi dorosłych – co najmniej 3,5 metra kwadratowego, przy czym powierzchnia całego pomieszczenia powinna wynosić co najmniej 15 metrów kwadratowych.
5. Wysokość pomieszczenia powinna wynosić w przypadku:
- strusi młodych – co najmniej 2,2 metra;
- strusi dorosłych – co najmniej 3 metry.
Strusie muszą mieć też odpowiedni wybieg, usytuowany w bezpośrednim sąsiedztwie pomieszczenia, w jakim zamieszkują. Co więcej, ptaki powinny mieć możliwość wyjścia do wybiegu z każdego sektora pomieszczenia.
Oddzielona część musi mieć podłoże z piasku, a cały wybieg – posiadać trwałe ogrodzenie. Powierzchnia wybiegu także jest ustalona. W przypadku młodych to co najmniej 5 metrów kwadratowych na jedno zwierzę, cały wybieg zaś musi mieć minimum 30 metrów kwadratowych). Jeśli chodzi o dorosłe strusie, wymaga się 100 metrów kwadratowych wybiegu na osobnika i całkowitej powierzchni przynajmniej 400 metrów kwadratowych.
Strusie powinny mieć zapewnioną opiekę weterynaryjną. Istotny jest też dobór właściwej paszy. Ptaki karmi się przede wszystkim zielonkami, zbożem, kukurydzą, sianem, marchwią. Strusie połykają kamienie i inne niewielkie, twarde przedmioty – co ułatwia im trawienie suchej roślinności.
Przyszły hodowca powinien wypełnić wszelkie formalności związane z otworzeniem działalności gospodarczej. W czasie rejestracji firmy należy wskazać kod PKD 01.49.Z – Chów i hodowla pozostałych zwierząt, a także inne, zależnie od zakresu działalności. Strusie można także hodować w ramach działalności rolniczej.
Sprawdź także, jak założyć hodowlę kotów rasowych.